Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Ogród warzywny na parapecie – jak prawidłowo sadzić warzywa

Parapet z łodygi pomidora salon

Każdy wie, a przynajmniej może sobie wyobrazić, jak wspaniale jest podawać zimą dania ze świeżo zebranych warzyw. Takimi warzywami mogą być np. pomidory, ogórki, świeża pietruszka, seler czy koperek. Nie tylko ładnie wyglądają, ale także dobrze smakują i są zdrowe. I to wszystko możesz mieć także zimą. Możesz, jeśli masz ochotę, w domu przyprawę lub Ogród warzywny na parapecie inwestować. Najlepiej nadają się do tego jasne pokoje z oknami, które znajdują się na południu, południowym wschodzie lub południowym zachodzie. Tam rośliny dostają wystarczająco dużo światła i ciepła. Jeśli zapewnisz również sztuczne światło i regularne, świeże powietrze, możesz liczyć na odpowiednio dobre zbiory.

Ogród warzywny na parapecie w skrzynkach na kwiaty

Twórz drewniane skrzynki-warzywa

Najlepiej używać do Ogród warzywny na parapecie Drewniane skrzynki na kwiaty o długości 40 – 50 cm, szerokości 20 – 25 cm na dole i 30 – 35 cm na górze oraz długości 12 – 15 cm. Jeśli chcesz samodzielnie wykonać skrzynki do ogrodu warzywnego na parapecie, możesz użyć desek o grubości 20-40 mm. Na dnie pudełek rozsypać małe kawałki cegieł, żwiru lub gruboziarnistego piasku (najlepiej rzecznego) jako rów odwadniający, na który wylewa się pożywną ziemię torfową.Przy południowym oknie można umieścić dwa do trzech rzędów kwiatów pudła. Po prostu zbuduj lub kup do tego półkę. Między pudełkami musi być odległość co najmniej 30 – 40 cm.

 Ogród warzywny na parapecie z pomidorami

Pomidory-w-plastikowym-pudełku-na-parapecie

Do tego nasiona pomidora Ogród warzywny na parapecie wysiewa się w styczniu w zimie. Sadzonki pojawiają się w lutym, a do marca są już na tyle duże, że można je przesadzić do pojedynczych, dostatecznie dużych doniczek. Należy je regularnie nawozić gotowym nawozem. Aby to zrobić, wymieszaj łyżkę nawozu w wiadrze z wodą. Jeśli to możliwe, regularnie dodawaj do gleby popiół zrobiony z drewna. Unikaj jednak nawozów zawierających azot, ponieważ w przeciwnym razie rośliny wytworzą zbyt wiele liści i zbyt duże łodygi. Wlej dużo zimnej wody. Sadzonki pomidorów w ogródku warzywnym na parapecie tak szybko wyrosną, osiągając w czerwcu wysokość nawet jednego metra. Już w lipcu będzie można zebrać pierwsze pomidory. Roślina ma średnio 15-25 pomidorów. Rośliny będą dalej rozwijać się, rosnąć i kwitnąć, a do listopada wydadzą owoce dwa lub trzy razy.

 Pory – właściwy sposób na ich zakładanie

Seler-na-parapecie

Cebulę do ogrodu warzywnego na parapecie najlepiej uprawiać w pomieszczeniach, w głębokich miskach. Te zamykają się pokrywkami z otworami. Możesz też zrobić je z tektury, w której wybijasz od 20 do 25 otworów o średnicy od 24 do 28 mm każdy. Zanurzasz je w roztopionej parafinie, aby później nie zmiękły pod wpływem wody podczas nalewania. Możesz również wykonać pokrywę z aluminium. Do miski dodaj wodę, w której wcześniej rozpuściłeś gram soli, po czym przykryj ją pokrywką. Odetnij końcówki cebuli i umieść je na otworach tak, aby korzenie dotykały wody. Postaw miskę na szafce na trzy do pięciu dni. Następnie powinieneś znaleźć dla niego jasne miejsce, takie jak okno. Pory z ogrodu warzywnego zwykle przestają rosnąć na parapecie w ciągu 3 do 5 tygodni. Utrzymanie go wcale nie jest trudne. Wodę należy dodawać tylko regularnie.

Cebula w mieszanej glebie

Por-na-parapecie-zimą

Możesz także uprawiać cebulę w mieszance gleby i nawozu. Aby pora rosła szybciej, przed sadzeniem należy namoczyć cebulki w ciepłej wodzie na dzień lub dwa, kilkakrotnie pionowo naciąć czubek cebuli i posadzić je blisko siebie. W ciągu pierwszych 10 do 12 dni nie trzeba stawiać tego ogródka warzywnego na parapecie. Jednak gdy pory osiągną wysokość od 5 do 10 cm, skrzynki z kwiatami należy przenieść w jasne miejsce.W zależności od gleby i wielkości porów cebulki należy podlewać raz lub dwa razy w tygodniu.

Pietruszka i seler

Plastikowa doniczka na seler na parapecie

Jeśli posadzisz kilka korzeni pietruszki lub selera w doniczce lub skrzynce z ziemią, ten ogródek warzywny na parapecie będzie Ci się podobał zarówno zimą, jak i wiosną i będziesz mógł gotować pyszne dania ze świeżymi przyprawami. Posadź korzenie pietruszki i selera w odległości od 3 do 6 cm. Uważaj, aby nie przykryć pąków ziemią. Możesz również zasiać te aromatyczne rośliny, ale ich wzrost zajmie co najmniej 3 tygodnie.

Unikaj zbyt częstego podlewania

Uprawiaj warzywa na parapecie

W przypadku tych roślin należy pamiętać, że jeśli gleba nie jest napowietrzona, zbyt częste podlewanie może spowodować gnicie korzeni, pleśń i inne choroby. Rozpocznij podlewanie, gdy zaczną rozwijać się pąki, czyli uformują się pierwsze korzenie. Spleśniałe rośliny należy natychmiast usunąć z doniczki. Po obcięciu liści roślin czas je nawozić.

Papryka w doniczce

Papryka-w-doniczce-na-parapecie

Rustykalne uczucie w mieszkaniu

Miska na owoce-warzywa ogrodowe-doniczki-z-warzywami

Zioła w domu

Pietruszka-i-bazylia-na-parapecie

Zioła-i-warzywa-pod-okiennym-zlewozmywakiem-kuchnia

Zioła-na-parapecie-warzywa-zimowy widok

Sałata-Szpinak-W doniczkach

Zielona-cebula-pietruszka-na-parapecie