Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza – 30 porad i pomysłów na zieleń

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza nowoczesny dom-taras-taras-kamienie-trawnik

Jeden Projekt ogrodu na zboczu wzgórza okazują się prawdziwym wyzwaniem dla hobbystów i nie tylko. Na pierwszy rzut oka istnieje możliwość urozmaicenia ogrodu. Różne wysokości można z powodzeniem tarasować i tworzyć tam różne pomieszczenia ogrodowe.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza – porady i pomysły na zieleń

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza -bujny-trawnik-drzewa-krzaki-kwitnące-rośliny

W większości przypadków ogród na skarpie zapewnia dużo miejsca w porównaniu do tego położonego płasko. Dalsza część jest bogato obsadzona zielenią i tworzy naturalny efekt, podczas gdy teren wokół domu jest tarasowy i zazwyczaj znajduje się tam przytulna część wypoczynkowa.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza w słonecznym miejscu

krajobrazu-zbocze-drewniane deski podłogowe-taras-krzaki-skalny-trawnik

Mur oporowy, schody i nasypy są jednymi z podstawowych elementów projektu ogrodu na zboczu wzgórza i są stosunkowo drogie w utrzymaniu po pewnym wzroście. Nie zaleca się zazieleniania stromych nasypów trawnikiem, ale rośliną okrywową, taką jak ziele dziurawca.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza – zacienione miejsce

krajobrazu-wzgórze-dom-chodnik-ogród-ogród-pokrycie-pampasowe trawa

Aby zmienić stromy teren w zieloną oazę, potrzebna jest wiedza techniczna, kreatywność i dobre oko. Schody i ściany wymagają wiedzy konstrukcyjnej i powinny być budowane wygodnie i uczciwie. Możesz polegać tylko na doświadczonych profesjonalistach.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza – chodniki

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza -dom-chodnik-chodnik-pokrycie gruntu-odcień-bluehnd

Ogród na zboczu ma również kilka zalet – więcej widoków i więcej światła. Umożliwia to różnorodne i nietypowe nasadzenia. Poszczególne poziomy charakteryzują się różnymi miejscami – nasłonecznionymi w podwyższonym zagonie i bezpośrednio pod nim – zacienionym, który jednak wymaga różnych nasadzeń.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza – bujna zieleń w wiejskim stylu

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza -ueppig-dom-zieleń-zimozielone-rośliny-okrywowa

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza można zaplanować naprawdę sprytnie i dobrze przemyślany pod względem nasadzeń. Rośliny wymagające intensywnej pielęgnacji hoduje się w łatwo dostępnych miejscach i można uwzględnić płyty kamienne.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza – okrywowa

krajobrazu-wzgórze-okrywowa-zimozielone-krzewy-kamienie-bluehnde

W przypadku lokalizacji w ogrodzie na zboczu zalecany jest dowolny rodzaj okrywy gruntowej. Połącz wiecznie zielone z kwitnącymi gatunkami i umieść kamienie, aby zapobiec poślizgowi gleby, jeśli nie utworzy się dokładne grządka roślinna.

Schody i ścieżki ogrodowe na zboczu wzgórza – ułóż kostką brukową lub kamieniami

krajobrazu-wzgórze-zieleń-bujny-na zewnątrz-schody-piaskowiec-okrywowa-cienia

Schody, stopnie i murki z suchego kamienia służą jako naturalny środek łączący poziomy i dodatkowo zabezpieczają skarpę. Piaskowce, kamienie rzeczne i głazy są używane, aby zapewnić, że ogólny wygląd jest jak najbardziej naturalny, a jeśli zbocze jest bardzo strome, wymagane jest betonowe koryto.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza w nasłonecznionym miejscu – zieleń

krajobrazu-zbocze-podniesione łóżka-piaskowiec-bluehnde-okrywowa-słoneczna

Kwitnące krzewy i okrywowa nadają się na stanowiska słoneczne:

  • Kolcolist karłowaty (link Chamaecytisus)
  • Buddleja (Buddleja)
  • Ostrzenica (Centranthus ruber)
  • Róża słońca (Helianthemum)
  • Perovskia (Perovskia atriplicifolia)

Ogród na skarpie z naturalnym wystrojem i zielenią – drewniane palisady

projektowanie ogrodu-zbocze-trawnik-ogrodzenie-drewno-rośliny-krzaki-zimozielone

Palisady zabezpieczają podniesione grządki i zapobiegają zsuwaniu się obszaru sadzenia. Materiał drewnopodobny zapewnia naturalny efekt i jest jednocześnie najtańszy, gdyż w większości wykonany jest z lokalnego drewna iglastego.

Drewniane klocki oddzielają podniesione łóżko od chodnika

krajobrazu-wzgórze-chodnik-podniesione łóżko-drewno-krzaki-zimozielone

Różne poziomy ogrodu oferują miejsce na różne rodzaje roślin, pod wszystkimi drzewami i krzewami. Rośliny o różnej wysokości mogą być odpowiednio uprawiane i układane tak, aby ostatecznie tworzyły płynne przejście między poziomami ogrodu.

