Prace ogrodowe

Wskazówki dotyczące sadzenia podniesionych zagonów – które rośliny dobrze do siebie pasują?

Podniesione rabaty do sadzenia warzyw-ogrodu-drewna

Temat podnoszonych łóżek jest niezwykle ekscytujący dla wielu właścicieli ogrodów i balkonów. Istnieje wiele wskazówek i porad dotyczących budowania podniesionych łóżek z szerokiej gamy materiałów. Czy to z kamienia, za pomocą wiklinowego ogrodzenia czy muru, różnorodność możliwości jest prawie niewyczerpana. Prostym i nieskomplikowanym wariantem jest budowa jednego Podniesione łóżko daglezji To drewno jest odporne na warunki atmosferyczne i tylko nieznacznie się wypacza, nawet gdy pada dużo deszczu, na przemian z silnym nasłonecznieniem. Cięte bezpośrednio w sklepie z narzędziami, proste podniesione łóżko można w krótkim czasie zmontować w domu i umieścić w przewidzianym miejscu. Po zbudowaniu podniesionego łóżka i ułożeniu warstw można w końcu posadzić podniesione łóżko.

Sadzenie podniesionego łóżka – wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego miejsca

Grządka podniesiona z warzywami, sałatą i szczypiorkiem

Każdy, kto ma możliwość ustawienia podniesionego łóżka w miejscu nasłonecznionym lub częściowo zacienionym, powinien to zrobić. Ponieważ otwiera to wiele możliwości sadzenia podniesionej grządki. Istnieje niezliczona ilość warzyw, które preferują słońce lub półcień. Nie brakuje też ziół, wiosennych i letnich kwiatów. Każdemu, kto zdecyduje się na zacienione miejsce lub nie ma innego wyjścia, nadal ucieszy podniesione łóżko. Oczywiście może to być również lokalizacja w pełnym słońcu, wtedy temat podlewania odgrywa jeszcze większą rolę niż już ma.

Podniesione rabaty roślinne – zbiorowiska roślinne na stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione

Roślina podniesiona łóżko warzywne-dynia-słoma-ściółka

Warzywa na ogół potrzebują dużo słońca. Im mniej słońca, tym bardziej ograniczony wybór gatunków. Kultury mieszane są idealne na podniesione łóżka. Mówiąc prościej: kultury mieszane to zbiorowiska roślinne, które wyświadczają sobie nawzajem dobro. Szczegółowe informacje na temat kultury mieszanej można znaleźć w artykule “Groch uwielbia rzodkiewki” czytać.

Odpowiednia mieszanka sprawia, że ​​​​i jeśli kompatybilne rośliny stoją razem w podniesionym grządce, inwazja szkodników jest ograniczona. Podstawową zasadą jest to, że wiele różnych kultur powinno rosnąć razem na małej przestrzeni. Z kolei monokultury są podatne na szkodniki. Dlatego konsumenci powinni unikać np. całkowitego wyposażenia podniesionego łóżka w odmiany kapusty.

Ta mieszana kultura nadaje się do podniesionych łóżek w miejscach słonecznych lub częściowo zacienionych:

• Koperek

• cebule

• ogórki

• Sałatka

• Marchew

• Pomidory

• Szczypiorek

Tworzenie podniesionego łóżka: Wskazówki dotyczące prawidłowego napełniania i sadzenia

Budowanie podniesionego łóżka – pomysły na oszczędzający przestrzeń projekt ogrodu

Budowanie podniesionych łóżek w ogrodzie – 19 pomysłów z różnych materiałów

Posadź jadalne kwiaty w podniesionym łóżku z ziół i warzyw

Podniesiona roślina rabatowa kapusta-bratek-zapach-przeciw-szkodnikom

Rośliny należy sadzić naprzemiennie w rzędach. Różne zapachy, które wydzielają rośliny, dezorientują szkodniki, które nie mogą się już orientować. W rezultacie nie pojawiają się. Przydatnym dodatkiem są inne zioła i kwiaty, które nie tylko poprawiają wygląd podniesionego łóżka. Są również ważne dla pszczół i motyli oraz biedronek & Co., aby przyciągnąć. Konsumenci wspierają różnorodność biologiczną podniesionym łóżkiem w kulturze mieszanej. Jadalne kwiaty są najlepsze na rabatach z ziołami i warzywami. Są polecane

• nasturcje

• bratki

• Nie zapomnij mnie

Kwiaty z Kapuzinerkasse smakują ostro, bratki ostro, a niezapominajki słodko. Kwiaty dodają tego czegoś do własnej sałatki i dodają zdrowej przekąsce dodatkowej porcji indywidualności.

