Prace ogrodowe

Zwalczanie małych much w ziemi doniczkowej – te wskazówki pomogą

Muchy w ziemi doniczkowej - zwalczanie roślin domowych

Na początku zimy penetrujące, drobne, czarne muchy częściej pojawiają się na oknie, w donicach czy w resztkach nieporządnej ziemi. Mogą stać się prawdziwym utrapieniem, jeśli szybko rozprzestrzenią się wśród roślin domowych i zaludnią mieszkanie. Co jeden przeciwko? Muchy w ziemi doniczkowej możemy zrobić, ujawniamy poniżej.

Małe muchy w ziemi doniczkowej – poznaj wroga

Muchy w ziemi doniczkowej-walki-kos-sztuka-owadów-plagi

Zwykle muchy roślin doniczkowych wyglądają podobnie do muszek owocowych, ale są to rodzaje komarów, zwłaszcza muchówki. Ale mogą to być również muszki owocowe, muchy jabłecznikowe lub muchy ocetowe. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie rozwijają się z larw. Żywią się one głównie ziemią doniczkową i korzeniami rośliny. Roślina radzi sobie z niewielką liczbą małych much, co zwykle prowadzi do wzrostu liczby szkodników i dlatego jest później postrzegane jako plaga.

Muchy w ziemi doniczkowej – z zewnątrz w mieszkaniu

latające-doniczki-walczące-z-tarasem-lato-wewnątrz-rośliny-na zewnątrz

Niestety nieprzyjemne owady nie tylko przebywają w obszarze roślin, ale również docierają przez muchy do powierzchni takich jak parapety, stoły czy podłoga i dlatego mogą przenosić bakterie.Należy wspomnieć, że roślina doniczkowa może zostać zarażona larwami , tylko jeśli są w jednym Okresie, na przykład latem stanęli na zewnątrz, a potem przynieśli go z powrotem. Innym sposobem na wprowadzenie irytujących much do domu jest kupno ziemi doniczkowej, w której znajdują się już larwy muchy.

Zwalczanie małych much w ziemi doniczkowej – metodami naturalnymi i domowymi sposobami

Muchy w ziemi doniczkowej -walki-domowe-środki-zaprawki-kosz-kosz-ocet

Środki chemiczne odstraszają szkodniki, ale nie są dobrym rozwiązaniem dla roślin domowych, ponieważ mogą powodować alergie u mieszkańców. Jednak do zwalczania much w ziemi doniczkowej można wykorzystać wolne od chemii, naturalne metody. Używana jest przede wszystkim packa na muchy. Dlatego konieczne jest, aby muchy nie mogły składać nowych jaj w podłożu. Odkurzacz również nadaje się do tego celu.

Umiarkowanie podlewaj rośliny doniczkowe i zapobiegaj inwazji małych much w ziemi doniczkowej

Fly-doniczkowa-walka-woda-podlewanie-konewka-parapet

Obficie wilgotna do mokrej ziemia i ciepło to idealne warunki do rozwoju grzybów, które z kolei dostarczają pokarmu sciaridom lub małym muchom, co z kolei sprzyja ich rozmnażaniu. Dlatego warto również z tego powodu brać pod uwagę regularne podlewanie. Rośliny doniczkowe i tak tolerują suszę zwykle lepiej niż częste zaopatrzenie w wodę. Podstawki i donice nie powinny być cały czas pełne wody.

Żółte tablice przeciw mały Muchy w ziemi doniczkowej

mucha-doniczka-walka-z-żółtą-tablicą-naklejka

Żółty kolor przyciąga małe szkodniki, które osiedlają się na żółtej planszy. Dlatego należy go pokryć lepką powierzchnią, aby muchy nie mogły się go pozbyć. Żółte naklejki lub panele powinny pozostać w glebie rośliny doniczkowej przez kilka tygodni, aby usunąć szkodnika.

