Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Posadź święte zioło cyprysu, aby uzyskać przyjemny kolor w ogrodzie

Cyprys-święte ziele bukszpan-kombinacja-zielona-okrywowa-ogród-pomysł

Często trudno jest znaleźć odpowiednie rośliny do ogrodu. Zwłaszcza jeśli szukasz gatunku, który latem i podczas upałów nadal będzie czuł się komfortowo, odpowiednie posadzenie ogrodu może szybko stać się wyzwaniem. Nierzadko zdarza się, że kwiaty wysychają, aw ogrodzie pojawiają się gołe lub suche plamy, na które trzeba patrzeć najpóźniej późnym latem. Jeśli to zrobisz Cyprys święte zioło rośliny, jednak nie musisz się tego spodziewać.

Sadzenie świętego ziela cyprysu – żółte plamy koloru

cyprys święte zioło rośliny kolor akcent kwiaty na zewnątrz

Wręcz przeciwnie! Im więcej słońca dostaje ta roślina, tym lepiej. Chcielibyśmy udzielić kilku informacji i wskazówek dotyczących pielęgnacji, abyś wiedział dokładnie, co należy wziąć pod uwagę, sadząc to piękne święte ziele cyprysu i wykorzystując je do upiększania swojego ogrodu.

Sadzenie świętego zioła cyprysu – wygląd i czas kwitnienia

cyprys-święte ziele rośliny letnie-kwiat-odporny na ciepło-śródziemnomorska

Święte zioło (Santolina chamaecyparissus) ma srebrzystoszare liście i łodygi. Ale są też gatunki, u których mają one zwykły zielony kolor. To, czy chcesz posadzić ten rodzaj świętego zioła cyprysowego, czy jakikolwiek inny, zależy wyłącznie od Ciebie. Kwiaty pojawiają się w połowie lata lub późnym latem i mają atrakcyjną żółtą barwę, którą szczególnie podkreślają szare liście.

Pielęgnacja po kwitnieniu

Cyprys święte zioło rośliny ogrodowe-wskazówki-pielęgnacja-ławka-podniesione łóżko

Martwe kwiaty należy natychmiast usunąć. W ten sposób z jednej strony oczywiście ogród nie tylko wygląda ładniej. Stymulują jednocześnie wzrost nowych kwiatów, dzięki czemu możesz cieszyć się pięknymi żółtymi kwiatami przez długi czas. Jeśli posadzisz święte ziele cyprysu, otrzymasz prawdziwą ucztę dla oczu.

Sadzenie ostrokrzewu cyprysowego – lokalizacja

Cyprys-święto-zioło-rośliny-okrywowa-pomysł-łóżko-ogród przed domem

Aby te i reszta rośliny mogły się dobrze rozwijać, musisz oczywiście znaleźć odpowiednie miejsce podczas sadzenia świętego zioła cyprysowego. A to zdecydowanie miejsce na słońcu. Rośliny są wyjątkowo odporne na ciepło i bardzo dobrze dogadują się nawet w wietrznych miejscach. Posadź nasiona wczesnym latem. Jesienią lub następną wiosną można dzielić większe rośliny iw ten sposób je redukować. W tym samym czasie otrzymasz nową roślinę, którą możesz ponownie posadzić w ogrodzie, ale także w doniczce.

nawadnianie

Cyprys-święte ziele-rośliny-łąka-okrywowa-kolor-ogród

Na początku należy regularnie podlewać. Po posadzeniu świętego zioła cyprysowego, jak każdej innej rośliny, korzenie muszą się przystosować i rozwinąć w nowej glebie. To wymaga nawadniania. Potem podlewasz tylko sporadycznie między deszczowymi dniami w lecie.

rozmiar

Cyprys-święte zioła-rośliny-skalny ogród-pomysł-goły-krzak-czas-kwitnienia-późnym latem

Ze względu na stosunkowo niewielki rozmiar szybko znajdziesz odpowiednie miejsce do sadzenia świętego ziela cyprysu. Osiąga około 60 centymetrów wysokości i ma średnicę do jednego metra. Zarówno jako pojedyncze rośliny w pewnej odległości od siebie, ale szczególnie w gęstych grupach rośliny robią wspaniałe wrażenie.

Sadzenie ostrokrzewu cyprysowego jako rośliny okrywowej

cyprys-święte ziele-rośliny-pomysł-pielęgnacja-wskazówki-ogrodnictwo-hobbystyczni ogrodnicy

Możesz również posadzić święte ziele cyprysu, jeśli chcesz pokryć większe obszary, ale chcesz uniknąć trawników. Gęsty wzrost tej rośliny sprawia, że ​​doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa. Szczególną rzeczą jest to, że święte zioło jest ładne nie tylko w okresie kwitnienia. Srebrzyste liście sprawiają, że przyjemnie się na nie patrzy przez resztę roku. Święte zioło to wiecznie zielona roślina.

