Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Planowanie sadzenia na zboczach: jakie rośliny okrywowe są odpowiednie?

Przykład sadzenia na zboczu-nowoczesna-kora-ściółka-ściółka-ozdobna-przykład-przykład

Atrakcyjnie i łatwo sadzenie wiszących łóżek nie jest łatwe. Właściciele ogrodów borykają się z wieloma problemami, takimi jak osuwanie się gleby czy zbyt suchość. Dlatego tak ważne jest trwałe zazielenienie terenu stoku. Rośliny tworzą mocne korzenie, które zapobiegają erozji i utrzymują glebę w miejscu. Poniżej dowiesz się, które rośliny najlepiej nadają się do sadzenia na zboczach i na co jeszcze musisz zwrócić uwagę.

Wskazówki i pomysły na sadzenie stoków

nachylenie-sadzenie-róże-czerwono-kwitnące-odmiany okrywowe

Czy powinienem używać tylko jednego rodzaju roślin do sadzenia na zboczach wzgórz, czy też mieszanki różnych roślin byłoby lepiej??

Sadzenie tylko jednego rodzaju roślin na zboczu wzgórza nie jest dobrym pomysłem. Twoja próba stworzenia spójnego wyglądu może następnie spowodować podkreślenie martwych roślin, łysych miejsc lub chwastów. Zazielenienie nasypu mieszanką kilku rodzajów roślin, takich jak drzewa, krzewy, byliny i rośliny okrywowe. Jeśli chcesz zdecydować się tylko na rośliny tworzące dywany, wybierz mieszankę roślin okrywowych, które kwitną w różnym czasie.

Jakie rodzaje roślin nadają się do sadzenia na zboczach??

sadzenie na zboczu-róże-kora-mulcz-trawa-step-lampa-czyszczenie trawy

Rośliny okrywowe to najlepszy wybór, jeśli chodzi o sadzenie na zboczach. Szybko rosną i tworzą piękny dywan z kwiatów. Rośliny, które rozwijają wiele pędów z jednej łodygi, również dobrze sobie radzą. Głęboko zakorzenione rośliny, takie jak kwiaty polne, wspaniale trzymają się nawet na najbardziej stromym zboczu. Trawy ozdobne, róże okrywowe i krzewy (w tym róże krzewiaste o rozwiniętym pokroju) dobrze sprawdzają się jako rośliny na zboczach. Rośliny rodzime są prawie zawsze doskonałym wyborem.

Czy mogę sadzić polne kwiaty na zboczu wzgórza??

sadzenie na zboczu w pobliżu-naturalne-polne-kwiaty-łąkowe-kamienne schody

Polne kwiaty sprawiają, że stok przyciąga wzrok i jest łatwy w pielęgnacji. Łąki polne należy kosić przynajmniej raz w roku po samosiewie. Odchwaszczanie jest kluczowe przez pierwsze lub dwa lata, dopóki kwiaty nie zakwitną. Innymi słowy, polne kwiaty działają najlepiej, gdy zbocze nie jest tak strome i nie jest to uniemożliwione. Wysiewając polne kwiaty z nasion, uzyskaj wysokiej jakości mieszankę nasion, która zawiera mniej nasion chwastów.

Odpowiednie kwiaty łąkowe na glebach ubogich w miejscach suchych: Kolorowa wyka, tymianek, szczaw, goździk kartuski, mleko wilka cyprysowego, prawdziwa słoma.

Czy są rośliny, których powinienem unikać??

sadzenie na zboczu-polne-kwiaty-blisko-natury-kamienne schody

Wiele roślin, które są zwykle polecane do sadzenia na zboczach, może łatwo stać się zbyt inwazyjne. Zasięgnij porady w centrum ogrodniczym, aby upewnić się, że ten rodzaj roślin spełnia Twoje wymagania i nie zagraża Twojemu domowi, na przykład, erozją gleby. Rośliny, które mogą być problematyczne ze względu na ich potencjał inwazyjny to: wyka, berberys japoński, miotła i dziewicza winorośl trójzębna. Z drugiej strony rośliny takie jak bluszcz, liriope, Vinca Minor i Ajuga są bardzo odpowiednie na zbocza, ale mogą przeniknąć do pobliskich trawników. Trzymaj te rośliny w ryzach za pomocą pasującej kamiennej lub metalowej ramki.

