Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Drzewo Espalier jako osłona prywatności: odmiany zimozielone, liściaste i owocowe do ogrodu

Zajmują mało miejsca, zapewniają ochronę przed słońcem i prywatnością oraz owocują: drzewa espalier nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością. Co właściwie kryje się za tym terminem i dlaczego warto sadzić drzewo kratowe jako ekran prywatności w ogrodzie, wyjaśniamy w artykule. Pokazujemy również liczne możliwości projektowania z espalierami owocowymi, espalierami dachowymi i wiecznie zielonymi espalierami.

1. Co to jest drzewo kratowe?

Ekran prywatności ze espalierami na taras

Terminem „drzewo szpalerowe” określa się drzewa, których kształt najpierw skierowany jest ku górze poprzez regularne nacięcia i kratę, a następnie z wysokości 2 metrów, poziomo. W końcu ich korony tworzą dach lub pozostają płaskie i mogą służyć jako ochrona przed wiatrem i prywatności. W centrach ogrodniczych można znaleźć specjalne rodzaje drzew, które wytrzymują cięcie i dlatego doskonale nadają się jako drzewa kratowe jako osłony prywatności. Doświadczeni ogrodnicy-hobbyści kupują młode drzewka z początkiem sterowania koroną, które następnie sami nadają im pożądany kształt. Początkujący mogą zdecydować się na gotowe „elementy żywopłotu”. Są to w zasadzie drzewa szpalerowe z wysuniętymi gałęziami i wysokim pniem.

Owoce drzewa Espalier w odmianach nasadzeń ogrodniczych

Drzewa espalier są używane do różnych celów:

 • Aby rozgraniczyć nieruchomość
 • Jako ochrona przed wiatrem i słońcem na taras
 • Jako osłona prywatności w ogródku działkowym
 • Wysokie drzewa sadzi się przed ogrodzeniem ogrodu jako dodatkowa ochrona prywatności
 • Owoce Espalier to propozycja do ogrodów działkowych

1.1. Jakie są espaliery??

Posadź drzewo espalier jako ekran prywatności wokół trawnika Pomysły na projektowanie ogrodu

Istnieją trzy rodzaje drzew szpalerowych, które większość ogrodników-amatorów rozważy.

Wiecznie zielone drzewa szpalerowe to głównie krzewy żywopłotowe, które przycina się do pożądanego kształtu. Szczególnie popularne są wiecznie zielone drzewa szpalerowe o wysokim pniu. Możliwe są również niektóre drzewa iglaste, takie jak cedr libański lub cyprys zielony. Większość z tych drzew pozostaje zwarta i nie rośnie powyżej 5 metrów.

Owoce Espaliera cieszy się rosnącą popularnością. Drzewa owocowe espalier nie zajmują dużo miejsca i są zwykle ustawione na kratce na ścianie ogrodu.

Kraty dachowe podobnie jak plandeki dachowe obsadzone wokół tarasu, aby zapewnić cień.

1.2. Ile kosztuje drzewo espalier?

wiecznie zielone espaliery jako ekrany prywatności w ogrodzie

Koszty drzew szpalerowych zaczynają się od 100 euro i różnią się znacznie w zależności od gatunku i odmiany drzewa. Wielu ogrodników hobbystów nie chce dużo wydawać na szpalery. To błąd, zwłaszcza jeśli chodzi o owoce espalier. Ponieważ pod względem jakości owoce w niczym nie ustępują „normalnym” drzewkom owocowym. Często są jeszcze słodsze, ponieważ dzięki koronie drzewa i kształtowi cięcia dostają więcej światła słonecznego. Warto więc zainwestować pieniądze w wysokie, odporne na choroby drzewa espalier.

1.3. Kiedy sadzić espaliery??

Sadzenie drzew szpalerowych Wskazówki i odmiany w skrócie

Większość gatunków drzew szpalerowych sadzi się zwykle jesienią. Sadzenie rozpoczyna się we wrześniu i kończy wraz z pierwszymi przymrozkami. Tylko niektóre delikatne drzewa owocowe, takie jak figi, lepiej sadzić wiosną.

1.4. Wytnij drzewo espalier

zimozielone drzewka szpalerowe do odmian ogrodowych i tarasowych

Kształtowanie i przycinanie są niezbędne dla drzewa espalier jako osłony prywatności. Drzewa można ścinać późnym latem (koniec sierpnia i początek września). Przycinanie odbywa się zwykle zimą, kiedy drzewa owocowe zrzuciły liście, a wiecznie zielone espaliery są w okresie uśpienia. Prawidłowo wykonane przycinanie może stymulować wiosenny wzrost. Wycinaj drzewa w dni bez mrozu, aby umożliwić zagojenie interfejsów.

