Prace ogrodowe

Sadzenie roślin okrywowych – pomysły na odmiany szybko rosnące

rośliny okrywowe płyty kamienne spoiny sukulenty mech ogród deco

Rośliny okrywowe są popularnymi roślinami ogrodowymi nie tylko dlatego, że sprawiają, że rabaty wydają się pełniejsze, ale także dlatego, że oferują bardzo praktyczne zastosowanie. Chronią ziemię przed silnymi wiatrami i deszczem, utrzymują wilgotność gleby i zapobiegają powstawaniu chwastów. Tworzą piękny zielony dywan, dzięki czemu ziemia jest ledwo widoczna. Dzisiaj przedstawiamy kilka sugestii dotyczących Rośliny okrywowe, szybko rosną i są szczególnie łatwe w pielęgnacji.

Roślina okrywowa kwitnąca

rośliny okrywowe rośliny kwitnące sukulenty kolorowe

Chociaż trawniki są najczęstszym wyborem na pokrycie gruntu w ogrodzie, nie mogą one dodawać koloru w dotyku. Jednak kwitnąca roślina okrywowa może całkowicie zmienić odsłonięte obszary w ogrodzie. Floks poduszkowy, zwany także floksem dywanowym, to na przykład kwitnąca odmiana okrywowa, która szybko rośnie i daje wiosną piękne różowe, lawendowe, niebieskie i białe kwiaty. Preferuje pełne słońce i suchą glebę, dlatego doskonale nadaje się do ogrodów skalnych. Kwitnące rośliny okrywowe, które wymagają niewielkiej pielęgnacji, to jaśmin gwiaździsty i barwinek.

Posadź wiecznie zielone okrywowe

rośliny okrywowe pomysł jałowca wiecznie zielony projekt ogrodu

Zimozielona roślina okrywowa to jedna z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin w ogrodzie. Grubas (Pachysandra terminalis) to szybko rosnąca, łatwa w pielęgnacji roślina okrywowa, która preferuje dobrze przepuszczalną glebę w cieniu lub półcieniu. Wiecznie zielone drzewa, takie jak jałowiec płożący i plasterki poduszek, są również idealne jako roślina okrywowa.

Mech jako roślina okrywowa

rośliny okrywowe pomysł z mchu kamienne płytki wzór szachownicy

Mech doskonale nadaje się jako roślina okrywowa do obszarów o małym nasłonecznieniu w ogrodzie. Po znalezieniu idealnego miejsca dla roślin mchowych, soczyście zielony dywan rozłoży się szybko i skutecznie. Najlepsze do tego obszary to obszary w ogrodzie o mniej jasnej i wilgotnej glebie. Cienka warstwa kompostu liściastego dodatkowo pobudza wzrost mchów.

Vinca Evergreen – Roślina okrywowa, która wszędzie dobrze się czuje

rośliny okrywowe vinca idea niebieski fioletowy kolor kwiaty

Barwinek drobnolistny (Vinca minor) to szybko rosnąca, wiecznie zielona roślina okrywowa, która późną wiosną nosi niebieskie kwiaty i ma świeże zielone liście przez cały rok. Dobrze rośnie zarówno na słońcu, jak iw cieniu i jest niezwykle łatwa w pielęgnacji. Rośliny zimozielone nie muszą być regularnie przycinane, ale roślina potrzebuje zimowej ochrony przed ulistnieniem, szczególnie w trudnych miejscach.

Floks tapicerski świetnie wygląda wszędzie

Rośliny okrywowe-poduszka-floks-fioletowo-kwitnący-przedni ogród

Wśród licznych odmian kwiatu ognistego są również takie, które doskonale nadają się jako roślina okrywowa. Floks dywanowy i floks tapicerski należą do odmian okrywowych. Kwitną od kwietnia do czerwca i urzekają jasnymi kolorami i bujnymi kwiatami. Jeśli chcesz sadzić floks tapicerski jako roślina okrywowa, to szczególnie odpowiednie są ogrody skalne i obrzeża.

Barwinek Vinca jest bardzo wytrzymały i czuje się komfortowo we wszystkich pozycjach

rośliny-okrywowe-vinca-zimozielone-fioletowe-kwitnące

Barwinki małe i duże są niezwykle wytrzymałe i doskonale nadają się do zacienionych miejsc. Z tego powodu są często wykorzystywane do podsadzania. Mały barwinek nie powoduje nadmiernego nacisku na korzenie, dlatego okrywowa nadaje się równie dobrze do podsadzania niektórych niekonkurencyjnych krzewów. Z kolei duża Vinca może całkowicie zarastać mniejsze byliny, dlatego należy ją sadzić ostrożnie jako roślina okrywowa w ogrodzie.

