Projektowanie i pielęgnacja ogrodów, tarasów

Girlandy hortensja Runaway Bride: jak dbać o nową odmianę hortensji!

„Runaway Bride” to nazwa zupełnie nowej odmiany hortensji. Swoim charakterystycznym wyglądem i licznymi, śnieżnobiałymi kwiatami hortensja ta bardzo różni się od swoich sióstr. W przeciwieństwie do wszystkich innych hortensji kwiaty znajdują się nie tylko na końcu, ale wzdłuż całych gałęzi. To zapewnia niesamowitą obfitość kwiatów. Niepowtarzalny, wiszący wzrost budzi skojarzenia z piękną suknią ślubną. Garland Hydrangea „Runaway Bride” została nagrodzona prestiżowym tytułem Plant of the Year 2018 na RHS Chelsea Flower Show i łatwo zrozumieć, dlaczego! Jeśli chcesz podziwiać wspaniałe białe kwiaty we własnym ogrodzie przez całe lato, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o nowej odmianie hortensji i jak o nią dbać.

Jak powstała ta nowa odmiana hortensji?

profil hortensji girlandy

„Runaway Bride” to wynalazek Ushio Sakazaki, doświadczonego japońskiego hodowcy roślin ozdobnych, który przed laty zmienił świat roślin wraz z wprowadzeniem petunii „SURFINIA”™. Wybrał także pierwsze „mini petunie”, magiczne dzwonki (Calibrachoa), które Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nazwało Petunią „Million Bells”.

Roślina Roku 2018 wianki Hortensja 'Runaway Bride'

Po tym, jak Ushio Sakazaki zrewolucjonizował petunie, zabrał się do pracy z popularnymi hortensjami. Rozejrzał się za gatunkami z większą ilością kwiatów. Zanim wybrał gatunek azjatycki do skrzyżowania ze znaną Hydrangea macrophylla, dokładnie przestudiował jego pokrój i rozgałęzienia. Stworzył zupełnie nową klasę hortensji – hortensję girlandową!

Hydrangea Runaway Bride w koszu na patio

Większość hortensji (Hydrangea macrophylla) ma kwiaty w imponujących kwiatostanach. Wyjątkową cechą hortensji wianka „Runaway Bride” jest to, że kwitnie również z bocznych pędów gałęzi, dzięki czemu wzdłuż delikatnych pędów wyłaniają się całe girlandy kwiatów, do 20 główek kwiatowych na łodydze! Ta nowa, przełomowa odmiana ma rozkwit, o jakim zawsze marzyliśmy!

Charakterystyka

Hortensja Girlanda 'Runaway Bride®'

Szczyt: całe lato, od czerwca do września

Czas sadzenia: Od lutego do listopada

Lokalizacja: Penumbra, ekspozycja południowa lub zachodnia / ekspozycja wschodnia lub północna

piętro: wilgotne, ale dobrze przepuszczalne, bez nasiąkania wodą

lekki: Słońce lub bardzo jasny odcień

Zapotrzebowanie na wodę: średni wzrost

przyjazny pszczołom

nie wiecznie zielony, łuszczy się jesienią

wytrzymały do -15 ° C

Wzrost: 1,2 m wys. x 1,2 m szer.

Hortensja wianka zmienia kolory

Girlandy Hortensja różowa w cynowym pudełku na kwiaty w stylu vintage

W miesiącach letnich – od czerwca do września – hortensja wiankowa zakwita raz za razem, sześć razy więcej niż zwykła hortensja. Kwiaty „Uciekającej Panny Młodej” są czysto białe i stają się delikatnie różowe z wiekiem lub w niskich temperaturach. Wtedy wydaje się, że piękna „panna młoda” się rumieni!

Girlandy hortensji zwiędły w jesiennych żółtych liściach

W przeciwieństwie do niebieskich i różowych hortensji na kolor kwiatów nie mają wpływu różnice w pH gleby. Jesienią zielone liście stają się pomarańczowoczerwone, a następnie opadają. W miesiącach zimowych roślina jest uśpiona. Nowe liście pojawiają się wiosną.