Unikaj również roślin o płytkich korzeniach na zboczu. Ryzyko osunięcia się ziemi jest zbyt duże.

Rola ściółki

sadzenie na zboczu-kora-mulcz-drzewa-różne-odmiany

Mulczowanie to proste rozwiązanie, gdy chcesz zrobić coś dobrego dla swojego ogrodu. Ściółka niweluje chwasty, chroni korzenie roślin i glebę jak koc rozgrzewający przed zimnem zimą, reguluje temperaturę gleby i magazynuje wilgoć. Osłona mulczowa zapobiega również zamuleniu gleby przez opady atmosferyczne.

Ściółka z kory jest idealna do sadzenia skarp

sadzenie na zboczu drzewa-okrywowa-lawenda-pnący-jałowiec

Rozłóż grubą warstwę ściółki na powierzchni gleby między roślinami na twoim zboczu. Nie zakrywaj korony rośliny, ale obszar, w którym spotykają się korzenie i pień. Unikaj lekkich rodzajów ściółki, takich jak słoma, która może zostać zdmuchnięta przez wiatr. Ściółka wykonana z materiałów organicznych, takich jak kora, zrębki, igły sosnowe i kompost, jest idealna do ochrony lub odżywiania gleby. Opadłe liście zbierane jesienią i rozdrabniane kosiarką idealnie nadają się na ściółkę na nadchodzącą wiosnę. Trawa świeżo skoszona kosiarką może być również wykorzystana jako materiał do mulczowania.

Sadzenie skarp trawą

sadzenie-zboczy-traw-rozchodnikow-rozchodnikow-wiszace-rosliny

Trawy ozdobne oferują różnorodne pomysły projektowe i opcje zazieleniania nasypu. Oto kilka odpowiednich odmian:

Imperata cylindrica var.Koenigii (japońska trawa trawiasta) osiąga wysokość 30-40 cm i ma jaskrawoczerwony letni i jesienny kolor. Do mniejszych ogrodów zaleca się stosowanie bariery kłączowej. Lokalizacja: słoneczna, częściowo zacieniona. Trawa krwi nie toleruje suszy.

Festuca cinerea (kostrzewa niebieska) i Festuca Scoparia (trawa niedźwiedziowata)

sadzenie na zboczu - trawa karłowata - łatwa w pielęgnacji - kostrzewa niebieska - trawa z niedźwiedziej skóry

Festuca cinerea (kostrzewa niebieska) jest dobrym przykładem łatwego w pielęgnacji sadzenia na zboczach wzgórz. Trawa ozdobna rośnie półkulista, tworzy poduszki i jest odporna. W połączeniu z Festuca Scoparia (trawą niedźwiedzią), wiszące łóżko mieni się pięknymi odcieniami zieleni.

Bouteloua gracilis (trawa na komary) najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu i zapewnia dobrą kontrolę erozji.

Odmiana Hakonechloa macra (Japońska trawa górska) osiąga wysokość od 20 do 60 centymetrów i jest odpowiednia na stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione. Roślina dobrze dogaduje się również w cieniu.

Rodzaje róż, które nadają się do sadzenia na zboczach

zbocze-sadzenie-grunt-okrywowe-róże-bukszpan-kulki-cień

Rosa rugosa (róża ziemniaczana) rozpościera się na rozłogach i osiąga wysokość 120-150 cm. Pięknie kwitnie wczesnym latem, jesienią przebarwia się na złocistożółty kolor. Lokalizacja: słońce do półcienia

Rosa pimpinellifolia (róża Bibernell) to róża tworząca rozłogi. Dobrze nadaje się do mocowania do podłoża i preferuje stanowiska słoneczne.

Rosa rugotida (róża nasypowa) jest gatunkiem rośliny niskorosnącej i tworzy rozłogi o głębokich korzeniach. Nie będzie wyższy niż metr.

