Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Floks w ogrodzie jako pojedyncza roślina i roślina okrywowa

floks rośliny ogród skalny-projekt-stymulacja-zdjęcia-pomysł

Dzięki obfitym kwiatom floks jest bardzo popularną rośliną ogrodową. Jest również szybko rozpoznawany przez ogrodnika hobbystów. Ale są też wyjątkowo ładne gatunki, różniące się od typowych i dobrze znanych odmian. Z tego powodu są trudniejsze do rozpoznania i zwykle brakuje ich w ogrodach. Dlatego chcielibyśmy zaoferować Państwu różne rodzaje Rośliny Floks a także podpowiedzieć, jak się nim zająć.

Floks roślinny jako roślina okrywowa

floks rośliny okrywowe kwiaty dywan ławka ogrodowa ogrodzenie

Kwiatu płomienia nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie. Są niezwykle łatwe w pielęgnacji i można je sadzić w niemal każdym miejscu ogrodu. Ponieważ różne rośliny floksów mają również różne okresy kwitnienia, można je idealnie ze sobą łączyć, aby cieszyć się jasnymi kolorami przez długi czas przez cały sezon.

Floks do sadzenia – Gatunki jednoroczne i wieloletnie

Floks-porad-roślinne-opieka-lokalizacja-pomysły-gatunki

Rośliny floksowe, znane również pod nazwą „kwiaty płomieniste”, są dostępne zarówno jako gatunki jednoroczne, jak i wieloletnie, rosną krzaczaste i mają wiele małych kwiatów, które pokrywają całą roślinę. Gatunki wieloletnie są ponownie podzielone na dwie kategorie. Z jednej strony są to odmiany niskopienne, które świetnie sprawdzają się jako roślina okrywowa, z drugiej zaś odmiany wyższe w formie krzewów.

Floks bębendii

floks-rośliny-drumondii-fioletowo-białe-niuanse

Wśród odmian jednorocznych szczególną popularnością cieszy się Phlox drumondii. Ponieważ gatunek ten dorasta do 30 cm wysokości, idealnie nadaje się do dodawania kolorowych akcentów w postaci niewielkich krzewów. Nie trzeba tu obserwować dużej odległości między roślinami, ponieważ korzenie wrastają głęboko w ziemię, ale niezbyt szerokie. Jednak łodyga tego gatunku jest mocno rozgałęziona, więc jeśli zechcesz posadzić tego typu floks, uzyskasz dokładnie taki krzaczasty wzrost, jakiego oczekujesz.

Szczyt

floks-rośliny-drummondii-różowy-biały-akcent-kolorowy

Kolorystyka kwiatów tego gatunku floksów jest niezwykle zróżnicowana i można ją również wspaniale ze sobą łączyć. Długi okres kwitnienia od końca czerwca do końca września zamienia Twój ogród w prawdziwe marzenie o kwitnieniu, które możesz co roku wymieniać i odnawiać. Rozmnażanie odbywa się tylko za pomocą nasion. Są zasiane w marcu.

Lokalizacja

floks rośliny drummondii-płomienny kwiat-czerwony-krajobraz-ładny

Te rodzaje floksów uwielbiają słońce, więc możesz łatwo znaleźć dla nich słoneczne miejsce. W razie potrzeby można również wybrać półcień. Phlox drumondii też dobrze się tam dogaduje. Roślina w ogóle nie lubi podlewania. Dlatego upewnij się, że gleba jest dobrze odwodniona, ale także bogata w składniki odżywcze, aby zagwarantować bujny czas kwitnienia. Podlewaj tylko umiarkowanie często.

Floks Arendsii

floks-rośliny-arendsii-biała-sztuka-romantyczny-projekt ogrodu

Jeśli chcesz posadzić floks w ogrodzie, floks arendsii jest również doskonałym wyborem. To znowu roślina jednoroczna, która umiera zimą. Jeśli chcesz mieć je ponownie w ogrodzie w przyszłym roku, albo kup nowe rośliny na wiosnę, albo dzieląc roślinę.

Jako roślina doniczkowa

floks-rośliny-arendsii-różowy-kwiat-ogród-pomysł

Floks najlepiej posadzić w miejscu o jasnym cieniu i przepuszczalnej glebie. Świetnie nadaje się do ozdabiania ogrodzeń lub elewacji domów, a także bardzo dobrze sprawdza się w ogrodzie skalnym. Floks jest również bardzo ładny w doniczce. W tym celu wybierz model na podłogę tarasu lub donicę do zawieszenia. Możesz również ozdobić okna Arendsii.

Pachnące kwiaty

floks-rośliny-różowy-arendsii-roślina-ozdobna-flamemotony-różowy-kolor

Arendsii kwitnie w czerwcu i lipcu, przy czym kwiaty mogą być jasnofioletowe, fioletowe lub białe i mieć różowe lub czerwone oczy. Cudownie ładnie pachną, szczególnie wieczorem. Przy wysokości od 40 do 60 cm te rośliny floksowe ponownie doskonale nadają się jako krzew.

Floks szydłowaty

floks-rośliny-subulata-moerheimii-różowa-granica

Jeśli zdecydowałeś się na posadzenie wieloletniego floksa w ogrodzie, możesz również wybrać floks szydłowaty. Rośnie bardzo nisko, ma od 5 do 10 centymetrów i dlatego jest idealna jako roślina okrywowa. Dzięki licznym pędom kwiatowym o średnicy około 1 cm każdy tworzy gęsto rosnący biały lub różowy dywan.

