Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Budowanie podniesionych łóżek w ogrodzie – 19 pomysłów z różnych materiałów

Czy chcesz znacznie zwiększyć plony w swoim ogrodzie? Tak, oczywiście! W takim razie lepiej zapytaj o tak zwane łóżka podniesione. W rzeczywistości jest to bardzo proste: usypana ziemia w niskim murze ma lepszą jakość gleby, dzięki czemu można lepiej kontrolować chwasty, a praca w ogrodzie staje się znacznie łatwiejsza. Doświadczeni ogrodnicy używają podniesionych grządek do uprawy warzyw, ale także do eksponowania ozdobnych ozdób. Ponieważ kontrolujesz konstrukcję podniesionych łóżek, możesz sam wybrać projekt. Może być czysto użytkowy lub dodać elegancji do Twojego ogrodu.

Podnoszone łóżka w ogrodzie – siatka jako ochrona

podnoszone łóżka w ogrodzie krata drewno lekkie akcesoria ogrodnicze

Podniesione łóżka powinny mieć co najmniej osiem cali głębokości i być wypełnione żyzną glebą. Dobrym początkiem jest mieszanka jednej trzeciej gnijącego obornika lub kompostu z dwiema trzecimi napowietrzonej gleby. Upewnij się, że dalsze zmiany są równie dobre w zajęciu klombu. Podniesione łóżka nie powinny mieć więcej niż 1,22 metra szerokości, abyś mógł pracować w dowolnym miejscu wewnątrz bez konieczności wchodzenia do łóżka.

podniesione łóżka w ławce ogrodowej pomysł stolik pomidory kwiaty miejsce do siedzenia

Przed zbudowaniem podniesionego grządki podejmij w razie potrzeby odpowiednie środki, aby zapobiec rozwojowi chwastów lub szkodników, takich jak wiewiórki ziemne. Lepiej je trzymać z dala. Oto kilka pomysłów, jak to zrobić Podniesione łóżka w ogrodzie może ściana. Zostań z nami, teraz następują specjalistyczne informacje!

Zbuduj podniesione łóżka w ogrodzie – deski i słupki

podnoszone łóżka w ogrodzie dąb małe metalowe pręty siatka ochronna

Możesz szybko zamurować swoje podwyższone łóżka i zbudować proste boki z drewna iglastego. Ten materiał jest łatwy w użyciu i ma jedną zaletę: jest solidny. Niemniej jednak co pięć lat musisz odnawiać ścianę swoich podniesionych łóżek. Idealne do tego jest naturalne drewno świerkowe lub sosnowe. Konstrukcja działa bardzo prosto zgodnie z zasadą pióra i wpustu i potrzebujesz tylko młotka.

Tworzenie podniesionego łóżka: Wskazówki dotyczące prawidłowego napełniania i sadzenia

Budowanie podniesionego łóżka z palet: Na truskawki, warzywa i co.

Osadzanie i sadzenie kamieni roślinnych – pomysły i wskazówki dotyczące projektowania ogrodu

Podniesione łóżka z cedru lub sekwoi

podniesione łóżka w ogrodzie roślina kwiaty pomysł ekran prywatności psa cedrowego

Deski cedrowe lub sekwojowe są idealne na podniesione łóżka, ponieważ są odporne na warunki atmosferyczne i są odporne na szkodniki. Takie podniesione łóżka trwają znacznie dłużej niż te wykonane z drzew iglastych. Ale każde podwyższone łóżko wykonane z drewna jest przyjazne dla środowiska i bogate w korzyści, a także można je poddać recyklingowi. Kwiaty, zioła i warzywa również rosną lepiej i możliwe są obfite zbiory. Ponadto podnoszone łóżka wykonane z drewna doskonale sprawdzają się w małych ogrodach i balkonach, zajmują niewiele miejsca i zapewniają naturalny efekt.

Ogrodzenie z wikliny

podniesione grządki w ogrodzie wierzba wiklinowa podtrzymuje rośliny warzywne

Potrzebujesz długich, smukłych gałęzi, takich jak gałązki wierzby, które należy wpleść między kołki w ziemi w odległości około 18 cali, aby utworzyć ścianę. Gdy ściana ma około 10 cali wysokości, zegnij nad nią około 5 cm patyczków w odwrócony kształt litery „U” i wsuń końce w ziemię, aby zakotwiczyć ścianę w miejscu. Narysuj wnętrze ściany folią ogrodową lub jutą, aby utrzymać glebę wewnątrz ścian. Podwyższone łóżko z wikliny przyciąga wzrok, zwłaszcza na balkonie i tarasie. Wygląda bardzo dekoracyjnie i pozwala na uprawę małych roślin, takich jak świeże zioła, warzywa i ładne kwiaty.

