Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Projekt łóżka z kamienia – 22 zdjęcia i pomysły na rośliny

kamień łóżko projekt nowoczesne-żwir-biało-czerwone-iglaste-kamienie

Jeśli marzysz o ogrodowym krajobrazie charakteryzującym się atmosferą ciszy i spokoju, warto pomyśleć o stworzeniu ogrodu skalnego. W podłożu kamiennym ziemia nie jest pokryta trawą i ściółką, ale drobnymi kamieniami, takimi jak żwir i żwir. W dzisiejszym artykule pokażemy Wam fajny przykład Projekt łóżka z kamienia na powierzchni około 12 metrów kwadratowych. Podpowiemy Ci również kilka wskazówek i pomysłów na stworzenie żwirowego łóżka i wybór roślin.

Kamienne łóżko idealnie nadaje się do tworzenia ogródków działkowych lub jako część dużego ogrodu, w którym inne kwiaty mogą być trudne do rozwoju. Ale takie narożniki nadal mogą wyglądać świetnie i dekoracyjnie. Kamienne łóżko można stworzyć obok domu, w ogrodzie od frontu, przy płocie ogrodu, na tarasie. Jest to doskonały wybór na tereny w ogrodzie narażone na nadmierne nasłonecznienie lub całkowicie zacienione, gdzie trawa wymaga częstego podlewania lub w ogóle nie rośnie.

Konstrukcja łoża kamiennego – zalety żwiru

żółty-jałowiec-żwirowy-Juniperus-media-Stary-Złoty-

Drobne kamienie w grządce podkreślają piękno roślin i zawsze sprawiają, że ogród wygląda na zadbany. Żwir i grys ograniczają wzrost chwastów, chronią korzenie roślin przed skutkami zmian temperatury oraz ograniczają parowanie z gleby. Pod warstwą żwiru można również ukryć system nawadniający lub oświetlenie podłogowe.

Projekt łóżka z kamienia – jakie rośliny?

łóżko-kamienne-tworzenie-planu-ogrodu-iglaki-byliny-okrywowa

W tym przykładzie od razu widać przyjemny kontrast między jasnymi powierzchniami żwiru a świeżymi kolorami roślin. Aby osiągnąć ten efekt, w żwirze posadzono rośliny ozdobne o wyrazistym kształcie. Bujnie kwitnące byliny zapewniają piękne akcenty kolorystyczne. Projektując grządki kamienne, wybierz przynajmniej kilka roślin zimozielonych, które nadal będą zdobić grządki w zimnych porach roku, kiedy ogród wygląda bezbarwnie i trochę nudno.

Rośliny w kamiennym łóżku

kamienne łóżko-utwórz-plan-ogrodu-rośliny-gatunki-chodnik

Podczas komponowania ważne jest również, aby dwie lub trzy grupy roślin były różnej wielkości i wysokości. W tym planie ogrodu przyciągają uwagę pięknie wyrzeźbione sylwetki Rocket Juniper Blue Arrow. Łączy się je z grupą roślin niskich: azalią japońską i rogaciakiem (Cerastium tomentosum). Ze względu na intensywną zieleń i zwarty kształt jałowca ogród wygląda malowniczo przez cały rok. Ale wiosną, kiedy azalia japońska i hornwort są w pełnym rozkwicie, ogród zalewają różowo-białe kwiaty. Aby uniknąć monotonii w projektowaniu ogrodu, należy zastosować żwir lub grys w co najmniej dwóch rozmiarach – np. 8-16 mm i 16-32 mm. Należy również wspomnieć, że rośliny preferujące kwaśne gleby nie mogą być pokryte odłamkami wapna i marmuru, ponieważ zawarty w nich wapń może zaszkodzić roślinom.

Tworzenie ogrodu skalnego – 116 pomysłów na projekt i kilka pomocnych wskazówek

Tworzenie ogrodu skalnego – 25 doskonałych przykładów projektowania ogrodów

Projektowanie podwórka – 41 łatwych w pielęgnacji i nowoczesnych przykładów

Lista roślin w planie ogrodu

1. żwir 8-16 mm

2. żwir 16-32 mm

3. Chodnik z drewnianymi dyskami jako płytami schodowymi

4. Niebieska strzała z jałowca rakietowego

5. Azalia japońska

6. Hornwort – Cerastium tomentosum

7. Krzew wróbla japońskiego – Spiraea japonica

8. Sosna górska – Pinus mugo “Mops”

Tworzenie kamiennego łóżka – co jest ważne

kamienne łóżko-tworzy-rośliny-żwir-kamień-warstwa

Zanim zaczniesz układać kamienne łóżko, musisz wykopać teren i dokładnie oczyścić go z chwastów. Kilka dni później możesz usunąć wierzchnią warstwę gleby na głębokość 10-15 cm. Użyj tego w innym miejscu w ogrodzie lub na już istniejących klombach. Żwir jest oddzielony od ścieżki ogrodowej plastikową uformowaną krawędzią.

