Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Krzewy do ogrodu latem – 9 skutecznych odmian

Krzewy do ogrodu -lato-taras uprawny-słoneczne-miejsce-rośliny-lawenda-krzew ozdobny

Krzewy ozdobne i małe drzewka zapewniają cień, prywatność i ochronę przed wiatrem oraz służą jako elementy konstrukcyjne, bez których nie można się obejść. Jednak przy dokonywaniu wyboru nie tylko osobisty gust jest decydujący. Krzewy do ogrodu, kwitną latem, wydzielają delikatny zapach i zachwycają szczególnie wyrazistym kolorem rosnących liści, łączą się dla odmiany z lokalnymi roślinami na małym i przestronnym terenie zewnętrznym.

Sprytnie zaaranżowanie krzewów do ogrodu latem

Krzewy do ogrodu -lato-pielęgnacja-ścieżka ogrodowa-okrywowa-krzewy-ozdobne-sukulenty traw

Przy umiejętnym doborze typowe żywopłoty można zastąpić wolnorosnącymi lub atrakcyjnymi odmianami o czerwonych liściach, takimi jak berberys, oraz gatunkami wyraźnie kwitnącymi, takimi jak ognik. W artykule przedstawiamy przegląd łatwych w pielęgnacji krzewów do ogrodu, które latem ukazują swoją świetność i zdobią prywatną zieleń.

Krzewy do ogrodu latem – krzewinki i grupy roślin

Krzewy do ogrodu -lato-pielęgnacja skalniak-dom-kamienne-płyty-zbocze-lawendowe-drzewa

Krzewy karłowate są często sadzone w grupach lub jako roślina okrywowa ze względu na niski wzrost. Należy podkreślić, że około trzech roślin na metr należy sadzić na żywopłot i pięć na metr kwadratowy na tereny zielone. Bardzo ładnie prezentują się małe krzewy w sąsiedztwie weigelii, deutzii i bzów letnich na zboczach lub w ogródku przed domem.

Krzewy do ogrodu latem – Żółty karzeł spar

Krzewy do ogrodu -lato-pielęgnacja-słoneczna-lokalizacja-żółty-karłowaty spar

Nazwa „drzew karłowaty” (bot. Spiraea japonica Golden Princes) wskazuje, że są to krzewy karłowate. Jest okrągła i zwarta, osiąga wysokość około 50 cm, maksymalnie 60 cm. Drzewce karłowate są wytrzymałe, gęsto krzaczaste, a po latach rosną bardziej na szerokość niż na wysokość. Kwitną od maja do sierpnia w różnych kolorach, w zależności od gatunku – białym, żółtym, różowym lub fioletowym. Ich kwitnienie może trwać do miesiąca i później. Drzewc karłowaty charakteryzuje się wieloma, dość małymi, uderzającymi złotożółtymi liśćmi i przyciąga wzrok w małych ogrodach z jasnymi liśćmi. W okresie kwitnienia z wielu małych, baldaszkowatych winogron wyłania się prawdziwe morze kwiatów.

Krzewy do ogrodu latem – Drzewiec karłowaty „Crispa”

Krzewy do ogrodu -letnia pielęgnacja-słoneczna-częściowy cień-drzew karłowaty-Crispa

Obfite, ciemnoróżowe baldachy kwiatowe i czerwone pędy liści są typowymi cechami rozłożystego krzewu Crispa (Spiraea japonica ‘Crispa’). Liście eliptyczne są pofalowane do zwiniętych i głęboko ścięte. Te karłowate krzewy lubią słoneczne stanowiska, ale dobrze znoszą półcień i stosunkowo długo mogą sobie radzić bez wody. Zasadniczo można je przyciąć w dowolnym momencie, ale aby były gęste i krzaczaste, zaleca się przycięcie do 40 centymetrów wysokości.

Krzewy do ogrodu latem – zwykły berberys, kruszyna

Krzew-ogród-letnia-pielęgnacja-pospolita-berberys-czarniak

Rokitnik zwyczajny (Berberis vulgaris) to roślina z rodziny berberysowatych (Berberidacae), która jest szeroko rozpowszechniona w Europie, Ameryce Południowej i Azji. Krzew liściasty może osiągnąć wysokość do 3 metrów, rośnie na kamienistych, twardych glebach i często można go spotkać w górach. Jest znany jako zioło lecznicze. Ze świeżych korzeni młodych roślin powstaje homeopatyczny środek, który łagodzi dyskomfort i ból stawów, narządów trawiennych i układu moczowo-płciowego. Jej części rośliny, z wyjątkiem jagód, są trujące. Jagody działają antybakteryjnie i wzmacniają układ odpornościowy. Jej liście pokryte są cierniami, a kwiaty berberysu żółkną w maju.

