projekt

5 skórzanych alternatyw, które powinny położyć kres okrucieństwu wobec zwierząt!

Skóra i futro od dawna są uosobieniem luksusu w świecie mody, akcesoriów i mebli. Ostatnio jednak opinia publiczna zaczęła się zmieniać wraz z rosnącą świadomością okrucieństwa hodowli przemysłowej oraz ilości zużywanych przez nią zasobów i ilości emitowanego dwutlenku węgla. Teraz alternatywy dla wegańskiej skóry są coraz bardziej poszukiwane.

Rośnie zapotrzebowanie na alternatywy dla skóry bydlęcej

W odpowiedzi duże domy mody, takie jak Gucci, Burberry, Ralph Lauren i Vivienne Westwood, postanowiły zbojkotować futra. W 2018 roku po raz pierwszy tego materiału nie użył ani jeden projektant podczas London Fashion Week.

Należy również pamiętać, że przy garbowaniu i barwieniu skór stosuje się szereg środków chemicznych, takich jak formaldehyd, cyjanek i chrom, które mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i środowiska..

Alternatywy skórzane wykonane z roślin i odpadów spożywczych

Skórzane alternatywy dla branży modowej

Jednak do tej pory większość luksusowych marek, takich jak Chanel, Prada i Versace, zabroniła wyłącznie skóry pochodzącej z niektórych egzotycznych zwierząt, takich jak krokodyle, węże i kangury.

Z tego powodu grupa młodych projektantów i start-upów ma nadzieję przyspieszyć porzucanie skór zwierzęcych poprzez opracowanie atrakcyjnych alternatyw, które nie wykorzystują zwykłych szkodliwych dla środowiska tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej, takich jak poliuretan (PU) lub polichlorek winylu (PCW)..

Poniżej podsumowaliśmy 5 alternatyw dla wegańskiej skóry, aby zwrócić uwagę na te zrównoważone i etyczne substytuty skóry zwierzęcej. Od wegańskiej skóry ananasowej po skórzaną alternatywę wykonaną z muszli – swoimi właściwościami te wynalazki w niczym nie ustępują skórze zwierzęcej i sztucznej.

Ananas anam piñatex

skórzana alternatywa wegańska do toreb i butów

Założona w 2013 roku brytyjska firma surowcowa Ananas Anam jako jedna z pierwszych wprowadziła na rynek alternatywę dla skóry roślinnej. Opracowali Piñatex, przyjazną dla zwierząt alternatywę dla skóry wykonanej z odpadów ananasowych.

Materiał wykorzystuje drobne włókna celulozowe pozyskiwane z liści ananasa – które są uważane za rolniczy produkt uboczny, który często ulega spaleniu lub gniciu. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie wytwarza się 40 000 ton tych odpadów ananasowych. Włókna te są następnie mieszane z kwasem polimlekowym (PLA), bioplastikiem wytwarzanym z kukurydzy, i filcowane we włókninę, która może być używana do produkcji odzieży, butów lub mebli.

wegańska alternatywa dla skóry z włókien ananasa

Piñatex został opracowany przez projektantkę Carmen Hijosę, która od 15 lat pracuje w branży galanterii skórzanej. Szukając alternatywy dla skóry na Filipinach, Hijosa odkryła możliwości włókna ananasowego i współpracowała z lokalnymi tkaczami, próbując przerobić je na tkaninę. W 2016 roku otrzymała Nagrodę Fundacji Sztuki za innowacje materiałowe.

Buty Hugo Boss wykonane ze skóry wegańskiej

Podczas gdy wiele alternatywnych skór roślinnych jest wciąż w fazie prototypu, Piñatex został już przetworzony w dostępne na rynku produkty przez Hugo Bossa i kanadyjską markę Native Shoes.

Tômtex autorstwa Uyen Tran

Skóra wykonana z muszli krewetek, krabów i homarów

Wietnamski projektant Uyen Tran opracował elastyczny biomateriał o nazwie Tomtex, alternatywę dla skóry wykonaną z odpadów spożywczych, którą można wytłoczyć różnymi wzorami.

Nazwa tôm, co oznacza „krewetki”, odnosi się do wyrzuconych małży z owoców morza, które miesza się z fusami kawy, aby uzyskać tkaninę.

