Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Drzewo do ogrodu – idealny akcent w ogrodowym krajobrazie

Drzewo do nowoczesnych mebli ogrodowych

Piękne, pachnące kwiaty, romantyczne ścieżki ogrodowe i kamieniste plamy – to wszystko określa poziomą płaszczyznę ogrodu. Drzewa i duże krzewy decydują o jego pionowych akcentach. Co powiesz na haj? Drzewo do ogrodu? Drzewa są niewątpliwie największymi elementami krajobrazu ogrodu, zapewniają też jego kształt i kolor, a przede wszystkim zapach. Oprócz walorów estetycznych drzewka pełnią również szereg przydatnych funkcji. Zapobiegają erozji, chronią nasz ogród przed silnymi wiatrami, latem rzucają gęsty cień na zielony trawnik, zatrzymują kurz i hałas, pochłaniają szkodliwe gazy i odświeżają powietrze wydzielając fitoncydy.

Wysokie drzewo do ogrodu wzbogaca każdy projekt ogrodu

Drzewo na stół ogrodowy białe krzesła

Każde drzewo charakteryzuje się przede wszystkim wielkością i kształtem korony. Nieodłącznymi cechami są również kolor i czas kwitnienia oraz właściwości owocu.

Wysokość drzewa to coś, co nie może pozostać niezauważone. Przed sadzeniem tak naprawdę znasz tylko gatunek drzewa i tempo wzrostu. Niewłaściwie dobrane gatunki drzew mogą być w przyszłym roku dużym problemem dla właściciela ogrodu. Duże drzewo zasłoni znaczną część małego podwórka i stworzy problemy z zagospodarowaniem terenu. Jeśli Drzewo do ogrodu zbyt blisko domu, jego potężny system korzeniowy może powodować pewne problemy, niszczyć ogrodzenie, układać płyty ścieżki. Jeśli masz dość mały ogród, nie zaleca się uprawiania w nim dużych gatunków roślin, takich jak dąb, topola, sosna, klon jawor. Wyglądają naprawdę dobrze, ale bardziej nadają się do dużych parków.

Wiele osób popełnia błąd ścinania wysokiego drzewa. Tutaj naprawdę trzeba być bardzo ostrożnym. Wszystkie duże drzewa są cenne i niepowtarzalne, a naszym obowiązkiem jest ich zachowanie, mogą tylko wzbogacić nasz ogród. Bez nich ogród wyglądałby pusty i nudny.

Wysokość drzewa decyduje również o odległości od innych drzew. Częstym błędem popełnianym przez ogrodników hobbystów jest sadzenie dużych drzew w niewielkich odległościach od siebie. Gęsta roślinność utrudnia wentylację ogrodu, a drzewa rosną w pogoni za większą ilością światła i słońca.

Drzewo do ogrodu – warto znać specyfikę gatunku!

Drzewo do ogrodu tradycyjnie wygląda na zewnątrz

Pojedyncze piękno w ogrodzie

Pojedyncze drzewo w całym ogrodowym krajobrazie jest również ważnym elementem dekoracyjnym. Jego zadaniem jest pełnienie roli akcentu na otwartych terenach zielonych. W tym celu wybierz atrakcyjne gatunki drzew o mocnym wyglądzie – niezwykła kolorystyka liści, piękny lub nietypowy kształt korony, typowe kwiaty. Główną funkcją tego pojedynczego drzewa jest stworzenie kontrastowego efektu i unikanie konkurencyjnych elementów. Do tego celu nadają się obficie kwitnące jabłko (Malus floribunda), drzewo jedwabne (Albizzia julibrissin) lub niektóre podgatunki magnolii (Magnolia soulangeana)..

Wszyscy Drzewo do ogrodu wymaga spełnienia pewnych warunków

Wybór młodych gatunków roślin do Twojego ogrodu z pewnością będzie zależał od celów dekoracyjnych, jakie chcesz osiągnąć. W zależności od mikroklimatu i charakteru gleby w ogrodzie dobierasz odpowiedni gatunek drzew. Są drzewa światłolubne, takie jak brzoza, lipa, robinia, modrzew, osika itp. Niektóre gatunki dobrze rosną w zacienionych miejscach – cis, bukszpan, jodła, buk i inne. Drzewa preferujące ciepłą glebę i wilgotność są zwykle tropikalne. Nie możesz znieść niedoborów wody. Na mocno wilgotną glebę można wybrać wiśnię, dąb lub wierzbę, olchę i topolę. Generalnie drzewa iglaste są mniej odporne na suszę. Gatunki, które są zwykle bardziej odporne na suszę, to sosna czarna i cyprys. Z pewnością najlepszy efekt osiągniesz, sadząc gatunki drzew, których charakter najlepiej odpowiada Twoim lokalnym warunkom klimatyczno-glebowym.

Nowoczesna przestrzeń zewnętrzna z wysokim drzewem jako akcent

Drzewo do ogrodu nowoczesnego patio

Drzewo jest ważnym elementem krajobrazu

Drzewo do ogrodu parasol krzesła stół domDrzewa zapewniają zarówno piękny wygląd, jak i świeże powietrze

Drzewo do mebli ogrodowych z materiałów zielonychJKażde drzewo wzbogaca projekt ogrodu

Drzewo na krzesła ogrodowe ciekawe wzornictwoNależy jednak starannie dobierać gatunki drzew

Drzewo ogrodowe odskocznie meble vintage wygląd relaksującyDekoracja z naturalnymi elementami

ogrodowe figury dekoracyjne zając rośliny teren zewnętrznyPuść wodze fantazji!

Drzewo centrum ogrodnicze wysoka ławka okrągły kształtAtrakcyjne gatunki drzew o niezwykłych właściwościach

Drzewo na zewnątrz nowoczesne rośliny znają gatunki

zaakcentuj meble kuchenne z drewna pawilonowego na zewnątrz

Drzewo wysokie ciekawe kafelki w kolorze łagodnego oświetlenia akcentowanego

Ogrodowe patio nowoczesne pomysły łagodne oświetlenie miejsca do siedzenia