Krzewy do ogrodu latem – Czerwony żywopłot berberysu

krzew-ogród-lato-pielęgnacja-żywopłot-czerwony-berberys-krzew karłowaty

Berberis thunbergii Atropurpurea (Berberis thunbergii Atropurpurea) charakteryzuje się uderzającymi fioletowymi do czerwonobrązowych liści i tworzy efektowne kontrasty w projektowaniu ogrodu obok innych roślin o zielonych liściach. Krzew również sam w sobie imponująco, szczególnie jesienią, kiedy jego liście stają się jasne, ognistoczerwone. Przede wszystkim kilka tego typu roślin można uprawiać jako żywopłot, ponieważ są one nieprzepuszczalne i odporne na warunki atmosferyczne.

Krzewy do ogrodu latem – berberys kulisty ciemnoczerwony

krzew-ogród-lata-pielęgnacja-ciemno-czerwono-karłowata kula berberys-karłowaty krzew

Ciemnoczerwony to krzew karłowaty (Berberis ‘Bagatelle’) z rodziny berberysów, który tworzy ciemnoczerwone kulki liści. Liście latem stają się ciemnoczerwone, a jesienią szkarłatne, potem opadają. Ze względu na kolczaste gałęzie często sadzi się ją na chodnikach. Znajduje inne zastosowania ze względu na swoją bezpretensjonalność pod względem gleby ogrodowej i łatwość pielęgnacji w ogrodach skalnych, grobach i granicach.

Krzewy do ogrodu latem – barwny berberys arlekin

krzewy-ogrodowe-lato-pielęgnacja-kolorowe-liście-czerwone-liści-berberys-arlekin

Barwny berberys (Berberis thunbergii „Harlequin”) rośnie pionowo ze zwisającymi końcami. Cechą charakterystyczną są liście – latem świeża zieleń, potem ciemnoczerwona z czerwono-biało pstrokatą barwą.

Krzewy do ogrodu latem  Lokwat

krzewy-ogrodowe-lato-pielęgnacja-żywopłot-czerwone-błyszczące-liści-żywopłot-loquat

Lokwat (Photinia fraseri Little Red Robin’) to stosunkowo niewielki krzew – maksymalnie do 1 metra wysokości, dlatego nadaje się równie dobrze jako roślina doniczkowa, jak i jako krzew ozdobny w ogrodzie. Ze względu na efektowne czerwone pędy jest jedną z najbardziej atrakcyjnych roślin wiecznie zielonych.

Loquat jako samodzielne drewno ozdobne

Krzew-ogród-letnia-pielęgnacja-czerwone-loquat-drzewo-czerwone-liści

Uprawiana jako krzew karłowaty rzadko przekracza 150 centymetrów. Jej liście zmieniają kolor – pęd jest jasnoczerwony do fioletowego i staje się lśniący, ciemnozielony. Toleruje stanowiska słoneczne do półnasłonecznionych i dobrze rozwija się na wszystkich normalnych glebach ogrodowych. W zależności od przeznaczenia najczęściej jest ścinana wiosną i ma szerokie zastosowanie – przed i w małych ogrodach, jako samodzielna roślina ozdobna, roślina nagrobna oraz jako roślina żywopłotowa.

 Krzewy do ogrodu latem – Krzak palca

krzaki-ogród-letnia-pielęgnacja-słoneczna-ochrona-prywatności-żółty-palcowy

Krzew palcowy (Potentilla) preferuje gleby ubogie w składniki odżywcze, wapienne, w pełnym słońcu bez podmoknięcia. Nie jest tak wrażliwy na przycinanie i zwykle wystarczy na 2-3 lata, aby odmłodzić roślinę.

Krzew z białymi palcami jako atrakcyjna roślina okrywowa

Bush-ogród-lato-pielęgnacja-biały-fingerstrauch-mulcz-biały

Kilka gatunków z tej rodziny jest znanych i rozpowszechnionych. Latem zachwycają różnymi kolorami kwiatów: „Snowbird” i „Ice Princess” w kolorze białym, „Goldfinger” – żółty, „Lovely Pink” – różowy, „Red Ace” – pomarańczowy.

