Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Odpędź norniki: odpowiednie rośliny, domowe środki itp.

Kto by pomyślał, że jedno z najmniejszych, ale groźnych stworzeń może przenieść się do twojego ogrodu? Norniki, mniej więcej wielkości myszy, wycinają ścieżki zniszczenia, które przypominają znacznie większego i przerażającego gryzonia. Tworzą rozległy system kanałów w ziemi i podgryzają korzenie krzewów, bylin, a nawet warzyw i drzew owocowych. Prawdziwym przysmakiem dla norników są w szczególności hosty (płatki serc) i cebulki tulipanów. Irytujące gryzonie mogą więc wyrządzić duże szkody w ogrodzie, a czasem nawet opróżnić całe klomby. Ogrodnicy informują, że w ciągu jednej zimy stracili ponad 300 cebulek tulipanów. Aby Twój starannie obsadzony ogród nie zniknął tak szybko, jak go stworzyłeś, powinieneś podjąć pewne kroki. Dowiedz się tutaj, które rośliny pomagają w walce z nornikami i jak je odpędzić bez trucizny i pułapek.

Punkt pierwszy: poznaj wroga

Odstrasz norniki roślinami

Dowiedz się jak najwięcej o zachowaniu norników, aby dowiedzieć się, jak je odpędzić. Ucz się i eksperymentuj z metodami, które inni ogrodnicy wypróbowali z powodzeniem.

Nornica to mały gryzoń przypominający mysz. Czasami określa się go mianem nornika polnego lub nornika łąkowego. Młode norniki osiągają dojrzałość płciową w wieku jednego miesiąca i mogą mieć do 10 miotów rocznie z pięcioma do dziesięcioma dziećmi w miocie. Mogą się bardzo szybko rozmnażać, jeśli znajdą obszar, w którym jest wystarczająco dużo pożywienia. Norniki leśne gnieżdżą się pod ziemią, a norniki łąkowe gnieżdżą się nad ziemią. Norniki mogą żyć od 2 do 16 miesięcy.

Aby uniknąć drapieżników, norniki ograniczają czas przebywania nad ziemią, zakopując się u podstawy rośliny i jedząc u korzeni, aż nic nie zostanie.

Korzyści dla środowiska

Nory odjeżdżają w ogrodzie bez trucizny

Chociaż norniki mogą być koszmarem ogrodnika, w przyrodzie odgrywają ważną rolę. Ich nawyki i zachowania zapewniają, że składniki odżywcze są rozprowadzane i integrowane w górnych warstwach gleby. Grzyby mikoryzowe, składnik odżywczy gleby, są przenoszone z rośliny na roślinę na przykład przez nornik. Nornice są również źródłem pożywienia dla wielu ptaków drapieżnych, węży, lisów i kotów.

Nawyki i zachowania

Nawyki i zachowania norników

Norniki jedzą trawę, nasiona, korzenie, liście, korę, cebulę, bulwy, orzechy, jagody i grzyby. Kopią tunele o głębokości od pięciu centymetrów do jednego metra. Czasami używają systemów kanałów stworzonych przez krety. Przy wejściach tworzą małe kopce ziemi z mysią dziurą z boku. Norniki są głównie nocne, ale czasami wychodzą również w ciągu dnia. Łowcy norników to: sokoły, sowy, pustułki, koty, rysie, lisy, kojoty, węże, borsuki, łasice, skunksy i norki.

Więc możesz odpędzić norniki bez trucizny

Do jakich roślin nie trafiają norniki??

Które rośliny nie trafiają do norników Ormiańskie hiacynty winogronowe Muscari armeniacum

Niektóre kwiaty cebulowe

Podczas gdy wiele cebulek jest przysmakiem dla norników, niektóre gatunki powodują, że gryzonie kręcą nosem z obrzydzeniem. Naukowcy z Cornell University odkryli, że niektóre gatunki allium, włoska rodzina arum (Arum italicum), żonkile (Narcissus) i ormiańskie hiacynty winogronowe (Muscari armeniacum) trzymają norniki z dala od ogrodu. Nie wszystkie wymienione cebule są całkowicie odporne na norniki, ale zapewniają znacznie lepszą ochronę przed gryzoniami niż inne rośliny.