Wyeliminuj muchy w ziemi doniczkowej za pomocą domowych środków – płynnego roztworu do mycia soku wodnego 

Muchy-doniczka-walcząca-sok-roztwór-octu-płyn do mycia naczyń

Nie musisz kupować rozpuszczalników chemicznych, aby pozbyć się tych irytujących małych much, a sam możesz zrobić jeden z wody, soku i konwencjonalnego mydła do naczyń. Wymieszaj składniki i umieść je w pojemnikach obok roślin doniczkowych. Słodycz przyciąga małe owady, ale nie trzymają się one powierzchni ze względu na detergent i zanurzają się.

Zwalczaj małe muchy w ziemi doniczkowej z fusami kawy

Muchy-doniczkowa-walcząca-kawa-fusy-podłoże-mieszanie-gleby

Fusy z kawy to stare domowe lekarstwo, które każdy ogrodnik-hobbys może wykorzystać do uprawy roślin. Może nawet zwalczać muchy w ziemi doniczkowej. Wystarczy regularnie rozprowadzać odpowiednią ilość na podłożu w doniczce. Inną starą, ale skuteczną metodą jest umieszczanie zapałek do góry nogami w ziemi doniczkowej. Zawarte w nich puchnięcie zabija małe muchy i ich larwy.

Usuń małe muchy w ziemi doniczkowej, zamykając doniczkę

Muchy-doniczka-gleba-walcząca-podłoże-gleba-szczegóły-mieszanka

W przypadku dużej inwazji much, najbardziej sensowna byłaby metoda uszczelniania lub „pakowania” roślin. Porażoną ziemię doniczkową należy przykryć. Pończochy mogą być używane do małych roślin i nakładane na doniczkę. Uszczelnij szczelnie duże doniczki włókniną lub folią, która owija doniczkę. Można go pociąć na paski i zapiąć sznurkiem. Bardzo ważne jest szczelne zamknięcie otworu odprowadzającego wodę. Powinno to zająć 4-5, zanim zaraza zostanie całkowicie usunięta. Inną opcją jest posypanie powierzchni ziemi doniczkowej piaskiem ptasim lub piaskiem kwarcowym o wysokości co najmniej 1 centymetra. Warstwa piasku powinna zawsze pozostawać sucha. Oznacza to suszenie powierzchni podczas podlewania, ale zimnym powietrzem.

Zwalczanie inwazji much w roślinach domowych z ich naturalnymi wrogami

Muchy-doniczkowe-gleba-walcząca-podłoże-glebowe-larwy-jaja

Nicienie są naturalnymi drapieżnikami małych much, zwłaszcza ich potomstwa. Żywią się jajami much, a gdy ich nie ma, giną również nicienie. Możesz je kupić w sklepach ze sprzętem lub centrach ogrodniczych i jest bardzo łatwy w użyciu. Miesza się je z wodą do nawadniania i podlewa nią roślinę. Wnikają w larwy w podłożu i zabijają je.

Co zrobić przeciwko muchom w ziemi doniczkowej – wyczyść i przesadź

Rośliny z doniczkami i narzędziami ogrodniczymi

Ostatnią rzeczą, jaką możesz zrobić przeciwko muchom w ziemi doniczkowej, jest przesadzenie. Zaleca się staranne czyszczenie korzeni rośliny pod bieżącą wodą, aby larwy zostały całkowicie usunięte. Odpowiednie czyszczenie doniczek jest również niezbędne podczas przesadzania. Jeśli tylko jeden kwiat zostanie zaatakowany przez małe muchy, należy go odizolować od pozostałych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazy.

Małe muchy w ziemi doniczkowej roślin domowych

Muchy-doniczkowe-walczące-rośliny doniczkowe-ozdobne-rośliny-parapet

Larwy małych muszek w ziemi doniczkowej – zwróć uwagę przy wyborze podłoża

podłoże-doniczkowe gleba-roślina-podłoże-przesadzanie-średnie-przeciw