Prace ogrodowe

Sadzenie tarasu: pomysły na projekt i ochronę prywatności z planami sadzenia do ponownego sadzenia

W ciepłym sezonie lubimy spędzać czas na tarasie. Aby naprawdę stała się oazą dobrego samopoczucia, decydującą rolę odgrywa stylowy design i udany wybór roślin. Podpowiemy Ci kilka pomysłów, jak posadzić taras, a tym samym zintegrować część wypoczynkową z ogrodem.

Sadzenie tarasu: pomysły na projekt i ochronę prywatności

Pomysły i instrukcje dotyczące sadzenia tarasów

Dobrze przemyślany projekt może sprawić, że ogród stanie się popularnym miejscem wypoczynku. Cała rodzina lubi spędzać czas na tarasie. Tam wspólnie grillują i jedzą, a przyjaciele i krewni są przyjmowani. A przytulna grupa lounge jest świetna na relaks. Warto więc zainwestować weekend i zasadzić teren wokół tarasu. Poniżej wyjaśnimy krok po kroku, jak najszybciej to zrobić.

1. Narysuj szkic ogrodu, zaznacz na nim orientację tarasu i spróbuj obliczyć liczbę słonecznych godzin dziennie wiosną i latem. Najlepszym sposobem na to jest umieszczenie telefonu komórkowego naprzeciwko tarasu w słoneczny dzień i robienie zdjęcia co 30 minut. To najszybszy sposób, aby dowiedzieć się, gdzie są cienie. Na podstawie szkicu ogrodu, orientacji tarasu i godzin słonecznych możesz wybrać odpowiedni styl ogrodu.

2. W zależności od tego, czy posiadasz duży czy mały ogród, możesz zdecydować o odpowiedniej ilości roślin i klombów. Użyj węża ogrodowego, aby zaznaczyć krawędź klombu wokół patio i uzyskaj lepszy pomysł.

Pomysły na sadzenie tarasów i plany ogrodu

3. Przygotuj ziemię. Jeśli jest tam trawnik, możesz użyć rumpla, aby usunąć trawę. Urządzenie można wypożyczyć w większości sklepów żelaznych i centrów ogrodniczych. Następnie możesz spulchnić i nawozić glebę łopatą.

4. Następnie możesz posadzić poszczególne rośliny w kwietniku. Pozostaw minimum 30 cm między roślinami. Wreszcie nowe rośliny są podlewane.

Kiedy zacząć sadzić taras??

Prawidłowy czas sadzenia zależy od kwiatów, okrywy i bylin. Właściwy czas jest zwykle po lodowych świętych, kiedy w nocy nie ma już wiecznej zmarzliny ani ujemnych temperatur.

Zasadź podniesiony taras

podniesione pomysły i plany roślin tarasowych

Podwyższony taras jest optycznie oddzielony od ogrodu i dlatego często wygląda na niewygodny. Właściwe nasadzenie może stworzyć płynne przejście między tarasem a ogrodem i zapewnić odpowiednią osłonę prywatności dla tego obszaru.

Plan sadzenia i rośliny w skrócie

plan nasadzenia tarasu podniesionego

Jeśli chcesz obsadzić cały taras podniesiony, przyda się następny plan sadzenia. Rośliny pięknie wyglądają przez cały rok. Na wiosnę gruszka skalna tworzy jasnobiałe kwiaty, latem wydaje pyszne jadalne owoce, a jesienią jej liście stają się pomarańczowo-czerwone. Czarna brzoza zapewnia ochronę przed słońcem i prywatnością, a jej piękna biała kora jest szczególnie skuteczna w miesiącach zimowych. Właściwy czas sadzenia to wiosna. Poniższe wskazówki pomogą przedłużyć okres kwitnienia:

  • Usuń żółte liście tęczówki.
  • Odetnij zwiędłe kwiaty tęczówki na wiosnę.
  • Zimą przykryj ziemię wokół czarnej brzozy ściółką.

