Projektowanie i pielęgnacja ogrodu

Azjatyckie dekoracje ogrodowe – sugestie i symbole z Dalekiego Wschodu

Azjatycka dekoracja ogrodowa altana-relaks-narożna-basen-palma-egzotyczne-rośliny

Ogrody azjatyckie charakteryzują się harmonijnym współgraniem różnych elementów dekoracyjnych, takich jak rośliny, kamienie i egzotyczne posągi. Projekt ogrodu w stylu azjatyckim związany jest z ideą równowagi między pięcioma żywiołami – wodą, ogniem, ziemią, metalem i drewnem, która wywodzi się z filozofii narodów Dalekiego Wschodu. Jakiego rodzaju azjatycka dekoracja ogrodu Musisz zaprojektować ogród w egzotycznym stylu południowo-wschodnim, dowiesz się poniżej.

Azjatycka dekoracja ogrodu – japońskie elementy wodne w ogrodzie

Azjatycka dekoracja ogrodowa bambus-fontanna-woda-okrągły-kamień-latarnia-paprocie

Nic innego nie przynosi większego relaksu zmysłom niż delikatny szum wody. Fontanna bambusowa to typowy element ogrodu japońskiego. Nie rezygnuj z przyjemnego pluskania wody i zastanów się, gdzie w ogrodzie można zainstalować fontannę.

Typowe azjatyckie dekoracje ogrodowe – elementy wodne

Azjatycka dekoracja ogrodowa bambus-fontanna-woda-czarna-miska-kamienny ogród

Fontanny bambusowe nie zajmują dużo miejsca i dlatego nadają się również do mniejszych ogrodów. Jeśli wybierzesz bambusowe fontanny z ruchomymi częściami, możesz również cieszyć się zabawą w stukanie bambusa.

Bambusowa funkcja wodna może dopełnić azjatycki charakter Twojego ogrodu

Azjatycka dekoracja ogrodowa bambus-fontanna-woda-rockery-boulder-bonsai-drzewo

Woda jest bardzo ważnym elementem w azjatyckim projektowaniu ogrodów. Umieść jedną lub więcej bambusowych fontann w ogrodzie japońskim. Jeśli masz więcej miejsca, alternatywą jest oczko wodne, które możesz obsadzić różami wodnymi.

Azjatyckie dekoracje ogrodowe – latarnie morskie symbolizują ogień

Azjatycka dekoracja ogrodu staw-latarnia morska-metal-zielona-trawa

Dodaj nieodpartą atmosferę dzięki niektórym latarniom w azjatyckim ogrodzie. Zwykłe miejsce znajduje się w pobliżu stawu, dzięki czemu woda może odbijać miękkie światło.

Piękne azjatyckie dekoracje ogrodowe – latarnie morskie z kamienia i metalu

azjatycki-ogród-dekoracja-staw-kamienna-latarnia-ptak

Uważaj na latarnie morskie i inne elementy dekoracyjne – azjatyckie ogrody charakteryzują się wyraźnym, prostym wzornictwem i naturalnymi kształtami. Kamienne figury mają tylko podkreślać azjatycki wygląd i w żaden sposób nie wydają się przesadzone.

Azjatyckie dekoracje ogrodowe – Kult Buddy w projektowaniu ogrodów

azjatycki-ogród-dekoracja-pomnik-buddy-zloto-palmy-krotka-bambus

Egzotyczny posąg Buddy symbolizuje spokój, mądrość, oświecenie i spokój oraz ma cudownie relaksujący efekt. Umieść je tam, gdzie zawsze możesz cieszyć się niezwykłą charyzmą tego ogrodowego akcesorium.

