Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Projektowanie ogrodu z kamieni i żwiru – wskazówki dotyczące wyboru najlepszego kamienia

Ogród z kamieniem i żwirem tworzy nowoczesny, romantyczny żwir

Kamienie są jednym z najczęściej stosowanych materiałów w nowoczesnym projektowaniu ogrodów, ponieważ są łatwe w pielęgnacji i wszechstronne. Różne kamienie ozdobne mają różne właściwości, co skutkuje mnogością możliwych zastosowań. Nasze wskazówki pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj kamienia w oparciu o Twoje potrzeby. Pozwól się zainspirować do swojego indywidualnego ogrodu kamieniami i żwirem!

Wybierając odpowiedni rodzaj kamienia, należy zawsze kierować się trzema kryteriami: kolorem, kształtem i wielkością ziarna. Wielkość ziarna wskazuje, jak duże są poszczególne cząstki (ziarna). Występują tu bardzo duże kamienie ozdobne w postaci kamieni gabionowych oraz kamieni łomowych. Mniejsze odmiany kamieni ozdobnych to żwir ozdobny, ozdobne grysy, żwir i piasek ozdobny. Należy jednak zawsze pamiętać, że grubsze kamienie są łatwiejsze w pielęgnacji niż mniejsze.

Gdy optyka jest na pierwszym planie

Zaprojektuj ogród z kamiennym czerwonym piaskowym krzakiem lawendy śródziemnomorskim uczuciem

Wybór koloru kamieni zależy przede wszystkim od osobistych preferencji i otoczenia. Na przykład szary żwir ozdobny jest bardzo neutralny i pasuje do prawie każdego otoczenia. Wskazane jest również dopasowanie rodzaju skały do ​​stylu ogrodu. W zależności od tego, czy wolisz być nowoczesny, przytulny czy romantyczny, wybór należy do Ciebie Żwir ozdobny w różnych grysach i odcieniach jest świetny. Możesz stworzyć medytacyjny nastrój zen za pomocą na przykład białego lub czarnego żwiru, podczas gdy czerwonawe kamienie oddają śródziemnomorski klimat. Oczywiście dostępne są również kolorowe mieszanki kamyków, które idealnie pasują do naturalnego ogrodu.

Jeśli chcesz stworzyć eleganckie ścianki działowe w ogrodzie

Stwórz ogród z kamieniami Gabionami Mur oporowy Różnice wysokości Taras ogrodowy

Większe kamienie można wykorzystać w gabionach, np. do stworzenia przegród w ogrodzie lub do stworzenia ochrony przed hałasem. Kosze z siatki drucianej wypełnione kamieniami są również przydatne, jeśli chcesz wyrównać różnice wysokości w ogrodzie lub zabezpieczyć miejsce na zboczu wzgórza. Gabiony można również wykorzystać do tworzenia kreatywnych pomysłów na ogród, takich jak siedzenia i podniesione łóżka.

A jakie kamienie nadają się do gabionów? Zalecamy nieco większy rozmiar ziarna od ok. 50 mm, który idealnie nadaje się do powszechnych rozmiarów oczek koszy kamiennych lub ogrodzeń gabionowych. Do wypełnienia Gabiony Często stosuje się granit, marmur, bazalt, kwarcyt, dolomit lub wapień.

Jeśli chcesz zapobiec wzrostowi chwastów

Kamienne łóżko lawa mulczowa kwietnik przeciw chwastom

Żwir i tłuczeń świetnie sprawdzają się jako ściółka. Warstwa ściółki zapewnia niski wzrost chwastów i dłuższe przechowywanie wilgoci w glebie.

Ściółka lawowa jest doskonałą alternatywą dla pościeli ekologicznej, ponieważ nie gnije. Jest to porowata skała wulkaniczna o ciepłym, naturalnym wyglądzie i wielu pozytywnych właściwościach. W przypadku większych zagonów zaleca się uziarnienie 8/16 mm, aby sadzenie i praca z łopatą nie stały się torturą.

Srebro japońskie zapobieganie chwastom ogrodowym

Odłamki łupkowe to płaskie, ozdobne odłamki, które są również doskonałą alternatywą dla ściółki z kory w walce z chwastami. Jest dostępny w różnych kolorach – od szarego i czarnego po fiolet i zieleń.

Zaprojektuj podjazdy, ścieżki ogrodowe lub zadaszenia tarasów żwirem

Grys ​​ozdobny granitowy ścieżki ogrodowe tarasy podjazd

Ścieżki ogrodowe ze żwiru i żwiru są łatwe do wykonania, mają naturalny wygląd i są bardzo tanie. Jako nawierzchnię tarasu zaleca się raczej kamyki niż żwir. Ze względu na miękki kształt są bardzo łatwe do chodzenia i piękne dla oka. Małe kamyki są szczególnie odpowiednie na patio z meblami.

Piasek lepiej nadaje się na wejścia. Aby móc bez problemu wjechać na nią swoim samochodem, należy zadbać o dobrą podbudowę. Żwirowe plastry miodu, które utrzymują kamienie na miejscu, zapewniają dodatkową stabilność. To sprawia, że ​​grunt jest tak stabilny jak utwardzona ścieżka.

Stwórz ogród ze żwirowymi plastrami miodu dla dodatkowej stabilności

Dodatkowe wskazówki dotyczące zakupu żwiru ozdobnego, grysu i co.

  • Jeśli nieruchomość znajduje się na niewielkim nachyleniu, wybierz ciężkie kamienie dekoracyjne o większym uziarnieniu. Ważne, żeby nie były zbyt okrągłe, żeby się nie wyślizgiwały.
  • W przypadku ogrodu o niskich wymaganiach konserwacyjnych nie zapomnij podłożyć runa chwastów pod żwir lub odłamki.
  • Dzięki krawędzi trawnika oddzielenie różnych obszarów ogrodowych, takich jak trawniki, obszary żwirowe, klomby i wiele innych, jest bardzo łatwe.

Odkryj ogromną różnorodność kamieni i upiększ swój ogród według własnych upodobań!

Projekt ogrodu z kamienną i żwirową dekoracją z kamienia rzecznego?

staw z kamieniami wodospad pomarańczowożółte kolory

Wodospad staw wodospad łupek kamień ozdobny żwir szary

Źródło obrazu: Amagard.com