Prace ogrodowe

Warzywa w półcieniu: te pożyteczne rośliny rosną w zacienionym ogrodzie

Sadzenie warzyw w półcieniu na podniesionych łóżkach drewnianych

Pomidory, ogórki i rzodkiewki lubią słonecznie. Papryka, bazylia i oregano również nie mogą rosnąć w cieniu. Ale są też rośliny, które niekoniecznie muszą być na słońcu przez cały dzień. Jeśli własny ogród lub balkon jest skierowany na północ, wymagana jest przede wszystkim cierpliwość. Ale wysiłek jest zdecydowanie tego wart, ponieważ przy odrobinie wcześniejszej wiedzy nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogród warzywny. Przychodzimy z pomocą ogrodnikowi hobbystycznemu i proponujemy listę odpowiednich gatunków roślin. W artykule powiemy Ci również, co musisz wziąć pod uwagę i jak możesz sprostać wyzwaniu z dużą kreatywnością.

Warzywa na półcień – ile godzin słońca dziennie potrzebują uprawy?

Warzywa do lokalizacji w półcieniu, które uprawiają

Warzywa i słoneczne miejsca idą w parze dla większości ogrodników. Rzeczywiście – wrażliwe rośliny, takie jak pomidory czy ogórki, nie mogą dobrze rosnąć w cieniu, wietrze i mrozie i rosną najszybciej w miejscach nasłonecznionych. Każdy, kto zwyczajnie nie ma tak odpowiedniej lokalizacji – czy to dlatego, że została już posadzona, czy też dlatego, że dom/drzewo rzuca cień na posesję – nie musi się poddawać i nie musi całkowicie rezygnować z ziela czy warzywnika . Dobrze przemyślany dobór roślin i odrobina cierpliwości pomogą tutaj.

Ogólna zasada w tym przypadku brzmi: jeśli uprawiasz roślinę na jej korzenie lub owoce, wybierz słoneczne miejsce. Oznacza to, że łóżko powinno być na słońcu przez ponad 6 godzin dziennie. W każdym razie, jeśli użyjesz liści, łodyg lub pąków, wtedy miejsce w półcieniu (tj. Od 3 do 6 godzin słońca dziennie) jest w porządku. Żadna roślina nie przetrwa w gęstym cieniu drzewa liściastego (mniej niż 3 godziny bezpośredniego światła słonecznego dziennie).

Warzywa na półcień – rukola szybko rośnie

Warzywa do uprawy rukoli w półcieniu

Rukola jest mało wymagającą rośliną, która szybko rozprzestrzenia się w ogrodzie i rośnie nawet w półcieniu. Ale opinie są tutaj podzielone – to, co niektórzy opisują jako pyszny plon, dla innych jest zupełnie bez smaku.

Warzywa na stanowiska częściowo zacienione – fasola

Warzywa do sadzenia fasoli w półcieniu

Podobnie jak groszek, rośliny fasoli są prawdziwym prezentem dla hobbystycznego ogrodnika: rosną szybko i są mało wymagające, jeśli chodzi o słońce. Szczególnie polecane są wszystkie rodzaje fasoli wielokwiatowej. Wszystko, czego potrzebujesz, to pomoc do wspinaczki, której możesz użyć, aby się naprężyć. Fasola wielokwiatowa jest gotowa do zbioru najwcześniej trzy miesiące po siewie w maju. Tak więc strąki są zwykle zbierane od połowy do końca sierpnia.

Warzywa na półcień – burak

Sadzenie warzyw na buraki w półcieniu

Burak jest łatwy w uprawie i, co zaskakujące, bez problemu rozwija się w półcieniu. Wraz z fasolą francuską można ją sadzić w kulturze mieszanej. Roślina uwielbia spulchnioną, dobrze przepuszczalną i nawożoną glebę, którą należy utrzymywać w stanie wilgotnym. Regularne podlewanie zapewnia szybsze przygotowanie buraków do zbioru.

