Projektowanie i pielęgnacja ogrodu, domu i ogrodu

10 roślin okrywowych jako alternatywa dla trawników

Rośliny okrywowe ogrodowe-wczesne kwitnienie-tymianek-fioletowo-ogrodowe-kąpiel dla ptaków

Jeśli planujesz projekt ogrodu i Rośliny okrywowe Jeśli jeszcze nie dokonałeś wyboru, zapoznaj się z 10 najczęstszymi rodzajami roślin. Niektóre rośliny z naszej kolekcji mają piękne kwiaty, inne to przydatne zioła lub powszechnie używane przyprawy. Wszystkie są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i są szczególnie polecane niedoświadczonym miłośnikom roślin. W naszej kolekcji znajdziesz niezbędne informacje o odpowiednim czasie i miejscu do sadzenia, tak aby osiągnąć najlepszy efekt dla Twojego ogrodu.

 Preferowane są wiecznie zielone rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe Fruehbluehender-tymiankowo-fioletowo-coccineum-thymus-praecox-poduszkowe krzewy

Jedną z popularnych roślin okrywowych jest wcześnie kwitnący tymianek (Thymus praecox), który od maja do lipca swoimi pięknymi kwiatami barwi ogród na delikatny fiolet. Preferuje stanowiska słoneczne i nie wymaga twardości gleby. Nawet bez kwiatka wygląda pięknie ze swoimi ładnymi liśćmi o srebrzysto-zielonym kolorze.

Rośliny okrywowe – kwiaty i zioła w Twoim ogrodzie

Rośliny okrywowe Pnącze-Gipskraut-Różowa-Gwiazda-Gypsophila-repens-Ogrody skalne

Łyszczec płożący ‘Pink star’ (Gypsophila repens ‘Rosea’) rośnie w suchej lub świeżej glebie na słonecznym miejscu. Tam prawie nie trzeba dbać, aby uformowały się piękne kwieciste chmury. Ta wieloletnia roślina ogrodowa jest dobrze wykorzystywana do obramowywania granic klombów.

Niebiesko-fioletowe kwiaty jako roślina okrywowa – pełzające Günsel

Rośliny okrywowe pełzające-niebieski-ciemny-blaetter-guensel-Ajuga-reptans-ogród

Możesz wybrać pachnący Günsel „Black Scallop” (Ajuga reptans „Black Scallop”) jako roślina okrywowa w swoim ogrodzie ze względu na jego długi okres kwitnienia – od kwietnia do sierpnia – i wysokość 30 cm. Jej kwiatostan rośnie prosto jak świeca na kwadratowej łodydze. Świetnie smakuje w sałatkach lub ze słodkimi owocami takimi jak banany, mango czy melony cukrowe.

Pełzająca przetacznik ‘Sunshine’ – światło słoneczne w pochmurne dni

Rośliny okrywowe pełzające-speedwell-jasny zielony-blaetter-żółty-Veronica-repens-Sunshine

Pełzający przetacznik ‘Sunshine’ (Veronica repens) tworzy gęste maty, które są bardzo wytrzymałe. Dlatego dobrze nadaje się do sadzenia między płytami schodowymi. Bogata w składniki odżywcze i przepuszczalna gleba jest idealna dla tej rośliny okrywowej.

Poproszę herbatę rumiankową!

Rośliny okrywowe-Rumian rzymski-bluehende-biało-żółto-zielony-Chamaemelum-nobile

Prawdziwego rumianku (Chamaemelum nobile) nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie jako absolutny klasyk wśród roślin leczniczych. Może być również używana jako roślina towarzysząca na łożu użytkowym lub jako ozdobny kwiat na rabatach.

Mech gwiaździsty (Sagina subulata) – idealny na ścieżkę ogrodową

Okrywowa-rośliny-gwiazda ogrodowa mech-zielona-Sagina-subulata-ogród-ścieżka-ogrodowa-kroki

Mech gwiaździsty to płaska, bardzo szybko rosnąca i szczególnie wytrzymała roślina okrywowa, która tworzy gęste miniaturowe trawniki. Ma zaledwie 2 cm wysokości i wczesnym latem pokryta jest niezliczoną ilością białych kwiatów.

gwiazda mech-trawnik-ogród-sagina-subulata

Roślina czerwonego lodu (Delosperma cooperi)

Rośliny okrywowe-czerwony-lodowy-kwiat-fuksja-blueten-Delosperma-cooperi-gleba

Jednym kwiatem pochodzącym z południowej Afryki jest roślina czerwonego lodu (Delosperma cooperi). Jednocześnie jest jednym z najtrwalszych gatunków roślin i na naszych szerokościach geograficznych potrzebuje jedynie lekkiej ochrony przed mrozem. Kwitnie od czerwca do września, w zależności od lokalnych warunków klimatycznych.

okrywowa-fioletowy-południowy-kwiat-słońce-Delosperma-cooperi

Lilia winogronowa – dekoracyjny przyjaciel ogrodu

Okrywowa-rośliny-dzwon-winogrono-Liriope-spicata-gruene-blaetter-ogrod-kwietnik

Lilia winogronowa (Liriope spicata) to roślina okrywowa, która szybko się rozmnaża przez rozłogi i nie wymaga troski. Wysokość ich przypominających trawę liści może dochodzić do 20 cm.

okrywowa-trawnik-Liriope-spicata-silverstar-jasny-ciemny

Okrywowa z dzikich łąk

Rośliny okrywowe-biała-koniczyna-kwitnie-zielony-trifolium-repens-ogród-łąka

Jak sugeruje jego łacińska nazwa, koniczyna biała (Trifolium repens) tworzy na ziemi pełzające, ukorzeniające się pędy. Rośnie na mokrej i bogatej w składniki odżywcze glebie bez specjalnej pielęgnacji.

Okrywowa-biała-kwitnąca-Trifolium-repens-biała-koniczyna-zamiast trawnika-ogrodu

Okrywowa, która wydziela zapach miodu

Rośliny okrywowe-felty-hornwort-Cerastium-tomentosum-weiss-rosen-baeume

Hornwort filcowaty (Cerastium tomentosum) należy do rodziny goździków i jest uznawany za kwitnącą bylinę skalną. Ta wiecznie zielona roślina zielna charakteryzuje się przewiewną chmurą kwiatów i szarymi filcowanymi liśćmi.

Okrywowa-Cerastium-tomentosum-filzige-hornwort-white-flowering