Rośliny w skrócie:

A. Czarna brzoza

Na podwyższonym tarasie sadzi się czarne brzozy

Czarna brzoza ma imponujący wielopędowy pokrój. Drzewo osiąga maksymalną wysokość 20 metrów i ma do 15 metrów szerokości. Najlepiej sprawdza się na stanowiskach słonecznych i lubi gleby gliniaste o neutralnym pH.

B. Lilia winogronowa

Sadzenie podniesionego tarasu Pomysły i instrukcje Lilia winogron

Winogrona liliowe to popularna roślina okrywowa, która późnym latem tworzy małe kwiaty.

C. Kasztanowiec

Kasztanowiec krzewiasty dorasta do 25 cm wysokości i najlepiej rozwija się w miejscach zacienionych i zacienionych. Dlatego idealnie nadaje się do zacienionych miejsc.

D. Irys

Kwiaty wokół podniesionego tarasu obsadzone są irysem

Irys tworzy na wiosnę piękne białe kwiaty. Jeśli odetniesz go po zwiędnięciu, może ponownie zakwitnąć wczesną jesienią.

E. Czerwony kapelusz przeciwsłoneczny;

podniesiona roślina tarasowa, która kwitnie jeżówkę żółtą

Jeżówka czerwona najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu. Jej duże fioletowe kwiaty dodają koloru ogrodowi od lipca do października. Kwiat osiąga około 1 metra wysokości.

F. Petite Deutzie

Pełna wdzięku Deutzia (wciąż nazywana Mayflower) tworzy wiosną duże pąki z jasnobiałymi kwiatami. Jesienią roślina przykuwa uwagę ozdobnym ulistnieniem. Deutzia najlepiej rozwija się w słonecznych i zacienionych miejscach.

G. Prachtscharte

Taras jest obsadzony śródziemnomorskim przepychem

Wspaniały karb ma około 70 cm wysokości i przyciąga uwagę purpurowymi kwiatami. Roślina kwitnie przez całe lato.

H. Holly

Ostrokrzew to wiecznie zielony krzew, który rozwija się zarówno we wspaniałym letnim słońcu, jak iw półcieniu.

I. gruszka kamienna

Na wiosnę gruszka skalna tworzy śnieżnobiałe kwiaty. Ich owoce są jadalne. Drzewo czuje się szczególnie dobrze w półcieniu i w zacienionych miejscach.

J. Lily Funkie

Lily Funkia jest szczególnie popularna ze względu na białe kwiaty i piękne liście. Roślina jest idealna na stanowiska w półcieniu i cieniu.

Oprawa tarasu roślinami: Stwórz ogródek kuchenny z warzywami

Obramowanie tarasu roślinami

Jeśli chcesz obramować swój taras roślinami, z pewnością nie myślisz o ogrodzie kuchennym. Szkoda, bo warzywa i drzewa owocowe mogą być bardzo dekoracyjne. W następnym planie sadzenia zrezygnowano z roślin ozdobnych i zamiast tego stawiano rośliny użytkowe w centrum uwagi.

Plan nasadzeń do ogrodu kuchennego z warzywami i drzewami owocowymi

Taras ogrodowy z roślinami oprawiającymi owoce i warzywa w ogrodzie kuchennym

Ale dlaczego sadzenie roślin wokół patio jest świetnym pomysłem? Warzywa i owoce nie tylko wyśmienicie smakują, ale także nadają ogrodowi naturalny charakter. Kolejny plan nasadzeń został zaprojektowany tak, aby ogród kuchenny wyglądał jak najbardziej naturalnie:

  • Jagody nadają kwietnikowi więcej struktury.
  • Tymianek może wypełniać luki w zacienionych miejscach (np. pod drzewem).
  • Warzywa liściaste, takie jak kapusta i boćwina, mogą z powodzeniem zastąpić inne rośliny okrywowe.
  • Grusza odmiany „sosna” nie tylko rodzi pyszne owoce, ale w kulturach wschodnich uważana jest również za szczęśliwą amulet.