Tomtex, skórzana alternatywa z odpadów spożywczych

Według Trana materiał jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie wystarczająco miękki, aby można go było szyć ręcznie lub maszynowo.

Do ośmiu milionów ton odpadów z muszli rybnych i 18 milionów ton odpadów z fusów kawy jest generowanych każdego roku przez światowy przemysł spożywczy i napojów.

skórzana alternatywa wykonana z muszli

Nowojorski projektant współpracuje z dostawcą z Wietnamu, który zbiera skorupy krewetek, krabów i homarów, a także rybie łuski, aby wydobyć biopolimer zwany chityną. Znajduje się to w egzoszkielecie owadów i skorupiaków, co czyni je jednocześnie wytrzymałymi i giętkimi. W połączeniu ze zużytą kawą z własnej kuchni Trans oraz z lokalnych kawiarni stanowi to podstawę Tômtex.

Naśladuj optykę skóry węża lub skóry krokodyla

Mieszanka jest barwiona naturalnymi pigmentami, takimi jak węgiel drzewny, kawa i ochra, aby stworzyć różnorodne opcje kolorystyczne.

Tômtex może imitować każdą powierzchnię strukturalną, taką jak skóra węża czy skóra krokodyla, dzięki czemu możliwości projektowania wzorów są nieograniczone. Materiał jest oczywiście wodoodporny, ponieważ ma powłokę z wosku pszczelego.

Skórzana alternatywa ma powłokę z wosku pszczelego

Według Trana, kiedy produkt Tômtex dobiega końca, można go poddać recyklingowi lub biodegradacji.

Mylo z Bolt Threads

wegańska alternatywa dla skóry z komórek grzybni

Pierwszą alternatywą dla wegańskiej skóry, która jest na drodze do głównego nurtu, jest Mylo z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Bolt Threads.

Grzybnia to cienka sieć wegetatywnych komórek grzybowych

Materiał jest zrobiony z grzybni – nitkowatych komórek grzyba lub bakterii, których cienkie nici rozchodzą się we wszystkich kierunkach, tworząc spójną sieć. Komórki grzybni hoduje się w mniej niż dwa tygodnie w kontrolowanej temperaturze i wilgotności. Według doniesień produkcja grzybni zużywa znacznie mniej wody niż produkcja skór zwierzęcych i jednocześnie emituje mniej gazów cieplarnianych.

alternatywy skórzane są bardzo popularne

Duże luksusowe domy mody, takie jak Stella McCartney, Adidas i firma macierzysta Gucci Kering, zainwestowały w zwiększenie produkcji materiału i chcą wprowadzić na rynek pierwsze masowo produkowane produkty Mylo w przyszłym roku.

Skóra lino od Don Kwaning

Alternatywna skóra wykonana z linoleum

Projektant Don Kwaning opracował nowy materiał o nazwie Lino Leather w 2018 roku. W serii eksperymentów materiałowych, absolwent Eindhoven przetworzył linoleum, które jest powszechnie używane jako podłoga, na różne rodzaje skóry. Kwaning sugeruje, że może być stosowany w projektowaniu mebli i tapicerki.

Pierwsza wersja naśladuje teksturowane, pomarszczone wykończenie skóry żwaczowej, która jest wykonana z bydlęcych żołądków, podczas gdy druga wersja bardziej przypomina skórę siodłową.

Skórzana tapicerka meblowa z linoleum

W rzeczywistości linoleum jest wykonane z oleju lnianego zmieszanego z wypełniaczem, takim jak mielony korek. Mieszanka jest następnie nakładana na podłoże z tkaniny, takie jak płótno i może być zabarwiona, aby uzyskać różne kolorowe powierzchnie.

Skóra palmowa od Tjeerd Veenhoven

Skórzana alternatywa z liści palmy Areca

Holenderski projektant Tjeerd Veenhoven również eksperymentował z włóknami roślinnymi, aby stworzyć wegańską skórę. Do swoich skórzanych alternatyw użył liści palmy areka. Możesz przeczytać więcej o tym nowatorskim materiale w tym artykule.

Sprawdź także te ciekawe ubrania ze skóry ryb!