Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Garden Trends 2018 – Wszystkie nowości z Chelsea Flower Show

Trendy ogrodowe 2018 meble tarasowe w kolorze żółtym

Chelsea Flower Show to nie tylko największe wydarzenie dla międzynarodowych projektantów ogrodów i firm zajmujących się architekturą krajobrazu, ale także obowiązkowa pozycja dla pasjonatów ogrodnictwa i ogrodników hobbystów. Pokazane są tam jedne z najbardziej niesamowitych ogrodów pokazowych, profesjonalnie zaprojektowane w najdrobniejszych szczegółach i zajmujące się konkretnym tematem. Te światy ogrodów, stworzone z kreatywnością i doświadczeniem, dostarczają również mnóstwa inspiracji dla Twojego własnego ogrodu. Jeśli więc potrzebujesz nowych inspiracji ogrodowych, jesteś we właściwym miejscu, ponieważ obserwujemy wszystkie ważne trendy z Chelsea Flower Show. Od roślin, przez projektowanie, po architekturę krajobrazu, podsumowaliśmy najlepsze trendy ogrodnicze 2018 roku, które można zobaczyć w tegorocznych nagradzanych ogrodach.

Trendy ogrodowe 2018 – Wszystko kręci się wokół żółtego

Żółty i pomarańczowy w ogrodzie tworzą słoneczny nastrój

W tym roku na Chelsea Flower Show było mnóstwo żółtych kwiatów. Pastelowe i słonecznie żółte akcesoria ogrodowe oraz drzewka cytrynowe zdobiły ogrody. Żywy kolor wnosi do ogrodu promienie słońca – wizualnie i nastrojowo. Nawiasem mówiąc, kolorowy duet „żółto-niebieski” tworzy świetną atmosferę.

Ogrodowe trendy 2018 – postaw na rzeźby

Rzeźba ogrodowa spiralna sadzarka ze stali corten

Uderzające rzeźby i instalacje artystyczne są powszechne w RHS Chelsea i ten rok nie jest wyjątkiem. Figurki ogrodowe zawsze przyciągają wzrok, nawet przy zredukowanym języku projektowania. Zastanów się, jak możesz ozdobić własny ogród imponującą rzeźbą. Na przykład możesz nadać fontannie lub stawowi indywidualny charakter.

Międzynarodowe wpływy w dekoracji ogrodów

Mozaika partycja orientalna dekoracja w ogrodzie

Targi kwiatowe odbywają się w londyńskiej dzielnicy Chelsea, ale projektanci inspirują się lokalizacjami na całym świecie w przypadku każdego projektu ogrodowego. W przypadku Ogrodu British Council projektantka Sarah Eberle zainspirowała się ogrodami Mogołów w północnych Indiach i wykorzystała tradycyjne mozaiki Pietra Dura do wykonania imponujących ścian działowych.

Mozaikowe motywy kwiatowe dekoracji ogrodu

Mozaikowy obraz ogrodowych ozdób kwiatowych

Z drugiej strony projektantka Jo Thompson wykorzystuje starożytną japońską sztukę Kintsugi, aby stworzyć krętą ścieżkę z bruku przez jej ogród kwiatowy Wedgwood. Oszałamiający chodnik nawiązuje do naprawy potłuczonej porcelany poprzez wypełnianie pęknięć metalem szlachetnym i celebrowanie historii dzieła, zamiast zaprzeczania jego przeszłości.

orientalne elementy ekranu prywatności w ogrodzie wzór fontanna gwiazda

Ogród Toma Massey’a “Lemon Tree Trust” ma również orientalny charakter. Zarówno w nasadzeniach, jak i w pawilonie inspirował się tradycyjnymi symbolami islamu i wkomponował elementy orientalne w projekt ogrodu.

Łubin to rośliny trendowe na 2018 rok

Łubin w ogrodzie żółty czerwony fioletowy kwitnący

Lubin, ulubieniec angielskiego ogrodu, świętuje swój powrót i stał się ostatnio modną rośliną. Jej gęste świece kwiatowe były wszędzie na tegorocznym Chelsea Flower Show. Te piękne byliny cieszą oko od maja do sierpnia i osiągają wysokość 80-100 cm. Te letnie byliny są łatwe w uprawie, wymagają niewielkiej konserwacji i nadają się również jako kwiaty cięte do wazonu.

