Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Biały ogród – udany przykład projektowania ogrodu w bieli

białe pomysły na projekt ogrodu ton w ton biały kwiat

Przy coraz większej liczbie miłośników ogrodów biały ogród rozwija swoją szczególną atrakcję. Białe ogrody emanują naturalnym pięknem, elegancją, czystością i skromnością. Delikatne białe kwiaty są czarujące i magiczne. Sprawiają nawet, że mały ogród od razu wydaje się większy. Aby stworzyć biały, kwitnący ogród o wyjątkowym charakterze, niezbędny jest sprytny dobór roślin i dobre planowanie. Umiejętnie przemyślaną i efektownie zrealizowaną koncepcją ogrodu w bieli jest londyński ogród Sheili Jack, który może służyć jako inspiracja.

biały projekt ogrodu sheila jack ton w odcieniu bieli kwitnące byliny eleganckie

W poniższej galerii zdjęć znajdziecie udany przykład projektu ogrodu w bieli, który, jak już wspomniano, zaprojektowała Sheila Jack. Zawodowo zajmowała się layoutem stron magazynu Vogue, a także fotografią i sztuką. Utalentowana projektantka ogrodów znalazła inspirację dla swojego pięknego londyńskiego ogrodu miejskiego podczas Chelsea Flower Show.

biały ogród sheila jack projekt ogrodu białe rośliny irys klify dover

Wiele roślin, które dziś rosną w jej ogrodzie, kupiono również w Chelsea. Sheila Jack ukończyła roczny intensywny kurs w London College of Garden Design w Kew Gardens, gdzie otrzymała nagrodę „Top Student”.

sheila jack london biały ogród struktura ton w tonie design

Zaraz po ukończeniu studiów zdobyła dwie nagrody Towarzystwa Projektowania Ogrodów. Do jej sukcesu przyczyniły się jej dotychczasowe życie zawodowe i dbałość o szczegóły, a także zainteresowanie tym, jak rzeczy są robione i jak się nad nimi pracuje w najczystszej postaci. Wielokrotnie nagradzany projektant ogrodów pracuje obecnie nad wieloma projektami i zdobywa doświadczenie zawodowe współpracując z uznanymi projektantami.

Hortensja Anabelle biała ogrodowa Sissinghurst biała srebrny ton w ton struktura kształt kwiatu,

Mówiąc o białym ogrodzie, warto wspomnieć o słynnym „Białym ogrodzie” Sissinghurst. Został stworzony przez Vitę Sackville-West. Nie bez powodu ogród zamkowy Sissinghurst jest jednym z najsłynniejszych ogrodów w Anglii i jest obecnie uważany za wzór dla wielu ogrodów. Wszystkie rośliny kwitną tam na biało i szaro i tworzą niepowtarzalny krajobraz.

china rue thalictrum delavayi biały ogród białe kwiaty

Biały cosmeen (Cosmos bipinnatus), zawilce japońskie (Anemone japonica) i krzewy pięciopalczaste (Potentilla fruticosa) kwitną i rozwijają swój pełny blask. W większości ogrodów rośliny te występują w kolorze różowym, różanym lub, jak pięciopalczasty krzew, żółtym, tu zaś lśnią delikatną bielą. Nawet ponad 60 lat po powstaniu ogród ten jest uważany za doskonały przykład fascynującego monochromatycznego ogrodu.

sheila jack garden design londyn biały ogród pnący róża ozdobna cebula

Jeśli chcesz cieszyć się jasnym, promiennym pięknem i naturalnym urokiem ogrodu w bieli, wiele białych roślin oferuje dużo przestrzeni projektowej, aby spełnić Twoje marzenie ogrodowe. Aby jednak powierzchnia nie wydawała się monotonna i nudna, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów.

