Prace ogrodowe

Zrób sam nawóz do oleandrów: 3 instrukcje dotyczące nawozów organicznych

Oleander, jeden z najpopularniejszych letnich kwitnących roślin w basenie Morza Śródziemnego, w ostatnich latach coraz częściej pojawia się w przydomowym ogrodzie. Krzew marokański fascynuje swoimi kwiatami i zapewnia wakacyjny nastrój na tarasie lub balkonie. Aby jednak roślina doniczkowa osiągnęła maksymalną wysokość i szerokość oraz obficie kwitła przez całe lato, właściwa pielęgnacja odgrywa kluczową rolę. Roślina potrzebuje dużo wody i regularnych składników odżywczych w okresie kwitnienia w okresie letnim. W tym celu w sklepach dostępne są zarówno specjalne nawozy długoterminowe, jak i płynne nawozy do oleandrów. Wielu ogrodników hobbystów wolałoby samodzielnie wytwarzać nawóz do oleandrów. Własnoręcznie wytwarzany nawóz organiczny zwykle nie jest gorszy od tego, który kupujesz i może poprawić glebę w donicy. Oferujemy 3 instrukcje, jak samodzielnie wykonać nawóz do oleandrów.

Sam przygotuj nawóz dla oleandrów: promuj wzrost i wydłużaj czas kwitnienia dzięki nawozom organicznym

Zrób własny nawóz organiczny z mąki kamiennej

Pielęgnacja oleandrów rozpoczyna się po posadzeniu. Krzew potrzebuje dużo wody. Dlatego najlepiej dobrze wylać ziemię doniczkową zaraz po posadzeniu, a następnie po raz pierwszy nawozić świeżą glebę. Wiosną oleander nawozi się zwykle dwa razy w miesiącu, a latem w razie potrzeby nawet co tydzień. Jednak zaleca się ostrożność podczas nawożenia. Własnoręcznie wyprodukowany nawóz organiczny potrzebuje więcej czasu niż nawóz płynny, aby uwolnić swoje składniki odżywcze. Niedoświadczeni ogrodnicy-hobbyści zwykle mają trudności z oszacowaniem odpowiedniej dawki i mają tendencję do używania zbyt dużej ilości nawozu w jednej dawce. Brązowe liście rośliny to znak, że oleander jest nadmiernie nawożony.

Ponieważ oleander rośnie bardzo szybko i obficie, potrzebuje nie tylko zwykłych składników odżywczych, takich jak azot i fosforany, ale także pierwiastków śladowych i minerałów. Dlatego większość ogrodników łączy kilka wariantów nawozu, aby uzyskać optymalne wyniki.

Zrób nawóz sam: mąka kamienna na wiosnę

Zrób własny nawóz Użyj fusów z kawy lub herbaty, aby dodać do kompostu

Mączka kamienna powstaje w wyniku mielenia kamienia i jest podawana energicznym roślinom jako dodatek do nawozu. Dla oleandra, który dobrze rośnie w lekko kwaśnej glebie, idealna jest mączka kamienna z diabazy lub lawy. Zaopatruje korzenie w niezbędne składniki mineralne i sprawia, że ​​krzew jest bardziej odporny na atak wszy czy przędziorków. Na wiosnę włącza się wokół korzeni rośliny. Jednak niektórzy ogrodnicy hobbyści wolą rozpuścić go w wodzie do nawadniania. Inni, którzy sami wytwarzają kompost, mieszają mąkę kamienną z kompostem. Wszystko zależy od odpowiedniej dawki: najlepiej 120 g na metr kwadratowy.

Zrób sam nawóz oleandrowy: Fusy z kawy jako nawóz organiczny

Oleander jako roślina doniczkowa w ogrodzie Pielęgnacja i wskazówki dotyczące nawożenia

Fusy z kawy są tradycyjnie dodawane do sterty kompostu w niemieckim ogrodzie. Jednak może być również stosowany jako nawóz organiczny, zwłaszcza dla ciężkich konsumentów, takich jak oleander. W ten sposób gleba doniczkowa zostaje wzbogacona w próchnicę i zakwaszona – idealna dla krzewu śródziemnomorskiego, który szczególnie dobrze czuje się w glebie próchnicznej o wartości pH poniżej 6,5. Tak powstaje nawóz z fusów kawy:

Samodzielne wytwarzanie nawozu Zalety i wady na pierwszy rzut oka

 • Zbierz fusy z kawy i posyp gazetę w ciepłym miejscu. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie przechowuj w hermetycznym miejscu.
 • Wiosną podczas sadzenia dodaj do gleby filiżankę pełną fusów i dobrze wymieszaj.
 • Po przesadzeniu lub posadzeniu przykryj glebę cienką warstwą ściółki z kory.