Łubin fioletowo-białe naparstki pod sadzeniem drzew

Łubiny występują w różnych kolorach – od żółtego i czerwonego po różowy i niebieski. Słoneczno-żółty łubin „Desert Sun” i odmiana Lupinus „Beefeater”, które mienią się silnymi, wiśniowymi wiechami kwiatowymi, stanowią doskonałe połączenie kolorystyczne.

Naparstki (digitalis)

Naparstki naparstnica białe na betonie

Oprócz łubinów na targach kwiatowych pojawiły się również naparstki. Naparstki były nie tylko popularne jako roślina ozdobna w wielu ogrodach pokazowych, ale można je było również zobaczyć w kompozycjach kwiatowych na straganach handlowych, w wazonach, a także na tkaninach. Często stosuje się je w bukietach mieszanych, ale także wycinają pojedynczą figurę w cynkowanych dzbankach lub wazonach vintage. Mają dobry termin przydatności do spożycia, a w aranżacji kwiatowej wytrzymają co najmniej 10 dni.

Elementy metalowe, w szczególności stal kortenowa w ogrodzie

Taras z zewnętrzną kuchnią i jadalnią z wycinanymi laserowo elementami ze stali corten

Elementy ogrodowe wykonane z metalu zajmują w tym roku centralne miejsce w ogrodzie. Dzięki swojemu ciekawemu językowi projektowania doskonale sprawdzają się pod nasadzeniami i znacząco kształtują ogólny obraz. Tony Woods użył w swoim ogrodzie wielu pięknych konstrukcji z laserowo wycinanej stali corten, podkreślonych fioletowymi i głębokimi czerwonymi odcieniami roślin. Wielu innych projektantów również używało stali corten jako głównego elementu w swoich projektach.

Stwórz nastrój

Strumień tworzy nastrój w angielskim domku ogrodowym

Ogród Marka Gregory’ego „Welcome to Yorkshire” to jedna z najbardziej klimatycznych przestrzeni, jakie kiedykolwiek stworzono podczas Chelsea Flower Show. Nie tylko jest przyjemny dla oka, ale także uspokaja i zapewnia świetną atmosferę. Z odległym odgłosem owiec i płaczliwym krzykiem kulika w tle szybko przeniesiesz się do hrabstwa. Każdy projektant ogrodu stara się stworzyć autentyczną atmosferę.

Decydując się więc na konkretny motyw do własnego ogrodu, nie polegasz tylko na jednolitym wyglądzie, ale przekształcasz projekt w przyjemność dla wszystkich zmysłów. Na przykład bulgocząca woda tworzy atmosferę relaksu i jest zmysłowym elementem w każdym ogrodzie.

Ogrody kuchenne są modne

pionowy ogród zioło mięta truskawki w puszkach

W związku ze zmieniającym się stylem życia i brakiem przestrzeni ogrodowej coraz popularniejsze stało się tzw. ogrodnictwo miejskie. Nic więc dziwnego, że pojawia się jako element projektu w dużych i małych ogrodach podczas Chelsea Show. W swoim ogrodzie inspirowanym Bliskim Wschodem Tom Massey prezentował mur z bloczków betonowych nasadzonych ziołami i egzotyczne drzewa owocowe, w tym drzewa cytrynowe, granatowe i figowe.

Betonowe bloki obsadzone sałatkami z kwiatów i ziół

Kate Savill i Tamara Bridge użyły roślin, które są w rzeczywistości składnikami ginu Warner Edwards, w tym rabarbaru i jałowca. Tony Woods pokazał żywą ścianę z jadalnych kwiatów, ziół, sałaty i jagód. W Seedlip Garden Catherine MacDonald w centrum jej projektu znajdował się skromny groszek ogrodowy.

Pionowy ogród zewnętrzny kuchnia sałatki zioła

Właściwości wody

Fontanna z fontanną w kształcie gwiazdy beton trzy poziomy

W tym roku było wiele projektów z dużymi instalacjami wodnymi. Niezależnie od tego, czy jest to cichy staw, bulgoczący strumień, czy fontanna, woda jest bardzo popularnym elementem ogrodu. W Wuhan Water Gardens stosowano nawet systemy mgły wodnej.

Romantyczne rośliny ogrodowe przy domku

Przydomowe rośliny ogrodowe byliny pastelowe kolory

Kobiece, kwiatowe i romantyczne, klasyczne rośliny do ogrodu wiejskiego są zawsze popularne w Chelsea, a w 2018 roku powróciły w obfitości. Jonathan Snow pozwala, aby ciemne liście śródziemnomorskich roślin kontrastowały z kolorowymi plamami, takimi jak róże, szałwie i baldachy gwiaździste. Nic Howard łączy piwonie, irysy i pelargonie, aby stworzyć kolorowy obraz całości. Nagietki, róże, tulipany i maki w ogrodzie Sarah Eberle dostarczyły zastrzyku energii.

