Prace ogrodowe

Trellis dla glicynii naprawdę pokazuje roślinę w ogrodzie

Trellis do glicynii pnąca fontanna z łukiem wodnym

Wisteria, łacińska wisteria lub wisteria, to popularna roślina pnąca, która uwielbia ciepłe, słoneczne miejsca i cieszy oko pięknymi i imponującymi kwiatami. Dzięki kiściom kwiatów o długości do 30 centymetrów zamienia każdą pergolę, taras i ogrodzenie w morze kwiatów. Dzięki regularnemu przycinaniu, pielęgnacji i odpowiedniej pomocy wspinania się na glicynie ta piękna roślina kwitnie w najlepszy możliwy sposób i zachwyca fioletowo-niebieskimi kwiatami latem.

Glicynia roślinna

Krata dla wspinaczy glicynii elewacja domu zadaszenie tarasu

Glicynia jest naprawdę imponująca, ale wymaga intensywnej pielęgnacji. A to zaczyna się od właściwego wyboru przestrzeni. Podobnie jak wiele pnączy, będzie się rozwijać tylko wtedy, gdy lokalizacja jest dobrze wybrana. Na pojawienie się pierwszych kwiatów mija zwykle kilka lat, ale gdy już się ustabilizują, nie trzeba długo czekać na blask kolorów. Podczas sadzenia glicynii bardzo ważne jest przyszłościowe planowanie ogrodu. Należy wziąć pod uwagę, że roślina wytwarza przez lata ogromną ilość drewna i masy liści, a tym samym osiąga dużą wagę. Dlatego pomoc pnącza dla glicynia powinna być stabilna i dobrej jakości, aby po latach zapadała się pod rosnącym ciężarem roślin.

Wsparcie wspinaczkowe dla wspinaczy glicynia pergola hamak na zewnątrz

Glicynia uwielbia słoneczne miejsca, w których jest tak ciepło, jak to tylko możliwe. Może również dobrze rosnąć w półcieniu, ale nie kwitnie tam tak obficie. Roślina pnąca dobrze czuje się na glebach bogatych w składniki odżywcze, niezbyt suchych i luźnych i nie toleruje nasiąkania wodą. Typowy wzrost przypomina pnący krzew i rzadko przypomina drzewo. Glicynia może jednak, przy odpowiednim cięciu i pomocy wspinaczkowej, np. w postaci parasola wspinaczkowego, wyrosnąć jak drzewo i osiągnąć około 20 metrów. Chociaż rośliny są mrozoodporne, uwielbiają ciepło i potrzebują chronionego miejsca.

Trellis dla wspinaczy glicynii drzwi wejściowe pięknie różowe

Hobbystyczni ogrodnicy często chcą zazieleniać elewację domu glicynią i nie doceniają faktu, że roślina należy do tzw. „dusicieli” i dzięki swoim krętym, mocnym pędom potrafi ściskać i zginać rury deszczowe, rynny czy balustrady. Dlatego stabilne pergole, solidne ściany i ogrodzenia są szczególnie odpowiednie jako atrakcyjne i stabilne kraty do glicynia. Luźne mury i boazerie można wysadzić w powietrze długimi pędami bicza. Roślina pnąca może być również uprawiana jako krata na ścianie. Bezpieczne trzymanie jest tam również konieczne.

pomoc wspinaczkowa glicynia wspinacz łuk ogród piękny

Glicynia kwitnie zwykle dwa razy w roku. Pierwsze kwiaty pojawiają się przed kwitnieniem w kwietniu. Drugie, nieco słabsze kwitnienie występuje w lipcu lub sierpniu. Czas kwitnienia może się nieco zmieniać z roku na rok lub w zależności od pogody. Latem roślina tworzy do 30 centymetrów wiszące winogrona o niebiesko-fioletowych kwiatach. Jeśli jednak lokalizacja nie jest idealna dla rośliny, dzieje się to kosztem tworzenia kwiatów. Jeśli pędy tęsknią za światłem, najpierw rosną w górę, a następnie poziomo i dążą do światła i ciepła. Aby ukształtować i ukierunkować roślinę, przycinanie jest wymagane dwa razy lub przynajmniej raz w roku. Hobbystyczni ogrodnicy często nie doceniają tego aspektu.