Cegły lub bloki cementowe

podniesione łóżka cegły pomysły na budowę ogrodu liść sałaty

Jeśli drewno i wiklina nie wyglądają na wystarczająco trwałe lub są zbyt skomplikowane do samodzielnego zbudowania, do tego celu można wykorzystać również resztki klocków lub cegieł. Przed rozpoczęciem budowy usuwa się chwasty, następnie wykopuje się trochę ziemi wielkości grządki i kładzie runo chwastów. Następnie wypełnij jedną czwartą złoża piaskiem lub żwirem jako drenaż. Możesz również wyłożyć podłogę wewnątrz drutem króliczym, aby zapobiec przedostawaniu się norników. Podwyższone łoże z cegły wytrzymuje nacisk od wewnątrz nawet bez zaprawy. W tym celu powinien być nieco ciaśniejszy u góry, prawie niezauważalnie. Oczywiście może rosnąć na wysokość tylko w ograniczonym zakresie.

Podwyższone łóżko z kamieni roślinnych

podniesione łóżka pomysły ogrodowe bloki cementowe lejek kwiat

Zdecydowanie łatwiej samodzielnie zbudować podniesione łóżko jako murek z suchego kamienia z betonowych bloczków szalunkowych lub tzw. kamieni roślinnych. Przede wszystkim należy wybrać dogodną lokalizację osłoniętą od wiatru i pogody. Podwyższone łóżko najlepiej ustawić w kierunku północ-południe. Pozwala to roślinom optymalnie korzystać ze światła słonecznego. Kształt jest najczęściej skrzynkowy, w którym znajdują się kamienie roślinne, zwane też pumeksem, w odpowiednich kształtach, takich jak elipsy lub nieregularne. W końcu łóżko nie powinno być zbyt szerokie, aby można je było łatwo ogrodzić ze wszystkich stron. W zależności od kształtu kamienia roślinnego tynkowanie zaprawą może, ale nie musi być konieczne. Jeśli podniesione łóżko nie jest bardzo duże, możesz pominąć zaprawę.

Podwyższone łóżko wykonane z betonowych kamieni szalowych

podniesione łóżka w ogrodzie budują pomysły materiałowe bloki cementowe

Ponieważ są małe i prostokątne, łatwo jest budować niskie ściany z cegieł i bloczków żużlowych. W rzeczywistości są tak łatwe w obsłudze, bardzo łatwe do przeniesienia i jak najlepiej wykorzystują ograniczoną przestrzeń. Wielu ogrodników woli zamurować nim podniesione grządki.

Worki z piaskiem

podniesione łóżka pomysły na budowanie ogrodu worek z piaskiem bratek

Podobnie jak cegły, worki z piaskiem są wąskie i łatwe w obsłudze. Zawsze układaj dwa worki z piaskiem jeden na drugim, dzięki czemu szybko zbudujesz podniesioną ścianę łóżka. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe i jest szczególnie odpowiednie dla roślin jednorocznych. W zimie i podczas burzy torby nie trzymają się razem. W tym celu zaleca się zaprojektowanie łóżka z workiem z piaskiem na solidnej ścianie i korzystanie z jego stabilnego trzymania.

Pnie drzew i pniaki

podniesione łóżka pomysły na budowę ogrodu pnie drzew materiał stempli

Właśnie pnie drzew, o średnicy około 30 cm, doskonale nadają się jako naturalne ściany do podniesionych łóżek w ogrodzie. Nieregularne pniaki i gałęzie można również wykorzystać do grubych ścian, jeśli chcesz nadać swoim podwyższonym rabatom nieregularny kształt, co z pewnością nada Twojemu ogrodowi ciekawy wygląd. Znowu nie należy zapominać, że podniesione łóżko zużywa więcej wody, szczególnie latem.

Bele siana

podniesione łóżka w ogrodzie budują bele siana materiały pomysły na dynie

Małe bele siana są na tyle duże i szerokie, że mieszczą się w podwyższonych ścianach zagonów, mogą również stanowić dobre miejsce do odpoczynku dla zmęczonych ogrodników. Rozkładają się stosunkowo szybko, więc te podniesione łóżka trzeba co kilka lat odbudowywać. Wyrzucone siano staje się również dobrą ściółką.