Naturalnie wyglądający projekt ogrodu na zboczu wzgórza z dużą ilością piaskowca

krajobraz-wzgórze-brutto-woda-most-strumyk-ueppig-drzewa

Duży ogród na zboczu wzgórza można pięknie zaprojektować w bardzo naturalny sposób. Pożądane są dzikie żywopłoty, krzewy, niskie gatunki sosen i łatwe w pielęgnacji byliny. Przy wyborze odpowiedniego gatunku roślin należy wziąć pod uwagę stronę pogodową.

Zimozielone krzewy, ciek wodny i słoneczny taras w bujnym ogrodzie na zboczu wzgórza

zagospodarowanie terenu-zbocze-strumyk-zimozielone-rośliny-rośliny iglaste-taras okrywowy

Kilka poziomów w ogrodzie na zboczu wzgórza można zaprojektować na różne powierzchnie użytkowe. Część bliższa domu staje się słonecznym tarasem, część dalej małym placem zabaw z trawnikiem. Zbocze pokonuje się rosnąc niskimi krzewami i bylinami lub schodami.

Dekoracyjny wodospad warto w ogrodzie na stoku

krajobrazu-wzgórze-bach-woda-elementy-staw-naturalne-piaskowce

Strome zbocza można przekształcić w imponujący wodospad. Znajdź dla niego miejsce połowiczne lub zacienione i połącz je z ciekiem wodnym przepływającym przez część ogrodu lub zbuduj ozdobny staw z liliami wodnymi.

Cieki wodne i potoki nadają się szczególnie do kształtowania ogrodów krajobrazowych na zboczu wzgórza

krajobraz-wzgórze-woda-bach-muclh-krzaki-piaskowiec-wiejski dom

Płynąca woda tworzy naturalną i relaksującą atmosferę i jest szczególnie tania na pochyłościach.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza – układanie płyt kamiennych

krajobrazu-zbocza-drzewa-iglaki-zimozielone-krzewy-płyty tarasowe

Kamienie, płyty kamienne i chodnik w ogrodzie ze spadkiem ułatwiają pracę ogrodnika, ponieważ zapewniają lepszą przyczepność i wprowadzają materiał, który się nie ślizga. Kamienie lub płyty można trochę zakopać, ale nie mocno zamurować cementem, w przeciwnym razie wszelkie zmiany w glebie doprowadziłyby do nieprzyjemnych wizualnie pęknięć.

Białe kamienie, mulcz i rośliny odporne na suszę na słoneczne miejsce

architektura krajobrazu-zbocze-kamienie-kamienie-biała-ściółka-odporna na suszę-rośliny

Żwir i kamienie naturalne są niezbędne do zabezpieczenia skarp i stabilizacji pochyłej powierzchni w ogrodzie. Zalecane są nieco większe rozmiary kamieni, przy czym cięższe kamienie są umieszczane w najniższym obszarze, a mniejsze w górnej części. Ściółka w grządkach ochroni rośliny przed wysychaniem i zapewni dodatkowe nawilżenie.

Drewniane klocki na skarpie zapobiegają zsuwaniu się gleby i roślin

krajobrazu-zbocza-białego-kamienie-kamienie-mulcz-bloki-drewno-rośliny

Jeśli zbocze jest bardziej strome, wzdłuż zbocza można ułożyć drewniane klocki lub duże kamienie. Pomagają one ustabilizować glebę i są również związane z resztą projektu ogrodu.

Ceglane siedziska do projektu ogrodu na zboczu wzgórza

krajobraz-wzgórze-bank-skała-siedzenie-cień-pokrycie ziemi

W projekcie ogrodu na skarpie z możliwie najbardziej naturalnym efektem wykorzystuje się kamienie, głazy i skały. Służą one jako podparcie dla stoku i można je ułożyć inaczej przy odrobinie kreatywności. Kuszące opcje do siedzenia, jak ucieczka z lasu, zazieleniona mchem, paprociami i bluszczem wyglądają naprawdę bajkowo i nadają wyjątkowego charakteru.

Pochyłe podwórko – krzewy, drzewa i kamienie

krajobrazu-zbocze-podwórko-podwórko-kamienie-krzaki-drzewa-ogrodzenie-ochrona prywatności

Grupy głazów i głazów zakotwiczają podnóża stoku i są idealne do pochyłych ogrodów przydomowych. Drzewa i krzewy można uprawiać między skałami i

