Prace ogrodowe

Zwalczanie stonki ziemniaczanej: domowe sposoby na zwalczanie szkodników w przydomowym ogrodzie

Szybko się rozmnaża i może w krótkim czasie spowodować duże szkody w uprawach i zjadać wszystkie ich liście. Odkąd stonka ziemniaczana została sprowadzona z USA około 150 lat temu, stała się jednym z najczęstszych szkodników w przydomowym ogrodzie. Wyjaśniamy, jak szybko rozpoznać inwazję i zwalczyć stonki ziemniaczanej.

Zwalczanie stonki ziemniaczanej: jak rozpoznać szkodnika na czas

Zwalczanie stonki ziemniaczanej Naturalnie Wskazówki dotyczące wykrywania szkodników

Aby zwalczyć stonki ziemniaczanej, pierwszą rzeczą, która jest ważna, jest to, że działasz na czas. Samice składają jaja na początku lata i gdy wylęgają się larwy, mogą szybko zaatakować i pożreć wszystkie rośliny w ogródku warzywnym. Pierwszym krokiem w walce z nim jest zatem zapobieganie. Od połowy kwietnia sprawdzaj wszystkie rośliny pod kątem jajek i śladów jedzenia dwa razy w tygodniu. Gołym okiem można zobaczyć dorosłego stonki ziemniaczanej, a także larwy i jaja.

Jak rozwija się stonka ziemniaczana i co można z tym zrobić?

  • Jajka są złotożółte, małe i znajdują się głównie na dolnej stronie liści. Samice składają razem wszystkie od 20 do 60 jaj. Jeśli zauważysz je na wiosnę, działaj szybko i zbierz wszystkie jajka. W ten sposób można zapobiec wylęganiu się larw i rozmnażaniu się stonki ziemniaczanej bez ograniczeń.

Larwy stonki ziemniaczanej rozpoznają i walczą z biośrodkami

  • Kolor larw zmienia się w zależności od wieku od ciemnożółtego do ceglastoczerwonego. Larwy mają również małe ciemnobrązowe plamki po bokach. Zwykle wykluwają się około trzech do sześciu dni po złożeniu jaj przez samice. Ich rozmiar jest różny, ale nie przekracza 10 mm. Jeśli więc znajdziesz w ogrodzie dużą gąsienicę, nie jest to chrząszcz Colorado. Ale jeśli widzisz dużo małych pomarańczowych larw, powinieneś działać jak najszybciej i użyć domowego środka, aby je zwalczyć.

Jak naturalnie zwalczać stonki ziemniaczane Wskazówki dotyczące wykrywania infestacji

  • Stonka ziemniaczana ma około 10 mm długości z żółtym grzbietem i ciemnobrązowymi paskami wzdłuż skrzydeł. Głowa ma kolor od pomarańczowego do ceglastoczerwonego i ciemnobrązowe kropki. Owady są odporne na większość pestycydów i insektycydów. Ale nie są niebezpieczne, ponieważ nie żywią się liśćmi roślin.
  • W pierwszej kolejności chrząszcze Colorado atakują ziemniaki. Ale jeśli nie mają wystarczającej ilości pożywienia, inne uprawy w ogrodzie warzywnym również padną ich ofiarą. Jeśli widzisz oznaki żerowania, jest to pewny znak, że larwy już się wykluły. Dlatego musisz zapobiegać rozprzestrzenianiu się.

Co możesz zrobić z chrząszczami Colorado? Te domowe środki pomogą z tym walczyć

Szkodnik zwalczający stonki ziemniaczane pozbądź się końcówek

W latach po pierwszej wojnie światowej rolnicy musieli kontrolować stonka ziemniaczanego. W tym czasie ziemniaki były jednym z najważniejszych produktów spożywczych. Dlatego ludzie najpierw próbowali ręcznie zbierać larwy i jaja. Przez kilka następnych lat zwalczali chrząszcza pestycydami. Jednak szkodnik jest bardzo elastyczny i wykształcił odporność. Dziś wykwalifikowani ogrodnicy wiedzą, że niektóre domowe środki zaradcze okazują się skuteczniejsze niż pestycydy. Niewskazane jest również stosowanie chemicznych pestycydów, ponieważ są one również niebezpieczne dla pożytecznych owadów. Dlatego o wiele lepiej jest walczyć w naturalny sposób ze stonkami ziemniaczanymi.

Olejek z miodli indyjskiej jako domowy środek na stonki ziemniaczane

Używanie oleju neem jako domowego środka na stonki ziemniaczane Wskazówki

Jeśli chcesz naturalnie walczyć z chrząszczami Colorado, możesz spróbować neem. Olejek neem pozyskiwany jest z nasion owoców indyjskiego drzewa neem. Olej ma gorzki smak i nieprzyjemny zapach. Olejek z Neem jest nieszkodliwy dla owadów zapylających, ale jest śmiertelny dla larw. Dzieje się tak, ponieważ spożywają duże ilości toksycznej substancji wraz z pożywieniem (liście roślin)..

Kiedy stosować neem przeciwko chrząszczom Colorado?? Jeśli zobaczysz larwy i chrząszcze Colorado w czerwcu i lipcu, możesz sam zrobić spray z olejkiem neem. W tym celu rozcieńczyć olejek neem w stosunku od 1 do 100 z wodą. Rozpuść więc 1 ml olejku neem w 100 ml wody. Następnie wlej roztwór do butelki ze spryskiwaczem i użyj go do spryskania upraw tuż przed wschodem słońca. Chrząszcze Colorado będą następnie przez cały dzień połykać trującą substancję wraz z pożywieniem. Następnie możesz raz w miesiącu podlewać rośliny roztworem oleju neem jako środek zapobiegawczy. Aby to zrobić, rozpuść 5 ml oleju neem w 10 litrach wody.

