Prace ogrodowe

Tworzenie i sadzenie grządek bagiennych – wskazówki i odpowiednie gatunki roślin

Twórz rośliny bagienne-okrągłe-duże-tuby-trawnik

Teren zewnętrzny jest dla ogrodników hobbystów tym, czym puste płótno jest dla artysty. Możesz więc puścić wodze fantazji i kreatywności i użyć alternatywnych środków wyrazu, aby stworzyć wspaniały „efekt aha”. Ciekawy projekt ogrodu uzyskuje się dzięki egzotycznym gatunkom roślin i nietypowej aranżacji. Aby nadać ogrodowi wyjątkowy akcent, możesz użyć Stwórz łóżko bagienne i uprawiać tam pniaki.

Tworzenie koryta bagiennego – miniaturowe torfowisko wysokie na taras i balkon

Twórz rośliny bagienne-mini-mech-drftwood-dekorację

Replika torfowiska wysokiego jest rysowana po własnym ogrodzie, tarasie lub balkonie i zaprojektowana jako mniejszy, bardziej wyrafinowany wariant. Uprawiane są tam odporne rośliny, które usuwają składniki odżywcze z wód gruntowych i rosną poprzez tworzenie się torfu. Zwykle potrzebują tylko kilku składników odżywczych.

Stwórz łóżko bagienne – wybierz odpowiednią lokalizację

Stwórz bagienno-roślinno-kwiatowy-naczynie-gliniano-min-staw

Przede wszystkim trzeba się zastanowić, czy istnieje odpowiednia lokalizacja i czy wybrana spełnia wszystkie warunki. W pobliżu nie powinno być żadnych drzew ani krzewów, ponieważ podaż składników odżywczych staje się zbyt wysoka w okresie opadania liści. Idealnie byłoby, gdyby ściana lub dom rzucał cień na bagno w porze lunchu, ale rano i wieczorem jest w pełnym słońcu. Tu pojawia się kwestia odpowiedniego zaopatrzenia w wodę deszczową. Ponadto niezwykła grządka powinna dobrze prezentować się w ogólnym obrazie i przyciągać wzrok. Idealne byłoby częściowo zacienione miejsce po północno-zachodniej stronie domu?.

Stwórz łóżko bagienne – zbuduj je sam lub użyj wanny

Stwórz bagienno-roślinny pojemnik-okrągłe-kadzi-wskazówki

Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji należy mieć wyobrażenie o tym, jak powinno wyglądać i jak duże będzie koryto bagienne. Kształt łóżka powinien pasować do ogólnego obrazu ogrodu i w zasadzie wszystkie są możliwe. Następnie ziemia jest wykopywana w pożądanym kształcie na około 40-50cm. Więcej jest wymagane tylko w przypadku większych systemów. Można również użyć kadzi i wykopać wystarczającą ilość ziemi, aby dokładnie pasowała do ziemi.

Stwórz łóżko bagienne i spraw, by było bujne w ogrodzie

torfowiska-roślina-stojąca-wodoodporna-egzotyczna

Wszystkie ostre kamienie są usuwane z wykopanego koryta i przykrywane włókniną stawową o grubości około 1 mm. Jeśli używasz plastikowej wanny, nie musisz zakładać folii. Następnie potrzebny jest torf biały, który nie został nawożony ani nie poddany obróbce chemicznej. Jest rozprowadzany do gruntu, a w górnych warstwach znajduje się mieszanka gruboziarnistego piasku kwarcowego, perlitu, seramis i torfowca lub mchu.

Stwórz grządkę bagienną – nie zostawiaj roślin całkowicie w wodzie

Moor-bed-create-plants-bucket-beczki-white-overflow

Może się zdarzyć, że koryto torfowiska jest zalewane w porze deszczowej. Jak sama nazwa wskazuje, rośliny bagienne dobrze radzą sobie z większą ilością wody, a nawet przeżywają, jeśli są całkowicie zanurzone przez krótki czas. Niemniej jednak możesz zabezpieczyć się niewielkim przelewem. Około 15-20 może być stale zalewanych. W dobrym miejscu robi się otwór i wkręca się w niego plastikową rurkę, która odprowadza nadmiar wody na zewnątrz do małych komór pod kątem co najmniej 45 °. Mały pokój jest wykopany nieco głębiej i luźno wypełniony ziemią. Jego powierzchnia nie może być mocno dociśnięta.