Wytnij glicynię

pomoc wspinaczkowa glicynia pnąca roślina ogrodowa pergola ściana

Cięcie glicynii to praca, której nie należy lekceważyć. Ponieważ roślina rośnie na dużej wysokości, wiele obszarów jest trudno dostępnych. Przycinanie jest konieczne nie tylko w celu ograniczenia i odmłodzenia rośliny, ale także w celu zapewnienia jak największej liczby pędów kwiatowych. Dlatego wszystkie długie pędy bata, które prawie nie rozwijają kwiatów, muszą zostać przycięte do 30 do 50 centymetrów. Więc moc rośliny idzie w kwitnienie, a nie w długie pędy.

pomoc wspinaczkowa glicynia drewno pergola liliowy

Glicynia jest mocno przycinana dwa razy w roku. Raz w lecie, około dwóch miesięcy po kwitnieniu, długie pędy są przycinane, zanim staną się zdrewniałe. Spowalnia to wzrost i stymuluje tworzenie nowych pędów, które tworzą pąki kwiatowe. Wskazane jest powtórzenie procesu zimą. Usuwa się masę liści i w ten sposób przygotowuje się roślinę do nadchodzącej chłodnej pory roku. Teraz krótkie pędy należy skrócić do dwóch lub trzech pąków. Pąki kwiatowe są większe i grubsze niż pąki liściowe, dzięki czemu można je łatwo odróżnić.

pomoc wspinaczkowa glicynia wspinaczka pielęgnacja ogrodu

Glicynia jest pnączem długowiecznym i może żyć ponad 20 lat. Nie kwitnie przez pierwsze cztery lata, co jest całkowicie normalne. Zdolność rośliny do kwitnienia zależy głównie od nasłonecznienia i regularnego przycinania. Glicynia może być również z powodzeniem uprawiana w wiadrze, zwłaszcza w pierwszych latach. Należy również unikać miejsc częściowo zacienionych, ponieważ roślina staje się bardzo leniwa w kwitnieniu.

Wsparcie dla glicynii

Wspinaczka glicynia pnąca roślina pnąca do utrzymania cięcia drewna

Pergole, bardzo wytrzymałe wieże wspinaczkowe lub roślina jako krata na ścianie są szczególnie odpowiednie jako pomoce wspinaczkowe dla glicynii. Ponadto wskazane jest zbudowanie szkieletu z kilku pędów roślin – głównych gałęzi, które zostaną zachowane do końca życia. Nazywa się to cięciem edukacyjnym i służy jako podstawa dla nowych instynktów. Te silne gałęzie powinny pełnić funkcję podporową i wspierać pomoc wspinaczkową dla glicynia.

pomoc wspinaczkowa glicynia wspinacz drewno pergola ogrodowa

Wisteria to doskonałe pnącze, idealne na zieleń wysoką i reprezentacyjną. Pomoc do wspinaczki na glicynie powinna być stabilna, jak prętowa, bardziej liniowa i mniej płaska. Drewno jako odpowiedni materiał nie wchodzi w rachubę. Glicynia jest jak gigantyczny wąż duszący i może zmiażdżyć materiał. Z drugiej strony dobrym rozwiązaniem są tylko ciężkie i masywne konstrukcje wykonane z metalowych, stalowych lub stalowych kabli. Jeśli chcesz, aby roślina pnąca wspinała się po ścianie domu, powinieneś zamocować stabilny uchwyt ścienny w odległości co najmniej 10 centymetrów. Liny wspinaczkowe ze stali nierdzewnej można rozłożyć w dowolnym miejscu na ścianie za pomocą podkładek dystansowych z kołkami.

pomoc wspinaczkowa glicynia wspinaczka drewno ogród bujny

Każda pomoc wspinaczkowa na glicynie powinna mieć odległość 2 metrów zarówno z boku, jak i w górę od elementów takich jak rury spustowe, rynny, przegrody odgromowe itp. Korzystne byłoby zaopatrzenie się w specjalnie ukształtowaną kratkę – osłonę rury deszczowej. Ponadto warto od samego początku konsekwentnie przycinać młode pędy.

Glicynia jest trująca

pomoc wspinaczkowa glicynia pnąca roślina pnąca parasol do wspinaczki żelazko

Na koniec należy wziąć pod uwagę, że wszystkie części glicynii, zwłaszcza strąki i nasiona, są trujące. U dzieci nawet 3 lub więcej karmionych nasion może wywołać objawy choroby. Toksyny to wisaryna i lektyny, a ich poziomy różnią się w zależności od pory roku i lokalizacji. Roślina jest również trująca dla zwierząt, od myszy, przez ptaki, po konie. Zwykle problemy żołądkowe, wymioty, ale także bladość twarzy i rozszerzone źrenice, w ciężkich przypadkach nawet zapaść krążeniowa.

pomoc do wspinaczki glicynia roślina pnąca parasol do wspinaczki metalowy

pomoc wspinaczkowa glicynia roślina pnąca drzewo wspinaczka parasol wiadro