Rosa nitida jest nadal znana jako błyszcząca róża ze względu na małe, błyszczące liście. Róża o błyszczących liściach ma ok. 70 cm wysokości i uwielbia słoneczne miejsca.

Roślina okrywowa, krzewy i byliny do sadzenia na stokach

sadzenie na zboczu okrywowe-kwitnienie-juga-ogród z przodu

Ajuga reptans (Ajuga) – Pełne słońce do półcienia – bardzo łatwa w pielęgnacji i odporna. Użyj jakiegoś obramowania łóżka, aby utrzymać tę okrywę z dala od trawników.

Berberis thunbergii Atropurpurea Nana (berberys drobny) – Lokalizacja słońce – Ten karłowaty krzew o purpurowobrązowych liściach osiąga wysokość zaledwie 30-40 cm i jest idealny do ogrodów skalnych i skarp. Wyjątkowo solidny i niewymagający.

Euonymus fortunei (krzak wrzeciona). Nisko rosnący, zimozielony krzew o pięknie wybarwionych liściach. Najlepszy wybór do suchych i słoneczne lokalizacje.

Przestrzegaj wymagań roślin w odniesieniu do lokalizacji i gleby

zbocze-sadzenie-trawy-okrywowa-nachylenie-mocowanie skarpy

Calluna vulgaris (wrzos pospolity) – Słońce – preferuje kwaśną, dobrze przepuszczalną glebę. Istnieje wiele odmian do wyboru, aby uzyskać całoroczny blask koloru. Generalnie rosną do wysokości 10 – 45 cm z rozpiętością 30 – 90 cm.

Irga pozioma (japońska irga) – Słońce – rośnie poziomo z rozłożystymi gałęziami i tworzy bardzo gęste maty. Ściółka pod rośliną zapewnia najlepszą kontrolę chwastów.

łatwe w pielęgnacji rośliny do zacienionych miejsc

sadzenie na zboczu-juga-shady-ściółka do ściółki-igieł

Convallaria majalis (konwalia majowa) – cień – Szybko rozprzestrzenia swoje głębokie kłącza i jest bardzo elastyczny. Pomarańczowo-czerwone owoce konwalii są trujące.

Erica carnea (wrzos śnieżny) – Słońce – Krzew karłowaty o zimozielonych liściach w kształcie igieł. Jeden z najpopularniejszych bloomersów zimowych, który często rozkwita całymi miesiącami.

Okrywowa na pełne słońce

na zboczu-sadzenie-pełne-słońce-lawenda-hedera-rozchodnik-wrzos

Hedera helisa (bluszcz) – Cień – Używaj na zboczach do kontroli erozji. Może stać się inwazyjny. Z grzbietem krawędzi i bezwzględnie odetnij wszystkie pędy, które przecinają.

Waldstenia ternata (Waldstenie / Dreiblatt złota truskawka) – cień – wiecznie zielone okrywowe, które oferują jasnożółty w zacienionych miejscach. Kwitnie w kwietniu i maju.

Waldstenie rośnie w cieniu

nasadzenie-zbocze-kwitnienie-Waldsteinia-ternata-słoneczna

Hemerocallis fulva (żółta lilia dzienna) – Słońce – Rozprzestrzenia się przez grube korzenie bulw. Doskonały wybór do kontroli erozji na zboczach i nasypach. Odporny na szkodniki.

Juniperus horizontalis (jałowiec płożący) – słonecznie do częściowo zacienionych – Do zazieleniania nawet stromych zboczy, na których inne rośliny nie mogą się rozwijać. Rozłóż ściółkę do zwalczania chwastów. Nie toleruje ruchu pieszego.

Okrywowa i rośliny do zacienionych miejsc

zbocze-sadzenie-cień-okrywowa-funkia-japonia-trawa-górska

Liriope spicata (lilia winogronowa) – Preferowane miejsca częściowo zacienione do zacienionych i kwaśna gleba. Rozprzestrzeniane przez podziemnych biegaczy i mogą stać się inwazyjne. W zestawie z paskiem brzegowym.