Pielęgnacja hortensji Girlanda ‘Runaway Bride’

wianek hortensja przyjazny pszczołom w przydomowym ogródku

Mały krzew jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Wystarczy posadzić w odpowiednim miejscu, regularnie podlewać i nawozić, a zakwitnie i będzie rosło obficie przez całe lato!

Ta roślina czuje się wzmocniona kompostem, wilgotna gleba najwygodniejszy, o ile jest dobrze przepuszczalny. Optymalny jest jeden Lokalizacja w półcieniu, najlepiej w popołudniowym cieniu. Hortensja bez problemu będzie rosła w cieniu, ale mniej kwitnie.

Girlandy Hortensja Uciekająca Panna Młoda Pielęgnacja

Trzymaj roślinę dobrze podlewane. Hortensje są spragnionymi roślinami i nie lubią, gdy wysychają. W końcu hortensja pochodzi od greckiego „hydor”, co oznacza wodę. Podlewaj regularnie i głęboko. Nawozić co 14 dni nawozem z hortensji. Umieść pod rośliną podstawkę, która posłuży jako zbiornik na wodę.

Girlandy hortensji w wannie białych różowych kwiatów

Hortensja wiankowa rośnie około 20 cm rocznie i staje się około 120 cm wysokości i 120 cm szerokości. Pełen rozmiar osiągnie za 5 do 10 lat. Przycinanie jest łatwe i sprzyja tworzeniu świeżych, bogatych w kwiaty pędów. Po kwitnieniu przytnij roślinę z powrotem, aby zachęcić do drugiego kwitnienia!

Hortensja wiankowa pochodzi z Niemiec wytrzymały. Mróz może wyrządzić wiele szkód młodym pąkom i zmniejszyć liczbę kwiatów, dlatego wskazane jest, aby chronić roślinę włókniną.

Gdzie sadzić hortensję „Runaway Bride”?

Hydrangea Runaway Bride z białymi kwiatami i zielonymi liśćmi

Hortensja ‘Runaway Bride’ to pierwsza hortensja, która produkuje kwiaty z bocznych pędów, dzięki czemu pozostawia wiele możliwości projektowania! Można go nawet podciągnąć na kratach!

Dzięki lekko zwisającemu pokrojowi hortensja girlandowa jest idealna do sadzenia doniczek, wiszących koszy i skrzynek na kwiaty na balkonach i tarasach. Najlepiej sprawdza się jako samotnik, ale można go również łączyć z innymi roślinami.

Girlandy hortensji w doniczce

Girlandy hortensji w doniczce

Chcąc trzymać hortensję w wiaderku, należy wybrać wiadro o średnicy ok. 40 cm i głębokości 30 cm. To jest obsadzone rośliną. Aby ziemia nie wyschła zbyt szybko, nie używaj wiader z terakoty. Doniczka w stylu vintage wspaniale współgra z romantycznymi kwiatami hortensji, ale może też dobrze wyglądać w nowoczesnych doniczkach w kolorze białym, antracytowym lub czarnym.

Girlandy hortensji w pudełku okiennym

Girlandy hortensji w skrzynkach okiennych i wiszących koszach

„Uciekająca Panna Młoda” ma płytki korzeń i dobrze będzie się czuła również w skrzynkach okiennych. Jakie rośliny balkonowe razem w skrzynce na kwiaty? Możesz łączyć wszystkie rośliny w półcieniu. Gigantyczna fuksja „Bicentennial” lub wiecznie zielona kandydotka „Masterpiece®” (Iberis sempervirens) są dobrymi towarzyszami hortensji wiankowej.

Girlandy hortensji w klombie

Girlandy hortensji na łóżku obok hosty w półcieniu

Sadzenie w ogrodzie jest możliwe od lutego do listopada bez żadnych problemów. W przypadku niskiego żywopłotu zaleca się rozstaw roślin ok. 60-80 cm. Należy jednak pamiętać, że rośliny nie są wiecznie zielone. Projektując grządkę, weź pod uwagę wymagania innych roślin pod względem światła i wody. Należy zadbać o to, aby rośliny pobierały wystarczającą ilość wody i składników odżywczych oraz otrzymywały wystarczającą ilość światła.