Stwórz koryto bagienne – odtwórz naturalne torfowisko 

Zbuduj-swoje-własne-zbuduj-własne-wskazówki-kamienie-roślin

W prawdziwym torfowisku w naturalny sposób powstają jamy, które wypełniają się wodą i służą jako zbiorniki wodne. Aby odtworzyć to naturalne wydarzenie, dobrze wykorzystuje się stare garnki. Są one umieszczane na podłodze otworem do dołu. Jeśli chcesz mieć otwarty punkt wody, musisz zastanowić się, czy w ogóle potrzebne jest dodatkowe magazynowanie wody, a jeśli tak, to ile i jak duże.

Stwórz grządkę bagienną i umieść rośliny w dowolnym miejscu

Bagienne-rośliny-roślinne-egzotyczne-mięsożerne-ogrodnictwo

Torf pokrywa około 15 cm od ziemi i jest dobrze rozprowadzony wokół pustych doniczek, aby się nie przewróciły ani nie zostały zmiażdżone. Po około 1/2 – 1 tygodniu torf nieco się uspokoi iw razie potrzeby zostanie dodany. Teraz nadszedł czas na ułożenie bagna. Możesz projektować zagłębienia i elewacje oraz umieszczać rośliny w dowolnym miejscu. Tutaj należy ostrzec, że torfowiska wraz z przyległymi roślinami i zwierzętami są chronione.

Twórz i sadź rabaty bagienne – rośliny bagienne obok mięsożernych

Moor-bed-tworzenie-egzotyczne-małe-rośliny-sadzenie-woda deszczowa

Odpowiednimi gatunkami roślin są te, które tolerują ogrodzenie i stojącą wilgoć oraz dobrze rozwijają się w kwaśnym pH gleby. W przypadku uprawy na wolnym powietrzu rośliny powinny być oczywiście odporne, a także głodne światła. Lista może być naprawdę długa, ale zazwyczaj wybierasz ten niezwykły projekt ogrodu ze względu na to, że chcesz hodować rośliny mięsożerne (mięsożerne).

Tworzenie grządki bagiennej – zasady sadzenia

Zbuduj-swój-własny-zbuduj-własny-ogrodowy-kamienie-roślinne

nie ma nadzwyczajnych zasad sadzenia koryta bagiennego. Rośliny zazwyczaj układa się zgodnie z ich wymaganiami świetlnymi – za nimi są większe odmiany, żądne słońca – po północnej stronie grządki i spragnione światła – po stronie południowej. Mimo dokładnej kolejności, trudno to utrzymać w bagnie. Z rozłogami korzeniowymi i samosiewem rośliny mogą pojawić się gdzie indziej. Nie oszczędza się też walki z przerostami i chwastami.

Tworzenie i sadzenie grządek bagiennych – jakie rodzaje roślin

bagienne-rośliny-rośliny-deszczowe-wilgotne-rośliny-doniczkowe

Hobbystyczni ogrodnicy zwykle układają grządkę bagienną, ponieważ stwarza ona idealne warunki do sadzenia roślin mięsożernych. Są bardzo głodne światła i warunkowo odporne. Utrzymują liście przez całą zimę i dopiero wiosną powoli obumierają wraz z nowymi pędami. Obok roślin mięsożernych można sadzić wiele rodzimych roślin bagiennych.

Posadź rośliny mięsożerne w korycie torfowiska – roślina czerwona dzban 

Wrzosowisko-Twórz-Rośliny-Sarracenia-purpurea-Rote-Dzbanek-roślina

Sarracenia purpurea (Red Pitcher Plant) to roślina mięsożerna, która składa się w całości z długiej, marmurkowej rurki z kapturem. Zbiera wodę deszczową i wabi swoje ofiary, głównie owady. W przeciwieństwie do innych gatunków z rodzaju, ten nie ma osłony i wykorzystuje zebraną wodę, aby zapobiec ucieczce owadów. Pochodzi z Ameryki Północnej i toleruje mrozy do -30 stopni. Stare rośliny mogą mieć do 1 metra wysokości.

Posadź rośliny mięsożerne w korycie bagiennym – rosiczka długolistna

Bagno-rośliny-mięsożerne-Drosera-anglica-rosiczka

Drosera anglica (rosiczka długolistna) to mięsożerna, wytrzymała roślina, która zamieszkuje również wrzosowiska w Europie Środkowej. Zimą tworzy pąki hibernacyjne, a wiosną ponownie kiełkuje. Liście pokryte są cienkimi, czerwonawymi mackami o długości 15-35 mm, które przyciągają owady. Łowi się głównie muchy, ale także ważki i motyle.

