Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Drzewa do ogrodu – porady i pomysły na duże i małe tereny zewnętrzne

drzewa-ogród-projekt-z-zewnatrz-ochrona-prywatnosci-krzewy

Drzewa są po prostu częścią projektu ogrodu. A ponieważ najlepszy czas na sadzenie to jesień, masz też dużo czasu na planowanie. Ale wybór może być dość trudny, ponieważ istnieje tak wiele różnych odmian drzew owocowych, od drzew ozdobnych po odmiany zimozielone. Oczywiście wybór zależy również od wielkości ogrodu, ponieważ na małej działce można łączyć niewiele dużych gatunków drzew. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy kilka wskazówek i pomysłów na drzewa do ogrodu, dzięki którym możesz uczynić teren na zewnątrz bardziej naturalnym i różnorodnym. Te pomysły na projekt ogrodu z pewnością Ci pomogą.

Drzewa do małego ogrodu

drzewa do ogrodu ekran prywatności-nowoczesny-basen-bambus

Jeśli nie masz dużo miejsca na zewnątrz, powinieneś wybrać odpowiedni rozmiar drzewa. Każdy, kto myśli, że dzięki częstym cięciom może kontrolować wysokość i szerokość, jest w błędzie. Ponieważ w ten sposób nie tylko tworzysz dużo niepotrzebnej pracy. To również zaburza wzrost i ostatecznie prawdopodobnie nie uzyskasz tego, czego faktycznie chciałeś optycznie. W szczególności w przypadku drzew owocowych można w ten sposób wpłynąć na ilość owoców.

Przydatne drzewa do ogrodu – sadzenie drzew owocowych

drzewa-ogród-drzewa-owocowe-klimatotwórcze-małe-ogrody

Chociaż drzewa owocowe mogą stać się dość duże, nadal możesz uzyskać niską wysokość dzięki regularnym (niezbyt częstym!) Cięciom, których i tak potrzebuje drzewo. Oczywiście ułatwia to również zbiory. Praktycznie jednak istnieją teraz drzewa karłowate lub te, które wspinają się lub rosną w formie kolumny, które są oczywiście idealne, gdy jest mało miejsca. Masz również wolny wybór owoców. Nie ma znaczenia, czy śliwki, jabłka, gruszki czy brzoskwinie. Istnieją nawet ciekawe krzyżówki zawierające dwa rodzaje owoców, co oczywiście pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca. Chociaż orzech laskowy nie jest drzewem owocowym, nadal chce być nazywany ze względu na swój niewielki rozmiar.

Klon czerwony: szybko rosnące drzewa „Acer rubrum” zapewniają piękny kolor jesienią

Sadzenie drzewka z trąbką kulkową – te wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji przychodzą z pomocą ogrodnikowi-hobbyście!

Jak prawidłowo wybrać i pielęgnować drzewa owocowe do ogrodu

Drzewa ozdobne

drzewa do ogrodu japoński-klon-żółto-liście

Jeśli chcesz tylko drzewek ozdobnych do ogrodu, istnieje również wystarczająco duży wybór drzew do małych ogrodów. Szczególnie odpowiednie są gatunki, które rosną kolumnowo. Należą do nich graby, czereśnie ozdobne, jarzębina i głóg. Odpowiednie są również takie drzewa, jak kulisty klon, kulisty rudzik lub kulista trąbka, jak również głóg lub śliwa krwawa. Są bardzo popularne. Jednak w stosunku do szerokości należy pozostawić trochę więcej miejsca. Korony mogą mieć do sześciu metrów szerokości. Często wybieranymi gatunkami są również wierzba kociak, buk czerwony i jabłko ozdobne. Zapraszamy również do zakupu drzewek japońskich do ogrodu. Istnieje wiele odpowiednich odmian o małym wzroście, w tym popularny klon japoński. Jest to szczególnie przyjemne jesienią dzięki atrakcyjnym kolorom liści. Odpowiednie kwitnące drzewa do ogrodu to magnolia, karłowaty Judasz, chińska dzika grusza, liliowy lub, przy odrobinie większej przestrzeni, czerwonolistna czereśnia goździkowa.