Propaguj floks

floks-rośliny-szypułkowate-fioletowe-okrywowa-letnia-kwitnąca

Ten gatunek floksa kwitnie już w maju. Okres kwitnienia trwa około miesiąca. Jednak rośliny są później nie mniej atrakcyjne. Rosną również drobne listki, dzięki czemu Phlox subulata jest również bardzo odpowiednia jako zielona roślina okrywowa. Dzieląc rośliny floksów, możesz co roku powiększać obszar wegetacyjny.

Roślina szydłowata

floks-rośliny-subalata-bluetenblaetter-oryginał-jasnoniebieski

Odmiana jest bardzo odporna na suszę, dobrze dogaduje się również z glebą wapienną, która jednak musi być dobrze przepuszczalna dla wody. Obfite kwitnienie najlepiej sprzyja nasłonecznionemu miejscu. Te rośliny floksowe są zatem bardzo odpowiednie do stworzenia ogrodu skalnego. Gdziekolwiek posadzisz tę odmianę, pamiętaj o jej niskiej wysokości. Bardziej odpowiednie jest miejsce w pierwszym rzędzie grządki, aby roślina była dobrze widoczna.

Floks douglasii

floks-rośliny-douglasii-kombajn-odmiany-różowy-fioletowy-kwiaty-mix

Podobne wymagania ma floks douglasii. Kwiaty, które są większe u tego gatunku, robią różnicę. Wybór kolorów jest bardziej zróżnicowany, a także wyjątkowo mocne. Wymagania dotyczące środowiska można porównać z wymaganiami Phlox subulata. Więc użyj szydłowaty jako wytycznej podczas sadzenia tego floksa.

Phlox divaricata

floks-rośliny-divaricata-wskazówki-opieka-inspiracja-niebieski-krzak

Wśród wyższych, wieloletnich gatunków dwa są szczególnie powszechne w ogrodach. Jednym z nich jest Phlox divaricata, który osiąga wysokość od 25 do 50 cm. Im większy krzew, tym mniej liści na łodygach, które w przeciwnym razie są lepkie. Jednak to nie sprawia, że ​​te floksy wyglądają na gołe.

Ładne kwiaty

floks-rośliny-divaricata-jasnoniebieski-kolor-sadzenia-na zewnątrz

Floks kwitnie równie obficie i ma jasnoniebieski kolor. Pojawiają się wiosną, a dokładniej w kwietniu lub maju. Jeśli chcesz posadzić floks i stopniowo się rozmnażać, najlepszym sposobem na to jest podzielenie go. Znajdź miejsce w ogrodzie na słońcu lub przynajmniej w półcieniu, aby gleba była bogata w składniki odżywcze.

Ogród ozdobny

floks-rośliny-divaricata-liliowy-projektowanie-łóżka

Nie trzeba go często wylewać. Umiarkowane podlewanie wystarczy. W zasadzie za pomocą Phlox divaricata można udekorować każdy słoneczny obszar w ogrodzie. Jest szczególnie popularny jako akcent w ogrodzie skalnym lub jako roślina wzdłuż ogrodzenia ogrodowego. Tym reprezentantem możesz również udekorować taras.

Floks paniculata

floks-rośliny-paniculata-deko-kwietniki-ogrodnicy-hobby

Floks paniculata jest również jednym z popularnych gatunków do ogrodu. Jest to największy przedstawiciel floksów z naszej listy i ma od 60 do 120 cm wysokości. Ponownie jest to roślina wieloletnia, ale zaleca się jej zmianę co 5 lat. Roślina z czasem traci swój estetyczny wygląd.

Rozmnażanie i kwitnienie

floks-rośliny-paniculata-delikatne-liliowo-białe-duże-kwiaty

Jeśli wolisz podział na rozmnażanie, pamiętaj, że należy to zrobić z tymi roślinami Phlox do wieku 2 lat. Kwiaty wspomnianego gatunku są dość duże. Do wyboru różne odcienie różu i bieli, które pojawiają się późnym latem, a dokładniej w sierpniu i wrześniu.

Miejsce na panikulę floks

floks paniculata-czerwono-fioletowo-biały-kombajn-zagon-bukszpan

Podczas sadzenia tego floksu należy unikać miejsca w palącym słońcu, ponieważ liście mogą się spalić. Odcień z kolei sprzyja powstawaniu mączniaka prawdziwego. Dlatego półcień jest idealnym miejscem dla panikuli floksowej. Z kolei gleba musi być dobrze osuszona i bogata w składniki odżywcze.

Paniculata jako pojedyncza roślina

floks-rośliny-paniculata-duży-krzak-kwitnie-lush

Ponieważ ten gatunek jest wysoką książką, należy go umieścić w ogrodzie jako pojedynczą roślinę. Tak to się dzieje. Ten rodzaj ognistego kwiatu można wspaniale łączyć z innymi kolorowymi kwiatami. Użyj ich również, jeśli podzieliłeś łóżka w ogrodzie w zależności od tego, kiedy kwitną. Dzięki niemu możesz mieć pewność, że późnym latem nadal będziesz mógł cieszyć się blaskiem kwiatów.