Umieść rośliny mięsożerne w bagnie – pułapka na muchy Wenus

bagienne-zagon-tworzy-mięso-żerne-rośliny-Dionaea-muscipula-

Dionaea muscipula (Muchołówka Wenus) to mięsożerna roślina, która przy wystarczającym oświetleniu zmienia kolor na czerwony. Dzięki temu na krawędzi pułapki wytwarza słodki nektar i dzięki temu szybko zwabia owady. Przy dobrej hodowli jest energiczna i może tworzyć 3-4 nowe pułapki miesięcznie. Roślina tworzy swoje kłącza głęboko w ziemi i dlatego może przetrwać klęski żywiołowe.

Posadź rośliny mięsożerne w korycie bagiennym – lilia kobra

Torfowisko-tworzy-mięso-rośliny-mięso-Darlingtonia-Californica

Darlingtonia californica (lilia kobra) to roślina mięsożerna, która jest trudna w uprawie i dlatego jest prawdziwą rzadkością w ogrodzie. Lubi słoneczne stanowiska, ale u nasady powinna być chłodna. Jest częściowo mrozoodporna, ale może być również uprawiana jako roślina doniczkowa. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do kobry.

Posadź typowe rośliny bagienne w korycie bagiennym – butterwort

Moor-bed-create-plants-Pinguicula-grandiflora

Pinguicula grandiflora (białolistnik wielkokwiatowy) to roślina, która rośnie nisko wzdłuż strumieni i jest typowa dla Europy Zachodniej (Irlandia, Szwajcaria, Francja i Hiszpania). Jego rozety znajdują się blisko ziemi i osiągają do 8 cm średnicy. Rozmnażają się przez zimowe pąki.

Posadź typowe rośliny bagienne w korycie bagiennym – żurawinę

Wrzosowisko-tworzenie-rośliny-Vaccinium-oxycoccos-żurawina

Vaccinium oxycoccos (żurawina) dorasta do zaledwie kilku centymetrów i ciasno pełza po stale nasączonej glebie. Jest zielony nawet zimą i kwitnie od maja do lipca. Z nawożonych kwiatów, które są jadalne również po pierwszych przymrozkach, wyrastają drobne jagody wielkości około 1 cm.

Posadź typowe rośliny bagienne w korycie bagiennym – goździk bagienny

Moor-bed-create-rośliny-Helonias-bullata-goździk

Helonias bullata (Moornelke) to typowa roślina stawowa, stosunkowo duża – 20 do 70 cm. Jest w pełni mrozoodporna, mało wymagająca i oszczędna. Lubi miejsca nasłonecznione z wystarczającym nawodnieniem i podłożem z niewielką ilością wapna.

Posadź typowe rośliny bagienne w korycie bagiennym – storczyki bagienne

Moor-bed-create-plants-Pogonia-ophioglossoides

Pogonia ophioglossoides (Bog Pogonie) to typowa roślina torfowiskowa, która jest przenoszona do Europy z USA i Chin. Jest również u nas wytrzymały i z tego powodu jest bardzo popularny. Wciąż nazywana storczykiem bagiennym, preferuje słoneczne stanowiska i kwitnie delikatnie różowo w czerwcu-lipcu.

Posadź typowe rośliny bagienne w korycie bagiennym – rosyjska trawa bawełniana 

Torfowisko-rośliny-tworzące-rośliny-Eriophorum-russelianum-rosyjska-wełna-trawa

Eriophorum russelianum (rosyjski wełnianka) to ozdobna trawa ozdobna, która rośnie w wilgotnych miejscach, zwykle na skraju stawu. Może wytrzymać do 5 cm poziomu wody, a w okresie kwitnienia przybiera pomarańczowe strąki. Będzie miał 20-30 cm wysokości.

Posadź typowe rośliny bagienne w korycie bagiennym – mech torfowy

Moor-bed-create-plants-Sphagnum-palustre-torf

Sphagnum squarrosum lub znane również jako białe mchy, torfowce to wrogie wapnom mchy, które tworzą gęste poduszki na bagnistych obszarach. Szybko wchłaniają wilgoć przez pory, która może być 30 razy większa niż ich sucha masa.