Prace ogrodowe

Szybko rosnące pnącze do imponującego ogrodu

szybko rosnący ogród pnący imponujący zimozielony mrozoodporny

Szybko rosnące pnącze ma wiele praktycznych i estetycznych właściwości, które każdy właściciel ogrodu może wykorzystać na swoją korzyść. Możesz go użyć do zakamuflowania wizualnej niedoskonałości np. elewacji lub balkonu Twojego domu. Szybko rosnąca roślina pnąca nadaje się również jako osłona prywatności dla ogrodzenia, której można użyć do ożywienia tła. Pokryj również łuk bramy ogrodowej taką rośliną, aby była bardziej zachęcająca. Korzystne opcje są liczne, jeśli chodzi o szybko rosnące pnącze, które wytwarzają również ładne i pachnące kwiaty. Z tym przewodnikiem serdecznie witamy w świecie ozdobnych winorośli, które są łatwe w uprawie i dość magiczne!

Właściwy wybór do Twojego ogrodu – szybko rosnące pnącze

szybko rosnący ogród pnący efektowne kwitnienie zimozielonej hortensji

Miłośnicy hortensji zaspokoją swoją obsesję, gdy mają w ogrodzie to kwitnące, szybko rosnące pnącze. Winorośl może osiągnąć godną pozazdroszczenia wysokość 15 metrów. Zobaczysz, że ta piękność produkuje piękne białe kwiaty w miesiącach letnich i jasnożółte liście jesienią. Kolejnym plusem hortensji Petiolaris jest wiele odmian dostępnych dla wszystkich rodzajów warunków klimatycznych.

szybko rosnący ogród pnączy imponujący zimozielony amerykański trąbka wspinaczkowa kwitnący kwiat trąbkowy

Każdy, od początkujących po długoletnich ogrodników, zna amerykańską trąbkę wspinaczkową, nadal znaną jako kwiat trąbki. To niekonwencjonalne, szybko rosnące pnącze kwitnie latem w jaskrawoczerwonych i pomarańczowych odcieniach. Jej kwiaty są bardzo atrakcyjne dla pszczół i ptaków. Pokochasz tę roślinę również za jej wszechstronność, ponieważ może rosnąć na słońcu i w cieniu. Jest równie wytrzymały i może przetrwać w upale i suszy.

szybko rosnący ogród pnączy imponujący zimozielony kwitnienie wiciokrzewu

Lonicera Sempervirens to rodzaj wiciokrzewu, który może mieć długi okres kwitnienia. To żywe, roczne, szybko rosnące pnącze ma atrakcyjnie ukształtowane różowe kwiatostany. Możesz używać go do perfumowania i ozdobić cały ogród w tym samym czasie od czerwca do września. Wiciokrzew koralowy ogarnie wszystko na swojej drodze. Dodanie kraty do strategicznej lokalizacji, którą wybierzesz, pozwoli jej również osiągnąć 3 do 5 metrów w jednym sezonie.

szybko rosnący ogród pnączy imponujące kwitnące powoju

Białe powojniki to nocne bloomersy, które mogą rosnąć od połowy lata do wczesnej jesieni. Jej pachnące białe kwiaty otwierają się tylko od zachodu do wschodu słońca i można je dosłownie podziwiać, gdy rozwijają się o zmierzchu. Podczas gdy księżycowy kwiat osiąga wysokość ponad 4,5 metra, będziesz musiał posadzić kilka z nich, aby uzyskać bujny efekt, jak na zdjęciu powyżej.

Niezwykłe szybko rosnące pnącze

szybko rosnący ogród pnączy imponująca glicynia kwitnąca glicynia

Wspaniała glicynia prawdopodobnie już znasz jako przedstawiciela rodzaju Wistarie, które tworzą bardzo efektowne kwiaty. Od strony technicznej te ozdobne pnącza są dość rustykalne. Preferują gleby wilgotne i przepuszczalne oraz stanowiska dość słoneczne. Ponadto glicynia chińska (zwana również glicynią) czuje się najlepiej, gdy może wspinać się po ścianie, kratownicy lub innego rodzaju pionowej podporze. Pozwala to temu szybko rosnącemu pnączu dorastać do 20 metrów wysokości i 10 metrów szerokości.