Cięte girlandy hortensji

Prawidłowo przyciąć girlandy hortensji

Hortensja ‘Runaway Bride’ kwitnie na zeszłorocznym drewnie, więc zachowaj ostrożność podczas przycinania.

Latem stare kwiaty są regularnie usuwane, aby stymulować tworzenie się kwiatów. Jesienią po kwitnieniu rozwijają się nowe pędy, które następnie rodzą kwiaty następnego roku. Wyblakłe główki hortensji pozostaw do wiosny, aby ochronić delikatne nowe pędy przed uszkodzeniem przez mróz – pięknie wyglądają w mrozie i oczywiście zapewniają schronienie dla zimujących zwierząt.

Cięte girlandy hortensji

Idealny czas na większe przycinanie to okres od lutego do marca (przed pączkowaniem). Przytnij uschnięte pędy z powrotem do silnej pary pąków. Usuń uszkodzone, martwe i nieprawidłowo osadzone gałęzie. Po ugruntowaniu rośliny usuwaj co roku od jednej czwartej do jednej trzeciej pędów u podstawy, aby zachęcić do produkcji nowych pędów, które będą rodzić więcej kwiatów.

Notatka: Części rośliny są lekko trujące i po spożyciu mogą powodować lekkie rozstrój żołądka. Kontakt z liśćmi może nasilać alergie skórne. Podczas obsługi należy nosić rękawice i inny sprzęt ochronny.

Hibernacja girlandy hortensji

Girlandy hortensji jesienią z pomarańczowo-czerwonymi liśćmi

Podczas zimowania w grządce, po przycięciu hortensji, należy ułożyć wokół podstawy rośliny warstwę ściółki z grubo posiekanej słomy lub zebranych jesiennych liści.

Hortensję wiankową można z łatwością zimować na zewnątrz w wannie. Jest mrozoodporny do -15 stopni. Wystarczy dobrze owinąć wiadro np. folią bąbelkową, matami kokosowymi lub woreczkami jutowymi i nie zapomnieć o podlewaniu w dni bez mrozu.

Girlandy Hortensja Uciekająca panna młoda rozmnaża się

Girlandy hortensji w wytrzymałym łóżku

Możesz rozmnażać hortensję girlandową sadzonkami drzew iglastych późną wiosną / wczesnym latem lub sadzonkami liściastymi zimą.

Hortensja girlandowa – możliwe problemy:

  • Szkodniki – Mszyce, pluskwiaki kapsydowe, owady z łusek hortensji (Pulvinaria hydrangeae) i czarne ryjkowce mogą zaatakować roślinę.
  • Choroby – „Uciekająca panna młoda” może być dotknięta chorobą plamistości liści, szarą pleśnią, mączniakiem i grzybem miodowym (Armillaria). Więcej o chorobach hortensji przeczytasz tutaj.
  • Żółte liście – Może to oparzenie słoneczne. Postaw wiadro w zacienionym miejscu. Jeśli hortensja ma żółte liście, może to być również spowodowane brakiem ważnych składników odżywczych, takich jak azot lub żelazo.
  • Hortensja Girlanda nie kwitnie  – Może się zdarzyć, że mimo dobrej pielęgnacji i wystarczającego nasłonecznienia nie zakwitną w następnym roku. Przyczyny są wielorakie. Jeśli kupiłeś hortensję wiankową w centrum ogrodniczym i przesadziłeś ją, roślina może być zajęta zakorzenieniem się i zadomowieniem się w nowym miejscu. Brak kwitnienia może być rozczarowujący w tym roku, ale na dłuższą metę zapewni zdrową roślinę. Pełna świetność hortensji wiankowej powinna rozwijać się od 2 roku stania. Upewnij się, że młode pędy, w tym pąki, są dobrze chronione przed mrozem.

Lokalizacja hortensji girlandy w półcieniu