1.5. Kraty dachowe

Kratki dachowe zapewniają ochronę prywatności tarasu

Kraty dachowe to trejaże, których korony są ścięte na kształt parasola. Jest to jednak możliwe tylko z pnia o wysokości 2 metrów. Gdy drzewo osiągnie tę wysokość, jego gałęzie są rozciągane specjalną kratą. Możliwe jest również skierowanie gałęzi kilku drzew tak, aby rosły razem.

2. Które drzewo espalier zasadzić jako osłonę prywatności w ogrodzie??

Drzewko Espalier jako osłona prywatności dla gatunków zimozielonych w przydomowym ogrodzie i na tarasie

Jeśli szukasz odpowiedniego drzewa espalier, które zapewnia prywatność, możesz wybrać jeden z kilku wariantów:

 • Drzewo Espalier, wiecznie zielone. Wiecznie zielone drzewa szpalerowe osłaniają ogród przed obcymi przez cały rok.
 • Espalier drzewo, liściaste. Drzewa liściaste espalier są idealne na małe działki. W sezonie ogrodniczym zapewniają ochronę przed słońcem i prywatnością, a jesienią zrzucają liście. Więc dom i ogród nie są zacienione zimą.
 • Również pewne Odmiany drzew owocowych Espalier może zapewnić niezbędną ochronę prywatności. Owoce espalier stanowią również oszczędzającą miejsce alternatywę dla sadu.
 • Parzysty Kraty dachowe może trzymać obcych z dala od ogrodu. Nadają się szczególnie do nieruchomości w gęsto zabudowanych dzielnicach lub do domów w zabudowie szeregowej.

Poniżej przyjrzymy się bliżej czterem wariantom drzew espalier.

2.1 Drzewo Espalier: odmiany zimozielone

Drzewa Espalier przed ścianą ogrodu jako osłona prywatności

Wiecznie zielone drzewo kratowe zapewnia ochronę prywatności ogrodu i tarasu przez cały rok. Zimozielone drzewa szpalerowe o wysokich pniach można szczególnie efektownie ustawić przed ogrodzeniem lub murem ogrodu.

 • Medalion „Czerwony Robin”: drzewo espalier, które jest wiecznie zielone, mrozoodporne i wytrzymałe. Jesienią bezpośrednio po topiary i zimą po przycięciu tworzy nowe czerwonobrązowe pędy. Punktuje szybkim wzrostem i rośnie o 50 cm każdego roku, aż do 6 metrów wysokości.
 • Portugalski wawrzyn „Novita” jest również wiecznie zielonym drzewem szpalerowym. Ścinana dwa razy w roku – raz na wiosnę po zakończeniu kwitnienia i raz jesienią. Osiąga maksymalną wysokość 4 metrów. Jest tylko częściowo mrozoodporny, a zimą potrzebuje ochrony przed mrozem.

Espalier w ogrodzie, wiecznie zielona magnolia jako osłona prywatności

 • Wiecznie zielona magnolia (Magnolia Grandiflora) zachwyca pięknymi liśćmi. Wierzch Twojej korony jest ciemnozielony, a spód jest koloru brązu. Przy regularnym cięciu może urosnąć do wysokości 6 metrów. Jest wrażliwa na mróz i w przeciwieństwie do innych drzew espalier jest ścinana tylko wiosną.
 • Ostrokrzew wielkolistny należy do grupy kultur krzewów, ale może być doprowadzony do odpowiedniego kształtu za pomocą topiary i kraty. W pełni wyrośnięte drewno osiąga 6 metrów wysokości.
 • Wierzba oliwna: Espalier drzewo o wysokim pniu, wiecznie zielone. Ma wyprostowany i gęsty wzrost. Ma około 3 metrów wysokości i szerokości. Cechą szczególną drzewa oliwnego są kasztanowobrązowe pędy, które z czasem siwieją.
 • Kamienny dąb to średniej wielkości drzewo, które może dorastać do 10 metrów wysokości bez topiary. Jednak w ogrodzie przydomowym jest utrzymywany zwarty na około 5 – 6 metrów.
 • Grab Carpinus betulus to wiecznie zielone drewno, które utrzymuje liście do lutego. Dlatego zapewnia prywatność i ochronę przed wiatrem przez cały rok.

2.2. Owoce Espaliera: najważniejsze pytania

Sadź i hoduj jabłka owocowe espalier na ogrodzeniu ogrodu

W przeciwieństwie do wiecznie zielonych drzew espalier, drzewa owocowe zwykle oferują ograniczoną prywatność. Ale możesz ozdobić ogrodzenia ogrodowe i upiększyć posępne ściany ogrodu. Szczególnie wrażliwe na mróz espaliery najlepiej rozwijają się przed murem ogrodu, ponieważ kamienie wydzielają zmagazynowane ciepło i chronią drzewa przed silnym wiatrem zimą. Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące drzew owocowych espalier.