Posągi Buddy dla większej harmonii i wewnętrznej równowagi

azjatycki-ogród-dekoracja-pomnik-buddy-metal-ławka-kamienna-zieleń-drzewa-ogród-głaz

W świecie azjatyckim musisz przestrzegać specjalnych zasad, aby prawidłowo ustawić posąg Buddy. Przede wszystkim na Dalekim Wschodzie posągi głów Buddy są uważane za lekceważące. Jeśli nie jesteś buddystą i nadal chcesz znaleźć dobre miejsce na posąg Buddy, możesz zorientować się w swoich wewnętrznych odczuciach dotyczących tego, co Budda dla ciebie osobiście znaczy.

Planowanie azjatyckich dekoracji ogrodowych – Znalezienie miejsca na posąg Buddy zgodnie z filozofią Feng Shui

azjatycki-ogród-dekoracja-pomnik-buddy-szary-kamienny-palma-banan

Wybierając odpowiednie miejsce dla Buddy w ogrodzie, myśl tak, jakby chodziło o żywą osobę. Ustaw posąg w zadaszonym miejscu, gdzie będzie chroniony przed ulewnym deszczem, śniegiem i słońcem.

Azjatycka dekoracja ogrodu – stwórz swój własny egzotyczny ołtarz Buddy w ogrodzie

azjatycki-wystrój-ogrodu-staw-woda-róża-pomnik-buddy-kamienie-latarnia morska

Inną rzeczą, o której należy pamiętać podczas ustawiania posągu Buddy, jest to, że najlepiej byłoby, gdyby tył posągu był chroniony. Więc postaw Buddę przy ścianie, drzewie lub krzewie.

Wpływ posągu Buddy według Feng Shui

azjatycki-ogród-dekoracja-pomnik-buddy-terakota-ogród-skalny-głaz

Ze względu na silną energię yin, posąg Buddy może przynieść dużo spokoju w problematyczne obszary. Aby wesprzeć tę energię, ułóż wokół Buddy świeże kwiaty, świece lub owoce w estetycznej kompozycji.

Azjatyckie dekoracje ogrodowe – bramy w ogrodzie nawiązujące do krajów południowo-wschodnich

azjatycka-dekoracja-ogrodowa-japońska-torii-czerwona-kratka-drewno-klon-rockery

Innym typowym przykładem azjatyckich dekoracji ogrodowych jest brama w stylu chińskim lub japońskim. Chińskie bramy ogrodowe mają okrągły kształt i typową dekorację. Okrągły kształt daje harmonię zgodnie z chińską sztuką Feng Shui, której celem jest rozpoznanie praw natury i doprowadzenie ich do harmonii z naszym środowiskiem.

Okrągłe chińskie bramy dla równowagi między energiami ying i yang

azjatycki-ogród-dekoracja-drewniana-brama-ogród-kamienna-ścieżka

W przeciwieństwie do tego, uważa się, że prostokątne kształty wydzielają ujemną energię. Dlatego należy ich unikać, a jeśli nie jest to możliwe, zły efekt można skompensować innymi elementami harmonicznymi.

Japońskie bramy (torii) jako azjatycka dekoracja ogrodowa wskazująca drogę do oświecenia

azjatycka-dekoracja-ogrodowa-torii-ogrodowa-kamienna-ławka

Torii to typowy element japońskiej architektury, który często można zobaczyć w pobliżu wejścia do świątyń buddyjskich i Shinto w Japonii. Znak oznacza „miejsce dla ptaka”, nie wiadomo skąd pochodzi nazwa. Japońskie bramy są w większości wykonane z drewna lub kamienia i wyznaczają połączenie między światem fizycznym i duchowym.

Stwórz ogród skalny zen dla wewnętrznej równowagi i większego spokoju

azjatycki-ogród-dekoracja-zen-kamień-ogród-głaz-zielony-mech

Zen to sztuka cieszenia się życiem bez wewnętrznego wysiłku. Ogrody skalne Zen, lub po japońsku „Karesansui”, to szczególny przypadek japońskich ogrodów składających się z piasku, żwiru, kamieni i głazów. Prawie żadne inne rośliny oprócz mchu nie są używane w projektowaniu ogrodów zen.