Roślina w kształcie krzewu

cyprys-święty-zioło-rośliny-bush-design-lush-liście

Możesz też formować małe krzewy, gdy sadzisz święte zioło cyprysu, znowu możesz w ten sposób pokryć większe obszary lub po prostu dodać akcent tu i tam. To zależy od Twojego gustu, przestrzeni w ogrodzie i Twoich pomysłów na projekt ogrodu.

Święte zioło dla każdego stylu ogrodowego

cyprys-święty-zioł-rośliny-śródziemnomorski-styl-dekoruj-buesche-haus

Jeśli chcesz posadzić święte ziele cyprysu, nie musisz się martwić o swój styl ogrodniczy i czy rośliny będą do niego pasować. Zarówno nowoczesny, minimalistyczny ogród, jak i śródziemnomorski ogród nadają się doskonale. Aby ostatecznie dostosować roślinę do swojego stylu, możesz wybrać konkretny krój. Na przykład ścięty krzew wygląda bardziej nowocześnie, a dzikie święte zioła pasują do stylu śródziemnomorskiego lub romantycznego.

Roślina cięta

cyprys-święte ziele-rośliny-ścieżka-ogrodowa-krawędź-dekoruj-biały-kwiat-krzaki

Regularne przycinanie stymuluje również wzrost rośliny, czyniąc ją bardziej obfitą i zdrowszą. Więc nawet jeśli zdecydowałeś się stworzyć dziki ogród, pomyśl o nowym przycięciu od czasu do czasu, gdy sadzisz święte zioło cyprysu. To nie musi być radykalne cięcie. Napiwki wystarczą.

Opieka po zimowej przerwie

Cyprys-święty-zioło-rośliny - santolina-chamaecyparissus-srebrny-łodygi

Jeśli chcesz posadzić święte zioło cyprysów, pamiętaj, że po zimie bezwzględnie konieczne jest przycinanie. Zapewnia to możliwość wytworzenia nowych pędów. Jeśli ten krój zostanie pominięty, roślina może nie tylko wyglądać na gołą, ale także zdrewniać.

Święte zioło zimą

cyprys-święto-zioło-roślina-doniczkowa-roślina-drzewo-ścinane-pielęgnacja

W mroźną zimę roślina często zamarza z powrotem na ziemię, bez względu na to, które miejsce wybrałeś do sadzenia świętego zioła cyprysu. To nie powinno cię przestraszyć. Dopóki korzenie pozostają nieuszkodzone, nic się nie dzieje z roślinami. Wtedy dopiero na wiosnę zaczyna ponownie rosnąć. W tym przypadku oczywiste jest, że wiosenne przycinanie nie jest konieczne.

Wymień ostrokrzew

cyprys-święto-zioło-rośliny-żółty-kwiat-ładne-srebrno-szare-liście

Tak regularnie, jak ścinasz święte zioło cyprysów, nadchodzi chwila, kiedy krzak nadal będzie ci się wydawał zbyt sękaty. To normalne, bo właśnie się zestarzało. W takim przypadku możesz po prostu wyjąć go z ziemi i posadzić nowe ziele świętego cyprysu.

Święte zioło i por 

cyprys-święto-zioło-rośliny-czosnek-por-fioletowy-kwiat

Świetnym pomysłem jest połączenie czosnku i świętego ziela, zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać więcej niż jeden kolor na danym obszarze. Kwiaty są fioletowe. Żółte kwiaty świętego ziela cyprysu tworzą kontrast i wzajemnie się podkreślają. Ten sam efekt można osiągnąć również z lawendą (Lavandula), która również jest bardzo podobna w strukturze liścia do świętego zioła. Rozważ więc kombinacje różnych kwiatów podczas sadzenia świętego zioła cyprysowego.

Zapach

cyprys-święto-zioło-rośliny-lawenda-graeser-nowoczesny-krajobraz

Inną ciekawą właściwością rośliny jest jej zapach. To jest uwalniane tylko wtedy, gdy liście i łodygi są uszkodzone. Możesz jednak cieszyć się nim za każdym razem, gdy przycinasz, co oczywiście sprawia, że ​​praca w ogrodzie jest o wiele przyjemniejsza. To kolejna korzyść, która może Cię przekonać, że warto sadzić święte ziele cyprysu.