Projektowanie domów wakacyjnych i hoteli

Ciepłe drewno spotyka się z zimną szarością – dom wakacyjny w Norwegii

dom wakacyjny osobna objętość budynku szklany front

Fiordy na wybrzeżu, wysokie góry, zielone lasy – Norwegia jest szczególnie znana ze swojej niesamowitej i różnorodnej przyrody. Każdy, kto chciałby odpocząć od hałasu, udaje się do tego kraju na dalekiej północy. Dziś pokażemy Wam jedno takie schronienie, które wznosi się nad fiordem i z którego można podziwiać niesamowite widoki na las. Projekt „Malangen Retreat” znajduje się w Tromsø na północy kraju i został ukończony w 2017 roku przez firmę architektoniczną Snorre Stinessen. Dom wakacyjny został zaprojektowany w taki sposób, aby właściciele mieli wystarczająco dużo miejsca na przyjęcie swoich przyjaciół i rodziny, a jednocześnie mieli niezbędną prywatność. To przytulny dom o niesamowitym designie, w którym ciepłe drewno spotyka się z zimną szarością.

domek letniskowy widok jezioro las

Dom składa się z części głównej i przybudówki, które są oddzielone od siebie centralnym zadaszonym dziedzińcem. Do domu wchodzi się przez duże przesuwne dębowe drzwi o ciekawym geometrycznym wzorze. W celu dostosowania architektury do chłodnego klimatu okolicy pomieszczenie to pełni również funkcję ogrodu zimowego z kuchnią i kominkiem. Stąd można również dotrzeć do głównego budynku lub aneksu.

dom wczasowy wejście drzwi przesuwne drewniane listwy elewacja

Pokoje

Dom wakacyjny jest podzielony na oddzielne bryły budynku, aby zapewnić wyższy stopień prywatności, a także poprawić połączenie między obszarami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Główna część mieszkalna i przybudówka składają się z dwóch struktur. W aneksie znajdują się pomieszczenia usługowe, strefa relaksu z sauną, pokoje gościnne oraz pokój rozrywki. Sauna wyposażona jest w przeszkloną ścianę sięgającą od podłogi do sufitu, która nie tylko wpuszcza dużo światła dziennego, ale także otwiera widok na las.

drzwi przesuwne z drewna dębowego otwarty kominek wyspa ze stali nierdzewnej,

W części głównej znajduje się pokój dziecięcy, mały salon (w pierwszym boksie) oraz sypialnia i łazienka główna (w drugim). Kilka schodków prowadzi w dół do otwartej kuchni z częścią wypoczynkową z widokiem na fiord. Z tej kuchni można przejść na południową część zewnętrzną, gdzie w ciepłe letnie dni rodzina może zjeść kolację.

oranżeria kuchnia wyspa otwarty kominek betonowa podłoga

Materiały

Wszystkie bryły budynków są wyłożone od wewnątrz i na zewnątrz drewnem cedrowym. Drewniane panele zostały potraktowane siarczanem żelaza i trzymane na zewnątrz przez wiele miesięcy przed montażem, aby powstała równomierna patyna. W przypadku powierzchni wewnętrznych architekci wykorzystali dąb bez bielu, aby stworzyć cieplejszy kontrast z powierzchnią zewnętrzną. Wszystkie przestrzenie pomiędzy nimi mają betonową podłogę, aby podkreślić, że te przestrzenie są inaczej połączone z domem i naturą. Sufity w tych pokojach są wyłożone dębem, który jest naturalnie czarny po obróbce siarczanem żelaza ze względu na wysoką zawartość taniny. Czarne sufity wyróżniają się wizualnie, a jednocześnie zapewniają nieco delikatniejszą akustykę.

ciepła drewniana ściana sufitowa stalowa wyspa,

Meble i dekoracje

Większość mebli, które widzimy w tym domu wakacyjnym, na przykład stół i ława w jadalni, łóżka, szafki, kominek i drzwi przesuwne w ogrodzie zimowym, zostały indywidualnie zaprojektowane przez Stinessen.

Do dekoracji architekci wybrali miękkie dywany i przytulne koce, aby nadać pomieszczeniom więcej ciepła. Drewniane lampy wiszące również stanowią piękne akcenty. Jednak nacisk kładziony jest na wykorzystanie drewna i połączenie z naturą.

ciepłe drewno wyspa betonowa podłoga do sufitu przeszklenie

betonowa ściana licowa montaż komina fotel dywan

drewniane listwy strop odsłonięte betonowe ściany część mieszkalna

kuchnia skandynawska ciepłe drewno ciemne

kuchnia jadalnia ławka widok na las

kuchnia część wypoczynkowa oświetlenie z betonu licowego

część dzienna ciepła okładzina ścienna z drewna szklana ściana perspektywiczna

taras adirondack fotel kominek płyty z kamienia naturalnego

taras miejsce do siedzenia kominek elewacja z ciepłego drewna

sauna szklana ściana widok natura las

Projekt autorstwa Snorre Stinnessen Studio