Microbiota decussata (Tija karłowata syberyjska) – pełne słońce do cienia – Gleba o pH 5-7. Dobrze rośnie w cieniu. Zielone pierzaste liście jesienią zmieniają kolor na brązowy.

Klaster lilii w zacienionych miejscach

nasadzenia na zboczu-lilia winogrono-liriope-okrywowa-cień-częściowy cień

Oenothera speciosa (różowy wiesiołek) – słonecznie – Szybko rozprzestrzenia się przez podziemne ścieki i gęste płytkie kępy. Dobry wybór na suche, słoneczne miejsca.

Pachysandra terminalis (grubas) – mało wymagająca do lokalizacji – Popularna wiecznie zielona roślina okrywowa, która zapewnia dobre pokrycie zacienionych stoków. Łatwa konserwacja.

Vinca Minor

sadzenie na zboczu-vinca-minor-sunny-shady-easy-care-hardy

Parthenocissus quinquefolin (winorośl dziewicza, wino dzikie) – słonecznie do częściowo zacienionych, osłonięty od wiatru. Jest uważana za inwazyjną roślinę leśną.

Floks subulata (floks tapicerski) – lokalizacja w pełnym słońcu – Gleba lekko kwaśna. Ta nisko rosnąca, wiecznie zielona roślina oferuje piękny wiosenny kolor.

Lawenda dla śródziemnomorskiego stylu

nasadzenie zbocza-lawenda-śródziemnomorska-naturalny kamień-ściana oporowa

Potentilla fruticosa (krzew palcowy) – pełne słońce – Nisko rosnący krzew, który kwitnie przez całe lato.

Stephanandra incisa (Low Wreath Spar Crispa) – Słońce do półcienia – dzięki szerokim, wystającym pędom rośnie od 100 do 150 cm i doskonale sprawdza się na dużych powierzchniach.

Symphoricarpos alba (snowberry) – nadaje się do Słońce i pełny cień – rośnie gęsto rozgałęziony i bardzo dobrze się rozwija nawet w niesprzyjających miejscach.

Przykład prostego sadzenia na zboczach

sadzenie na zboczu-przykład-dom-okrywowa-odporne-drzewa

Ta nieruchomość znajduje się na bardzo stromym zboczu, dzięki czemu zwrócono uwagę na prawidłowe nasadzenie, aby zagwarantować stabilne i stałe nachylenie. Rośliny pnące zdobią ścianę, a zbocze pokrywa zielona ziemia. Ponieważ ta stroma działka jest raczej niewygodna dla ogrodnictwa, wybrano rośliny, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji i są w dużej mierze samowystarczalne.

Gabiony jako wzmocnienie skarpy

nasadzenia na zboczu-przykładowy-dom-zbocza-gabionu-ściana oporowa

Oprócz roślin zielonych, do sadzenia na stromych zboczach wybrano również rośliny kwitnące. Gabiony służą między innymi jako ściany nośne i można je ładnie ozdobić wiszącymi roślinami. Na terenach bardziej płaskich stworzono ogrody skalne, które oprócz kamieni wykorzystują trawniki i krzewy.

Krzew wrzeciona i bukszpan

zbocze-sadzenie-grunt-okrywowe-róże-bukszpan-kulki-cień

Jeśli zbocze jest zbyt strome do sadzenia, masz również możliwość podzielenia go na kilka tarasów i uzyskanie w ten sposób zagonów płaskich lub przynajmniej mniej stromych. Ten wariant był również używany na tym terenie zewnętrznym. Do sadzenia na stokach używa się bukszpanu oraz pięknego i łatwego w pielęgnacji krzewu Sindel.

Trawy ozdobne na bardzo suche gleby

nasadzenia-zboczy-skaly-ozdobne-trawy-sloneczna-rozne-odmiany

Trawy ozdobne są szczególnie popularne w nowoczesnym i minimalistycznym projektowaniu ogrodów, ale można je również wykorzystać w innych stylach ogrodowych, które mają charakter spadzisty. Do wyboru traw nadają się zwłaszcza miejsca południowe lub zachodnie, które bardzo szybko wysychają, zwłaszcza latem. Nawiasem mówiąc, kamienie na zboczach mogą zapewnić dodatkowe wsparcie. Drzewa można sadzić nawet w wyższych partiach zbocza, tak jak w tym przypadku.

