Prace ogrodowe

Tworzenie ogrodu permakulturowego – w ten sposób tworzysz łatwy w pielęgnacji i produktywny ekosystem!

podział stref nawożenia ogrodów permakulturowych

Koncepcja naturalnie zaprojektowanego ogrodu różni się od tradycyjnego zarządzania terenem zielonym – tworząc zrównoważony cykl bez chemii, ostatecznie powstaje łatwy w pielęgnacji i produktywny ekosystem. Tak zwany ogród permakulturowy opiera się na zasadzie samoregulacji i obiecuje mniejsze ogrodnictwo i większe plony w porównaniu z konwencjonalnymi metodami – ale na co trzeba zwrócić uwagę przy planowaniu ogrodu permakulturowego, na co należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu , a co jest ważne w dalszej roli projektowej, dowiedz się z artykułu.

Ogród permakulturowy – planowanie ogrodu odgrywa decydującą rolę w sukcesie

kombajn kompostowy do nawożenia ogrodu permakulturowego

Pierwszym krokiem do zacisznego ogrodu permakulturowego jest planowanie. Stosowane są tu również podstawowe zasady konwencjonalnego projektowania ogrodów – w przeciwieństwie do tego procesy są w naturalny sposób regulowane przez sadzenie rodzimych drzew, krzewów i roślin. Najpierw należy sporządzić szkic nieruchomości, na którym zaznaczono punkty kardynalne. Ten szkic jest punktem wyjścia, następnie stopniowo dodawane są nowe informacje.

Potem przychodzi ochrona przed wiatrem – odgrywa decydującą rolę w tworzeniu Permagarten. Normalnie po wschodniej stronie można stworzyć dziki żywopłot jako wiatrochron – do wyboru jest kilka roślin. Lilacberry jako element żywopłotu z dzikich owoców wabi ptaki i owady, rodzima kalina (krzew biało kwitnący) może dorastać do 3 metrów wysokości, róża dzika rośnie silnie, szybko się rozrasta wraz z korzeniami i ma jadalne owoce bogate w witaminy C..

permakultura ogród małe warzywa kwiaty owoce

Ponadto północna strona jest chroniona przed zimnym wiatrem przez drzewa i krzewy – na przykład szybko rosnące drzewa to jesiony, które w pierwszych dziesięciu latach mogą osiągnąć nawet dwanaście metrów wysokości. Zobaczyły się same, można je pokroić i dać owoce – orzechy (niejadalne). Po zachodniej stronie ogród permakulturowy osłaniają żywopłoty lub niskie byliny. Ogrodnik hobbystyczny nie musi planować parawanu od strony południowej, ta strona zwykle pozostaje otwarta.

Na początku należy zwrócić uwagę na warunki światła i cienia – jeśli ogród warzywny jest wystawiony na silne promienie słoneczne przez cały dzień w okresie letnim, rośliny mogą wyschnąć. Na pewno warto tu zasięgnąć porady, ponieważ ten krok jest kluczowy dla późniejszego projektu ogrodu. Wiele szkół ogrodniczych oferuje specjalne szkolenia z permakultury, ale lokalna szkółka drzewna może również odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

Podziel Permagarten na strefy

permakultura ogród warzywny łata tworzyć przykłady

Drugim krokiem do Permagarten jest podział na strefy – w zależności od nakładu projektowego, nieruchomość podzielona jest na kilka obszarów. Dom i przylegający do niego taras, na którym rodzina lubi spędzać czas, tworzą strefę 1. Teren bezpośrednio przy tarasie i wokół domu, gdzie np. rośliny doniczkowe są eksponowane latem, sadzone są pachnące kwiaty i Rośliny żywopłotowe, takie jak róże pnące, zapewniają cień w gorące letnie dni, tworząc strefę 2. Większość ogrodników hobbystów buduje tutaj również szklarnię, jeśli jest to konieczne dla ogrodnictwa. Można tu również stworzyć oczko wodne i inne elementy wystroju ogrodu.