Mączka skalna przeciwko chrząszczom Colorado

Mączka skalna przeciwko stonce ziemniaczanej naturalny środek domowy

Mąka kamienna wytwarzana jest z lawy. Szczególną cechą mąki skalnej jest to, że zawiera ważne pierwiastki śladowe. Dlatego często podaje się go jako nawóz. W przypadku inwazji stonki ziemniaczanej pełni jednak inną funkcję: jest przyjaznym dla środowiska środkiem przeciwko stonce ziemniaczanej. Aby to zrobić, po prostu zapylaj nim rośliny. Mąkę kamienną należy stosować na wiosnę, gdy zaraza dopiero się zaczyna. Jeśli znajdziesz dużo jaj i larw, może je spowolnić. Jednak domowe lekarstwo nie jest w stanie zabić wszystkich larw.

Kiedy stosować mąkę kamienną? Jako pomoc w przypadku porażenia w czerwcu i lipcu. Jeśli wcześnie zauważysz porażenie i wykluło się tylko kilka larw, możesz je zabić mąką kamienną i zebrać jaja. W przeciwnym razie możesz połączyć mąkę kamienną z preparatem bakteryjnym.

Co pomaga w walce z chrząszczami Colorado: Gnojowica z pokrzywy lub chrzanu

Użyj chrzanu przeciwko chrząszczom Colorado, takim jak

Za pomocą gnojowicy z pokrzywy lub chrzanu nie można zabić szkodników, ale można je wypędzić z ogrodu. Do pustego i czystego wiadra kompostowego wlej 5 litrów wody z kranu i dodaj 100 g suszonego chrzanu lub pokrzywy. Odkryte wiaderko postaw w nasłonecznionym miejscu w ogrodzie na około 4 dni, a następnie wlej spray do opryskiwacza ciśnieniowego. Użyj go do zwilżenia wszystkich części rośliny. Powtarzaj proces tak często, jak to konieczne. Możesz spryskać nim rośliny już wiosną, aby odstraszyć chrząszcze ziemniaczane.

Kiedy stosować domowe środki zaradcze?? Wiosną przed pierwszym porażeniem, a następnie w sierpniu, aby zapobiec powtórnemu rozprzestrzenieniu.

Zwalczanie chrząszczy Colorado za pomocą mięty: W ten sposób możesz sam zrobić spray

Zwalczanie stonki ziemniaczanej za pomocą wywaru miętowego Wskazówki i przepis na pestycydy

Mięta jest trująca dla stonki ziemniaczanej. Jeśli chcesz z nim walczyć ze szkodnikami, możesz sam zrobić bulion miętowy. Postępuj w podobny sposób jak przy robieniu herbaty miętowej. Zagotuj 1 litr wody i zalej 5 garściami mięty. Pozostaw miętę na pół godziny. Po ostygnięciu wody ostrożnie odcedź napar, a następnie rozcieńcz 10 litrami zimnej wody. Użyj sprayu bezpośrednio na wszystkie rośliny (zarówno dotknięte ziemniaki, jak i ich bezpośrednich sąsiadów).

Kiedy stosować miętę w walce z chrząszczami Colorado?? Jeśli inwazja jest silna, mięta okazuje się bardzo skutecznym środkiem zwalczającym.

Naturalna walka ze stonki ziemniaczanej: fusy z kawy w profilaktyce

Zapobiegaj chrząszczom ziemniaczanym za pomocą fusów z kawy Porady kulinarne

Czy udało Ci się opanować inwazję wiosną lub w czerwcu/lipcu? Teraz prewencja odgrywa kluczową rolę. Bardzo ważne jest, aby wypędzić stonki ziemniaczane z ogrodu kuchennego. Ponieważ w sierpniu zaczyna się druga faza i w suche lato szkodniki szybko się rozmnażają. Aby tego uniknąć, możesz użyć fusów z kawy. Wystarczy posypać fusami z kawy rośliny i ziemię wokół ogrodu kuchennego bardzo wcześnie rano przed wschodem słońca. Colorado nie przepadają za fusami z kawy i pozbędziesz się ich na dobre.

Naturalne zwalczanie chrząszczy Colorado: bakterie

Naturalnie zwalczaj szkodniki stonki ziemniaczanej w przydomowym ogrodzie

Jeśli zaatakowanych jest zbyt wiele upraw, możesz użyć bakterii do zwalczania stonki ziemniaczanej. W szczególności Bacillus thuringiensis tenebrionis jest stosowany przez producentów warzyw ekologicznych. Preparaty zawierające bakterie można znaleźć w centrum ogrodniczym. Są śmiertelne tylko dla szkodników jedzących roślinę. Nie są szkodliwe dla owadów zapylających, zwierząt ani ludzi. Rodziny z małymi dziećmi lub zwierzętami powinny zasięgnąć porady w centrum ogrodniczym. Aby preparat zadziałał, należy spryskać rośliny tam, gdzie znajdują się szkodniki. Bardzo ważne jest również, aby temperatury nie spadły poniżej 15 stopni. Preparat nadaje się zatem do stosowania latem przy umiarkowanych i bardzo silnych infestacjach.