Worki jutowe

podniesione łóżko kwiaty warzywa worek jutowy budowa

Możesz wypełnić duże worki jutowe ziemią i pozostawić je wolne. Na samej górze możesz zrobić kilka nacięć i posadzić coś, co chcesz. Nie można tego nazwać podniesionym łóżkiem, ale jest to świetny pomysł jako alternatywa dla konwencjonalnych doniczek i donic. Ponadto możesz po prostu włożyć do worka jutowego roślinę doniczkową, której pojemnik nie jest szczególnie ładny, umieścić ją gdzieś w ogrodzie i posypać ściółką.

Podniesione łóżko z blachy falistej

arkusze faliste podniesione łóżka ogród zbuduj pomysły drut

Z tego, co zostało napisane powyżej, prawdopodobnie już przekonałeś się, że Podniesione łóżka w ogrodzie są bardzo proste w koncepcji, ale mogą zwiększyć produktywność Twojej przestrzeni ogrodowej w niewiarygodnie wszechstronny sposób. Mogą być zbudowane z bardzo prostych projektów lub mogą być umiejętnie złożone z doskonałych materiałów, aby przetrwać wiele lat. Tak czy inaczej, mogą ułatwić ogrodnictwo i poprawić plony. Ponadto dzięki podwyższonym rabatom sprawisz, że krajobraz Twojego ogrodu będzie jeszcze bardziej imponujący. Postępuj zgodnie z naszymi sugestiami, puść wodze fantazji i zastanów się nad swoim podniesionym łóżkiem.

podniesione łóżka drewniane pomysły na budowę ogrodu kwiaty

Jeśli nie ma dużo miejsca na obszerne łóżko, idealnym rozwiązaniem jest spirala ziołowa lub łóżko skrzyniowe. Służy mniej więcej jako dekoracja, ale świetnie przyciąga wzrok. Jest również bardzo łatwy do samodzielnego zbudowania i można go nawet zrobić ze skrawków drewna. Dodatkowe elementy przypominające prawdziwe pudełko, takie jak dziurki od klucza i guziki, tylko wzmocnią ładny efekt.

podniesione łóżka zabudowa ogród drewno deski podłogowe warzywa sałata rośliny

Niezależnie od tego, czy w przydomowym ogrodzie, czy na balkonie, łóżko podnoszone jest alternatywą dla ogrodu kuchennego, którą łatwiej pielęgnować i zbierać plony. Dla ogrodników hobbystów, miłośników przyrody i miejskich hipsterów, którzy lubią jeść domową rzeżuchy na chlebie serowym. Przy odrobinie kunsztu i odrobiny kreatywności n’man może stworzyć podwyższone łóżko z niemal każdego materiału, który jest pod ręką. Palety euro, stare skrzynie, kamienie i zużyte cegły klinkierowe są do tego idealne. Bo coraz więcej osób w mieście nie ma dużego ogrodu, ale nadal nie chce się obejść bez kwiatów i świeżych ziół.

I na koniec dobra wskazówka od naszego zespołu redakcyjnego specjalnie dla Ciebie:

Podniesione grządki w ogrodzie sadzenie kwiatów warzyw kamiennych

Jeśli Twój projekt na to pozwala, powinieneś powiesić półkę na krawędzi podniesionych łóżek: „Uważaj, krótka ściana”! W rzeczywistości jest to również bardzo wygodne miejsce na narzędzia i inne materiały ogrodowe. Życzymy wielu przyjemnych godzin pracy fizycznej i psychicznego relaksu w Twoim ogrodzie!

Zbuduj podniesione łóżka w ogrodzie – deski cedrowe lub sekwojowe

podniesione łóżka drewno cedr ogród warzywny buduj własne pomysły kwiaty

podniesione łóżka ogrodowe budują płytki z łupków trawnikowych

podniesione łóżka ogrodzenia z wikliny mury w pomysłach na budowę ogrodu   podniesione łóżka ogród budują pomysły ogród warzywny płot wiklinowy

podniesione łóżka w ogrodzie budują pomysły na ogród warzywny z drewna cedrowego

podniesione łóżka budują pomysły na ogród kwiaty warzywa