Prace ogrodowe

Siew, uprawa i zbiór sałaty w ogrodzie – przydatne wskazówki

Sadzenie sałaty w ogrodzie zielone lato

Sałata wcale nie jest tak monotonna, jak niektórzy mogą sądzić. Istnieje wiele różnych odmian, w tym tak popularna sałata bakłażana. Jeśli masz Sałata w ogrodzie zawsze będziesz mieć zdrowy i świeży składnik do sałatki, który możesz również łączyć ze wszystkimi innymi warzywami. Ale nie tylko to! Możesz również wspaniale uszlachetnić kanapki z sałatą, dzięki czemu otrzymasz nie tylko niesamowicie smaczną przekąskę na śniadanie lub pomiędzy, ale także zdrową przekąskę. Lubisz wrapy lub tortille? Następnie dodaj do nich trochę liści sałaty! Jeśli wybierzesz również ciemniejsze liście, możesz uzyskać najlepsze wartości odżywcze sałaty.

Sałata w ogrodzie – robienie zdrowych kanapek

sałata kanapkowa sałatka jajeczna pieczywo pełnoziarniste zdrowe odżywianie

Dziś chcielibyśmy Państwu wyjaśnić, jak sadzi się, pielęgnuje i zbiera sałatę w ogrodzie. To nie jest warzywo letnie, jak się często zakłada. Idealnie nadaje się również do sadzenia w chłodniejszych porach roku, tj. wiosną i jesienią, dzięki czemu można cieszyć się świeżymi warzywami z własnego ogródka przez trzy z czterech pór roku. Sałatę można podzielić na cztery większe grupy. Są to następujące:

Sałata w ogrodzie – sałata liściasta

sałata w ogrodzie zdrowe warzywa wskazówki dotyczące zbioru

Sałata liściasta jako sałata w ogrodzie jest bardzo łatwa w uprawie i szybko rośnie. Pierwszą sałatę możesz zebrać miesiąc po siewie. Poza tym, że mają zdrową stronę jako warzywa, również ładnie wyglądają i są wręcz dekoracyjne. Dzieje się tak, ponieważ odmiany różnią się kolorem liści. Mogą mieć brązowy kolor lub być czerwonawy do ciemnozielonego.

Sałata maślana jako sałata w ogrodzie

sałata maślana sadzonki sałata w ogrodzie końcówki żniwa

Natomiast sałatka maślana ma jasnokremowy kolor. Sałatka maślana różni się również smakiem. Ma delikatny smak i mniejszy rozmiar.

Sałata w ogrodzie – sałata rzymska

Sałata Roemer odmiana sałaty w ogrodzie sadzenie warzyw

Sałata rzymska jest również nazywana po prostu sałatą. Odmiany z tej grupy rosną raczej na długość niż na szerokość.

Sałata lodowa jako sałata w ogrodzie

sałata lodowa w ogrodzie wiosenne sadzenie warzyw

Sałatka lodowa również pochodzi z popularnej sałaty lodowej. Powodem tego jest jego przyjemny smak. Sałatki z tej grupy najlepiej znoszą upały. Zwłaszcza góra lodowa kiełkuje i rośnie bardzo szybko.

Sałata w ogrodzie – kiedy sadzić?

miska sałaty przygotowanie sałaty ciemnoczerwona zielona warzywa ogrodowe

Sałatę w ogrodzie można rozpocząć już na początku wiosny. Ponowny siew co kilka tygodni gwarantuje regularne zbiory. Należy jednak pamiętać, że: Z jednej strony sałata rośnie w ogrodzie od 30 do 90 dni, w zależności od odmiany, a z drugiej strony wzrost sałaty może być utrudniony w temperaturze powyżej 24 stopni. Z tego powodu należy zaprzestać siewu latem lub wybrać miejsce na ten grządek warzywny, które latem będzie częściowo zacienione od innych roślin. Jednak słońce nie może być całkowicie nieobecne, ponieważ jest potrzebne do wzrostu. Wymagane jest również regularne podlewanie. Należy zadbać o to, aby gleba była zawsze wilgotna. Jeśli zaprzestałeś siewu na lato, możesz kontynuować siew późnym latem lub jesienią. Po prostu ziemia ostygła. Zaplanuj ostatnie ziarno, aby zebrać sałatę w ogrodzie przed pierwszymi przymrozkami.

Sałata w ogrodzie – jak sadzić?

Sałata rzymska Sałata w ogrodzie sadzi rzędy nawozu

Sałatę w ogrodzie najlepiej sadzić w rzędach. Powinny znajdować się w odległości od 7 do 23 cm od siebie. Wybierz głębokość ok. 6 mm. W przypadku sałaty z grupy sałaty maślanej i sałaty rzymskiej należy pozostawić odstęp od 15 do 20 cm. Góra lodowa jest nieco trudniejsza. Wymaga to odległości co najmniej 30 cm.

Glebę należy nawozić już na samym początku. Następnie powtórz całość po półtora miesiąca. Ważne jest również regularne usuwanie chwastów wokół sałaty w ogrodzie. W przypadku szkodników znane są możliwe, ale rzadko występują. Do szkodników należą ślimaki, pleśń, ale także ptaki, jelenie i zające.

Zbiór sałaty w ogrodzie

Sałata Sałata w ogrodzie Gruszka pomysł dip

Wspaniałą rzeczą w sałacie w ogrodzie jest to, że niekoniecznie trzeba od razu zbierać całą głowę. Możesz również usunąć pojedyncze liście do czasu, gdy cała sałata dojrzeje. Następnie powinieneś zebrać całą sałatę. Jeśli zasiałeś również dużo sałaty, możesz odciąć około 1 cm od czubka każdej główki w regularnych odstępach, dzięki czemu liście odrosną w bardzo krótkim czasie.

Okład z sałatą i kurczakiem

zawijać sałatę w ogródku szynka boczek kurczak

Sałata w ogrodzie pomysł jak przygotować mieloną jagnięcinę

pomysł na sałatę jedzącą sałatę w ogrodzie pora na grzyby

odżywianie sałata krewetki cytryna zdrowy talerz

bagietka sałata w ogrodzie kanapka szynka pomidorowa

sałata tortilla talerz z grillowanymi warzywami

teriyaki wrap sałata danie mięsne warzywo pomysł