Grządka podniesiona – zbiorowiska roślinne w zacienionych miejscach

podniesione łóżko-drewno-czarny-żwir-warstwa-warzywa-zioła

Podnoszone łóżka w zacienionym miejscu niekoniecznie muszą obyć się bez warzyw. Specjalny wybór sałatek, warzyw, ziół i roślin kwiatowych, które również zapewniają tutaj opłacalne zbiory. Te rośliny nadają się do zacienionych miejsc:

• sałatki z liści

• Rodzaje kapusty

• Szpinak

• kalarepa

• Groszek

• rzeżucha ogrodowa

• Oregano

• Dziki czosnek

• Czosnek

Jako kwitnący towarzysz w zacienionych podniesionych łóżkach obok ziół

• kapusta Ruprechta

• Ostróżka

• Upamiętnij

godny polecenia. Zwłaszcza kapusta Ruprechta jest prawdziwym artystą cieni. Specjalista do ciemnych miejsc rozwija bardzo delikatne liście i subtelne, różowe kwiaty. Kwitnie od maja do października i może wytrzymać 0,25% normalnej dawki światła dziennego. Cierpi, gdy jego korzenie są uszkodzone, dlatego najlepiej o niego dbać w rogach i na krawędzi podniesionego łóżka.

Wiele pomocnych informacji i Stoły do ​​uprawy warzyw, Zioła i sałatki można znaleźć w serwisie informacyjnym pomocy żywieniowej, rolnictwie, ochronie konsumentów m.in. V. znaleźć.

Sadzenie wysokiego grządki – jeśli gleba jest odpowiednia, rośliny będą się dobrze rozwijać

Podniesione łóżka-sadzenie-drewno-włókniny-warstwy-wypełnienia-

Aby warzywa, zioła i rośliny kwitnące kwitły, nie wystarczy zapewnić im odpowiednią lokalizację i połączyć najlepsze możliwe rośliny zbiorowe. Gleba musi być odpowiednia, aby wzrost był obfity. Podwyższona grządka jest szczególnym ustawieniem dla roślin i powinna być prawidłowo ustawiona.

1. Na podłodze podniesionego łóżka powinna być ułożona siatka druciana, niezbyt gęsta i niezbyt szeroka. Myszy i inne zwierzęta nie powinny mieć możliwości wchodzenia do podniesionego łóżka przez ziemię.

2. Warstwa na siatce drucianej składa się z skorup i kamyków i działa jak drenaż.

3. Na drenaż należy położyć warstwę ziemi.

4. Kolejna warstwa składa się z gałęzi. Może to być na przykład przycinanie żywopłotu lub przycinanie drzew. Idealne są gałązki, gałązki, odpadki z krzewów i kawałki korzeni.

5. Ta warstwa jest również wypełniona ziemią.

6. Na wierzchu znajduje się naprzemienna warstwa krzewów, która składa się z drobno posiekanych gałęzi. To z kolei pokryte jest ziemią.

7. W przedostatniej warstwie użytkownicy mogą nakładać zielone sadzonki i liście, które ponownie miesza się z ziemią i przykrywa.

8. Wreszcie na samej górze kładzie się glebę, na której sadzi się warzywa, kwiaty i zioła. Może to być mieszanka ziemi ogrodowej i doniczkowej, przydatny jest również dodatek kompostu. Ostatnia warstwa powinna mieć co najmniej 10-15 cm.

Tak dobrze przygotowana uprawa powinna dobrze się udać.

Regularnie podlewaj i przynoś obfite plony

podniesione-wskazówki-nasadzenia-do-pielęgnacji-konewka-konewka

Im bardziej słoneczna lokalizacja, tym częściej łóżka należy podlewać. Warzywa zużywają dużo wody, a ci, którzy sadzą sałatę, powinni używać konewki przynajmniej dwa razy dziennie. Ziemia powinna być mokra, a rośliny muszą mieć wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie, zanim wyjdzie słońce. Ponieważ jeśli na liściach jest woda i słońce w nie uderza, może powodować ślady po oparzeniach. Aby uniknąć tego problemu, należy ponownie rozważyć zakup systemu nawadniania kroplowego. W przypadku nawadniania kropelkowego cienkie węże leżą na powierzchni łóżka. Węże te są wyposażone w małe otwory. Kiedy konsumenci odkręcają kran, woda ścieka na łóżka z niewielkim naciskiem. Części roślin nie są spryskiwane na mokro, unika się ryzyka „oparzenia słonecznego”.

Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą instalować nawadniania kropelkowego, pomocna jest praktyczna wskazówka: podczas sadzenia rzędów należy zastosować nawadnianie. Użyj konewki bez nasadki do podlewania rano i wlej wodę do krawędzi konewki. Wieczorem można wtedy nalewać z przystawką. Części rośliny wysychają w nocy i wcześnie rano do tego stopnia, że ​​słońce nie może im zaszkodzić.

Źródło:

Zdjęcie 1: pixabay © condesign (CCO Public Domain)

Obraz 7: pixabay © MIH83 (CCO Public Domain)