Brokuły łatwo rosną w półcieniu

Wskazówki dotyczące pielęgnacji brokułów w półcieniu warzywnym

Brokuły to jedna z tych roślin, które mogą wysadzać nasłonecznione grządki. Warzywa głowiaste są przyzwyczajone do miejsc częściowo zacienionych i przy odpowiedniej pielęgnacji można je zbierać dwa razy w okresie letnim – to wielka zaleta, ponieważ delikatne różyczki mogą wytrzymać maksymalnie 3-4 dni, nawet jeśli są przechowywane w lodówce. Wilgotna, bogata w składniki odżywcze i wapienna gleba odgrywa ważną rolę we wczesnej dojrzałości zbiorów. Nawet po siewie kapusta jest dokładnie podlewana. Po trzech tygodniach możesz dodać nawóz.

Brukselka zbiera się dopiero jesienią

pielęgnacja brukselki w półcieniu warzywnym

Jakoś, jeśli chodzi o warzywa na półcień, o brukselce zawsze się zapomina. Ale w rzeczywistości jest to najodpowiedniejszy kandydat – roślina sadzi się w maju, osiąga maksymalną wysokość w połowie lipca, a zbierana jest od października. Kapusta brukselska łatwo znosi mróz, deszcz i śnieg.

Kalafior jako roślina doniczkowa na balkon od strony północnej

Uprawiaj warzywa w półcieniu kalafiora

Kalafior i brokuły sadzi się zwykle na podwyższonym grządce lub doniczce – obie uprawy należą do tego samego rodzaju i mają podobne wymagania pielęgnacyjne. Tym bardziej – kalafior może wytrzymać nawet jesienne chłody, dlatego jest miłym dodatkiem do warzywnego plastra w środku lata.

Warzywa na półcień: różne rodzaje sałat zapewniają różnorodność w letnim menu

warzywa półcień sałatki roślina zdrowa

Czy to rzeżucha, ozdobna kapusta, endywia, czy może sałata – duży wybór rodzajów sałat gwarantuje, że każdy hobbystyczny ogrodnik znajdzie coś dla siebie. Poszczególne gatunki idealnie nadają się również jako rośliny doniczkowe i można je sadzić razem. Piaszczysta gleba, która jest regularnie podlewana, jest najlepszym warunkiem jej szybszej dojrzałości. W handlu specjalistycznym sprzedaje się głównie sadzonki, które wiosną są dozwolone na balkonie. Najpierw umieszcza się je w osłoniętym miejscu, po tygodniu w ograniczonym stopniu wytrzymują zimno i przeciągi. W miesiącach letnich poszczególne rośliny są następnie stopniowo zbierane i zastępowane nowymi.

Groch w zacienionym ogrodzie

sadzenie warzyw półcienisty groszek

Groch stawia glebie własne wymagania – nie toleruje nasiąkania wodą i, w przeciwieństwie do innych wspomnianych warzyw, uwielbia glebę bogatą w próchnicę. Mieszana kultura również nie wchodzi w rachubę – zwłaszcza z fasolą. Lepiej nadają się do tego jako prekultura w grządce, ponieważ są gotowe do zbioru wcześniej niż inne rośliny. Na przykład w podwyższonym łóżku po groszku można sadzić brokuły. Niektóre odmiany wymagają wsparcia wspinaczkowego. Wysiłek jest zdecydowanie tego wart, ponieważ rośliny oszczędzają w ten sposób miejsce.

Warzywa na półcień – szpinak

Warzywa do pielęgnacji szpinaku w półcieniu

Szpinak rośnie zaskakująco dobrze w miejscach częściowo zacienionych – roślina potrzebuje tylko kilku godzin światła słonecznego dziennie i uwielbia chłodniejsze wiosenne i jesienne klimaty. W tym przypadku jednak lepiej jest całkowicie zrezygnować z nawozu, aby w jego liściach nie tworzyły się azotany. W przeciwnym razie roślina jest mało wymagająca i uważana za łatwą w pielęgnacji. Latem nie ma na to miejsca w kulturze mieszanej, ale można ją po prostu posadzić przed i po tym samym łóżku. Szpinak jest popularnym składnikiem nie tylko licznych sałatek, ale także dań garnkowych.