Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Porady i pomysły na założenie ogródka działkowego – czego nie powinno zabraknąć?

porady-pomysły-projektowanie-małego-ogrodu-loes-ścieżka-do-ogrodu-nowoczesne-rośliny-meble-ogrodowe

A Zaprojektuj działki często stanowi wyzwanie dla ogrodników, ponieważ miejsca na wszystko nigdy nie starcza. Trend na małe ogrody tłumaczy się brakiem miejsca w dużych miastach. Ale jeśli mieszkasz w mieszkaniu, nie musisz rezygnować z zieleni. Na szczęście na obrzeżach są działki. To fajne rozwiązanie dla rodzin i młodych ludzi na ucieczkę od miejskiej, betonowej pustyni. Jest kilka podstawowych elementów, które należy zaplanować w małym ogrodzie, aby zaspokoić różne podstawowe potrzeby. Daje to możliwość uprawiania własnych owoców i warzyw lub po prostu spotkania się z przyjaciółmi na świeżym powietrzu w sezonie grillowym. Zebraliśmy te elementy projektu w krótką listę, aby ułatwić Ci stworzenie prawdziwej oazy dobrego samopoczucia w ogrodzie działkowym.

Projektuj działki – buduj ekrany prywatności

porady-pomysły-mały-ogrodowy-projekt-podwyższone łóżko-kamień-żwir-warzywa

Ochrona przed sąsiednimi ogrodami jest niezbędna, zwłaszcza jeśli wynająłeś Scherbergarten. Możliwości jest tu wiele – żywopłot rozciągający się wokół ogrodu, pergola obsadzona pnączami. Powojniki, bluszcz, wąsy winorośli i oczywiście maty bambusowe są do tego idealne.

Szopka ogrodowa w małym ogrodzie

porady-projektowe-ogrodowe-pomysły-ogrodowe

Szopa ogrodowa jest niezbędna w każdym ogrodzie, zarówno małym, jak i dużym. Służy do przechowywania narzędzi ogrodniczych, jeśli jest większy, można w nim przenocować nawet w weekendy. Prosty model jest dostępny w każdym sklepie z narzędziami za około 700 euro, ale jeśli sam go zbudujesz, na pewno będzie tańszy. Jeśli jest wyposażony w rynnę deszczową, możesz zebrać cenną wodę deszczową, po prostu umieszczając pod nią beczkę z wodą. W osiedlach działkowych obowiązują przepisy, a wiata ogrodowa wraz z zielenią nie może przekraczać 24 mkw. Sam ogródek działkowy nie może być większy niż 400 metrów kwadratowych.

Zaprojektuj ogródek działkowy – zaplanuj wystarczającą ilość chodników

porady-pomysly-na-dzialkowcu-projekt-ogrodu-wiecznie-zielone-rosliny-ksiazka-drzewo-paproci

Nawet jeśli ogródki działkowe nie są aż tak duże, trzeba stworzyć odpowiednią ilość chodników. Upewnij się, że utorowałeś drogę od wejścia do altany, miejsca na grilla, podniesionych łóżek i szopy na narzędzia. Użyj kostki brukowej, konwencjonalnej kostki brukowej lub żwiru.

Zaopatrzenie w wodę i Połączenie elektryczne

ogród-design-żwir-płytki-żelazo-meble-meble ogrodowe

Woda jest dostarczana na wiele sposobów – studnia, dostęp do wody pitnej, beczka deszczowa, oczko wodne, basen. Woda deszczowa i ze studni jest uboga w wapno i dlatego doskonale nadaje się do pielęgnacji roślin. Małe oczka ogrodowe są bardzo dekoracyjne, ale często trzeba je uzupełniać. W dzisiejszych czasach ogród musi mieć podłączenie elektryczne, aby zapewnić wystarczające oświetlenie. Energia elektryczna jest również wykorzystywana do urządzeń elektrycznych, takich jak elektryczne kosiarki.

Jakie rośliny ozdobne i warzywa

porady-pomysły-projektowanie-małego-ogrodu-warzywa-podniesione-łóżko-żwir-drewno

Ogród może służyć nie tylko jako oaza relaksu, ale także uprawiać własne owoce i warzywa. Wybieraj rośliny, które są tak wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji, jak to tylko możliwe, ponieważ wielu właścicieli ogrodów w mieście zwykle zajmuje się ogrodem tylko w weekendy. Idealne do tego są zielone sałaty, kapusta, zioła i pięknie kwitnące rośliny ozdobne. Świeże zioła są częścią konsumpcji własnych owoców i warzyw. Te dobrze rozwijają się w słonecznych miejscach. Oszczędzająca miejsce spirala ziołowa to dobre rozwiązanie do małych ogrodów, w których nie ma naprawdę dużo miejsca.

mały grill ogrodowy

zaprojektuj mały ogród taras hortensje ogrodowy grill

Kto powiedział, że musisz zrezygnować z grillowania w małym ogrodzie? Nie wolno jednak instalować kominków w ogrodach ścinanych oraz w osiedlach działkowych. Ale we własnej posesji, bez względu na jej wielkość, możesz sprawić, by grillowanie z bliskimi stało się prawdziwym przeżyciem. Jednak nie wszystkie grille nadają się do użytku w małych ogrodach. Małe powierzchnie zewnętrzne mają zwykle skośne narożniki, które idealnie nadają się do tego celu. Oczywiście grill na zamówienie najlepiej pasuje do indywidualnej sytuacji. Tworzy to dodatkową atrakcję, która jest bardzo dobrym powodem, aby po prostu spędzać więcej czasu na zewnątrz.

