Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Drzewo cytrynowe jako roślina doniczkowa – Przy odpowiedniej pielęgnacji bujnie rosnąca roślina cytrusowa

drzewo cytrynowe jako pielęgnacja owoców doniczkowych

Rośliny cytrusowe są bardzo popularne na tarasach lub w pokoju. Bujnie rosnące rośliny zachwycają ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi i intensywnie pachnącymi, białymi kwiatami niemal przez cały rok. Przy dobrej pielęgnacji możesz również cieszyć się dojrzałymi, soczystymi owocami. Drzewo cytrusowe może również sprawić, że śnisz o południu we własnych czterech ścianach. Stworzyliśmy dla Ciebie kompaktowy przewodnik, w którym znajdziesz wiele przydatnych informacji o drzewie cytrynowym jako roślinie doniczkowej. Nawet jeśli nie masz zielonego kciuka, poczujesz i będziesz cieszyć się lekką śródziemnomorską atmosferą.

drzewo cytrynowe w mieszkaniu pielęgnacja jasnej lokalizacji

Drzewka cytrynowe to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, abyś mógł długo cieszyć się pięknem tej subtropikalnej rośliny cytrusowej. Ponieważ normalne drzewo cytrusowe jest zbyt duże na mieszkanie o wysokości do 4,5 metra, istnieją specjalne odmiany, takie jak „citrus limon Meyer” i „citrus limon Ponderosa”, które nadają się do uprawy w domu..

Drzewo cytrynowe do mieszkania – wybór odpowiedniej lokalizacji

Drzewo cytrynowe jako roślina doniczkowa słoneczna jasna doniczka

Podobnie jak w przypadku innych roślin, właściwa lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla utrzymania. Pochodząc z subtropików, gdzie słońce świeci przez cały rok, jest ciepło i wilgotno, drzewo cytrynowe potrzebuje dużo światła. Jeśli chcesz, aby drzewo cytrynowe było rośliną doniczkową, musisz zorganizować dla niego jasne miejsce. Drzewko poczuje się jak w domu dzięki dużemu, wychodzącemu na południe oknu. Brak światła może być problematyczny dla rośliny, zwłaszcza zimą. Liście są blade, a drzewo często je zrzuca, gdy nie ma wystarczającej ilości światła. Latem można postawić drzewo cytrynowe na tarasie. Promienie słoneczne będą miały pozytywny wpływ na tworzenie kwiatów i wzrost rośliny.

drzewo cytrynowe jako roślina doniczkowa pielęgnacja wietrzyć wodę nawozić

Cytryny nie lubią stać w przeciągach i preferują wyższą wilgotność. Zwykle wilgotność w mieszkaniu jest zbyt niska, aby roślina mogła się rozwijać, co może przyciągać szkodniki, takie jak przędziorki i łuski. Dlatego często wietrz pomieszczenie i regularnie spryskuj cytrynę wodą.

pielęgnacja roślin doniczkowych pielęgnacja drzewa cytrynowego zimą

Do uprawy wiaderkowej drzewa cytrynowego nadają się doniczki plastikowe lub ciasno wypalone gliniane. Statki powinny mieć wodoszczelne ściany boczne i dobry odpływ wody na dnie. Aby zapewnić odprowadzenie nadmiaru wody i zapobiec zaleganiu wody, bardzo ważne jest dobre odprowadzanie wody w doniczce. Dlatego ułóż małe kamyki jako dolną warstwę w wiadrze. Specjalna gleba roślin cytrusowych zawiera substancje, w których korzenie są dobrze zaopatrywane w tlen. W przeciwnym razie rośliny cytrusowe lubią lekko kwaśną glebę.

Utrzymuj drzewo cytrynowe – odpowiednio podlewaj i nawozić

Samotnie rosnące drzewo cytrynowe utrzymuj umiarkowane podlewanie

Najlepszym sposobem na pielęgnację drzewa cytrynowego jest odpowiednie podlewanie i nawożenie. Cytryny nie lubią za dużo ani za mało wody. Roślinę cytryny należy podlewać umiarkowanie wiosną, latem i jesienią. Wykonaj test palcowy i pozwól, aby górna warstwa gleby lekko wyschła przed następnym podlaniem. Do podlewania najlepiej używać wody bez wapna. Woda deszczowa jest świetna?.

Nawozy doniczkowe z drzewa cytrynowego utrzymują składniki odżywcze w glebie

Woda z kranu powinna najpierw stać przez kilka dni, aby kamień osiadł na ziemi. Jak tylko woda wypłynie z otworów na dnie garnka, nie musisz już wlewać. Regularnie usuwaj nadmiar wody. Nawozić drzewo cytrusowe co dwa do trzech tygodni płynnym nawozem azotowym o niskiej zawartości fosforu. Zimą roślina nie jest nawożona i tylko wylewana na tyle, aby gleba nie wyschła całkowicie.

