Projekt basenu

Wskazówki dotyczące konserwacji basenu latem i środki do czyszczenia basenu

Wskazówki dotyczące konserwacji basenu czyszczenie-zielona woda-algicyd-przeciw inwazji glonów

Basen w ogrodzie, duży czy mały, wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji, ponieważ woda w basenie każdego dnia jest narażona na różne zanieczyszczenia. A ponieważ odpowiednia pielęgnacja wody jest niezbędna dla niezakłóconej letniej przyjemności kąpieli w basenie, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji basenu, aby zapobiec zielonej wodzie i śliskim ścianom.

Wskazówki dotyczące konserwacji i czyszczenia basenu latem

Wskazówki dotyczące konserwacji basenu stalowa ściana-basen-ogrod-czyszczenie-pielęgnacja-pływanie-sezon

Szczególnie na początku sezonu kąpielowego należy dokładnie wyczyścić nieckę basenu. Najpierw zmieść najgrubszy brud. Następnie dokładnie wyszczotkuj brzeg basenu i ściany basenu, aby oczyścić warstwę tłuszczu, która się tam utworzyła. Następnie dobrze spłucz wężem ogrodowym.

Wskazówki dotyczące konserwacji basenu przy pierwszym napełnianiu basenu

Wskazówki dotyczące konserwacji basenu: obserwuj wartość pH chemikaliów

Podstawą czystej wody w basenie jest pompa wodna z filtrem i mieszaniną środków chemicznych. Do automatycznego czyszczenia wody w basenie dostępne są filtry kasetowe i wysokowydajne filtry piaskowe, które oczyszczają basen z grubszych cząstek, podczas gdy dobrze dozowana chemia basenowa zapobiega tworzeniu się bakterii i zarazków.

Podczas pierwszego napełniania należy najpierw użyć wartość PH sprawdzać. Odmierz codziennie na początku, następnie co 3-4 dni. Po około 2 tygodniach cotygodniowy pomiar jest wystarczający. Idealne pH wynosi od 7,0 do 7,4. Jeśli wartość pH jest zbyt niska, przewód i pompa filtrująca mogą zostać uszkodzone przez korozję. Zbyt wysoka wartość pH może prowadzić do podrażnień skóry i osadzania się kamienia. Wartość pH jest regulowana za pomocą produktu pHplus lub pHminus.

W sklepie przy basenie www.pooltotal.com na przykład można znaleźć skuteczne środki, takie jak tabletki pomiarowe, paski testowe i elektroniczne urządzenia testujące do analizy wody. Jeśli wartości są poza tolerancją, należy sprawdzić filtr basenowy i pompę basenową lub dostosować dozowanie środka dezynfekującego. Poniżej przedstawimy Ci kilka produktów pielęgnacyjnych do oczyszczania wody.

Co oznacza utrzymanie basenu – dezynfekcja basenu z chlorem lub bez

Wskazówki dotyczące czyszczenia basenu - chemii - bez dezynfekcji chlorem - woda w basenie

Po wstępnym napełnieniu i dostosowaniu wartości pH przeprowadza się chlorowanie szokowe za pomocą szybko rozpuszczalnych granulek chloru. Celem tego krótkotrwałego przedawkowania chloru jest dokładne oczyszczenie filtra i ochrona świeżo napełnionej wody basenowej przed zanieczyszczeniem od samego początku. W rezultacie zaleca się, aby system filtrujący działał tak długo, jak to możliwe, aż wartość chlow spadnie między 0,3-0,6 mg / l. Po chlorowaniu szokowym możesz zdecydować się na użycie różnych środków do dezynfekcji wody. Najczęściej dyskutowanym pytaniem jest “Konserwacja basenu z chlorem czy bez?”

Konserwacja basenu chlorem

Dezynfekujące działanie chloru jest niewątpliwie skuteczne. Chlor zabija bakterie i wirusy, które dostają się do wody przez łupież, pot, ślinę i filtry przeciwsłoneczne. Jednak przy dużej dawce chloru może on podrażniać skórę i oczy, a nawet farbować blond włosy na zielono. Dlatego konieczne jest precyzyjne dawkowanie i regularne kontrole.

Konserwacja basenu bez chloru 

Jeśli chcesz zrezygnować z dezynfekcji wody basenowej chlorem, możesz wybrać alternatywy, takie jak brom i aktywny tlen.