Określ położenie roślin i wykop dziury, które są dwa razy większe od brył korzeniowych rośliny. Na dnie dołka rozsyp żyzną glebę o pH odpowiednim dla wybranych roślin. Następnie złoże wypełnia się warstwą piasku o grubości 2 cm i przykrywa przepuszczalną dla powietrza i wody wełną ogrodową. W runie dla roślin wykonywane są nacięcia krzyżowe. Włóknina jest następnie pokryta 7-10 cm warstwą żwiru.

Na chodniku

kamień-łóżko-układanie-ogrodu-chodnik-okrągło-drewniane-dyski

Chodnik w tym pięknym przykładzie jest również pokryty żwirem. Drewniane krążki służą jako podesty i ładnie uzupełniają wizerunek ogrodu. Do zaprojektowania chodnika wykopano ok. 10 cm od ziemi. Teren został następnie pokryty 5 cm warstwą piasku. Następnie umieszczane są duże drewniane krążki. Mają średnicę 30 cm i grubość 7-10 cm. Żwir (8-16 mm) jest następnie rozprowadzany wokół drewnianych krążków i wygładzany.

Dbaj o rośliny i kamienny projekt łóżka

projekt kamiennego łóżka szaro-żwirowo-petunia-fioletowo-kwitnąca-roślina okrywowa

Z reguły kamienne łóżko nie wymaga dużej konserwacji, ale w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć. Liście należy regularnie usuwać, najlepiej zanim zmokną, w przeciwnym razie na kamieniach pozostaną plamy. Po tym czasie ponowne czyszczenie kamieni staje się trudne. Od czasu do czasu musisz zgrabić żwir, aby Twoje kamienne łóżko zawsze wyglądało schludnie i zadbane.

Zimozielone drzewa iglaste są popularnym elementem w projektowaniu kamiennych łóżek

kamienne łóżko-tworzy-zimozielone-rośliny-iglaste

Zaletą roślin zimozielonych na zagonach kamienistych jest to, że zielony kolor będziesz cieszyć się nawet zimą, kiedy inne rośliny nie wyglądają już tak pięknie z powodu braku liści. Dlatego tego typu rośliny doskonale nadają się do projektowania łóżek kamiennych. Jeśli użyjesz również lekkiego żwiru, zielony kolor ma swój własny.

Kamienne łóżko jest oddzielone od trawnika kamieniami

kamienne łóżko projekt beżowo-żwirowo-kamienie-biały-eriken-obszar trawnika

Samo łóżko jest uwydatnione, gdy jest otoczone bujną zielenią trawnika. Użyj kilku dużych kamiennych płyt na żwirowe łóżko i kontrastowego koloru dla żwiru, który rozprowadzasz w pozostałej części łóżka. Ponieważ kamienie tworzą już dużo struktury, możesz wybrać bardziej ekonomiczne sadzenie. Oczywiście sam decydujesz, czy chcesz zielone rośliny, czy kolorowe kwitnące rośliny.

W kamiennym łóżku można również łączyć żwir w różnych kolorach

kamienne łóżko projekt żwir-beż-biały-szary-kształt-krawędź-określ-granice

Jeśli monochromatyczny żwir jest dla Ciebie zbyt nudny, po prostu połącz kilka kolorów. Ponieważ istnieją kamyki w szerokiej gamie kolorów, nie będziesz miał z tym żadnych problemów. Po prostu podziel grządkę na kilka obszarów i zastanów się, jakiego koloru chcesz użyć do danego obszaru, gdzie należy sadzić rośliny i tak dalej. W ten sposób można zaprojektować szeroką gamę wzorów i motywów, pod warunkiem, że masz wyobraźnię i pragnienie.

kamienne łóżko jest idealne na zacienione lub zbyt nasłonecznione miejsca w ogrodzie

kamienne łóżko-projekt-żwir-iglaki-trawnik-płyty-betonowe

Niezależnie od tego, czy w cieniu, czy w pełnym słońcu, kamienne łóżko nadaje się do każdego miejsca w ogrodzie. Ponieważ na tym możesz stworzyć piękny projekt krajobrazu bez potrzeby dużej liczby roślin. Nawet w minimalistycznym ogrodzie, gdzie rośliny są używane bardzo oszczędnie i nadal chcesz stworzyć ciekawą strukturę, rabaty pełne kamyczków są idealną odmianą.