sarcococca humilis cień kwiat biały rośliny biały ogród

Przede wszystkim należy stworzyć ciemne i spokojne tło, aby szlachetna biel mogła rozwinąć swój efekt. W tym celu jako wiecznie zielony żywopłot wykorzystuje się cisy. W zależności od dostępnej przestrzeni, przed żywopłotem tworzone są wznoszące się łóżka. Aby biały ogród cieszył oko, a każda roślina w aranżacji prezentowała swoje niepowtarzalne piękno, duże znaczenie ma gradacja w zależności od wysokości wzrostu – od runa o wysokości ok. 15 cm, po samotne drzewa, drewniane rośliny.

sheila jack biały ogród wysokość kwiat forma trawy drzewiasty biały kwitnące byliny

Najlepiej łączyć białe rośliny z białymi kwiatami, które są różnej wielkości i mają różne kształty kwiatów. Zapobiega to pojawianiu się monotonnych odcieni bieli. Białe kwiaty o kulistych kwiatach, takie jak odmiana róży „Boule de Neige”, wyglądają urzekająco pięknie w towarzystwie gronowych kwiatostanów łubinu białego (Lupinus albus). Uroczy kontrast i dodatkową dynamikę można stworzyć również z roślinami o różnych kolorach liści.

allium róże trawy jasny kolor gradacja wysokości sadzenia biały ogród

Połącz ze sobą różne odcienie bieli, aby stworzyć piękny ogród ton w ton. Aby stworzyć ekscytującą, białą odmianę, rośliny w twoim ogrodzie powinny nie tylko kwitnąć na biało. Biały ogród może również wiele zyskać dzięki różowo-białym, zielono-białym lub żółto-białym kwiatom.

jasminum polyanthum biały ogród białe kwiaty białe kwitnące byliny

Biały ogród można uatrakcyjnić i urozmaicić o każdej porze roku różnymi białymi kwiatami. Niezaprzeczalnie wspaniały urok londyńskiego ogrodu Sheili Jack lub zamku Sissinghurst można również przenieść do własnego ogrodu na wiosnę dzięki kombinacji wiosennych kubków, przebiśniegów, białych krokusów, tulipanów i kwiatów szachownicy.

biały ogród sheila jack allium miecz lilia białe kwiaty

Kwitnące na biało byliny, takie jak konwalia majowa (Convallaria majalis), kwiat serca (Dicentra spectabilis), zawilec wiosenny (Anemone blanda), chaber górski (Centaurea montana) czy róża wiosenna (Helleborus orientalis) są idealnymi partnerami do projektowania te wczesne bloomersy.

róża pnąca madame alfred carriere sheila jack projektowanie ogrodów biały ogród białe kwiaty

Lato to główny czas kwitnienia róż, które tworzą piękny zespół z wieloma bylinami, które kwitną głównie na biało. Są to: ruta srebrzysta (Artemisia ludoviciana), bodziszek bałkański (Geranium macrorrhizum), dzwonek brzoskwiniowy (Campanula persicifolia), naparstnica (Digitalis purpurea), Schönaster (Kalimeris incisa), delphinium (Delphinium Belladonna hybryda). Jeśli chcesz dodać srebrzyste akcenty w ogrodzie, kocimiętka (Nepeta racemosa) i oset z kości słoniowej to doskonały wybór.

biały ogród sheila jack projekt ogrodu miecz lilia klify dover tło zielone

Białe byliny kwitnące, takie jak krwawnik pospolity (Achillea decolorans), zawilec jesienny (hybryda Anemone japonica), jeżówka (Echinacea purpurea), aster mirtowy (Aster ericoides), trzcina chińska (Miscanthus sinensis) i lilia królewska (Lilium regale) wzbogacają późne lato i jesień twój ogród na biało. Rośliny zimozielone, trawy i ozdobne liście roślinne nadają białemu ogrodowi strukturę i tworzą ekscytujące nasadzenia.

sheila jack white garden london hammersmith office

Bujny, biały ogród będzie świecił nawet przy pochmurnym niebie i o zmierzchu, a szczególnie efektownie jest wieczorem. Jeśli chcesz odpocząć w swoim ogrodzie po ciężkim dniu pracy, jasne rośliny są właściwym wyborem na zewnątrz.