Elementy permakultury – stwórz ogród warzywny

ogród permakulturowy jadalne planowanie ogrodu warzywnego

Następna strefa 3 znajduje się stosunkowo blisko domu lub szopy ogrodowej – i może być podlewana w zależności od potrzeb. Zazwyczaj sadzi się tu warzywa, które lubią wilgotną glebę, ale poza tym są łatwe w pielęgnacji i są odwiedzane ponownie tylko w czasie zbiorów – na przykład dynie, ziemniaki, dzika kapusta lub dzikie pomidory. Ziemniaki okazują się być wszechstronnym talentem – są łatwe w uprawie, łatwe w pielęgnacji i bez problemu znoszą mróz i śnieg. Eksperci zalecają sadzenie wczesnych ziemniaków w zagonach ze średnio wczesnymi i późnymi ziemniakami nadającymi się do przechowywania, aby mieszkańcy mogli cieszyć się własną produkcją przez cały rok. Na przykład wczesną odmianę Christa można łączyć z Meliną, odmianą średnio-wczesną, nadającą się do przechowywania. Niedoświadczeni ogrodnicy nie mogą się pomylić z najpopularniejszą odmianą, Lindą. Dzika kapusta, nadal znana jako brassica oleracea, preferuje gleby gliniaste, wilgotne i może być wysiewana zarówno na stanowiskach zacienionych, jak i słonecznych. Dzikie pomidory dobrze rosną zarówno w doniczkach, jak iw ogrodzie, bez problemu znoszą wilgoć i mróz, nie wymagają nawozu. Ogrodnik musi zaplanować około 3 metrów kwadratowych na roślinę. Złota Porzeczka to popularna i pyszna odmiana.

Ogród permakulturowy – krzewy owocowe i drzewa owocowe

permakultura kurczaki ogrodowe stragany budują szkodniki eliminują

Strefa numer 4 jest uważana za łatwiejszą w utrzymaniu niż pozostałe – to jest właśnie właściwe miejsce na sad. Na przykład jagoda goji, która nie tylko szybko rośnie i bez problemu przetrwa zimę na zewnątrz, ale jej owoce zawierają również wiele zdrowych witamin i składników. Owoce aronii wzmacniają układ odpornościowy i wyśmienicie smakują. Żywotna jagoda nie jest jedną z rodzimych roślin, ale ma decydującą zaletę – oprócz owoców jadalne są również liście. Borówka cieszy się dużą popularnością – roślina jest niezwykle łatwa w pielęgnacji i wystarczy ją ścinać dopiero po kilku latach (najczęściej od piątego roku). Pszczoły nadal mogą być zakwaterowane w strefie 4 – spełniają ważną funkcję w sadzie, a mianowicie wspomagają wzrost roślin i zapylają jagody. Każdy, kto się na to zdecyduje, musi zbudować ul w odpowiedniej odległości od domu i sąsiadów.

Kurczaki przyczyniają się do zwalczania szkodników w sadzie i okazują się być przyjazną dla środowiska alternatywą dla zwykłych pestycydów. Jeśli zwierzęta poruszają się swobodnie w ogrodzie permakulturowym, potrzebują co najmniej 20 metrów kwadratowych na zwierzę. Zimą kury mogą znaleźć schronienie w oborze, więc tego nie może zabraknąć. W przeciwnym razie kury są dość łatwe w utrzymaniu, hałas jest ograniczony, jeśli odległość od domu i sąsiadów (podobnie jak pszczoły) jest wystarczająco duża.

ogród permakulturowy sad pszczeli stworzyć ogród leśny

Po tym, jak strefa 4 jest ostatnią strefą, strefa 5 jest uważana za strefę brzegową i powinna optycznie oddzielać nieruchomość od sąsiadów. To tutaj znajdują się drzewa owocowe – ile drzew owocowych można posadzić jest w każdym razie ściśle związane z dostępną przestrzenią. W małym ogrodzie pod znakiem zapytania wchodzą małe drzewa owocowe – rosną wolniej i dlatego są łatwe do zbioru w porównaniu z wysokimi drzewami owocowymi. Każdy, kto się na to zdecyduje, musi liczyć się z większym wysiłkiem – gleba musi być starannie przygotowana, ziemia spulchniona, drzewa wiosną i jesienią nawożone, latem podlewane – w razie potrzeby wszystkie małe drzewka owocowe potrzebują palika. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, możesz kupić jabłoń – głęboki korzeń pozwala sadzić trawy ozdobne lub krzewy pod.

