Prace ogrodowe

Uodparnianie ziół na zimę – tak Twoje ulubione rośliny radzą sobie w zimnych porach roku

Zioła z własnego ogrodu ziołowego są ładne i mile widziane jako dodatek do gotowania, pieczenia i rękodzieła. Niestety, niektóre rośliny nie wytrzymują łatwo niskich temperatur w zimnych porach roku. Nie oznacza to jednak, że musisz wyrzucić zioła wrażliwe na zimno w zimie i odtworzyć ogród ziołowy w przyszłym roku. Przecież przy pomocy odpowiedniej zimowej ochrony możesz jeszcze w przyszłym roku cieszyć się ziołami i roślinami. Jeśli chodzi o ochronę przed mrozem, należy jednak wziąć pod uwagę, że różne zioła mają różne potrzeby. Wyjaśnimy, jak można zimować zioła.

Zimowanie ziół: zbieraj byliny przed nadejściem zimy

Suszenie ziół zimą i przechowywanie przydatnych wskazówek

Wiele ziół, które często można znaleźć w przydomowym ogrodzie ziołowym, to byliny. Oznacza to, że jesienią roślina zrzuca liście, a często także łodygi. Wiosną rośliny ponownie wyrastają z kłącza. Wśród bylin znajdują się zioła, takie jak melisa czy mięta, które można stosować jako naturalne środki lecznicze. W przypadku bylin wskazane jest zbieranie zdrowych liści już jesienią. Następnie możesz wysuszyć papiery i je przechowywać.

Przechowywanie ziół w szczelnym słoiku Wskazówki

Doświadczeni ogrodnicy-hobbyści radzą odcinać jesienią liście ziół, kwiatostany (jeśli występują) i łodygi. Zebrane zioła można następnie posypać na blasze do pieczenia i włożyć do piekarnika. Rozgrzej piekarnik do 50 ° i pozostaw drzwiczki lekko uchylone. Zioła schną zwykle 3-4 godziny, należy uważać, aby nie zbrązowieć liści. Najlepiej przechowywać je później w hermetycznym pojemniku. W razie potrzeby suszone zioła można wykorzystać np. do przygotowania herbaty i wiele leczniczych właściwości ziół ciesz się też zimą.

Nie przycinaj ziół o zdrewniałej podstawie aż do wiosny

Zimuj zioła i chroń je przed mrozem

Zioła drzewiaste to takie, które tworzą nowe pędy z łodyg po zakończeniu zimy. Zioła o zdrewniałej podstawie są zwykle ścinane na początku wiosny. Zimą można po prostu pozostawić rośliny na zewnątrz, nie trzeba ich zimować ani chronić przed mrozem. Dopiero w przyszłym roku, od połowy do końca kwietnia, przyjdzie pora na przycinanie.

Uodparnianie ziół na zimę: polar chroni szczególnie wrażliwe zioła

Zioła śródziemnomorskie hibernują lawendę suchą i przechowują

Niektóre zioła tolerują mrozy. Niemniej jednak potrzebują ochrony przed szczególnie mroźnymi temperaturami. Zwłaszcza śnieg może uszkodzić takie zioła na balkonie, a nawet je zamrozić. Do ziół wrażliwych na mróz należą np. niektóre rodzaje lawendy, liście laurowe, rozmaryn czy szałwia pstrokata. Jeśli te rośliny nie zimują w domu, wymagają szczególnej ochrony w zimnych porach roku. Dobrze wyposażone, rośliny te mogą jednak zimować – często lepiej niż w pomieszczeniach – w wannie lub sadzone na otwartej przestrzeni.

Polar jest szczególnie odpowiedni do ochrony wrażliwych ziół na zewnątrz przed zimnem. Kupując jednak należy upewnić się, że jest to gruby polar w tzw. „jakości ogrodniczej”. Tylko wtedy materiał naprawdę jest w stanie chronić wrażliwe zioła przed mrozem i śniegiem. Jeśli jest to mocna włóknina jakości ogrodniczej, to waży nie mniej niż 90 gramów na metr kwadratowy. To wystarczy, aby chronić wrażliwe rośliny przed uszkodzeniem przez mróz.

Przygotowanie ziół odpornych na zimę w słoikach Wskazówki dla ogrodników hobbystów w zimie

Aby stworzyć ochronę przed zimnem z runa, owiń roślinę odpowiednio dużym kawałkiem runa. Na przykład kije bambusowe są pomocne jako podstawa. Po zbudowaniu ramy wokół roślin można ją owinąć polarem. Chroni to roślinę przed mrozem, ale runo jej nie uszkadza. Jeśli temperatura spadnie szczególnie mocno, należy również przykryć włókniną górną część rośliny. Najlepiej jest również obciążyć runo w obszarze podłogi kamieniami. Włóknina przepuszczająca światło, wodę i powietrze całkowicie otacza roślinę i chroni ją jak koc śniegu.

ten Rozsiewanie ściółki osiągać. Aby to zrobić, po prostu przykryj ziemię wokół rośliny grubą warstwą liści lub np. posiekaną korą. Warstwa ściółki ma wtedy działanie izolujące i chroni korzenie samej rośliny przed silnymi mrozami.

Zioła zimujące: Zioła szczególnie wrażliwe na zimno mogą zimować w domu

Zimuj zioła w domu i przechowuj je na parapecie

Niektóre zioła są szczególnie wrażliwe na mróz. Zioła, które szczególnie cierpią z powodu przeziębienia to bazylia, pachnąca pelargonia i werbena cytrynowa. Wspólną cechą tych roślin jest to, że generalnie nie tolerują mrozów. Jeśli istnieje ryzyko mrozu, zdecydowanie powinieneś przynieść te rośliny do domu. W przeciwieństwie do wielu innych roślin mniej cierpią z powodu zmiany lokalizacji niż z powodu zbyt niskich temperatur.

W domu należy wtedy umieścić rośliny jak najjaśniej i w temperaturze od 10 do 15 stopni. Jest to również ważne: aby dobrze się rozwijać w pomieszczeniach, rośliny potrzebują bardzo wysokiej wilgotności. Jeśli nie masz nawilżacza, możesz również postawić małą miskę z wodą obok ziół. Ponadto fontanna wewnętrzna może również zapewnić przyjazne dla roślin warunki klimatyczne, na przykład.

Zimowanie ziół: nawet szczypiorek przetrwa zimę

Zimowanie cebuli ozdobnej Wskazówki dotyczące ziół na zimę

Szczypiorek to jedno z najpopularniejszych ziół kulinarnych. Niemcy zawsze lubią nim doprawiać swoje potrawy. Zwykle wiosną i latem rozwija się na zewnątrz w łóżku lub wannie. Jednak szczypiorek może również przetrwać zimną porę roku. Aby to zrobić, musi jednak „przenieść się” z łóżka do garnka. Mała sztuczka z przesadzaniem pomaga zapewnić, że przesadzanie się powiedzie:

Aby przesadzić szczypiorek, użyj widelca do kopania, aby usunąć całą kulkę szczypiorku z ziemi po pierwszych przymrozkach. Następnie możesz podzielić roślinę na kilka pojedynczych części. Każda sekcja powinna mieć średnicę około 10 centymetrów. Następnie każdy z kawałków można posadzić w doniczce wypełnionej świeżą ziemią, szczypiorek skrócić do kilku centymetrów i ustawić doniczki w jasnym, nasłonecznionym miejscu. Idealnie temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 20 stopni, aby nic nie stało na przeszkodzie zbiorowi szczypiorku nawet zimą.