Regularnie przesadzaj drzewo cytrynowe jako roślinę doniczkową

roślina doniczkowa drzewo cytrynowe przesadzanie konewka

Roślinę cytryny należy przesadzać co dwa do trzech lat. Jeśli bela jest całkowicie ukorzeniona, konieczne jest przesadzenie. W nowym wiadrze musi być 2-3 cm odstępu między bryłą korzeniową a krawędzią doniczki. Nowa sadzarka powinna być o około jedną trzecią większa niż bryła korzenia drzewa cytrynowego. Następnie daj roślinie wystarczająco dużo czasu na wzrost, ponieważ zmiany w świecie roślin zajmują więcej czasu, zwłaszcza gdy światło i temperatury nie są dokładnie letnie.

Wytnij drzewo cytrynowe

Pielęgnacja przycinania drzew cytrynowych cienkich uszkodzonych pędów

Drzewo cytrynowe nie wymaga przycinania jak na przykład drzewa owocowe. Powinieneś wyciąć drzewo cytrynowe, jeśli chcesz nadać koronie określony kształt. Aby liście wewnątrz korony były wystarczająco oświetlone, powinna ona stać się jaśniejsza do wewnątrz. Cięcie stymuluje wzrost drzewa i rozgałęzianie się gałęzi. Usuń uszkodzone lub martwe gałęzie. Gałęzie, które są zbyt cienkie, można również wyciąć, ponieważ nie mogą wydać owoców. Można również odciąć gałęzie rosnące krzyżowo. Używaj ostrych i czystych nożyczek i staraj się, aby cięcie zawsze było prostopadłe. W przeciwnym razie na ciętej powierzchni może zbierać się woda. Drzewo cytrynowe można przycinać przed okresem kwitnienia lub po głównym okresie kwitnienia i zbioru.

Hibernacja drzewa cytrynowego

Parapet do pielęgnacji doniczki z drzewem cytrynowym jasny

Roślinę doniczkową z drzewem cytrynowym trzeba zimować w temperaturze od 5 do 10 stopni. Lokalizacja nie powinna być zmieniana podczas hibernacji. Idealny byłby słoneczny ogród zimowy. Roślinę należy podlewać bardzo oszczędnie i nie nawozić. Jeśli w tym okresie wypadnie dużo liści, nie ma powodu do niepokoju. W niskich temperaturach korzenie przestają działać, co jest również przyczyną zwiększonej utraty liści. Po okresie zimowym drzewo cytrynowe musi stopniowo przyzwyczajać się do słońca.

Choroby i szkodniki drzewa cytrynowego

drzewo cytrynowe choroby roślin doniczkowych żółte liście cytryna meyera

Szczególnie w okresie zimowym może się zdarzyć, że Twoja roślina doniczkowa z drzewem cytrynowym zostanie zaatakowana przez szkodniki. Zbyt wilgotne podłoże roślinne sprzyja rozwojowi różnych chorób. Regularnie sprawdzaj egzotykę, eliminuj przyczyny chorób drzewa cytrynowego i postępuj zgodnie z nimi. Zasadniczo można powiedzieć, że drzewa cytrynowe są dość podatne na choroby.

Choroby drzewa cytrynowego szkodniki zimują przędziorków

Każdy, kto hoduje drzewo cytrynowe jako roślinę doniczkową i zauważa miodową, lepką i błyszczącą wydzielinę na jego liściach, musi zmagać się z łuskami. Znajdują się one na spodzie liścia i należy je zebrać. Środki tłuste pomagają w ciężkiej inwazji. Jeśli zauważysz poskręcane liście i zarośnięte pędy, to drzewo cytrynowe jest zaatakowane przez mszyce. Możesz go zetrzeć palcami lub spryskać mieszanką wody i płynu do mycia naczyń. Cienkie sieci na końcach pędów, które zwykle pojawiają się zimą, są wyraźnym znakiem, że roślina cytrynowa jest zaatakowana przez przędziorków. Do pozbycia się przędziorków zwykle stosuje się środek owadobójczy. Błędy w pielęgnacji, zbyt niska temperatura pokojowa, nasiąkanie wodą lub suchość mogą powodować żółknięcie. Można to rozpoznać po żółtych lub jasnozielonych liściach i wyraźnym znaku, że roślina nie wchłania wystarczającej ilości składników odżywczych. W takim przypadku drzewo cytrynowe w doniczce wymaga odpowiedniej pielęgnacji i odpowiednich warunków.