Sadzenie pionowe

Ekran prywatności na zielonej ścianie patio z paprociami

Znamy już trend „ogrodów wertykalnych”. Zielone ściany doskonale sprawdzą się nie tylko w małych ogródkach, ale również na balkonach. W wielu ogrodach na Targach Kwiatowych wprowadzono nowe metody sadzenia w pionie. Na przykład poprzez użycie ułożonych w stos bloków betonowych lub półek, na których pojedyncze puszki lub plastikowe butelki wiszą jako naczynia na zioła. Zielone ściany są zwykle płaskie i stosunkowo dwuwymiarowe, ale pionowe nasadzenia na eksponacie były pełne głębi i struktury.

Uprawa sałaty w tubkach z ziołami w puszkach i plastikowych butelkach

Trend w kierunku nasadzeń wertykalnych okazuje się przydatny, ponieważ w naszych miastach coraz mniej miejsca na ogrodnictwo, ale chęć na zieleń i samouprawę stale rośnie. Ogród Lemon Tree Trust daje również świetne pomysły, które możesz wdrożyć we własnym ogrodzie. Fajki można napełnić sałatą i kalarepą, a ziołami i truskawkami posadzić stare puszki.

pionowy ogród zioło mięta truskawki w puszkach

Wiele twarzy róży

Rosebush Biała Róża Jacqueline Du Pre

Oczywiście róże są koniecznością na Chelsea Flower Show. W tym roku jednak pojawił się trend w kierunku kwiatów płaskich. Róże takie jak White Star i niesamowita Jacqueline Du Pre fascynują swoim prostym pięknem i doskonale oddają nastrój pełni lata. Te wytrzymałe odmiany róż są idealne dla zapylaczy, ponieważ zapewniają im bogate źródło nektaru.

Fioletowy kolor roku wkracza do ogrodu

fioletowe kwitnące byliny łubin irysy ogród

Jeśli „Ultra Violet” jest Kolorem Roku 2018 Pantone, to przypadkiem na tegorocznym Chelsea Flower Show dominowały odcienie fioletu. W tym roku modne są fiolety, brązy i rdza, obok żółci, pomarańczy i głębokiej czerwieni. Jo Thompson tworzy poczucie elegancji i wyrafinowania dzięki palecie kolorów inspirowanej wzorami na porcelanie Wedgwood. Kate Gould używa kombinacji śliwek, różu i zieleni w swoim New West End Garden. Catherine MacDonald łączy piękne czerwienie, żółcie i fiolety, aby wydobyć zieleń groszku. Tony Woods użył fioletu i bordo, aby wydobyć głębię koloru stali Corten. Tom Massey zasadził ciemnofioletowe irysy na szarej betonowej ścianie.

Ławki wyglądają jak rzeźby

Nowoczesna metalowa opaska rzeźbiarska na ławkę ogrodową

Ławki o misternie zakrzywionych kształtach można zobaczyć w ogrodach Nic Howard oraz w ogrodach Kate Savills i Tamara Bridges w gorzelni Warner Edwards. Ławka Howards została zainspirowana strukturą DNA i stała wśród kolorowych roślin.

piwonia

Peonia Krzew Ogrodowy Fuksja

Popularne piwonie to kolejna ważna atrakcja targów kwiatowych. Te ekstrawaganckie kwiaty emanują nostalgią i uosabiają dekadencję pełni lata. Nastąpiło oczywiste przejście do klasycznych odmian i tradycyjnych kolorów, takich jak czerwień, koralowy róż i czysta biel.

Akcenty z kamienia naturalnego

Sucha kamienna poduszka na ławkę palenisko

Oprócz metalu honorowe miejsce zajmował również kamień naturalny. Bloki z naturalnego kamienia o chropowatych strukturach służyły jako ławka i stolik w ogrodzie Jo Thompsona. Bulgoczące koryto potoku i odskocznie w ogrodzie „Witamy w Yorkshire” zostały zaprojektowane tak realistycznie, że prawie można było uwierzyć, że pochodzą z rzeki w wysokich górach.

Naturalny kamień tarasowy staw naturalny wygląd ogrodu

Naturalny kamień z kamieniołomu stolik kawowy na zewnątrz naturalny wygląd

Strumień we własnych głazach ogrodowych