Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Paprocie doniczkowe na cień – świetne typy do aranżacji

Paprocie doniczkowe do cienia, tekstura liści doniczki

Zazwyczaj taras lub balkon ma zadaszenie. Jeśli tak jest również w Twoim przypadku, zauważyłeś, że słońce nie świeci zbyt często w tym obszarze. A przecież taki też jest cel zadaszenia. Jeśli nadal chcesz zaprojektować taras z ładną aranżacją roślin odpowiednich do doniczki, powinieneś wiedzieć, które z nich nadają się do cienia. Mamy kilka rodzajów Paprocie doniczkowe na cień złożone, które zapewnią teksturę w pojemniku.

Paprocie doniczkowe do cienia dodają tekstury

doniczka-paprocie-cień-koczek-włosy-ciężko-pracujący-polar-różowy-pomysł-projekt

Z roślin cieniujących najczęściej spotykane są begonie, fuksje lub pracowite jaszczurki. Są po prostu lepiej znani. Ale dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam wspaniałość paproci doniczkowych na cień. Różne kształty i rozmiary liści przyciągają wzrok w każdej aranżacji i są szczególnie odpowiednie jako tło.Jeśli masz zacieniony balkon na północy lub zachodzie, nie musisz już zastanawiać się, jakie rośliny wybrać. Popatrz tylko na paprocie.

Paprocie doniczkowe do cienia – paprocie czerwone welonowe

doniczka-paprocie-odcienie-czerwony welon-paproci-podklad-pomysl-mix-rosliny

Wyjątkowa rzecz w czerwonej paproci welonowej (Dryopteris erythrosora) obejmują liście w kolorze brązowym. Mają ten interesujący kolor, gdy są młode. Im większe liście, tym bardziej stają się zielone. Tworzą również konstrukcję łukową. Możesz stworzyć ładną aranżację, łącząc te paprocie doniczkowe dla cienia z kolorowymi kwiatami lub ciekawie ukształtowanymi roślinami dla tekstury.

Pomysł na aranżację

doniczka-paprocie-czerwony welon-paproci-dryopteris-erythrosora-taras-balkon

W połączeniu, na przykład, konopie dziobowe (Sansevieria trifasciata) lub hosty. Zaplanuj również odpowiedni rozmiar doniczki lub donicy. Te paprocie doniczkowe do cienia osiągają wysokość i szerokość do 60 cm. Jest to bardzo łatwa w pielęgnacji roślina, która czuje się bardzo komfortowo zarówno w głębokim, jak i jaśniejszym odcieniu. Te paprocie doniczkowe są tylko czasami podlewane w celu uzyskania cienia. Tak czy inaczej ziemia powoli wysycha w cieniu.

Sztuka w kolorze miedzi

doniczka-paprocie-odcien-zloto-w kolorze-lisci-blaskowstwo-cieplych-niuansow

Jeśli chcesz stworzyć przyciągający wzrok oryginalny kolor, możesz wybrać ten rodzaj paproci doniczkowych do cienia. Jest to tzw Dryopteris erythrosora “Blask”. U tego okazu piękny kolor liści utrzymuje się przez całą wiosnę.

Aranżacja ciepłych kolorów

doniczka-paprocie-odcienie-czerwony-welon-paproci-miedziany-pomaranczowy-kolorystyka-wiosna

Wariant doskonale nadaje się do tworzenia aranżacji ciepłych kolorów. Aby to zrobić, po prostu użyj innych rodzajów paproci doniczkowych do cienia o podobnych kolorach lub wybierz kwiaty z kwiatami w kolorze pomarańczowym, czerwonym lub żółtym. Upewnij się jednak, że nadają się one również do cienia.