Żonkile najlepszym lekarstwem na norniki w ogrodzie

Żonkile są bardzo skuteczne przeciwko nornikom. Zawierają różne alkaloidy, które są trujące dla większości ssaków. Więc jeśli posadzisz żonkile na grządkach i wokół drzew owocowych, sprawisz, że Twój ogród stanie się mniej atrakcyjny dla norników. W szczególności żonkil „La Riante” jest chwalony jako najlepszy środek przeciwko nornikom.

Tymianek i inne aromatyczne zioła pomagają w walce z nornikami w ogrodzie

Pachnące zioła

Nornica odbiera zapach ziół jako nieprzyjemny. Nie wiadomo dokładnie, jaki zapach odpowiada za efekt wydalenia, aby wykorzystać go w gotowych produktach do obrony myszy. Ogrodnicy mają dobre doświadczenia z rozmarynem, miętą pieprzową, tymiankiem i bazylią.

Norniki odjeżdżają z roślinami i pachnącymi ziołami, takimi jak rozmaryn i szałwia

rozmaryn odstraszanie norników. Kiedyś posadziłem kilka cebulek tulipanów wokół rozmarynu. Nornice zjadły całą cebulę w grządce ogrodowej z wyjątkiem cebuli w pobliżu rozmarynu.

Prawdziwy mędrzec (Salvia officinalis) ma również dobrą reputację w wyganianiu nornika z ogrodu. Oprócz stosowania jako ziele i roślina lecznicza, może być również używana jako roślina ozdobna. Rodzina Salvia officinalis obejmuje różne odmiany, takie jak „Purpurascens”, „Rosacea”, „Tricolor” i „Icterina”, które zaskakują swoją różnorodnością.

Norniki odjeżdżają w ogrodzie z ozdobną cebulą

Ze względu na ich cebulowy smak istnieją różne rodzaje Cebula ozdobna (Allium) doskonałe rośliny przeciwko nornikom, a także pięknie wyglądają. Duże, fioletowo-fioletowe kule kwiatowe odmian „Globemaster” lub „Gladiator” imponująco przyciągają uwagę wszystkich. Niezwykle dekoracyjny jest również ozdobny por Schuberta (Allium schubertii), którego kwiaty wyglądają jak różowe fajerwerki. Większość gatunków allium radzi sobie dobrze w strefach od 4 do 9.

*Lawenda rzekomo nie pomaga, bo „Lockwood Lavender Farm” z USA zgłoś na swoim blogu, że w 2011 roku mieli również poważne problemy z nornikami na swoim lawendowym polu.

* Czosnek też nie pomaga.

Wilczomlecz przeciw nornikom Euphorbia lathyris

ten Roślina mleczna (Mleczko krzyżowe, Euphorbia lathyris) jest często opisywany jako szczególnie skuteczny przeciwko nornikom. Jednak ważne jest, aby mieć kilka roślin, aby mlecz mógł osiągnąć swój efekt w grządce kwiatowej lub warzywnej. Pamiętaj tylko, że sok z roślin mlecznych może również powodować podrażnienia skóry u ludzi. Jeśli masz dzieci, które uwielbiają bawić się w ogrodzie, może lepiej unikać takich trujących gatunków roślin.

Odłamki o ostrych krawędziach

Odpryski o ostrych krawędziach przeciwko nornikom

Używaj ostrych krawędzi wokół roślin i cebul, ponieważ norniki nie lubią kopać wokół ostrych krawędzi. Rozłóż granitowe odłamki lub zmiażdżone muszle małży i ostryg wokół dna i korzeni roślin, aby powstrzymać norniki.

Dla istniejących zakładów: Wykop ziemię wokół rośliny o głębokości od 10 do 12 cali i szerokości około 3 cali i wypełnij dziurę żwirem.

Dla młodych roślin i kwiatów cebulowych: Po przygotowaniu dołka pod roślinę przykryj glebę 5 cm warstwą żwiru. Następnie włóż roślinę, a następnie ponownie wypełnij żwirem wokół korzenia rośliny. Utworzony „kanał ochronny” ze żwiru powinien mieć szerokość około 8 do 10 cm. Następnie wypełnij otwór do sadzenia ziemią.