Możesz również użyć żwiru, aby stworzyć różne kształty w łóżku

kamienne łóżko-projekt-żwir-różne-kolory-rośliny

Oto ciekawy przykład projektowania wzorów. Jeśli nie chcesz ryzykować, że kamienie z czasem zmieszają się ze sobą z powodu ulewnego deszczu i że przejścia między dwoma kolorami staną się niewyraźne, możesz po prostu użyć metalowych ram łóżka, które wbite są w ziemię. Najlepsze są bardzo cienkie modele, ponieważ później nie są tak zauważalne. Włóż brzegi w pożądanym kształcie do jeszcze wolnego od kamyków łóżka. Następnie można go wypełnić kamieniami dowolnego koloru.

Formowane krawędzie z tworzywa sztucznego oferują szeroką gamę opcji projektowych

kamień-łóżko-projekt-biały-żwir-gwiazda-krawędzi-iglaki

Jako alternatywę dla obrzeży łóżek, ukształtowane krawędzie można również wykorzystać do projektowania łóżek kamiennych i w tym samym celu. Możesz tworzyć ładne, indywidualne wzory, które możesz wyraźnie oddzielić od reszty łóżka. Można bawić się wzorami i późniejszym sadzeniem. Co sądzisz na przykład o tym połączeniu wiecznie zielonych roślin i lawendy??

większe drzewa i krzewy są oddzielone od żwiru naturalnymi kamieniami

kamienne łóżko-projekt-żwir-biało-czerwono-asymetryczne-kształty-iglaki

To, że dno składa się głównie ze żwiru, nie oznacza, że ​​nie może zawierać w środku niektórych obszarów prostej gleby. W powyższym przykładzie uwydatniono w ten sposób drzewo i wiecznie zieloną roślinę, a teren oddzielony jest od żwiru kompozytowymi pierścieniami wykonanymi z naturalnego kamienia. Bardzo fajny jest też mocny kontrast stworzony przez użycie białych i czerwonych kamieni.

biały żwir ładnie kontrastuje z drewnianym tarasem i zieloną roślinnością

kamień-łóżko-projekt-biały-żwir-bambus-rośliny-podłogowe-światła-drewno-taras

A co powiesz na wybór kamiennego łóżka na taras zamiast do ogrodu? Każdy rodzaj tarasu, a szczególnie te większe, można w ten sposób poluzować i wyglądać szczególnie ciekawie. Szczególnie polecany jest tu kontrast, który tworzy tu biały kamień i naturalny kolor drewna. Możesz również posadzić rośliny, które mogą zastąpić lub uzupełnić rośliny doniczkowe.

Byliny, drzewa iglaste i rośliny okrywowe dobrze radzą sobie między kamieniami

kamień-łóżko-projekt-biały-żwir-żwir-okrywowa-rośliny-eriken

Łóżka żwirowe są również wspaniałym dodatkiem do oczek wodnych i innych obiektów wodnych, gdzie do projektowania zwykle wykorzystuje się również kamienie naturalne. Od Ciebie zależy, czy będziesz kontynuować sadzenie bujnego stawu, czy użyjesz grządki jako stopniowego przejścia do rzadszego sadzenia. Mieszanka zielonych i czerwonych liści, zielonych i kwitnących roślin oraz małych i dużych kamieni nie jest nudna i zdecydowanie warta rozważenia. Ten przykład pokazuje takie pstrokate łóżko.

warstwę żwiru należy regularnie spulchniać grabiami

kamienne łóżko-projekt-żwir-kamień-okrywowa-rośliny-byliny

Przyciągający wzrok krzew o czerwonych liściach

kamienne łóżko projekt okrywowa-liliowy-kwitnący-ozdobny-trawiasty-krzew-czerwone-liście

piękne kontrasty kolorystyczne w ogrodzie

kamienne łóżko projekt beżowo-szary-grys-iglaki-krzewy

Ogród w stylu francuskim

kamienne łóżko-tworzenie-żwir-ścieżka-ogrodowa-kute-żelazo-meble-niebieska fasada domu przeciwdeszczowego

Pomarańczowe akcenty

kamień-łoże-leży-żwir-kształt-krawędź-obszar trawnika

zielone ozdobne szklane kamienie otaczają rośliny

kamień-łóżko-projekt-arch-konopie-sansevieria-rośliny-zielone-szkło-kamienie

romantyczne miejsce w ogrodzie

kamienne łóżko-projekt-ścieżka-ogrodowa-kamienna-ławka-staw-róże-byliny

Podświetl na środku trawnika

kamień-łóżko-projekt-środkowy-trawnik-woda-iglaki-rośliny okrywowe

W skalnym ogrodzie rosną palmy

kamień-łóżko-projekt-skalny-ogród-szara-skalna-palmy

brązowe, szare i białe kamyki są od siebie oddzielone

kamień-łóżko-projekt-żwir-odłamki-kolory-okrągłe-kształty-krawędź-iglaki-drzewo-środek