Paprocie w zimnych odcieniach

doniczka-paprocie-cień-srebrny-fioletowy-tęcza-paproci-listy paproci

Nie mniej imponujące są paprocie doniczkowe na cień, które mają zimny kolor. Jednym z takich gatunków jest paproć tęczowa (Athyrium niponicum). Jej liście mają mieszankę koloru fioletu i srebra. Niezależnie od tego, czy jako pojedyncza roślina, czy w formie aranżacji, te paprocie są prawdziwą atrakcją na balkonie i tarasie.

Połącz tęczowe paprocie

doniczka-paproć-odcień-tęcza-paproć-fioletowo-srebrno-szary-kolor

Pozostaw to z chłodną kombinacją kolorów i skomponuj aranżację z paprociami doniczkowymi dla odcienia tego gatunku, a także begonii w kolorze fioletowym lub bordowym. Jeśli nie ma wystarczająco dużo słońca, możesz również dodać fioletowy dzwonek i stworzyć ciekawą grę kolorów. Tęczowa paproć osiąga 45 cm wysokości i szerokości. Woli jaśniejszy odcień.

Paproć z języka Harta

doniczka-paproć-cień-jelonek-język-paproci-pojedyncza-aranżacja-sadzarka

Na pierwszy rzut oka możesz być zaskoczony. Ponieważ paproć jęzorowata (Asplenium scolopendrium) nie przypomina optycznie większości innych paproci. Składa się z łodyg, które tworzą szerokie liście ku górze i stoją pionowo. Stąd nazwa: Liście przypominają języki. Ta właściwość sprawia, że ​​paprocie doniczkowe są szczególnie atrakcyjne w cieniu jako główna roślina w aranżacji. Posadź je pośrodku i obramuj niskimi kwiatami.

Zaprojektuj doniczkę

doniczka-paprocie-cień-jelonek-język-paproć-asplenium-scolopenrium-oryginalne-liście

Daje to aranżacji ciekawą fakturę. Paprocie doniczkowe na cień mają do 45 cm średnicy. Ty planujesz tyle samo na wysokość. Rośliny czują się bardzo dobrze zarówno w głębokim, jak i półcieniu, ale należy je regularnie podlewać.

Zachodni miecz paproci

doniczka-paproć-odcień-zachodnio-amerykański-miecz-paproć-klasyczny-kształt-liść

Liście paproci, czyli liście tego gatunku, są wąskie i długie. Jak sama nazwa wskazuje, przypominają miecz. Ponownie doskonale nadaje się jako centralna roślina w aranżacji. Następnie możesz połączyć paprocie doniczkowe w cieniu z kolorowymi kwiatami. Stanowią wspaniałe tło, które daje również soczysta zieleń. Ponieważ zdobi doniczkę swoją wysokością, wiszące kwiaty nadają się również jako dodatkowy element.

Paprocie doniczkowe na cień – Cięcie

doniczka-paproć-odcień-miecz-paproć-zachodni amerykański-krzak-optyczna-zielona

Wiecznie zielona paproć zachodnioamerykańska (Polystichum munitum) powinna być przycinana każdej wiosny. Odbywa się to przed pojawieniem się nowych arkuszy. To da ci mocne liście. Ponieważ są to niesforne paprocie doniczkowe do cienia, możesz je posadzić w ogrodzie, jeśli chcesz zmienić kompozycję kwiatową.

Umieszczanie paproci w ogrodzie

doniczka-paprocie-dla-cienia-ladne-liscie-miecz-zachodnioamerykanski-paproci

Spodziewaj się imponującej wysokości do 90 cm. To samo dotyczy również średnicy. Te paprocie doniczkowe na cień są również bardzo wygodne w słońcu, więc z łatwością znajdziesz dla niego miejsce w ogrodzie, gdy nadejdzie czas. Gleba powinna być wilgotna, ale może też wysychać bez uszkadzania rośliny.