Estetyczne azjatyckie dekoracje ogrodowe – Ogród Zen

azjatycki-ogród-dekoracja-skalny-ogród-zen-piasek-głazowy

W ogrodzie Zen nie ma również wody i jest ona zastępowana falującymi strukturami w żwirze lub piasku. Grabienie i kontemplowanie ogrodu Zen działa uspokajająco na umysł i łatwo jest osiągnąć stan medytacyjny.

Stwórz ogród zen i wykonaj obliczenia poprawnie

azjatycki-ogród-dekoracja-skalny-ogród-głaz-latarni-kamień

Tworzenie ogrodu zen jest łatwe. Potrzebujesz żwiru, piasku, większych kamieni, mchu i innych azjatyckich dekoracji ogrodowych i roślin. Duże głazy nie muszą tworzyć odpowiednich geometrycznych kształtów. Zgrabnij linie, aby się połączyły. Więc gdzie jest początek i koniec nie musisz być zauważony.

Azjatycka dekoracja ogrodu – zaprojektuj most w ogrodzie skalnym

azjatycki-ogród-dekoracja-japoński-ogród-skalny-bambus-drewno-most-latarnia-kamień

Mosty o harmonijnych kształtach nad małymi stawami to kolejna typowa cecha ogrodu azjatyckiego. Jeśli chodzi o ogrodnictwo skalne, możesz również zrobić ścieżkę z drewna lub bambusa, która działa jak most.

Kącik relaksu w ogrodzie dla prawdziwego relaksu na świeżym powietrzu

azjatycki-ogród-dekoracja-wisząca-łóżko-w-paski-czerwone-oczko wodne-lilie

Aby cieszyć się pięknem ogrodu potrzebny jest przytulny, wygodny kącik. Zaprojektuj własny domek w azjatyckim stylu. Możesz osiągnąć ten wygląd dzięki wygodnemu wiszącemu łóżku i azjatyckim dekoracjom ogrodowym.

Azjatyckie dekoracje ogrodowe i altana

azjatycki-ogród-dekoracja-skalny-ogród-czerwone-siedzisko-latarnia-taras-zielony-wazon-tatami

Udekoruj altanę dekoracjami w stylu azjatyckim. Nadaj pełny wygląd swojemu azjatyckiemu ogrodowi za pomocą czerwonych lampionów, porcelanowych wazonów i mat tatami.

Azjatyckie dekoracje ogrodowe – typowe rośliny w ogrodzie

azjatycka-sztuka-dekoracja-bonsai-drzewo-latarni-terakotowej-kamień-doniczkowy

Na szczęście wiele roślin typowych dla krajów azjatyckich przystosowanych jest również do klimatu europejskiego. Do najbardziej znanych roślin azjatyckich należą sosna, czereśnie ozdobne, gatunki rododendronów, magnolia i bambus. Słynne drzewka bonsai stanowią również piękny akcent i typową azjatycką dekorację ogrodu.

Azjatyckie dekoracje ogrodowe – uzupełnij ogólny obraz swojego ogrodu odpowiednimi roślinami

azjatycki-ogród-dekoracja-japoński-klon-czerwony-projekt-ogrodu

Upewnij się, że wybierasz szczególnie odporne odmiany roślin, które będą musiały przetrwać w Twoim ogrodzie przez cały rok. Najpierw rozważ koncepcję swojego ogrodu i stwórz harmonijną kombinację i porządek roślin.

Klon japoński to drzewo, dzięki któremu możesz nadać swojemu ogrodowi azjatycki wygląd

azjatycki-ogród-dekoracja-kamienna-latarnia-japońska-klon-projekt ogrodu

Pomyśl o estetyce, a także o rozmieszczeniu pozostałych elementów w przestrzeni ogrodu. Wybierz najlepsze miejsce dla każdej rośliny, abyś miał bajkowy widok na ogród przez cały rok.

Azjatyckie dekoracje ogrodowe – stwórz oazę relaksu

azjatycki-ogród-dekoracja-pomnik-buddy-ogród-japoński-klon-trawa