Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Cięcie krzewów jagodowych: przydatne wskazówki ogrodnicze dla 9 rodzajów jagód

Większość drzew jagodowych wymaga przycinania, aby były zdrowe i dawały dobre plony. W artykule podsumowaliśmy kilka krótkich instrukcji na ten temat. Dowiedz się, jak ciąć różne krzewy jagodowe i co należy wziąć pod uwagę.

1. Dlatego trzeba ściąć krzewy jagodowe

Krzewy jagodowe tną maliny i jeżyny

Większość krzewów jagodowych wymaga przycinania co najmniej raz w roku. Wspomaga wzrost i tworzenie owoców. Najmłodsze pędy zwykle rodzą najsłodsze i największe owoce. Dlatego szczególnie stare, chore i martwe gałęzie są usuwane, a reszta jest tylko skracana.

Większość jagód ścina się pod koniec lata, po okresie zbiorów. Istnieją jednak wyjątki, w których przycinanie jest również możliwe lub konieczne w zimnych porach roku (luty – marzec).

2. W ten sposób można wyciąć różne krzewy jagodowe

Kiedy wycinać krzewy jagodowe przydatne wskazówki ogrodnicze

Przy odpowiedniej technice przycinania nawet niedoświadczony ogrodnik hobbysta może się cofnąć. Większość rodzajów jagód można kroić bez większego wysiłku, jeśli przestrzegasz kilku podstawowych zasad.

2.1 Pokrój maliny

Krzewy jagodowe tną maliny latem i jesienią

W przypadku malin rozróżnia się drzewa rodzące lato i jesień. Pierwsze dojrzewają w lipcu, drugie w sierpniu. Istnieją również odmiany, które owocują przez całe lato. Ostatnie wycinane są tylko wiosną.

Letnie maliny owocuje tylko na pędach z poprzedniego roku. Przycinanie odbywa się w lipcu – sierpniu. Usuwane są tylko stare zdrewniałe pędy, które już zaowocowały. Można je łatwo rozpoznać po brązowawym kolorze.

W przeciwieństwie do tego możesz odmiany jesienne przynoszą również owoce na nowych pędach. Dlatego późnym latem po żniwach są przycinane blisko ziemi.

Dwie odmiany malin potrzebują drugiego, odżywczego cięcia na wiosnę, gdy przerzedzą się świeże gałązki.

2.2. Pokrój agrest

Krzewy jagodowe jak agrest ścinane kiedy i jak

Młody krzew agrestu potrzebuje na początku tylko jednego przycinania rodzicielskiego na wiosnę. Pozostało tylko 5 najsilniejszych prętów, a wszystkie pozostałe są odcięte na poziomie gruntu.

Od czwartego roku roślinę można przyciąć. Właściwy czas to późne lato. Trzymaj się zasady: odetnij stare drewno, zachowaj nowe. Największe i najsłodsze owoce rodzą roczne i dwuletnie pędy boczne – nie należy ich więc pod żadnym pozorem usuwać. Zdrowy krzew agrestu ma również od 5 do 7 pędów głównych. Odnawiaj pędy główne co 4 lata, odcinając stare i pozwalając, aby w ich miejsce wyrosły nowe pędy główne. Pozostałe pręty należy przyciąć na poziomie gruntu.

2.3. Pokrój czarne porzeczki

Jak i kiedy kroić czarną porzeczkę

W pierwszym roku wszystkie pędy roślin z wyjątkiem czterech najsilniejszych pręcików są przycinane blisko ziemi. Są skrócone do 25 cm.

W następnym roku, po zbiorach czarnych porzeczek późnym latem, możesz poddać je cięcie konserwujące. Usuwane są tylko chore i stare gałęzie. Przycinanie odbywa się wiosną. Odetnij wszystkie pędy w wieku co najmniej czterech lat na poziomie gruntu. W razie potrzeby możesz usunąć młode pędy.

2.4 Pokrój jagody josta

Kiedy i jak jagody josta na pierwszy rzut oka ścinają krzewy jagodowe?

W przeciwieństwie do innych rodzajów jagód, jagody Josta nie wymagają corocznego przycinania i radzą sobie tylko z cięciem pielęgnacyjnym. Pędy są nieco przerzedzone w lipcu po zakończeniu sezonu żniwnego.

2.5. Pokrój jeżyny

Jeżyny jako krzew jagodowy cięte na wiosnę

Ponieważ jeżyny owocują do września, jesienią nie ma czasu na przycinanie. Aby uniknąć uszkodzeń mrozowych, jeżyny ciąć najlepiej na przełomie lutego i marca. Wystarczy przerzedzić pędy słabo rosnących odmian. Silnie rosnące odmiany wymagają cięcia treningowego, w którym wszystkie owocujące pędy boczne z poprzedniego roku są mocno przycinane.

2.6. Pokrój jagody goji

Jak ciąć krzewy jagodowe Wskazówki dotyczące pielęgnacji jagód Goji

Jagody goji są zwykle przycinane jesienią. Jeśli przegapiłeś odpowiedni czas na przycinanie rodzicielskie, możesz również przyciąć krzew wiosną. Postępować w następujący sposób:

W pierwszym roku skrócić wszystkie pędy młodej rośliny do 25 cm. W drugim roku pozostaw tylko pięć najsilniejszych pędów. Skróć go jednak do wysokości 50 cm. Od trzeciego roku życia możliwy jest zasiłek wychowawczy. Usuń wszystkie chore, stare i nadmiernie długie gałęzie. Po czwartym roku odetnij pięć pędów głównych i pozwól, aby w ich miejsce wyrosły dwa nowe.

2.7. Pokrój aronię

Przycinanie krzewów aronii konieczne czy nie

Krzew aronii nie wymaga regularnego przycinania. Regularnie sprawdzaj roślinę pod kątem chorób i szkodników i wycinaj tylko przecinające się pędy.

2.8. Pokrój żurawinę

Jak prawidłowo ciąć żurawinę wielkoowocową? Porady ogrodnicze

Żurawina wielkoowocowa, nadal znana jako żurawina, jest szybko rosnącą rośliną. Dlatego potrzebuje cięcia rodzicielskiego co dwa do trzech lat. Usuń stare, chore i nakładające się pędy. Ponadto w razie potrzeby możesz przerzedzić roślinę.

2.9. Pokrój czarny czarny bez

Krzewy jagodowe jak czarne pomysły na cięcie z czarnego bzu

Czarny bez wymaga regularnego przycinania. Po prostu odetnij wszystkie pędy z wyjątkiem jedenastu nowych prętów.

Prawie wszystkie krzewy jagodowe wymagają troskliwego przycinania. Kiedy tak się dzieje i które pędy należy usunąć, zależy od gatunku.