Skórki od banana to alternatywa dla fusów.

Robienie nawozu do oleandrów: skórki od banana

Wskazówki dotyczące nawożenia oleandrem dla ogrodników hobbystów i ogrodnictwa na wiosnę

Suszone skórki bananów, które zostały przetworzone na nawozy organiczne, są niedrogą alternatywą dla płynnych nawozów sprzedawanych przez sprzedawców detalicznych. Nadają się nie tylko dla oleandrów, ale mogą być również stosowane jako nawóz dla innych roślin. W ten sposób możesz sam zrobić nawóz oleandrowy ze skórki od banana:

 • Używaj tylko skórek z organicznych bananów, które nie zostały poddane działaniu pestycydów. Pokrój skórkę od banana na bardzo małe kawałki i rozłóż je na gazecie.
 • Połóż skórki od bananów w nasłonecznionym, ciepłym i suchym miejscu i poczekaj, aż całkowicie wyschną.
 • Suszone skórki od bananów przechowuj w hermetycznej puszce w chłodnym i ciemnym miejscu.

Pielęgnacja i nawożenie oleandrem dla większej ilości kwiatów Wskazówki

 • Po około dwóch tygodniach od wrobienia w ziemię mączki skalnej możesz zrobić płynny nawóz ze skórki banana i dodać go do wody do podlewania.
 • Aby to zrobić, wrzuć około 150 g skórki od banana do wrzącej wody i gotuj przez 2-3 minuty na małym ogniu. Następnie pozwól wodzie bananowej ostygnąć w temperaturze pokojowej przez noc. Przelej wodę bananową przez drobne sitko i usuń skórki od banana.
 • Zmieszaj 100 ml wody bananowej z 500 ml wody do nawadniania i podlewaj nią oleander co dwa tygodnie.

Zrób sam nawóz oleandrowy: skorupki jaj

Jak samemu zrobić nawóz oleandrowy ze skorupek jaj

Do produkcji nawozu organicznego nadają się nie tylko fusy z kawy i skórki od banana. Skorupki jajek mogą również dostarczyć Twojemu oleandrowi potrzebnych składników odżywczych. W ten sposób możesz sam zrobić nawóz oleandrowy ze skorupek jaj:

 • Zmiel skorupki trzech średniej wielkości jajek i umieść w jednorazowej misce z 1 litrem letniej wody.
 • Umieść miskę w chłodnym, suchym miejscu (ale nie w lodówce) i pozostaw na 7 dni bez pokrywki.
 • Następnie przesiej przez wodę drobnym sitkiem i usuń resztki skorupki jajka.
 • Podlewaj nim oleander co dwa tygodnie.

Nawozy organiczne własnej produkcji: przegląd zalet i wad

Zrób sam nawóz oleandrowy i przetwórz skórkę od banana w nawóz organiczny

Każdy, kto używa do swojego oleandru samodzielnie wykonanego nawozu organicznego, powinien zdawać sobie sprawę z jego wad i zalet. Oferujemy przegląd i wyjaśniamy, kiedy powinieneś sam zrobić nawóz do oleandrów:

+ Nawóz organiczny uwalnia składniki odżywcze znacznie wolniej, ale bardziej równomiernie. W ten sposób ogrodnicy hobbyści unikają wypłukiwania gleby przez deszcz lub podlewanie lub nagłego przeładowania zbyt dużą ilością nawozu.

Nawozy oleandrowe samemu robią wskazówki dotyczące fusów kawowych

+ Nawóz organiczny nie jest niebezpieczny dla dzieci i zwierząt. Praktycznie niemożliwe jest wytworzenie zbyt wysokich stężeń nawozu organicznego, a tym samym uszkodzenie oleandru.

– Wytwarzanie nawozu organicznego w domu to czasochłonne zadanie. Z tego powodu ogrodnik hobbystyczny powinien najlepiej zacząć od tego w zimie, aby na początku sezonu ogrodniczego było wystarczająco dużo nawozu.