Prace ogrodowe

Twój ogród w październiku – jest tam jeszcze wiele do zrobienia!

ogród-październik-praca-czerwone-jabłko-żniwa

W październiku paleta kolorów w Twoim ogrodzie zmienia się bardzo szybko. Krzewy i liście drzew przybierają ciepłe odcienie koloru – żółty, fioletowy, pomarańczowy, brązowy. Gałęzie drzew owocowych wyglądają teraz na zmęczone, dźwigając ciężki ciężar dojrzałych owoców. Być może cały ogród wciąż marzy o feriach zimowych, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Dowiedz się, co się dzieje, aby Twój Ogród w październiku jest dobrze przygotowany na przyszły rok.

Ogród w październiku – czyste klomby

ogród w październiku praca-zbieranie-opadłych-jesiennych-liści

W ogrodzie kwiatowym rabaty kwiatowe należy oczyścić z resztek roślinnych i jednorocznych kwiatów. Glebę należy poddać obróbce, a następnie nawozić środkami organicznymi i mineralnymi. Czy nie chcemy zapomnieć o kwiatach ogrodowych, prawda? Zwiędłe kwiaty wieloletnie przycina się na wysokości około 10 cm, glebę wokół nich poddaje się obróbce, a także należy wzbogacić nawozami organicznymi, superfosfatem mineralnym i siarczanem potasu. Po pierwszych jesiennych przymrozkach mieczyki i dalie uschną i wkrótce umrą. Teraz musisz wyjąć ich bulwy i przechowywać je przez zimę. Październik to wciąż dobry czas na sadzenie wiecznie zielonych drzew i krzewów, ale im szybciej wykonasz tę pracę, tym lepiej. Powinniśmy również sprowadzić do domu ciepłolubne rośliny z balkonów i tarasów oraz zapewnić im odpowiednie miejsce do hibernacji. Możesz też zacząć sadzić róże pod koniec miesiąca.

Ogród w październiku – sadzenie czosnku

ogród-październik-praca-czosnek-jesień-sadzenie

W ogrodzie warzywnym Warzywa ciepłolubne dojrzewają w październiku. Niektóre odmiany nadal wymagają naszej pielęgnacji, np. kapusta i kalafior. Staraj się zapobiegać atakom szkodników w swoim ogrodzie warzywnym. Druga połowa miesiąca to czas zbiorów rzepy, marchwi i selera. Teraz musisz sadzić czosnek na zewnątrz, aby móc cieszyć się zielonymi, ostrymi liśćmi w miesiącach wiosennych.

W sadzie W tym miesiącu kończy się zbiór dojrzałych owoców np. z jabłoni, gruszy i pigwy, a po pierwszych przymrozkach zbiera się również nieszpułkę. Początek miesiąca to dobry czas na sadzenie truskawek i malin.

Posadź truskawki jesienią

Ogród w październiku -praca-jesień-truskawki-sadzenie

W ozdobnym ogrodzie rośliny doniczkowe i balkonowe wkrótce będą miały za sobą swój sezon. Gdy zbliża się jesień, dla większości roślin na zewnątrz robi się za zimno, wtedy czas przenieść się do ich zimowisk. Aby Twoje zielone rośliny dobrze przetrwały hibernację, musisz przestrzegać kilku wskazówek.

– Większość roślin doniczkowych potrzebuje miejsca na zimę bez mrozu. Ogród zimowy jest idealny, jeśli go posiadasz, poza tym jasne, nieogrzewane piwnice, garaże i klatki schodowe są również wykorzystywane do tego celu.

– Właściwy klimat wewnętrzny dla roślin musi być zapewniony również w pomieszczeniach zimowych. Obowiązuje tu zasada: im chłodniejsza temperatura w zimie, tym ciemniejszy może być pokój. Temperatury od pięciu do dziesięciu stopni są idealne do zimowania większości roślin doniczkowych.

Hibernuj rośliny balkonowe

Ogród w październiku praca-rośliny doniczkowe-pokój-zima

– Jak powinny być prawidłowe warunki powietrza w kwaterach zimowych? Zimozielone rośliny doniczkowe, takie jak oleander, wawrzyn czy różne gatunki cytrusów, nie mogą być całkowicie ciemne, nawet podczas hibernacji. Rośliny doniczkowe zrzucające liście, takie jak trąbka anielska i fuksja, mogą zimować w ciemnych jak smoła pomieszczeniach, gdy temperatury są tak niskie, że rośliny nie kiełkują przedwcześnie.

– W okresie zimowania rośliny doniczkowe należy podlewać oszczędnie. Upewnij się, że gleba torfowa zawsze całkowicie wyschnie przed ponownym podlaniem. Z reguły podlewanie raz w tygodniu jest w zupełności wystarczające.

Zimą oszczędnie podlewaj rośliny doniczkowe

Ogród w październiku -praca-roślina-zima

– Ochrona przed szkodnikami: Należy zawsze pamiętać, że rośliny doniczkowe są szczególnie podatne na choroby, grzyby i inwazję szkodników, gdy nie są w stanie hibernacji. Dlatego wskazane jest regularne sprawdzanie roślin, zwłaszcza spodu liści. Jako środek zapobiegawczy, na kwaterach zimowych należy umieszczać wyłącznie rośliny wolne od szkodników. Aby zapobiec chorobom grzybiczym, opadłe liście należy regularnie usuwać podczas hibernacji.

Eksperci radzą, abyśmy na krótko przed wprowadzeniem się do domu ponownie energicznie nawozili rośliny doniczkowe. To da ci wystarczającą ilość składników odżywczych na następne kilka miesięcy. Zimą nie ma nawożenia. Wieloletnie, niezbyt odporne rośliny balkonowe, takie jak np. pelargonie, należy przechowywać w ciemnym miejscu, w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza. Najlepiej je wcześniej przyciąć. Znowu możesz wychodzić na zewnątrz tylko od początku do połowy maja.

Ogród w październiku -praca-zbieranie-czerwone-jabłka

Mamy nadzieję, że w październiku spodoba Ci się ogrodnictwo!

Ogród w październiku praca-co-tam-do-robić