Prace ogrodowe

Zwalczanie rdzy róży za pomocą domowych środków: W ten sposób można naturalnie leczyć grzybicę

Małe, nieestetyczne, czerwonawo-brązowe plamki na płatkach róż są oznaką rdzy róż. Nieleczona w odpowiednim czasie i prawidłowo choroba grzybicza może mieć poważne konsekwencje dla roślin. Na szczęście istnieją skuteczne metody jej zwalczania i zapobiegania. Wyjaśniamy, jak można leczyć rdzę różaną domowymi sposobami.

1. Zwalcz rdzę róży za pomocą domowych środków zaradczych: najważniejsza rzecz w chorobie grzybiczej

Spryskaj róże domowymi sposobami

Różana rdza to choroba grzybicza wywoływana przez grzyby rdzy “Phragmidium tuberculatum” lub ich blisko spokrewnione rodzaje grzybów z podziału grzybów. Patogeny atakują tylko róże, a uszkodzenia są łatwe do zauważenia, zwłaszcza wiosną i latem. Większość nowych odmian róż jest odporna na rdzę różaną i przy odpowiedniej pielęgnacji w ogóle nie zachoruje. Są one zwykle zaopatrzone w pieczęć ADR.

1.1. Naturalne zwalczanie rdzy róż: Możliwe przyczyny ataku grzybów

Różana rdza oczywiście zwalcza szkody spowodowane przez zarodniki

Nawet silne odmiany są podatne na grzybicę, jeśli lokalizacja im nie odpowiada. Jako prawdziwe dzieci słońca dobrze się czują w pełnym słońcu. Są róże, które tolerują jasny odcień, ale są osłabione. Możliwe przyczyny ataku grzybiczego to:

 • Za mała odległość między roślinami w grządce. Jeśli krzewy znajdują się zbyt blisko siebie lub innych bylin, ich liście nie mogą wyschnąć. Wilgotne liście sprawiają, że róże są podatne na choroby grzybowe.
 • Niewłaściwe nalewanie: Róże należy podlewać wokół stopy na poziomie podłogi. Liście powinny pozostać suche podczas podlewania.
 • Niewłaściwy czas nalewania: Róż nie należy podlewać wieczorem ani późnym popołudniem. Tak więc wilgoć pozostanie w glebie przez noc, a wilgotna gleba zapewnia pożywienie dla grzybów. Byliny najlepiej podlewać wcześnie rano, aby woda mogła wyparować w ciągu dnia.
 • Niewłaściwy partner do sadzenia: Często róże łączy się z innymi czcicielami słońca, takimi jak lawenda. Te dwie rośliny mają zupełnie inne wymagania co do jakości gleby. Róże potrzebują gleby bogatej w składniki odżywcze i regularnego nawożenia. W przeciwieństwie do lawendy preferuje glebę ubogą w składniki odżywcze.

Jak wyglądają chore róże Uszkodzenia i wskazówki dotyczące zapobiegania

 • Ta sama lokalizacja dla nowych róż: Gdzie miesiąc temu bez problemu rósł stary krzew róży, czy nowa odmiana róży nie czuje się dobrze? Winna jest za to gleba. Podstawowa zasada w pielęgnacji róż to: nigdy nie sadzić nowych róż w miejsce starych. Albo całkowicie zamień dno o głębokości 100 cm i szerokości co najmniej 150 cm wokół róż, albo znajdź nowe miejsce dla róż.
 • Nieprawidłowy rozmiar wiadra: Róże uprawiane w doniczkach również mają specjalne wymagania. Przede wszystkim decydującą rolę odgrywa wielkość wiadra i drenaż.

Pierwszym krokiem w walce z grzybicą róż jest identyfikacja przyczyny i podjęcie niezbędnych środków, aby zapobiec powtórnej inwazji.

1.2. Zwalczanie rdzy róży za pomocą domowych środków zaradczych: Szkody

Uszkodzenia rdzy róży Jak wygląda grzyb na różach

Jak wygląda grzyb na różach?

Patogeny stają się zauważalne na krótko przed pączkowaniem wiosną. Najpierw atakowane są pędy – w tym miejscu tworzą się zarodniki, które mają mocny pomarańczowy kolor. Później rozprzestrzeniają się i atakują również liście roślin – na górnej stronie liści pojawiają się czerwonawe kropki, które pod koniec lata stają się czarne. Charakterystyczne dla choroby róż jest to, że porażone liście odpadają latem. Jednak grzyby zimują na zdrewniałych częściach rośliny, a także atakują nowe liście następnej wiosny.

 Jak wyglądają chore róże?

Schemat uszkodzeń zmienia się w ciągu lata. Wiosną doświadczony ogrodnik hobbystyczny może już rozpoznać pierwsze oznaki porażenia. Sprawdź młode pędy i zdrewniałe części roślin pod kątem czerwonobrązowego proszku. Na początku lata na liściach pojawiają się pomarańczowo-czerwone kropki, a jeśli je odwrócisz, na grzbiecie znajdziesz zarodniki. W środku lata porażone liście zaczynają opadać, pod koniec lata pomarańczowe kropki stają się czarne. Zakażone róże wydają się osłabione, rosną wolniej, a zakwity słabną.

Mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy i rdza różana: oto różnice

Prawdziwy mączniak prawdziwy i mączniak prawdziwy i rdza różana rozpoznają różnicę!

Zarówno mączniak prawdziwy, jak i rzekomy mają jedną wspólną cechę z rdzą różaną: patogenami są grzyby. Ale to jedyne podobieństwo. Schematy uszkodzeń trzech chorób roślin znacznie się od siebie różnią.

Mączniak prawdziwy pokrywa tylko górną stronę liści popielatoszarym pyłem, ale nie uszkadza struktury liścia. Inwazję można łatwo zauważyć, ponieważ grzyby można zetrzeć ręcznie.

Mączniak rzekomy pokrywa tylko dolną stronę liści, a także atakuje strukturę liści. Oznacza to, że nie możesz tego tak łatwo wytrzeć.

Różana rdza atakuje również strukturę liścia i pokrywa zarówno dolną, jak i górną stronę liścia.

Skąd pochodzi różana rdza??

Grzyby wywołujące rdzę róży rozmnażają się poprzez zarodniki. Rozprzestrzeniają się przez opadłe liście. Wiatr może również roznosić zarodniki, często po całym ogrodzie.

Co zrobić z plamami rdzy na różach?

Jak wyglądają chore róże_ Uszkodzenie krzewu rdzy róży

Jeśli znalazłeś plamy rdzy na swoich różach, oto co zrobić:

1. Sprawdź całą roślinę pod kątem pomarańczowo-czerwonych plam lub zarodników. Sprawdź także inne pobliskie krzewy róż, róże okrywowe i róże pnące.

2. W przypadku lekkiej inwazji można usunąć i wyrzucić wszystkie porażone liście, a także nieco przerzedzić roślinę, aby jej liście szybciej wyschły.

3. Regularne nawożenie może wzmocnić roślinę i uczynić ją bardziej odporną na grzyby. Najlepiej stosować specjalny nawóz do róż z potasem i wapnem.

Kiedy stosować środki przeciw rdzy różanej?

Leczenie krzewu różanego przed rdzą różaną Wskazówki Instrukcje

W przeciwieństwie do innych chorób grzybowych róż, rdza róży rzadko zagraża całej roślinie. Jednak inwazja szkodników osłabia je i czyni je podatnymi na szkodniki. Dlatego powinieneś jak najszybciej walczyć z atakiem grzybów. Często wystarczy po prostu użyć domowego środka, aby zwalczyć chorobę róż. Przycinanie odmładzające i dobra pielęgnacja (regularne nawożenie i prawidłowe podlewanie) pomagają roślinie odzyskać siły i skutecznie zwalczać rdzę różaną.

Co zrobić z rdzą róży: domowe środki czy chemia?

Nie zaleca się używania środków chemicznych po raz pierwszy. Niewiele leków jest zatwierdzonych i jeśli nie są właściwie stosowane, mogą powodować szkody w środowisku. Dlatego należy uciekać się do chemikaliów tylko po obszernej radzie profesjonalisty i tylko w ostateczności.

Możesz również leczyć rdzę różaną za pomocą domowych środków. Podajemy kilka domowych środków zaradczych, których możesz użyć, aby wypowiedzieć wojnę grzybowi.

2. Zwalczaj rdzę róży za pomocą domowych środków zaradczych

Zwalczanie rdzy różanej za pomocą domowych środków Naturalne porady

Poniższe domowe środki zaradcze mogą pomóc w walce z rdzą róży. Jednak skuteczność nie została naukowo udowodniona. Niemniej jednak wielu ogrodników hobbystów odnotowuje sukcesy. Aby uzyskać dobry efekt końcowy, bardzo ważne jest, aby wcześniej odciąć i pozbyć się wszystkich dotkniętych części rośliny.

2.1. Domowy środek na rdzę różaną: mleko

Mleko przeciw rdzy róży Domowe sposoby na grzybicę

Mleko okazało się skutecznym środkiem domowym na mączniaka prawdziwego. Niektórzy ogrodnicy-hobbyści używają ich również w walce z rdzą róży. Domowy środek ma tę zaletę, że nie jest szkodliwy dla roślin, owadów, ptaków i ssaków. Możesz sam zrobić spray przeciwko rdzy różanej z mlekiem:

Mleczny spray przeciw rdzy różanej:

 • butelka ze spryskiwaczem, 1 litr
 • Całe mleko
 • woda

Najpierw zrób roztwór z pełnego mleka i wody. Aby to zrobić, rozcieńczyć mleko i wodę w stosunku 1 do 8. Wlać roztwór do butelki z rozpylaczem i spryskiwać nim liście i pędy co 5 dni.