Ogród na skarpie – ogranicz podniesione grządki kamieniami naturalnymi

krajobrazu-wzgórze-kamienie-podniesiona-dom-dom-chodnik-krzew

Podnoszone ceglane rabaty to dobry i zrównoważony sposób na ładną prezentację ogrodu na skarpie, a jednocześnie nie obyło się bez naturalnego efektu. Suche kamienne ściany i palisady zabezpieczają skarpę i tworzą atmosferę w wiejskim stylu.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza z gabionami

ogrodnictwo-zbocze-trawnik-gabiony-nowoczesne-tarasowe

Gabiony pojawiają się jako nowocześnie wyglądająca alternatywa dla tradycyjnego murowania. Są również stosunkowo łatwe do zdobycia i służą również jako dodatkowe podparcie stoku. Swobodnie rozmieszczone gabiony z solidnymi koszami drucianymi nadają się jako siedzisko, które można również umieścić na odwrót.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza – schody, schody i mur z suchego kamienia  

projekt ogrodu-zbocze-trawnik-schody-pościel-cień-zimozielony-krzak-drzewa

Pochyłe stopnie i schody w ogrodzie pomagają je pokonać i uczynić je bardziej dostępnymi. Stopnie można również opuścić na powierzchnię ziemi. W przykładzie na zdjęciu trawnik układany jest również nad częścią schodów.

Schody zewnętrzne w ogrodzie pokonują skarpę

krajobrazu-wzgórze-mulcz-schody-piaskowiec-bukszpan-sadzarka

Schody i ściany z piaskowca wydają się mniej masywne i harmonijnie komponują się z resztą projektu ogrodu. Ponadto można je projektować bardzo elastycznie i oferują pomysłowe możliwości podkreślenia indywidualnego stylu ogrodu.

Rozwijaj krzewy i okrywę gruntową obok schodów zewnętrznych

krajobrazu-wzgórze-schody-nowoczesny-dom-rośliny-zieleń

Nawet schody zewnętrzne z metalową konstrukcją można zazielenić i nie da się dalej uciec od bujnego charakteru projektu ogrodu. Odporne na suszę gatunki sedum i rojnika (Sempervivum), a także ziele kamienne (Alyssum) czy mydlnica lekarska (Saponaria) czują się wspaniale w słonecznym miejscu.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza w śródziemnomorskim stylu

krajobrazu-zbocza-tarasu-mediterranean-piaskowiec-wapień

W ogrodzie na zboczu wzgórza można zaprojektować kilka obszarów, które jednocześnie będą harmonijnie wyglądać. Zaleca się nie używać zbyt wielu różnych materiałów budowlanych. Kamienie i płyty kamienne wyglądają najbardziej naturalnie i podobnie można je zobaczyć w przyrodzie.

Nowoczesny projekt ogrodu na zboczu wzgórza – taras i podniesione łóżka

krajobrazu-zbocza-taras-taras-płyty-podnoszone-łóżka-nowoczesne-śródziemnomorskie

W nowoczesnym ogrodzie na zboczu wzgórza wymagane są ceglane podniesione łóżka. Pod względem wzornictwa oddzielają one od siebie różne obszary, takie jak taras i trawnik, i nie wydają się dziwne ani izolowane.

Okrywowa i chodnik z ozdobną kostką ułożoną w ogrodzie na skarpie

krajobrazu-wzgórze-front-ogród-ogród-ziemia-chodnik-chodnik-trawnik

Aby ułożyć ścieżkę ogrodową w ogrodzie na zboczu w sposób stabilny, profesjonaliści zalecają stosowanie kostki brukowej. W przypadku bardziej nowoczesnych aranżacji ogrodów, w specjalistycznych sklepach dostępne są ozdobne. Można je wbić w ziemię gumowym młotkiem i w ten sposób pokonać nachylenie.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza – przykryj obszar sadzenia włókniną

zagospodarowanie terenu-zbocze-tył-ogrod-chodnik-taras-płyty-żwir-pokrycie gruntu-nawadnianie

Aby zapobiec zsuwaniu się obszaru sadzenia, możesz nałożyć na niego folię mulczową lub polar. Zamocuj w górnej części i wykonaj otwory dla wyrośniętych roślin.

Ogród Zen na zboczu wzgórza – wiecznie zielone rośliny i głazy

krajobrazu-zbocza-z-ogrodu-z-ogrodu-skalnego-piaskowe-krzewy

Modny ogród zen można zaprojektować również na stoku. Po prostu ustawiasz kilka głazów i drzew. Piasek lub żwir należy umieszczać tylko na równym obszarze, aby się nie ślizgał.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza – drzewa iglaste i okrywowa

krajobrazu-wzgórze-dom-żwir-białe-okrywowa-zimozielone-iglaki

W ogrodzie za skarpą zasadź wiecznie zielone rośliny okrywowe w dolnej części i drzewa iglaste w górnej części. Gatunki iglaste i sosnowe zapewniają większy porządek i klarowną aranżację ogrodu. Z kolei runo pokrywa teren zielenią.

Projekt ogrodu na zboczu wzgórza – słoje roślinne do projektowania ogrodów tarasowych

projekt ogrodu-zbocze-podniesione łóżka-doniczki-okrągła cegła-zimozielona-okrywowa

Kręgi roślinne to wspaniała alternatywa do pokonania stoku. Stabilizują zbocze i służą jako donice, które mogą pomieścić różne rodzaje roślin, a tym samym zapewniają różnorodność.