Jednolity wygląd z trzema rodzajami pokrycia gruntu

nachylenie-sadzenie-okrywowa-krzewy-przyklad-nowoczesne-schody

Wspaniałą cechą okrywy gruntowej jest to, że pokrywa ona większe obszary w bardzo krótkim czasie i tworzy bujny projekt ogrodu. Jeśli pokryjesz ziemię całkowicie jak dywan, jak tutaj, rośliny nie tylko będą wyglądać bardzo atrakcyjnie w okresie kwitnienia. Również swoimi liśćmi nadają ogrodowi świeży i naturalny wygląd, który można uzupełnić wiecznie zielonymi krzewami.

Pnącze jako roślina okrywowa

sadzenie na zboczu-drzewa-schodkowe-lokalizacja na zboczu wzgórza

Aby nasadzenia na zboczu wyglądały pięknie, zbocze niekoniecznie musi być całkowicie pokryte roślinnością. Powyżej ciekawa konstrukcja z pełzającym wrzecionem, które nie rośnie bardzo wysoko i może być używane jako roślina okrywowa lub, jak tutaj, może być przycięte w kulisty kształt, aby przedstawić szczególnie interesujący projekt stoku.

Irga może tolerować pełne słońce

zbocze-sadzenie-drzewa-irga-słoneczna-lokalizacja

Na bardzo nasłoneczniony teren, który mimo upału i suszy należy obficie obsadzać, irga jest świetnym pomysłem. Ważne jest, aby pomyśleć o szerokości, aby krzew ozdobny również mógł być regularnie i wygodnie przycinany, aby zachować schludny wygląd. Ponieważ jednak krzew nie rośnie zbyt wysoko, można śmiało uznać, że cięcie nie jest konieczne. Nadal zaleca się cięcie kształtowe.

Sadzenie na zboczach śródziemnomorskich

nasadzenie-zbocze-lawenda-śródziemnomorska-żwir-łóżko-drewniane deski schodkowe

Widać tutaj ładne połączenie żwiru i roślin. Decyzja, jaki kolor wybrać dla dekoracyjnego żwiru, należy wyłącznie do Ciebie. Z małych kamieni można tworzyć ciekawe ogrody skalne na zboczach. Aby jednak żwir pozostał tam, gdzie powinien, zbocze nie może być zbyt strome. W przeciwnym razie kolejny ulewny deszcz może zrujnować całą twoją pracę. Jeśli chcesz, aby stok wyglądał jeszcze ciekawiej, zaprojektuj różne łóżka z różnymi wypełnieniami. Jedno łóżko można wypełnić jasnymi kamieniami, a drugie ciemnymi kamieniami. Trzecie łóżko może zawierać ściółkę, a drugie trawnik lub zwykłą ziemię. Obszary te mogą również mieć abstrakcyjne kształty i, przy odpowiednim nasadzeniu, sprawiają, że szczególnie nowoczesne ogrody są bardzo atrakcyjne.

Stale zielone strome zbocze

nasadzenia na zboczu-trawy-ściana oporowa-kamień-kominek-taras

Jak więc widać wybór jest ogromny. Ważne jest tylko, aby przy wyborze roślin wziąć pod uwagę nachylenie i oczywiście lokalizację z natężeniem światła słonecznego. Możesz zasięgnąć porady w centrum ogrodniczym, a nawet pokazać Ci odpowiednie rośliny. Jeśli chcesz stworzyć piękny stok, nie lekceważ właściwego i starannego planowania.

Różowy wiesiołek, złoty aster, lawenda

zbocze-sadzenie-lawenda-różowy-pierwiosnek-złoto-aster-lawenda

Trawy ozdobne i byliny

sadzenie na zboczu-blisko-naturalne-ozdobne krzewy

Lampy czyszczące trawę jesienną magię

sadzenie-skarpy-tymianek-czyszczenie-trawy-zolta-trawa-ozdobna