Rośliny w skrócie:

A. Jagody: 4 rośliny

Oprawianie patio z roślinami Pomysły na ogródek kuchenny z jagodami

Borówka to krzew, który latem produkuje jadalne jagody. Jej liście jesienią stają się pomarańczowoczerwone. Krzew dorasta do 6 metrów wysokości i nadaje się również jako osłona prywatności.

B. Kapusta ozdobna odmiany „Lacinato”: 8 roślin

Ogród warzywny w kwietniku wokół tarasu Kapusta ozdobna odmiana Lacinato

Kapusta ozdobna najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale można ją sadzić również w miejscach zacienionych. Roślina dorasta do 1 metra wysokości i szerokości.

C. Grusza “Kieffer”: 1 drzewo

Taras z roślinami otoczony jest ogrodem kuchennym z gruszą Kieffer

Grusza “Kieffer” wydaje jesienią żółte owoce. Osiąga wysokość do 5 metrów, a korona drzewa ma aż 3 metry szerokości.

D. Tymianek – 18 roślin

Tymianek doskonale wypełnia luki. Roślina okrywowa ma delikatny zapach i ma do 20 cm wysokości.

E. Mangold: 8 roślin

Oprawianie patio z roślinami Pomysły na ogródek kuchenny z boćwinem

Boćwina ma łodygę, która zmienia kolor na żółty, czerwony, pomarańczowy lub różowy. Roślina najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu i dorasta do 50 cm wysokości.

F. Warzywa liściaste: ewentualnie dla plantatorów

Obramowanie patio roślinami Warzywa liściaste w kwietniku

Oprócz innych roślin możesz posadzić w doniczkach mieszankę różnych rodzajów i odmian warzyw liściastych. Przykład mieszanki: sałata dębowa, roszponka, rukola, cykoria, pokrzywa, sałata zielona.

G. Jabłko ozdobne „Złote krople deszczu”: 1 drzewo

Oprawa patio z roślinami i drzewami jabłoń złote krople deszczu

Jabłoń owocuje latem, osiąga do 7 metrów wysokości i 5 metrów szerokości.

H. Szałwia stepowa: 7 roślin

Szałwia stepowa tworzy fioletowe kwiaty, dorasta do 60 cm wysokości i uwielbia pełne słońce.

I. Porzeczki: 2 rośliny

Porzeczka to krzew o wysokości do 2 metrów, który latem wydaje czerwone owoce.

J. Jagody leśne: 17 roślin

Jagody leśne to idealna roślina okrywowa, która może wypełnić luki między innymi roślinami. Przynoszą owoce przez całe lato.

Sadzenie tarasu: plan sadzenia zapewniający prywatność

Taras jest obsadzony parawanami w japońskim stylu

Jeśli okna sąsiednich domów wychodzą wprost na taras, to parawan jest absolutną koniecznością. Jednak w ogródku działkowym obszar przed tarasem często nie ma nic do zaoferowania poza trawnikiem. Następny plan sadzenia do ponownego sadzenia jest idealny na tarasy, które wymagają ochrony przed słońcem i prywatnością.

Oto rośliny i drzewa w skrócie:

1. Wiśnia japońska

Na tarasie sadzi się japońskie czereśnie jako cień i ekran prywatności

Wiśnia japońska zapewnia prywatność na tarasie. Wiosną tworzy piękne różowe kwiaty, jesienią liście przebarwiają się na złotożółto.

2. Motyl liliowy

Pomysły na sadzenie tarasu na granicy z bzami motyli

Jak sama nazwa wskazuje, motyl liliowy przyciąga motyle do ogrodu jak żadna inna roślina. Kolor pąków kwiatowych może być różny – w centrach ogrodniczych można znaleźć odmiany kwitnące w kolorze białym, różowym, niebieskim lub fioletowym.

3. Azalia japońska

Azalia japońska to piękny kwiat, który zaczyna kwitnąć wiosną. Bylina ma bardzo ciekawy kształt, dzięki któremu przykuwa uwagę nawet po zakończeniu lata.