Paproć mieczowa

Doniczka-paprocie-odcień-miecz paprocie-weranda-projekt-ławki-rośliny-dekoruj

Paprocie miecza (Nephrolepis exaltata). Te paprocie doniczkowe do cienia są używane głównie w pomieszczeniach, ale doskonale nadają się również na zewnątrz, pod warunkiem, że temperatura nie jest niższa niż 4 stopnie. W idealnych warunkach, które wcale nie są trudne do zagwarantowania, roślina zachwyci bujnym wzrostem i mocnymi zielonymi liśćmi.

Wymagania dotyczące środowiska

doniczka-paprocie-dla-cienia-bluszcz-aranżacja-miecz-paproci-tulipany

Dla tych paproci doniczkowych ważne jest, aby wybrać glebę, która jest dobrze przepuszczalna, ale nadal może zatrzymywać wilgoć, ponieważ roślina to uwielbia. Następnie możesz zapytać o inne rośliny i kwiaty, które są wygodne w tych samych warunkach, aby wykonać ładne aranżacje.

Jako pojedyncza roślina

Doniczka-paproć-cień-miecz paproć-wisząca doniczka-taras-zadaszenie

Paproć mieczowa osiąga wymiary 75 cm. Nie tylko jako aranżacja, te paprocie doniczkowe przyciągają wzrok cieniem. Wyglądają również wspaniale jako pojedyncza roślina, a zwłaszcza na wyższych poziomach. Wypróbuj na przykład wiszącą doniczkę lub wąskie i wysokie donice.

paproć nowozelandzka

doniczka-paprocie-odcienie-nowa zelandia-drzewo-paproci-na zewnatrz-dekoracja-roślina-doniczka

Jeśli zdecydowałeś się użyć paproci doniczkowych do cienia jako pojedynczej rośliny, zdecydowanie powinieneś rozważyć ten gatunek. Wszystkie inne paprocie drzewiaste są również odpowiednie. Paproć nowozelandzka (Dicksonia squarrosa) tworzy pień i ma do 6 metrów wysokości. Jednak ta wysokość jest łatwo ograniczona w donicach. Ten ładny gatunek tworzy również koronę, która może osiągnąć promień od 120 do 180 cm.

Miejsce dla paproci drzewiastej

Paprocie doniczkowe na drzewo cień paproć-dicksonia-squarrosa-egzotyczna

Zabezpiecz doniczkę paprocią drzewną w osłoniętym miejscu. Szczególnie lubi miejsca zacienione lub częściowo zacienione. Podobnie jak w przypadku wspomnianych okazów, należy unikać zalegania wody, ale pożądana jest wilgotna gleba. Jeśli temperatura spadnie poniżej minus 3 stopni, powinieneś znaleźć ciepłe miejsce dla tych paproci doniczkowych na cień. Nie są odporne.

Awn tarcza paproci

doniczka-paproć-odcień-tarcza-tarcza-paprociowy-akcent ogrodowy

Jak wszystkie paprocie, paproć tarcza markizy (Polystichum setiferum) wyglądają szczególnie dobrze w zalesionym krajobrazie. Gatunek ten charakteryzuje się poziomo rosnącymi liśćmi. Paprocie doniczkowe dla cienia mogą stanowić ładne przejście od formalnego obszaru do bardziej dzikiego, gdy zostaną umieszczone na przykład na krawędzi patio lub klombu. Preferowany jest pełny cień, a także wilgotna gleba bez nasiąkania wodą. Pozwala to roślinom doskonale się rozwijać i osiągać zwykłe rozmiary od 60 do 90 cm.

Pomysł na roślinę do cienia

doniczka-paprocie-do-aranżacji-cienia-pomysł-ciężko-pracujący-fiolet-biały

Tutaj możesz zobaczyć przykład aranżacji paproci doniczkowych dla cienia, a także pracowitą lisk z białymi kwiatami i bluszczem. Użyj roślin o różnych kształtach i kolorach liści, aby stworzyć ciekawe kontrasty. Kwiaty można wybrać zarówno neutralne, jak i kolorowe. Bez względu na to, jaki rodzaj paproci wybierzesz, efekt będzie po prostu zapierający dech w piersiach.