szybko rosnący ogród pnącza efektowne kwitnienie pięciolistnej akebii

Acebia pięciolistna to kolejne szybko rosnące pnącze, z których niektóre można nazwać immegreen. Przy optymalnych warunkach wzrostu ta odmiana rośliny może osiągnąć nawet 10 metrów. Jednak wielkość tych roślin winorośli nie jest ich najbardziej imponującą cechą. To właśnie delikatne fioletowe kwiaty i w szczególności korzenny zapach czekolady wypełniają oko i zmysły.

szybko rosnący ogród pnączy imponujący zimozielony fałszywy kwitnący jaśmin

Chociaż jego łacińska nazwa „Trachelospermum Jasminoides” jest szczególnie trudna do wymówienia, bardzo łatwo jest uprawiać fałszywy jaśmin. Ta szybko rosnąca roślina pnąca nie wymaga szczególnie skomplikowanej pielęgnacji. Pachnąca, wiecznie zielona odmiana winogron jest sadzona głównie w kalifornijskich ogrodach. Mimo to cieszy się coraz większą popularnością w Europie i jest używany jako zadaszenie nad ścianami i kratami. Roślina może być również używana jako roślina okrywowa.

szybko rosnący ogród pnący imponujący samowznoszący się dziewiczy winorośl dzikie wino

Inny szybko rosnący pnącze ma łacińską nazwę „Parthenocissus quinquefolia”, ale jego popularne nazwy są liczne. Najbardziej znane z nich to Self-Climbing Virgin Vine i Wild Wine. Piękno tego gatunku rośliny ukazuje swój potencjał jesienią, kiedy jego liście stają się niejednorodne ze złocistożółtego do płomiennego czerwonego, zachowując jednocześnie część swojej świeżej zieleni. Z tego punktu widzenia to szybko rosnące pnącze przypomina klon japoński.

Szybko rosnące pnącze, które od razu przyciąga swoimi kwiatami

szybko rosnący ogród pnący efektowne kwitnienie powojników drobnokwiatowych

Powojniki drobnokwiatowe to nadal odmiana roślin, która idealnie nadaje się do cieplejszych obszarów, gdzie inne tego rodzaju powojniki nie rosną pomyślnie z powodu sporadycznych fal upałów. Ta ładna ozdobna winorośl produkuje kwiaty o skromnych rozmiarach, ale ich kolory wahają się od lawendy do ciemnofioletowego. To szybko rosnące pnącze z pewnością doda uroku Twojemu ogrodowi.

szybko rosnący ogród pnący efektowne kwitnienie powojników wiechowo-kwiatowych

Kontynuuje z rośliną z tej samej rodziny, która jednak wygląda zupełnie inaczej. Tak zwany powojnik wiechowo-kwiatowy, którego nazwa naukowa to Clematis Terniflora, rozwija się nie tylko na wysokość, ale także bardzo szeroko. Jako bonus, to szybko rosnące pnącze toleruje większość warunków glebowych i słonecznych. Ponadto jej drobne, drobne, białe kwiaty są przycinane od późnego lata do wczesnej jesieni.

szybko rosnący ogród pnączy imponujący zimozielony prawdziwy szyszek chmielu chartreuse

Miłośnicy piwa zapewne znają prawdziwy chmiel, który jest również szybko rosnącym pnączem. Ale czy wiesz również, że ta odmiana może dodać wspaniałego smaku do Twojego ogrodu? W środku i pod koniec lata w liściach pojawiają się żeńskie kwiatostany w postaci małych szyszek. Przynoszą one niezrównany kolor Chartreuse. Dzięki temu możesz nadać swojemu ogrodowi jeszcze przyjemniejsze zielone niuanse. Dodatkowo to przydatne, szybko rosnące pnącze może urosnąć o 30 centymetrów dziennie.

szybko rosnący ogród pnącza imponująca wiecznie zielona fasola egipska

Nasza ostatnia sugestia nazywa się Fasola Egipska. To bardzo przydatna roślina strączkowa. Chociaż ogrodnicy europejscy i amerykańscy cenią to szybko rosnące pnącze z czysto ozdobnych powodów, fasola, o której mowa, jest w 100% jadalna. Ten gatunek rośliny ma ogromne znaczenie w Afryce i części Azji. Oczywiście nie możemy zaprzeczyć, że jego fioletowe strąki wydają się naprawdę świetne.