4. Karłowate kuliste drzewo życia „Danica”

Karłowate kuliste drzewo życia to wiecznie zielona roślina wieloletnia, która zdobi nowoczesne projekty ogrodowe.

5. Lawenda

Lawenda to nie tylko absolutny klasyk w śródziemnomorskim ogrodzie. Trudno sobie teraz wyobrazić ogród w domu bez niego.

6. Funki

Pomysły na sadzenie tarasu na krawędzi z funky

Funkia to roślina okrywowa popularna ze względu na jej dwukolorowe liście.

7. Konwalia

Konwalia to bardzo łatwy w pielęgnacji kwiat, który jest niezwykle długowieczny. Szybko i wspaniale rośnie na rabatach.

8. Sosna

Miniaturowe sosny doskonale sprawdzają się na patio. Mogą również zapewnić dodatkową ochronę prywatności.

9. Żywopłot Taxus Baccata

Żywopłot można przycinać w różnych kształtach i zapewnia prywatność i ochronę przed wiatrem na tarasie.

10. Rododendron

Trzeba przyznać, że rododendron nie jest rośliną łatwą w pielęgnacji. Z drugiej strony jej kwiaty są tak piękne, że zdecydowanie warto się na nie włożyć.

11. Tuleja wrzeciona

Krzew wrzecionowaty jest popularny ze względu na żółte liście. Jest zarówno rośliną okrywową, jak i pnącą, dzięki czemu idealnie nadaje się do obszaru wokół pergoli.

Obramowanie tarasu roślinami: wskazówki dotyczące ogrodu skalnego

Plan ogrodu obramowany roślinami

Jeśli chcesz otoczyć swój taras roślinnością, ale nie masz dużo wolnego czasu, możesz zdecydować się na ogród skalny. Te rośliny są możliwe:

1. Sosna górska – 6 drzew

Taras jest obsadzony parawanami w skalnej sosnie górskiej

Sosna górska wyraźnie odgrywa główną rolę w tym planie nasadzeń. Szczególnie dobrze układa się na krawędzi wokół tarasu.

2. Kostrzewa niebieska – 4 rośliny

Kostrzewa niebieska jest idealnym partnerem kombinacji w ogrodzie skalnym.

3. Goździk alpejski – 20 roślin

Posadź taras dookoła goździkiem alpejskim

Goździk alpejski jest idealny na dywan kwiatowy. Jej delikatne fioletowe kwiaty szczególnie dobrze komponują się z niebieskimi pelargoniami.

4. Pelargonie – 6 roślin

Taras z roślinami obramowanymi pelargoniami

Posadź taras dookoła

Posadź taras dookoła.Plan sadzenia do ponownego sadzenia

Jeśli chcesz sadzić dookoła swojego tarasu, ale jednocześnie nie chcesz całkowicie rezygnować z trawnika, następny plan sadzenia jest właśnie dla Ciebie. Główną rolę odgrywają drzewa, które zapewniają zarówno cień, jak i prywatność. Wysokie krzewy doskonale oprawiają taras i chronią go przed wiatrem. Kwiaty i niskie byliny wraz z kilkoma roślinami okrywowymi oferują różnorodność. Rośliny pnące skutecznie uzupełniają zestaw. W miesiącach letnich w przydomowym ogródku kwitną kwiaty.

Te rośliny są możliwe:

1. Głóg „Szkarłat Pawła”

2. Cyprys „Wahadło”

3. Becher-Elbe “Hicksii”

4. Becher-Elbe “Wojtek”

5. Rocket junior „Niebieska strzała”

6. Cyprys Sawara “Filifera Aurea”

7. Krzew palcowy „Abbotswood”

8. Jagoda „Diabolo”

9. Berberys żywopłotowy „Aurea”

10. Krzak na palec „Goldfinger”

11. Berberys żywopłotowy „Złoty pierścień”

12. Dereń kanadyjski

13. Hortensje

14. Funkie ze złotym obręczem “Aureomarginata”