 • Dezynfekcja aktywnym tlenem/nadtlenkiem wodoru jako wariant delikatny i przyjazny dla skóry – zaletą pielęgnacji aktywnym tlenem jest bezwonna, miękka woda. Ta metoda wykorzystuje również produkt chemiczny, a nie tylko tlen. Chodzi o związki uwalniające tlen, takie jak nadtlenek wodoru w postaci płynnej lub tabletek i granulek. Idealna zawartość tlenu w wodzie basenowej to 3,0 – 8,0 mg/l.
 • Dezynfekcja basenu bromem – W porównaniu z chlorem brom jest również delikatniejszy dla skóry i włosów oraz ma równie dobre działanie dezynfekujące. Szczególnie interesująca jest wysoka skuteczność bromu przy podwyższonych wartościach pH, ​​podczas gdy skuteczność dezynfekcji innych metod pielęgnacyjnych jest w takich przypadkach znacznie obniżona.

Domowe sposoby na utrzymanie basenu

 • Kwas cytrynowy może być użyty do czyszczenia basenu lub obniżenia wartości pH jako substytut PHminus.
 • Za pomocą octu lub esencji octowej możesz usunąć kamień z dna basenu i ścian oraz obniżyć wartość pH.
 • Soda oczyszczona w basenach – Węglan sodu służy do podwyższenia pH wody basenowej.

Wskazówki dotyczące konserwacji basenu w wysokich temperaturach

Wskazówki dotyczące konserwacji basenu glony-zielona-woda-czysta

Zarazki, bakterie i glony namnażają się bardzo szybko w wysokich temperaturach. Dlatego zaleca się recyrkulację i filtrowanie wody co najmniej 2-3 razy dziennie.

Aby uniknąć zielonej wody w basenie, należy utrzymywać wodę w ruchu i hamować rozwój glonów za pomocą specjalnych środków przeciw glonom (algicydy). Siarczan miedzi jest również stosowany przeciwko inwazji glonów. Jest to rodzaj trwałej dezynfekcji i oszczędza dodatkowe dodatki i kontrole, ponieważ nie należy jej ponownie dozować. Jednak siarczan miedzi ma tę wadę, że nie ulega degradacji i przy odpowiedniej ilości staje się toksyną środowiskową.

Czysta mętna woda z witaminą C.

Świetnym pomysłem (co widać na powyższym filmie) jest oczyszczenie wody basenowej proszkiem witaminy C. Kolor zielony lub brązowy jest eliminowany przez zawarty w nim kwas askorbinowy. Ta wskazówka dotyczy również fontann. tutaj możesz dowiedzieć się o tym więcej.

Utrzymanie basenu na wakacjach

wskazówki-basen-konserwacja-czysta-woda-wakacje-długa-nieobecność

A co robisz, gdy wyjeżdżasz na wakacje i nie ma Cię na dłużej niż 8 dni? Najpierw przykryj basen brezentem. Następnie dostosuj pH do 7,0 – 7,4 a zawartość chloru do ok. 0,6. Umieść multitab (tabletkę długoterminową) w skimmerze i pozwól, aby system filtrów pracował przez czas. Sprawdź jakość wody po przyjeździe i w razie potrzeby wyreguluj.

Wykonywać jakie zadania i jak często?

basen-pielęgnacja-czyszczenie-średnio-czysta-woda

Tutaj zebraliśmy niezbędne zadania do prawidłowej konserwacji basenu.

Codzienny:

 • Usuń liście i opadły brud z powierzchni wody za pomocą siatki
 • Obieg wody 2-3 razy dziennie
 • Sprawdzanie wartości pH i środka dezynfekującego

Wartość pH i zawartość chloru należy mierzyć po każdym deszczu i burzy.

Regularnie:

 • zaopatrzyć w świeżą wodę
 • Oczyść ściany i krawędź
 • Odkurz dno basenu – za pomocą ręcznego odkurzacza do dna, automatycznego odkurzacza basenowego lub robota basenowego.
 • Dodaj środek przeciw glonom do basenu raz w tygodniu
 • Płukać wstecznie filtr piaskowy co 7 dni
 • Kosz odpieniacza i filtr w pompie należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu

Aplikacja do konserwacji basenu – idealna dla początkujących

stalowa-ściana-basenowa-okrągła-konserwacyjna-sprzątanie-lato

Aplikacja do konserwacji basenów umożliwia właścicielom basenów sprawdzanie jakości wody za pomocą smartfona i uzyskiwanie ważnych informacji do analizy basenu. Można to wykorzystać do obliczenia wartości wody, dodawania chemikaliów i późniejszego dozowania. Pomocne narzędzie nawet dla początkujących!