Jak wysokie są owoce espalier?

Jabłka Obstaspalier sadzi się na ścianie ogrodu

Zwykle owoce espalier osiągają maksymalną wysokość 3 metrów. W przeciwieństwie do drzew espalier, dla których preferowane są formy o wysokich łodygach, większość odmian espalier ma niski pień. To znacznie ułatwia ogrodnictwo, a zbieranie owoców jest znacznie łatwiejsze w porównaniu do zwykłych drzewek owocowych.

Owocujące drzewo espalier jako osłona prywatności: które gatunki są odpowiednie??

Wyhoduj kratkę owocową jako ekran prywatności na ogrodzeniu ogrodowym

Do ogrodu szczególnie nadają się morele, jabłka, gruszki, pigwy i brzoskwinie.

 • Gruszki są prawdziwymi ocalałymi i można je ciągnąć zarówno na północy, na słonecznych ścianach, jak i na południu na kratownicy. Jesienna odmiana „Gute Luise” jest wytrzymała i elastyczna. Odmiana „Countess of Paris” wyróżnia się długim czasem przechowywania.
 • W przeciwieństwie do gruszek, które dobrze czują się na słonecznej ścianie, wolą Jabłka lokalizacja w terenie. Szczególnie wysokowydajnymi odmianami są np. „Auralia” i „Gerlinde”.Owoce odmiany „Rubinola” mają długi okres przydatności do spożycia.
 • Brzoskwinie są prawdziwymi czcicielami słońca i nie mogą stawić czoła mrozowi. Południowa ściana ogrodu zapewnia ciepło nawet w chłodne dni, dzięki czemu zapewnia najlepsze warunki dla espalierowych owoców. Odpowiednimi odmianami są na przykład „Benedicte” lub „Red Haven”. Przynoszą szczególnie słodkie i soczyste owoce.

Owoce Espalier w ogrodzie Wskazówki dotyczące sadzenia i gatunki drzew do użytku na zewnątrz

 • Morele są dobrą alternatywą dla delikatnych brzoskwiń. Są mniej wymagające pod względem lokalizacji i bez problemu można je uprawiać jako espalier. Słoneczna ściana zapewnia niezbędną prywatność i zapewnia ciepło w chłodne dni. Odpowiednie odmiany to „Harlayne” i „Kuresia”.
 • Inne rodzaje owoców, idealne na kraty owocowe to wiśnie (niewymagające i łatwe w pielęgnacji), kiwi (rosną bardzo silnie i bardziej nadają się do sadzenia pergoli), figi (można uprawiać tylko w południowych regionach o bardzo łagodnym klimacie).

Jakie ramy owocowe kraty? 

Oczywiście kratę na drzewa owocowe można kupić w centrum ogrodniczym, ale doświadczeni ogrodnicy hobbyści i majsterkowicze sami wykonają rusztowanie. Przy odrobinie cierpliwości i umiejętności nawet początkujący będą mogli złożyć kratę z bambusowych patyczków. Istnieje wiele form kraty, z których najczęstszą jest palmeta. Pień drzewa lub główny pęd jest przywiązany do bambusowego kija, a gałęzie są następnie ciągnięte poziomo na innych bambusowych kijach.

2.3. Odmiany drzew liściastych espalier o wysokim pniu

Espalier drzewo wiecznie zielone lub liściaste zalety i wady w ogrodzie

Nie tylko wiecznie zielone espaliery są szczególnie popularne wśród ogrodników hobbystów. Odmiany drzew liściastych espalier mają również pewne zalety.

 • ten lipa kratowa jest prawdopodobnie najbardziej znanym drzewem espalier o wysokim pniu. W przeciwieństwie do innych gatunków drzew może być bardzo wysoki – do 12 metrów. Osiąga maksymalną szerokość wzrostu 5 metrów. Dobrze znosi cięcia kształtowe i idealnie nadaje się do sadzenia pergoli oraz jako osłona prywatności na taras.
 • Również Klon polny to drzewo liściaste espalier, które nie wymaga dużej pielęgnacji. Jest bardzo wytrzymały i bez problemu wytrzymuje zimne wiatry. Dlatego podobnie jak lipa kratowa nadaje się do sadzenia pergoli.
 • Z Drzewo gumy cukrowej to najpiękniejsze drzewo szpalerowe. Jesienią liście najpierw stają się żółtopomarańczowe, a potem pomarańczowoczerwone.

2.4. Kraty dachowe

Kraty dachowe jako prywatność i ochrona przed słońcem na tarasie

Kraty dachowe to zbiorcze określenie gatunków drzew, których koronę można narysować w kształcie dachu. Zapewniają ochronę przed słońcem tarasów i części wypoczynkowych. Plandeka dachowa to klasyka wśród kratek dachowych. Ale wierzba oliwna i dąb ostrolistny też są możliwe.