Wiecznie zielone drzewa do ogrodu

drzewa do ogrodu zimozielone-trawnik-burak-cyprys

Z jednej strony można kupić atrakcyjne drzewka bonsai do ogrodu. Są one małe dzięki regularnym cięciom i dlatego mogą mieć dowolny rozmiar. Wiele zimozielonych roślin jest same w sobie bardzo duże, ale ma też mniejsze odmiany, o czym warto się przekonać w szkółce. Odpowiednie są małe gatunki portugalskiej wiśni laurowej, dębu korkowego, Sycopsis sinensis, cisa europejskiego, cyprysa fałszywego, bukszpanu, tui, wąsko rosnącego świerka serbskiego i małych jodeł. Jeśli chcesz posadzić wiecznie zielone drzewo, dowiedz się nie tylko o jego wysokości, ale także o szerokości. Ponieważ w małym ogrodzie wysokie drzewo nie musi być uciążliwe, o ile jest wąskie. Z biegiem czasu wysokie sosny zyskują nagi pień, który prawie nie zajmuje miejsca, a igły zapewniają przyjemny cień.

Zasadź duży ogród z drzewami

drzewa-ogród-katalpa-wierzchołek-duże-drzewo-cień

Jeśli posiadasz dużą nieruchomość, możesz oczywiście bez problemu się wyszaleć. Pamiętaj jednak o zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca na drzewa. Jeśli są wciśnięte w małe zakamarki między ścianą a fasadą, może to osłabić wzrost, a tym samym także piękno. Ale jakie drzewa wybrać do ogrodu? Poniżej znajduje się mały wybór drzew i pomysłów na ogród. Można ich używać równie dobrze, jak wariantów do małych obszarów zewnętrznych.

Sadź drzewa owocowe

drzew-pomysłów-ogrodów-wskazówek-roślinność-na zewnątrz

Drzewka owocowe można dowolnie dobierać według gustu. Przy regularnym kroju nie zajmą dużo miejsca nawet w dużym ogrodzie. Szczególnie pięknie kwitnie jabłoń i brzoskwinia, która zachwyca różową barwą. Są więc pięknymi drzewami do rozważenia w ogrodzie. Wszystko, co powinieneś wziąć pod uwagę, to liczba, ponieważ zwiększa to również potrzebę opieki. Ponieważ im więcej drzew owocowych posiadasz, tym więcej musisz wyciąć i oczywiście zbierać plony.

Drzewa ozdobne do ogrodu o dużej powierzchni

drzewa-ogród-magnolia-drzewa-ozdobne-kwiaty-ogrodzenie-kladki-projektowanie-ogrodu

Na dużym obszarze zewnętrznym można z łatwością sadzić rodzime drzewa do ogrodu. Buki, dęby, topole, modrzewie czy pięknie kwitnący kasztan to żaden problem. Możesz również użyć wiszących drzew, aby stworzyć ładną teksturę. Nie ma znaczenia, czy wierzba czy brzoza. Szczególnie pięknie te okazy prezentują się w pobliżu stawów. Ich bujne, opadające gałęzie są również odpowiednie, jeśli chcesz użyć drzew do prywatności w ogrodzie. Alternatywnie dobrze nadają się do tego również drzewa filarowe. Jeszcze raz należy wspomnieć o klonie japońskim, ponieważ tutaj również masz możliwość wyboru jednego z większych gatunków.

Gatunki drzew zimozielonych

drzewa-ogród-zimozielone-drzewa-rośliny-przydomowe-ogrodowe-krzewy

Od rodzimych drzew iglastych, takich jak sosna i jodła, po wspomniane już bonsai i rośliny egzotyczne, również masz tu wolny wybór. Najlepiej łączyć odmiany o różnej wielkości, aby stworzyć ciekawą fakturę. Zimozielone okazy mogą być również używane jako akcent i zajmują centralny obszar na zewnątrz. Dotyczy to szczególnie tych, którzy mają ciekawy krój. Jeśli więc nadal szukasz naturalnego przyciągacza wzroku, możesz trafić w dziesiątkę wiecznie zielonym drzewem. Jeśli szukasz czegoś dużego, najlepiej wybrać cedr, dąb kamienny, magnolia grandiflora lub dąb wiecznie zielony.

drzewa-ogród-azjatycka-egzotyczna-ozdobna-trawa-bush-ogród-pomysly-na-projekt

Pomimo opracowanej przez nas listy drzew, istnieje oczywiście niezliczona ilość innych odmian, które nadają się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Ponieważ jednak po prostu nie da się zebrać ich wszystkich w jednym artykule, warto zapytać w żłobku. Tam otrzymasz profesjonalne wskazówki indywidualnie dla Twojej nieruchomości. Niemniej jednak możesz tu również wspomnieć o wybranych przez siebie okazach i zasięgnąć porady na ich temat.