Kosz na nornice wykonany z siatki drucianej

Kosz na norniki wykonany z siatki drucianej do ochrony cebulek kwiatowych

Świeżo zasadzone cebulki kwiatowe można doskonale chronić za pomocą kosza na norniki druciane. Upewnij się, że otwory w drucianej siatce są wystarczająco małe, aby norniki nie mogły przez nie przejść. To jedyny sposób, aby zapobiec przekształceniu się nowych tulipanów w pokarm dla myszy. Inną możliwością byłoby stworzenie podwyższonego legowiska dla tulipanów, którego całe wnętrze wyłożone jest drobną drucianą siatką chroniącą przed nornikami. Siatkę drucianą należy wyciągnąć na ścianach o 10 do 20 cm.

Jeśli chcesz posadzić nowe rośliny, przed sadzeniem przykryj bryłę korzeniową siatką drucianą. Upewnij się, że otwory w drucianej siatce są wystarczająco małe, aby norniki się przez nie nie zmieściły, ale wystarczająco duże, aby korzenie wyszły poza siatkę. Ta metoda nie jest zalecana dla drzew.

Odpędź norniki za pomocą domowych środków zaradczych

Norniki odpędzają czarny proszek chili domowymi sposobami

Kapsaicyna to substancja, która nadaje papryczkom chilli, chilli i pieprzowi charakterystyczną pikantność. Gorący proszek chili lub proszek pieprzu cayenne mogą być używane do odpędzania norników, ponieważ jest to dla nich niewygodne. Rozłóż go w obszarach ogrodów, w których widziałeś aktywność norników. Rozsyp trochę tego w norach i tunelach i wmieszaj w glebę wokół roślin, aby je chronić. Trzeba to często powtarzać, a zwłaszcza po opadach deszczu.

Olej rycynowy w sprayu

Cudowne drzewo (Ricinus communis) przeciwko nornikom

Olej rycynowy był już używany jako naturalny środek odstraszający owady w starożytnej Grecji. Ten związek powstrzyma również szopy pracze, krety i norniki przed wędrowaniem po twoim podwórku. Napełnij butelkę ze spryskiwaczem olejem rycynowym i spryskaj otwory lub obszary ogrodu, które chcesz chronić przed nornikami. Zastosuj ponownie, jeśli ponownie odkryjesz uszkodzenie na swoim podwórku lub po deszczu. Opcjonalnie można również zmieszać 2 łyżki oleju rycynowego z 10 do 12 kroplami olejku tymiankowego, rozmarynowego lub miętowego.

Używany żwirek dla kota

Norniki sprzedają domowe środki na używany żwirek dla kota

Naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie odkryli, że dla Wrogie rabusie gryzonie od razu śmierdzą. Czy to lwy, kojoty, rysie czy koty – identyczną cząsteczkę zapachową wyizolowano z moczu drapieżników, które szczury i myszy odbierały i reagowały w bardzo podobny sposób. Myszy w teście unikały obszarów, w których rozpoznawały zapach, a u szczurów poziom hormonu stresu we krwi wzrastał.

Tak więc, jeśli masz kota domowego, możesz użyć używanego żwirku, aby odstraszyć myszy. Możesz również stworzyć własną wersję z naturalnej ściółki, takiej jak kukurydza, pszenica i granulki z łupin orzecha włoskiego, aby z czasem łatwo się rozłożyły. Umieść te grudki moczu w norach jako środek odstraszający. Nie zaleca się jednak używania domowego żwirku w ogrodzie warzywnym, ziołowym lub z roślinami jadalnymi.

Przyciągaj sowy i ptaki drapieżne

Przyciągaj sowy i ptaki drapieżne, aby wypędzić norniki z ogrodu

O ile na podwórku nie ma wielu drzew, które ptaki drapieżne mogą wykorzystać jako okonie, umieść okonie o wysokości od 3 do 4,5 metra w pobliżu obszarów, w których występuje aktywność norników. Dodać Budki lęgowe dla sów i jastrzębi by zwabić je do swojego ogrodu.

Nasiona ptaków przyciągają nornice

Unikaj umieszczania karmników dla ptaków nad obszarami ściółkowymi lub w pobliżu ostoi i ścian, ponieważ resztki pożywienia dla ptaków, które spadły na ziemię, przyciągną norniki. Jeśli karmnik dla ptaków znajduje się na ściółce, norniki będą tunelować pod ściółką, aby dostać się do nasion ptaków. Skubią też pobliskie rośliny i cebulę. Tunelują również pod kamieniami lub obok ścian, być może nawet tworząc dziury w ziemi. Jeśli nadal chcesz zawiesić stację karmienia ptaków, lepszym rozwiązaniem będzie drzewo nad trawiastym terenem.