2.2. Zrób sam pestycydy ze skrzypem polnym przeciwko rdzy różanej

Pestycydy ze skrzypem przeciw rdzy róży Przepis na naturalne domowe środki zaradcze

Następnie wyjaśnimy, jak można zrobić własny pestycyd ze skrzypu polnego. Roślina nie tylko zwalcza rdzę różaną, ale także inne grzyby, takie jak mączniak prawdziwy czy sadza. Możesz go również użyć do odpędzania mszyc.

Pestycydy ze skrzypem polnym przeciw rdzy róży:

 • 300 g skrzypu polnego, świeżego (alternatywnie kilka kropli ekstraktu ze skrzypu polnego)
 • 10 obranych ząbków czosnku
 • jedna cebula średniej wielkości
 • 2 litry wody
 • Olej roślinny do wyboru

Skrzyp i cebulę pokroić na małe kawałki, ząbki czosnku przekroić na pół. Zagotuj 2 litry wody w dużym rondlu, dodaj 2-3 krople oleju roślinnego i dodaj składniki. Zmniejsz ogień i gotuj przez około kwadrans. Następnie zdejmij go z pieca, odcedź i przelej napar do butelki. Następnie rozcieńczyć 100 ml wywaru w 500 ml wody i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Porażone rośliny spryskaj wczesnym rankiem.

2.3 Obornik pokrzywy przeciw rdzy różanej

Stwórz własną recepturę obornika z pokrzywy na nawóz organiczny

Możesz zwalczyć rdzę róży za pomocą domowych środków. Obornik pokrzywowy to popularny nawóz, który sprawia, że ​​rośliny wieloletnie są mniej podatne na choroby grzybowe.

Nawozy z pokrzywy:

 • 500 g liści pokrzywy
 • 5 litrów wody
 • plastikowe wiadro o pojemności 10 litrów
 • garść mąki skalnej

Pokrój liście na małe kawałki, włóż je do plastikowego wiaderka i zalej letnią wodą. Umieść plastikowe wiadro w pełnym słońcu i po 3-4 dniach dodaj garść mąki kamiennej. Codziennie rano mieszaj obornik. Po około dwóch tygodniach obornik z pokrzywy powinien mieć brązowy kolor. Kiedy nie widać piany na powierzchni, jest gotowe i możesz użyć jej do nawożenia swoich róż.

2.4. Zwalcz rdzę róży sodą oczyszczoną

Nawiasem mówiąc, możesz również użyć sody oczyszczonej, aby zrobić spray przeciwko rdzy różanej. Aby to zrobić, po prostu napełnij butelkę ze spryskiwaczem 2 litrami ciepłej wody i dodaj 4 łyżeczki sody oczyszczonej. Dobrze wymieszaj, aż soda oczyszczona się rozpuści i spryskuj róże roztworem raz w tygodniu.

2.5. Inne domowe środki zaradcze

Inne domowe środki i przepisy na rdzę róży

Istnieje kilka innych domowych środków zaradczych, które możesz wypróbować. Nie zaszkodzą różom, więc warto spróbować. Dla optymalnego efektu można w poniedziałek traktować rośliny mlekiem, aw niedzielę sosem czosnkowym. Usuń wszystkie dotknięte części rośliny przed każdym zabiegiem.

Napar z czosnku:

 • 10 ząbków czosnku
 • garść liści czosnku
 • 2 litry wody

Wlej wodę do rondla i zagotuj. Dodaj ząbki czosnku i drobno posiekane liście czosnku i wymieszaj. Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut. Odcedź wywar czosnkowy i napełnij go butelkami ze spryskiwaczem. Spryskaj roślinę dwa razy w tygodniu.

Zrób sobie bulion z paprociami przepis na rdzę różaną

Napar z orli:

 • 50 g liści paproci, drobno posiekanych
 • 500 ml wody

Pokrój liście paproci na małe kawałki, włóż je do rondla i zalej ciepłą wodą. Krótko zagotować i gotować na wolnym ogniu przez 20 minut. Następnie przenieś go do plastikowego pojemnika i pozostaw na 24 godziny w zacienionym miejscu w ogrodzie. Następnie odcedź napar i spryskaj nim roślinę.

Spryskaj olejem roślinnym i detergentem:

 • 10 kropli detergentu
 • 50 ml oleju roślinnego do wyboru
 • 1 litr wody
 • 1 opakowanie proszku do pieczenia

Włóż wszystkie składniki do plastikowego wiaderka, zalej je gorącą wodą i dobrze wymieszaj. Wlej spray do butelki ze spryskiwaczem i spryskuj nim tylko liście rośliny. Spray nie może dostać się do ziemi. Najlepiej więc używać go oszczędnie i spryskiwać nim liście wcześnie rano. Używaj co dwa tygodnie.

Jeśli nie uda Ci się zwalczyć rdzy róż domowymi środkami, możesz mocno przyciąć róże i przesadzić je w następnym roku.