Prace ogrodowe

Twój ogród w grudniu – gdzie i co można ulepszyć?

ogród w grudniu planowanie co robić-zima

W pierwszym miesiącu zimy ogrodnicy mają więcej wolnego czasu, co pozwala im na nowo zastanowić się, gdzie i w czym się znajdują, bez pośpiechu, aby przemyśleć plany na kolejne lato Ogród w grudniu może poprawić.

Kiedy nadchodzi zimno, lepiej nie zajmować się już ogrodnictwem. Dlatego zaleca się, aby prace w ogrodzie zakończyć do początku grudnia. Jeśli ziemia jest zamarznięta, lepiej nie iść na trawnik; Łodygi i korzenie trawy można łatwo złamać, a wiosną te obszary często brązowieją. W miesiącach zimowych nie ma potrzeby rzucania śniegu z chodników na trawnik. Gruba warstwa śniegu zatrzymuje przepływ powietrza, powodując, że trawa dusi się i obumiera.

Ogród w grudniu

Nie spalaj stosów suchych liści, bo kryją się tam różne zwierzęta!

Ogród w grudniu kupie-opadają-liście-nie-palą się

Jeśli nie przycinałeś krzewów i drzew w październiku i listopadzie, teraz jest na to czas. Na początku grudnia bywa kilka ładnych dni, chłodnych, ale wciąż słonecznych, więc można jeszcze popracować w ogrodzie. Jeśli natkniesz się na taką możliwość, nie wahaj się rozpocząć przycinania!

Ogród w grudniu krzewy-październik-listopad-przycinanie

W zimne miesiące nie tylko siedzisz i nic nie robisz. Głównym zadaniem ogrodników zimą jest ratowanie sadzonek dalii i mieczyków do wiosny. Podczas hibernacji ogrodu możesz też trochę odpocząć. Odpoczywając, zastanów się, jak chcesz zaprojektować swój ogród na nadchodzącą wiosnę, aby stał się jeszcze piękniejszy. Tutaj znajdziesz kilka pomysłów na ten temat! Przewiń w dół i czytaj dalej!

Ogród w grudniu – Lepiej planować, nie pracować

Ciemiernik wygląda uroczo, wnosi wesołą atmosferę do Twojego ogrodu

przebiśnieg-ciemiernik-wiosna-pod-śniegiem ogród w grudniu

Ciemiernik to piękna roślina ozdobna o dużych kwiatach, które wiosną pojawiają się pod śniegiem. Pierwsze kolory wniesiesz do swojego ogrodu, gdy wyhodujesz tam tę roślinę! Głównie znana jest róża bożonarodzeniowa, tzw. ciemiernik czarny (Helleborus niger), który najlepiej znosi słońce i suszę. Bardzo dobrze rozwija się na glebach próchnicznych, wapiennych. Ciemiernik śmierdzący (Helleborus foetidus) również wykazuje wspaniałe, jasnozielone kolory kwiatów. W międzyczasie wyhodowano wiele mieszańców. Obejmuje to na przykład odmianę Helleborus „Królowa nocy”, skrzyżowanie ciemiernika orientalnego i ciemiernika fioletowego.

Trawy ozdobne mogą być dobrym rozwiązaniem na otwarte tereny ogrodowe

Muhlenbergia capillaris różowe włosy trawa ogród

Jeśli masz wątpliwości, jakie rośliny umieścić w otwartych i nasłonecznionych miejscach w swoim ogrodzie lub w cieniu pod baldachimem drzew, właśnie znalazłeś bardzo prostą odpowiedź. Kolorowe trawy ozdobne z drobnymi płatkami! Na przykład trzcina chińska (Miscanthus sinensis) i trawa pampasowa (Cortaderia selloana). Ale uważaj, rosną szybko, więc nie powinny być zbyt gęsto obsiane.

Cortaderia-selloana-pampas-trawa-rośliny-ogrodowe

Trawa pampasowa to wieloletnia, wiecznie zielona roślina zielna. Liście szarozielone, długości 1-2 m. Pod koniec lata na długich pędach do 2,5 m pojawiają się jasnoróżowe lub białe wiechy. Dekoracyjna trawa pampasowa to roślina wieloletnia, która może ozdobić Twój ogród przez kilka lat, jeśli lokalizacja jest odpowiednia. Pierzaste kwiaty rozwijają się w sierpniu i mogą zachować pełną świetność do listopada.

Chiny trawa-miscanthus-chińska trzcina-słoń-trawa-rośliny ogrodowe

Z kolei trawa chińska Miscanthus rośnie w miejscach nasłonecznionych o dużej wilgotności. Lubi zimne wiatry i preferuje żyzne gleby. Może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat i nie toleruje przesadzania. Jest bardzo piękna jesienią, kiedy liście są żółte, a także w okresie kwitnienia od sierpnia do października.

Żywe ogrodzenie jako ekran prywatności od wścibskich sąsiadów

Spierstaude-różowy-prywatność-ekran-ogród-wizualno-okładkowy ogród w grudniu

Abyś był dobrze chroniony przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów w swoim ogrodzie, możesz stworzyć żywe ogrodzenie jako osłonę prywatności i osłonę wizualną. Na granicy Twojej posesji możesz uprawiać krzewy, które nie przekraczają dwóch metrów wysokości. Takie są Spierstaude i kamienne królestwa. Z biegiem lat rosną tak gęsto i tworzą solidną zieloną ścianę.

Sadzonki muszą zimować we właściwym miejscu i w odpowiednich warunkach

cebulki dalii zimujące porady ogród w grudniu

Nie bez powodu dalie, begonie i mieczyki należą do najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Te wspaniałe gatunki roślin ze swoimi wspaniałymi kwiatami zdobią nasze ogrody przez całe lato. W rzeczywistości mogą być idealnymi roślinami dla leniwego ogrodnika, jeśli też są odporne. Te łatwe w pielęgnacji piękności ogrodowe są bardzo wrażliwe zimą. Twoje bulwy są bardzo wrażliwe na mróz i dalie, a bulwy mieczyk nie mogą zimować na zewnątrz. Dlatego przed pierwszymi nocnymi przymrozkami należy je przyciąć do 10-15 centymetrów nad ziemią, a następnie wykopać.

Przechowuj bulwy w wystarczająco suchym pomieszczeniu (wilgotność 60-70%) iw temperaturze 5-10 stopni. Przechowywane w chłodni lub w piwnicy dobrze zrobią cebulki mieczyk. Pomieszczenie wymaga okresowej wentylacji.

Bulwy begonii, jaskry, przechowuje się w taki sam sposób jak mieczyki, ale najlepiej w wilgotnym miejscu, w torfie lub trocinach. Więc będą naprawdę dobrze hibernować.

Wszystkie bulwy, cebule, kłącza należy dokładnie sprawdzać dwa razy w miesiącu, a zainfekowane części należy odciąć.

Zaplanuj swój ogród w grudniu na przyszły rok

ogrody-planowanie-reprezentacja-ogrodu-ogrodzenia-roślin