 Krzewy do ogrodu latem – Ognik

krzewy-ogród-lato-pielęgnacja-projektowanie-ogrodu-pergola-jagody-ogień

Ognik (Pyracantha) jest czasami nazywany ognikiem śródziemnomorskim i jest często zauważalny dzięki lśniącym, wiecznie zielonym liściom i wspaniałym czerwonym jagodom. Jest mrozoodporna, ale w bardzo ostre zimy jej liście brązowieją, a później opadają. Krzew prezentuje wspaniałe, czerwone owoce od września do zimy. Najlepiej podawać w słonecznym lub częściowo zacienionym miejscu, na normalnych, przepuszczalnych glebach i może osiągnąć wysokość od dwóch do trzech metrów. Rośnie w tempie około 20-50 centymetrów rocznie. Kwitnie w maju i czerwcu. W tym okresie jej delikatne, białe kwiaty wydzielają delikatny zapach i są spektaklem dla oczu i nosa.

Ognik jako ozdobna roślina pnąca o jaskrawoczerwonych jagodach

Bush-ogród-lato-pielęgnacja-ściana-ściana-roślinna-jagody-ogień

Ognik należy do rodziny różowatych i dlatego jest wrażliwy na odwodnienie. Młode rośliny zimą należy chronić przed mrozem, a po 2 latach bez problemu można je wystawić na surowe zimy. Jest często używany jako roślina żywopłotowa ze względu na ostre, mocne ciernie. To sprawia, że ​​żywopłot jest nieprzenikniony i stanowi idealną osłonę prywatności. Dzikie zwierzęta, zwierzęta domowe i małe dzieci mogą zostać zranione, więc bądź ostrożny.

 Krzewy do ogrodu latem – Tuleja rury karłowatej

krzewy-ogród-lato-pielęgnacja-karłach-fajka-krzew-pachnący-biały

Krzew karłowaty (Philadelphus microphyllus) pochodzi z południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych i jest wysokim na około 100 centymetrów, wytrzymałym krzewem, który był powszechnie używany do krzyżowania.

Krzewy do ogrodu – krzew fajkowy jako drzewo ozdobne

Krzewy-ogród-lato-pielęgnacja-biały-karzeł-gwizdek-krzew-biały

Krzew gwizdka karłowatego charakteryzuje się małymi liśćmi o długości 1-2 centymetrów i szerokości zaledwie 1 cm, które są wydłużone i krótkoszypułkowe. Jej liście są nieco jaśniejsze na spodzie, świeże zielone i lekko owłosione na górze. Krzew karłowaty kwitnie w maju i czerwcu kremowobiałymi, pachnącymi kwiatami.

  Krzewy do ogrodu latem  Weigela

Krzewy-ogród-letnia-pielęgnacja-wykopana-łatwa-pielęgnacja-trawnik

Weigela nadaje ogrodowi strukturę i może być używana zarówno jako żywopłot do wyznaczania obszarów ogrodowych, jak i jako roślina doniczkowa. Wyprostowany krzew z rodzaju weigela może osiągnąć wysokość 2-3 metrów. Spośród nich znana jest ogromna liczba krzyżyków, hybryd. Weigela to stosunkowo solidna i łatwa w pielęgnacji roślina, z których większość jest całkowicie mrozoodporna. Obfite kwiaty odmiany „Bristol Ruby” charakteryzują się rubinowoczerwonym kolorem, dzwonkowatym kształtem i dlatego są bardzo popularne.

Krzewy do ogrodu – weigela ciemnolistna jako kwitnąca roślina okrywowa

krzewy-ogród-lato-łatwa-pielęgnacja-trawnik-ciemna-weigela

Roślina pochodzi z Azji Wschodniej, gdzie rośnie na obrzeżach lasów. Zasadniczo weigela to wyprostowany, łukowaty krzew. W zależności od odmiany osiąga wysokość od 1 do 3 metrów, a od maja do czerwca ma wspaniałe, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym, różowym, czerwonym lub żółtym. Niektóre kwitną ponownie późnym latem, ale trochę słabiej. Niektóre odmiany o żółtych, czerwonych lub pstrokatych żółto-zielonych i zielono-białych liściach są jeszcze piękniejsze.