Prace ogrodowe

Sadzenie szpinaku — przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji tej rośliny

drewno miska liście szpinaku świeża sałatka ogrodowa

Jeśli szukasz odpowiedniej sałatki na chłodniejsze pory roku, to szpinak jest właściwym wyborem. Choć nie toleruje zbyt dobrze temperatur powyżej 24 stopni i bezpośredniego światła słonecznego, tym łatwiej jest go hodować wiosną i jesienią. W regionach o łagodniejszych zimach szpinak może wspaniale się rozwijać nawet o tej porze roku. Mimo to istnieje również kilka odmian, które nadają się na gorące lato. W tym artykule chcemy opowiedzieć o szpinaku i podpowiedzieć, co z nim zrobić Szpinak roślinny, należy przestrzegać opieki i zbiorów.

Sadzenie szpinaku – jakie są rodzaje?

szpinak savoy zielone liście zwinięte odmiana ogród

Szpinak można podzielić na trzy rodzaje. Jednym z nich jest tzw. gatunek Savoy. Jej liście są ciemnozielone i zwinięte. Semisavoy to znowu forma hybrydowa. Liście są tylko lekko zwinięte. To jest łatwiejsze do czyszczenia. Następnie jest gładki szpinak liściasty. Obejmuje to również odmianę drobnolistną „Baby-leaf”. Jeśli posadzisz ten rodzaj szpinaku, możesz spodziewać się, że zbierzesz liście już trzy lub cztery tygodnie po pojawieniu się sadzonek.

Posadź szpinak z młodych liści

młode liście szpinaku witaminy minerały warzywa ogrodowe zdrowe odżywianie

Sadzenie szpinaku – kiedy jest odpowiedni czas?

zdrowe odżywianie porady dotyczące pielęgnacji plastrów warzywnych szpinaku

Najlepszy czas na sadzenie szpinaku w sezonie wiosennym to dwa do trzech miesięcy przed ostatnimi przymrozkami nadchodzącej wiosny. Do tego momentu możesz ponownie siać w regularnych odstępach co trzy tygodnie. Zatrzymaj siew natychmiast po ostatnich przymrozkach, aby uniknąć gorących letnich dni. Jeśli chcesz posadzić szpinak jesienią, najlepiej zrobić to na cztery do sześciu tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli mieszkasz w regionie o łagodniejszej zimie, możesz dalej siać.

Sadzenie i pielęgnacja szpinaku

ogród warzywny podniesiony łóżko szpinak rośliny sałatkowe

Najlepszym miejscem do sadzenia szpinaku jest miejsce nasłonecznione. Ale bądź ostrożny! Późną wiosną i wczesną jesienią konieczny jest półcień, ponieważ południowe i popołudniowe słońce jest wtedy zbyt silne i niszczy rośliny. Szpinak również dobrze czuje się w garnku. Niezależnie od tego, czy jest tam, czy w ogrodzie, woda powinna dobrze spływać, aby uniknąć zalegania wody. Podczas podlewania należy zadbać o zapewnienie regularnego zaopatrzenia w wodę, ale uniknąć nadmiernego podlewania.

Sadzenie szpinaku w podniesionym łóżku

podniesione łóżko szpinak rośliny pielęgnacja ogrodu warzywa zdrowe

Sadząc szpinak, wybierz głębokość nieco ponad cal i odległość 2,5 cm od siebie. Jak tylko pojawią się sadzonki, rośliny należy przerzedzić. Aby to zrobić, po prostu usuń tyle sadzonek, ile jest to konieczne, aż pozostanie tylko co 7,5 do 10 cm roślin. W przypadku młodych roślin można nawet wykorzystać usunięte rośliny do spożycia i nie trzeba ich wyrzucać. Konieczne jest również regularne usuwanie chwastów wokół roślin. Przy dobrych warunkach szpinak wyrośnie w ciągu 40 do 150 dni. Szkodniki powszechne dla szpinaku to mszyce, dżdżownice i koparki liści.

Sadzenie szpinaku – żniwa

żniwa szpinak ogród wiosna jesień cięcie nożem

Po posadzeniu i pielęgnacji szpinaku przychodzi oczywiście kolej na zasłużone zbiory. Tutaj masz możliwość usunięcia tylko kilku liści lub zebrania całej rośliny. Ale nawet jeśli potrzebujesz wszystkich liści, ale nie chcesz całkowicie usuwać rośliny, możesz to zrobić. Aby to zrobić, pokrój liście około 2,5 cm nad ziemią. Roślina może wtedy odrosnąć i utworzyć nowe liście.

Szpinak nadaje się na chłodniejsze pory roku

szpinak pielęgnuje jesienno-zimowe porady

Przygotuj pyszne sałatki i dania ze szpinakiem

szpinak rośliny porady prace w ogrodzie warzywa wiosna