siew w ogrodzie permakultury dzikie pomidory huehner protect

Podział na strefy w skrócie – w podziale na strefy decydującą rolę odgrywa wysiłek pielęgnacyjny – warzywa i owoce łatwe w pielęgnacji pojawiają się na obrzeżach posesji, złożone rośliny powinny znajdować się w nierozłącznej odległości od domu ze względu na potrzeba nawadniania. Kurczaki i pszczoły chronią sad przed szkodnikami, w każdym razie muszą być trzymane z dala od domu i sąsiadów.

Ogród permakulturowy – nawóz zielony lub kompost?

Permakultura ptak ogrodowy eliminuje szkodniki

Ważnym warunkiem wzrostu roślin jest nawóz – ogrodnicy permakultury mogą wybierać między zielonym nawozem lub kompostem. W przypadku zielonego nawożenia najpierw uprawia się specjalne rośliny, które poprawiają glebę, a następnie są przetwarzane na ściółkę. Z jednej strony hamuje to wzrost chwastów, az drugiej strony rośliny tworzą zrównoważony klimat glebowy. Odmiany zielonego obornika, takie jak nagietki, wysiewa się najpierw w ogrodzie lub między grządkami owocowo-warzywnymi. Po około ośmiu tygodniach lub gdy osiągną co najmniej 6 cm wysokości, rośliny zielonego nawozu są koszone i pozostawiane na posesji. Z biegiem czasu utworzy się ściółka. Każdy, kto zdecyduje się na zielony nawóz, musi mieć pewne doświadczenie, ale później zaoszczędzi czas.

Permakulturowe uprawy ogrodowe łączą przykłady

Podczas kompostowania kluczową rolę w sukcesie odgrywa wybór odpowiedniego miejsca na pryzmę kompostową – zacienione miejsce osłonięte od wiatru o wymiarach co najmniej 1,40 m długości i 1 m szerokości oraz przepuszczalne dla wody podłoże stwarzają idealne warunki do kompost. Materiały, które są brane pod uwagę podczas kompostowania to liście, resztki roślin (inne niż chwasty) i kora.

Zasady permakultury w szklarni – co należy wziąć pod uwagę?

permakultura ogród warzywny pomysł sadzenie kompostu

Wydaje się, że teoria permakultury i szklarnia nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale zasady permakultury można łatwo wdrożyć nawet w szklarni. Ogrodnik hobbystyczny powinien jak najmniej zakłócać naturalne procesy i tylko je wspierać. Zielony nawóz, umiejętne kombinacje różnych roślin mogą stworzyć aktywny, zrównoważony ekosystem. W szklarni wrażliwe rośliny mogą również przetrwać zimę i uprawiać sadzonki wiosną. Energię należy oszczędzać jak najwięcej – ostatecznie chodzi o projektowanie ogrodu przyjaznego środowisku.

Oszczędzaj zasoby w Permagarten 

pomysł zbierania wody deszczowej w ogrodzie permakulturowym

W ogrodzie permakulturowym najważniejsza jest świadomość ekologiczna – ogrodnik powinien zatem korzystać z zasobów tak opłacalnie i oszczędnie, jak to tylko możliwe. Przede wszystkim zapotrzebowanie na wodę – czyli zbieranie wody deszczowej i wykorzystanie jej do nawadniania. Łożysko wzgórza oszczędza energię – jest zorientowane głównie na południe i składa się z kilku warstw – na dnie znajduje się kompost, kora i resztki liści. Potem przychodzi ziemia i wtedy można sadzić owoce lub warzywa. Z biegiem czasu tworzy się warstwa próchnicy, która dostarcza jej energii i sprzyja wzrostowi. Ponadto w Permagarten nie stosuje się żadnych chemikaliów, ale szkodniki są zwalczane przez rośliny, zwierzęta i owady. Efektem końcowym są ekologiczne zbiory – owoce i warzywa są więc nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

przykłady ogrodów permakulturowych podniesione łóżko w ogrodzie warzywnym