Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Kreatywny projekt ogrodu z wodą – informacje i porady

Projekt ogrodu z wodnym mini-basenem-basenem-tarasem-sadzenie

Woda jest atrakcyjnym i popularnym elementem wystroju ogrodu, ponieważ działa relaksująco i przyciąga wzrok. Podczas gdy kilka lat temu w szczególności stawy i fontanny zdobiły liczne posiadłości, dziś opcje są znacznie bardziej zróżnicowane. Obejmują one od prostych wodospadów przez mini stawy w wannie ściennej i beczkach po naturalne baseny, które łączą naturalność stawu z prostotą basenu. Co jest ważne przy projektowaniu ogrodu z wodą i jakie są tam kreatywne pomysły?

Projekty ogrodów z wodą – warianty do zewnętrznych systemów wodnych

Projekt ogrodu z płytami z kamienia naturalnego, oczko wodne, kaskada

Oprócz materiału potrzebnego do budowy stawu, oczka wodnego lub basenu, ważnym zagadnieniem, na które należy zwrócić uwagę, jest zaopatrzenie w wodę. Jest to konieczne nie tylko do wstępnego napełnienia, ale także do uzupełnienia, ponieważ poziom wody z czasem spadnie pod wpływem promieniowania słonecznego i wiatru. Istnieje wybór różnych zewnętrznych systemów wodnych, które wielu właścicieli ogrodów już zainstalowało lub które można w tym celu zmodernizować.

Beczka na deszcz

projektowanie-ogrodów-zaopatrzenie-w-wodę-beczki-z-plastiku-wino-optyka

Bardzo wygodnym i niedrogim sposobem na zaopatrzenie ogrodu w wodę jest ustawienie beczki deszczowej. Przechwytuje on wodę z rynny deszczowej, która nie jest odprowadzana do kanalizacji i którą można zamiast tego usunąć z kosza za pomocą konewki lub pompy. Im większy ogród lub im więcej litrów potrzebuje twój projekt wody, tym większa powinna być beczka na deszcz. Alternatywnie można ustawić kilka zbiorników na wodę deszczową po dwóch stronach domu, na przykład.

Zalety:

+ niedrogie zaopatrzenie w wodę

+ stosunkowo tani w zakupie

+ Modele dekoracyjne, na przykład dostępne w wyglądzie drewnianej beczki lub fontanny

Niekorzyść:

– ograniczone magazynowanie wody

– Zalecana jest zacieniona lokalizacja, w przeciwnym razie ryzyko parowania jest stosunkowo wysokie

– należy opróżnić przed zimą

-Możliwe tworzenie się glonów i bakterii

cysterna

krajobrazu-woda-dostawa-cysterna-deszczowa

W zasadzie jest to zamontowany na stałe wariant beczki deszczowej, który jest wykonany z betonu lub tworzywa sztucznego, zakopany w ziemi i do którego podłączona jest również rura spustowa rynny deszczowej. Jednak cysterny mogą zbierać znacznie więcej wody i dlatego są bardzo odpowiednie dla dużych nieruchomości i konstrukcji wodnych. Możesz go również użyć do zaopatrzenia w wodę w domu (np. do spłukiwania toalety).

Zalety:

+ Niedrogie zaopatrzenie poprzez gromadzenie wody deszczowej

+ Stosunkowo czysta woda dzięki specjalnemu systemowi filtrów na rurze spustowej lub bezpośrednio na spłuczce

+ możliwe duże zbiorniki na wodę

+ brak rozwoju bakterii i glonów, ponieważ zbiornik jest zainstalowany w chłodnym gruncie

+ dlatego nie jest wymagana ochrona przed zamarzaniem

Niekorzyść:

– Do instalacji należy wykopać otwór

– Betonową cysternę należy ustawić za pomocą dźwigu

– W zależności od modelu dość wysokie koszty zakupu

– Do pompowania wody potrzebna jest pompa

kran

Projekt ogrodu z przyłączem woda-kran-woda-ogród

68654776 © Maria Sbytova Fotolia.com

Najprostszym sposobem nawadniania ogrodu lub napełnienia stawu jest doprowadzenie wody przez zewnętrzną armaturę, do której za pomocą odpowiedniej przejściówki można podłączyć dostępny w handlu wąż. Jeśli jeszcze nie istnieje, istnieje możliwość doposażenia baterii dostępnej dla różnych grubości ścianek. Należy jednak pamiętać, że zimą należy zapewnić ochronę przed zamarzaniem, aby zapobiec uszkodzeniu instalacji wodociągowej. Jest to możliwe z jednej strony poprzez opróżnienie rury wodnej i armatury. Z drugiej strony nowoczesna armatura zewnętrzna jest już mrozoodporna dzięki zaworowi umieszczonemu wewnątrz domu. Sprzedawca jak ten oferujemy je jako trwałe modele ze stali nierdzewnej, które są odporne na korozję i bardzo sprężyste. Dlatego też nie stanowi problemu, jeśli chcesz napełnić dużą umywalkę kilkoma tysiącami litrów, a woda musi płynąć nieprzerwanie przez długi czas. Dostępne są różne wzory, od klasycznych wariantów, przez nostalgiczne smocze kształty, po nowoczesne modele wolnostojące, dzięki czemu okucie zewnętrzne pasuje do wyglądu budynku.

Zalety:

+ nielimitowana woda dostępna w każdej chwili

+ bardzo szybkie i wygodne przenoszenie

+ bardzo czysta woda

Niekorzyść:

– wysokie koszty przy wycofaniu dużych ilości

– Jesienią kran należy zakręcić, jeśli nie ma zabezpieczenia przed zamarzaniem

– W razie potrzeby należy najpierw zamontować okucie

Projektowanie ogrodu z wodą – od miniaturowych oczek wodnych po elementy wodne i naturalne baseny

projektowanie ogrodów-woda-mini-oczko wodne-wino-beczka-rośliny torfowiskowe

Stara drewniana beczka oferuje wiele możliwości projektowania, z których jedną jest zastosowanie jako miniaturowy staw. Aby zapewnić stuprocentową szczelność, zaleca się włożenie do niej folii lub odpowiedniego plastikowego pojemnika w beczce. Następnie umieść na ziemi kamienie o różnej wysokości, aby umieścić na nich rośliny wodne. Rośliny pływające, takie jak hiacynty wodne, ukąszenia żab lub kwiaty małży, są również bardzo odpowiednie do takich mini stawów. Możesz również zaimplementować tę opcję projektu za pomocą czystego wiadra na zaprawę, beczki lub innego pojemnika.

Projekt ogrodu z wodą – funkcja wodna

Nowoczesny wodospad ze stali nierdzewnej w ogrodzie

109806736 © ThomBal Fotolia.com

Oprócz klasycznej fontanny lub naturalnego wariantu z dużym źródlanym kamieniem, w dzisiejszych czasach w ogrodzie możliwe są również bardzo nowoczesne i indywidualne elementy wodne. Kolumny lub ściany, które w jednym miejscu mają wylewkę, przez którą woda spływa po nich do miski, wyglądają bardzo purystycznie. Ta opcja aranżacji sprawdzi się np. na tarasie, na ścianie domu, w ogrodzie od frontu lub między dwoma gabionami jako nietypowe rozgraniczenie posesji. Możesz samodzielnie zaprojektować fontannę za pomocą elementu wodospadu, który wstawiasz na ścianę lub kupić go jako gotowy element.

Basen naturalny

Projekt ogrodu z wodnym stawem kąpielowym-naturalne rośliny przy basenie

W ciągu ostatnich kilku lat łączenie basenów i oczek wodnych stało się bardzo popularne wśród właścicieli ogrodów. Tak zwany staw kąpielowy oferuje przyjemność kąpieli w czystej wodzie, a jednocześnie jest naturalnym rajem z licznymi roślinami, który jest piękny dla oka i daje dużo relaksu. W basenie naturalnym ważna jest tak zwana strefa filtracyjna lub regeneracyjna, która składa się przede wszystkim z kilku warstw żwiru o różnej wielkości ziarna i roślin wodnych. Znajduje się tam również technologia filtrująca zanieczyszczenia z wody. W zależności od wielkości posesji i preferencji, oczko wodne może być naturalnie wkomponowane w ogród lub mieć prosty kształt, co sprawia, że ​​wygląda jeszcze bardziej jak basen. Możliwe jest również wykorzystanie go do przechwycenia pochyłej posesji. W tym celu, na przykład, wszystkie obszary zewnętrzne są zamurowane bloczkami betonowymi. Lokalizacja naturalnego basenu w ogrodzie jest bardzo zmienna, ponieważ może być bezpośrednio połączony z tarasem lub w bardziej zacisznym zakątku posesji, gdzie można stworzyć oazę spokoju z tarasem słonecznym i być może sauną i jacuzzi.