Zbuduj podniesione łóżka z drewna

Mały projekt ogrodu podniesione łóżka warzywa irys drewniany płot ogrodowy

Wiele osób ma niewielki obszar ziemi, który często jest słabo przycięty i być może ma pochyłe zbocze. W mieście lub na podmiejskich osiedlach często zdarza się, że własny ogród sąsiaduje bezpośrednio z sąsiednim domem. Betonowa ściana sprawia, że ​​kilka metrów kwadratowych zieleni wydaje się nudna i nudna. Z drugiej strony może wyglądać na przeładowaną meblami ogrodowymi i kilkoma kolorowymi kwiatami. Przede wszystkim każdy właściciel małego ogrodu powinien dokładnie przemyśleć, w jaki sposób chce wykorzystać swoją ograniczoną powierzchnię ogrodu. Czy ma to być ogródek przydomowy, czy raczej rozszerzenie przestrzeni wewnętrznej, aby cieszyć się piękną pogodą latem i wiosną??

Uprawiaj zielone sałatki i zioła w małym ogródku kuchennym

pomysły na ogródek działkowy chodnik podniesione łóżka warzywa

Przede wszystkim, projektując małą przestrzeń zewnętrzną, należy rozsądnie podzielić dostępną przestrzeń. Zaletą jest tutaj przejrzysta i prosta konstrukcja, dzięki której ogród nie wydaje się w końcu ciasny. Na pierwszym planie jest ścieżka ogrodowa i/lub strefa wypoczynkowa. W przypadku ścieżki ogrodowej zalecana jest minimalna szerokość 80 cm. W zależności od ilości miejsca i korzystnej lokalizacji można stworzyć mini ogródek kuchenny lub po prostu zioła. Inną możliwością byłoby poszerzenie strefy relaksu w celu relaksu lub stworzenie miejsca do zabawy dla dzieci.

udekoruj kamieniami

ogród działkowy pomysły na projekt kamienie woda mini bogate rośliny trawnik

Projektując kilka obszarów w małym ogrodzie, szczególnie ważne jest wizualne oddzielenie ich od siebie, ale bez rozcinania obszaru na poszczególne działy. Małe żywopłoty, kraty i wąskie, wydłużone rabaty lub pojedyncze krzewy lub podwyższone rabaty tworzą wizualną granicę ze względu na różnice wysokości i jednocześnie zapewniają różnorodność.

Rośliny ozdobne w podniesionym łóżku

Projektuj ogródki działkowe rośliny ozdobne warzywa drewno buduj podniesione łóżka

Jeśli lubisz ogrodnictwo, nie musisz się bez niego rezygnować w małym ogródku. Kilka podwyższonych łóżek ustawionych symetrycznie nadaje małemu ogrodowi większą strukturę. Służą również jako ładne rozgraniczenie. Nie należy jednak przesadzać z mieszaniem i koordynacją użytych materiałów. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, podniesione łóżka można również ustawić wzdłuż krawędzi ogrodu.

okrągłe odskocznie

zaprojektuj mały ogród ostoi rośliny ozdobne trawnik

Stwórz ogródek działkowy, taras, ekran prywatności, maty bambusowe, chodnik, żwir, rośliny

Zaprojektuj działki warzywne łaty ekran prywatności maty bambusowe ławka drewniana

zaprojektuj mały ogród chodnik miejsce do siedzenia żwir rośliny ozdobne

porady ogrodowe pomysły woda okrywowa żwir mulcz

małe pomysły na ogród łóżka z podniesionymi warzywami maty chroniące prywatność

Zaprojektuj mały ogród ekran prywatności maty bambusowe pudełko na wino rośliny ozdobne!

projekt ogrodu trawnik wiszący kosz meble rattanowe taras zadaszony

zaprojektuj mały ogród drewno pergola rośliny ozdobne wiszący kosz

projektowanie ogrodu chodnik płytki kamienne białe tulipany ławka

mały taras projekt pergola kamienne filary żwir metalowe meble cytryny

mały domek ogrodowy (domek) kwiaty ostoi kwiaty krata

pomysły na projektowanie ogrodu drzewo czerwone pelargonie podniesione łóżko ostoi ściana ogrodu

mały ogród trawnik ekran prywatności rośliny pnące ogrodzenie kratowe