Projektowanie domów wakacyjnych i hoteli

Zakrzywiony betonowy dom oferuje rozrywkę przez cały rok

zakrzywiony betonowy dom nowoczesna architektura

Dziś prezentujemy specjalny projekt architektoniczny, który znajduje się w ośrodku narciarskim w Libanie. To zakrzywiony betonowy dom przeznaczony do rozrywki przez cały rok. Jego architektura jest zauważalna na pierwszy rzut oka i zachwyca zakrzywioną geometrią. Piętro, w którym mieszczą się pomieszczenia wspólne, unosi się nad parterem i zapewnia zadaszenie dla obszaru zewnętrznego poniżej. Dom posiada również część zewnętrzną na każdą z czterech pór roku – zachęcający taras na wiosnę, taras na dachu na jesień, wewnętrzny dziedziniec na zimę i basen na lato. Przeczytaj więcej o niezwykłym domu wakacyjnym w artykule.

Zakrzywiony betonowy dom w całorocznym kurorcie

zakrzywiony taras na dachu domu z betonu

Położony w ośrodku narciarskim Faqra w Libanie, dwupiętrowy betonowy dom obraca się wokół swojej trójkątnej lokalizacji, tworząc różne przestrzenie zewnętrzne o różnych cechach przestrzennych i ekologicznych. Architekci z firmy L.E.FT Architects zaprojektowali projekt w 2016 roku i nazwali go Domem Zewnętrznym. Dom wakacyjny składa się z prostokątnego parteru (5,5m x 20m) dla sypialni i zakrzywionego pierwszego piętra nad (5,5m x 24m) dla salonów.

dom betonowy łukowata fasada tereny rozrywkowe dom wakacyjny

Projekt oparty jest na libańskiej legendzie miejskiej, która głosi, że można tu jeździć na nartach w górach i pływać w morzu tego samego dnia. Dzieje się tak dzięki nakładaniu się pór klimatycznych, co jest charakterystyczne dla geografii państwa. Projekt domu na zewnątrz jest zgodny z legendą – z tarasu na dachu roztacza się widok na okoliczne góry, a basen na parterze pozwala na orzeźwiającą kąpiel.

dom wakacyjny nowoczesny design betonowe stalowe spiralne schody na zewnątrz

Mając na uwadze cykl pór roku kurortu i jego pokrywanie się z libańskimi świętami religijnymi i narodowymi, projekt skupił się na maksymalizacji rocznego obłożenia kurortu. Dlatego utworzono cztery „pogodowe” tereny zewnętrzne, które oferują rozrywkę o każdej porze roku. Chociaż każdy obszar jest zalecany na określoną porę roku, przestrzenie zewnętrzne mogą być również wykorzystywane poza sezonem. Czy to świeże powietrze, słońce, cień, opadające liście czy śnieg, w betonowym domu każdy znajdzie coś dla siebie.

zakrzywiony projekt domu widok z lotu ptaka

W ten sposób zakrzywiony dom jest podzielony na cztery zewnętrzne pomieszczenia: z (wiosennego) tarasu na pierwszym piętrze można wejść ceglanymi schodami do (jesiennej) strefy rozrywki na tarasie na dachu i spiralnymi schodami z powrotem do ( zima) wewnętrzny dziedziniec pod otwartym niebem na pierwszym piętrze, który wije się dalej do (letniego) basenu na parterze. Tworzy to ciągły ruch przestrzenny, który uzupełnia sekwencję wnętrz domu bez wchodzenia do nich.

Zakrzywiony betonowy dom z planem piętra w kształcie litery U

zakrzywiony betonowy basen z oknem domu

Podczas gdy parter jest zaprojektowany jak prosty prostokąt, w którym mieszczą się prywatne pokoje, salony na pierwszym piętrze są zakrzywione w kierunku widoku, dzięki czemu mogą również spojrzeć na siebie. Specjalna konstrukcja tworzy zakrzywiony projekt domu, który fascynuje nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz. Wewnątrz zakrzywiony pokój wyposażony jest w wykonany na zamówienie, zakrzywiony stół jadalny z jasnego drewna. Front okna ma również zakrzywiony kształt i zapewnia panoramiczne widoki o każdej porze roku.

zakrzywiony dom umeblowanie wnętrza okno stół jadalny łuk

Równolegle do frontu okiennego biegnie sklepiona drewniana ściana, w której ukryte są zlicowane drzwi. Oświetlenie sufitowe przebiega w tej samej linii i składa się z kilku punktów LED rozmieszczonych wzdłuż otworu w suficie. W przeciwnym razie zakrzywiona przestrzeń charakteryzuje się otwartą koncepcją – kuchnia, jadalnia i salon znajdują się w tym samym otwartym salonie. Styl umeblowania jest nowoczesny, a wnętrza wydają się jasne i przyjazne.

zakrzywione schody wejściowe do domu betonowego balustrada stalowa

Dach jest centralnym punktem domu – miejscem imprez o zachodzie słońca i imprez plenerowych. Balustrada na środku skarbca została zaprojektowana tak, aby była szersza, dzięki czemu staje się kontuarem barowym dla gości domku letniskowego.

dom wakacyjny z betonu na zboczu, trawniki

zakrzywione drzewa na zboczu wzgórza

betonowa fasada domu okna dach taras balustrada

Zakrzywione elementy wejściowe do domu wykonane ze stali i drewna

betonowy dom sklepiona fasada okno przedni basen parter

zakrzywiony dom wewnątrz łukowatej drewnianej ściany drewniany stół

wnętrze domku kuchnia wyspa okap kuchenny

zakrzywione oświetlenie mebli do wnętrz

zakrzywiony dom projektowanie wnętrz meble do salonu nowoczesne

sypialnia czarno-biała łazienka łazienka

wewnętrzna biała półka z drewna

elewacja domu schody betonowe wejście śnieg

betonowy dom wewnętrzny dziedziniec zimowe spiralne schody stalowe

projekt domu wakacyjnego elewacje betonowe okna różne rozmiary

zakrzywiony dom betonowa fasada zima

łukowa betonowa fasada projekt domu wakacyjnego

Zakrzywiony betonowy dom Ośrodek narciarski Dom wakacyjny

śnieg zima projekt domu łukowata fasada

zima śnieg dom wakacyjny beton ośrodek narciarski liban

zakrzywiony dom z lotu ptaka zima

ośrodek narciarski liban dom wakacyjny łukowata fasada

zakrzywiony plan piętra domu sezony zewnętrzne

zakrzywiony plan parteru domu na pierwszym piętrze

plan piętra zakrzywiony dom trójkątna działka

projekt architektoniczny domu cięcia

zakrzywiony dom cięty na północ od południa

poziom domu przekrój boczny

zakrzywiona architektura domu z boku,

Architekci: LEFT Architekci

Fotograf: Bahaa Ghoussainy