Vinca doskonale nadaje się również do ogrodu skalnego

rośliny-okrywowe-zimozielone-vinca-niebieskie

Barwinek wielki, zwany także Vinca major, doskonale nadaje się zarówno do sadzenia na granicy, jak i do ogrodów skalnych. Zwalcza chwasty, dlatego jest popularny wśród ogrodników domowych. Co więcej, duże wiecznie zielone rośliny są szczególnie szybko rosnące i mogą szybko pokryć duży ogród skalny zielonymi liśćmi i niebieskimi kwiatami. Możesz sadzić tę okrywę przez cały rok, ale wymaga ochronnej warstwy ściółki z kory, jeśli jest sadzone jesienią.

fioletowa kwitnąca tapicerka floks

roślina-okrywowa-poduszka-floks-różowe-kwiaty

Floks tapicerski nie podnosi się zbyt wysoko i dlatego jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Szczególnie dobrze czuje się na słońcu i rośnie najszybciej w ubogiej w składniki odżywcze glebie. Dlatego ogród skalny jest do tego bardzo odpowiedni, ze względu na przepuszczalną glebę. W zależności od odmiany ognisty kwiat może kwitnąć w kolorze białym, różowym, niebieskim, fioletowym, a nawet wielobarwnym. Intensywnie zabarwione fioletowe kwiaty tworzą wspaniałe akcenty na zewnątrz i mogą tworzyć wspaniałe kontrasty w ogrodzie skalnym.

Floks tworzący wykładzinę dywanową

roślina-okrywowa-poduszka-plox-liliowo-różowa

W przypadku floksu dywanowego i tapicerskiego nie jest konieczne regularne cięcie, ale można je wykorzystać do odmłodzenia roślin na wiosnę. Jeśli więc chcesz mieć bujne rośliny okrywowe w ogrodzie, warto przycinać je wiosną. Następnie floks myje się gęściej i tworzy jeszcze piękniejsze kwitnące dywany.

Odmiany mchu jako roślina okrywowa

rośliny-okrywowe-zalety-odmiana-mchu

Jeśli chcesz sadzić mech jako roślina okrywowa, lokalizacja powinna spełniać pewne wymagania. Miejsca z pośrednim nasłonecznieniem i większą ilością cienia są najlepsze dla większości rodzajów mchu. Odpowiedni poziom wilgotności jest korzystny dla szybkiego wzrostu, podobnie jak wilgotna gleba. Mech gwiaździsty, który w rzeczywistości nie jest mchem w sensie botanicznym, najlepiej nadaje się do ogrodu. Niemniej jednak roślina okrywowa tworzy gęsty zielony dywan, który może również służyć jako substytut trawnika.

 Pnący tymianek w ogrodzie

rośliny-okrywowe-fioletowy-kwitnący-tymianek-pełzający

Tymianek można również posadzić w ogrodzie jako okrywę gruntową. Jej rośliny mają od pięciu do dziesięciu centymetrów wysokości i tworzą gęste dywany. Różowe kwiaty kwitną od czerwca do sierpnia i zapewniają intensywny, ale przyjemny zapach w ogrodzie. Tymianek płożący to wiecznie zielona roślina, która zimą urzeka gęstym zielonym dywanem.

Dickmännchen jest nadal nazywany zielonym cieniem

dickmannchen-zimozielona-okrywowa-pachysandra

Grubas jest także jedną z wiecznie zielonych roślin okrywowych, które uwielbiają cień. Dlatego roślina nadal nazywana jest zielonym cieniem. Ta roślina okrywowa czuje się szczególnie dobrze pod drzewami i rośnie bardzo rozłożysta i gęsta. Wiosną rozwija białe kwiaty, które są szczególnie dekoracyjne i idealnie wpasowują się w wystrój ogrodu.

Jałowiec płożący – okrywowa z igłami

Pnący jałowcowy wiecznie zielony ogród okrywowy

Inną opcją sadzenia ogrodu są okrywy igłowe. Jałowiec płożący to wiecznie zielona roślina, która rośnie na stanowiskach słonecznych lub częściowo zacienionych. Takie gatunki, których wzrost nie przekracza dziesięciu centymetrów, doskonale sprawdzają się również jako substytut trawnika, po którym można chodzić.

Pełzająca-tymianek-fioletowo-kwitnąca-okrywowa

wiecznie-szybko-rosnące-okrywowa-dickmannchen-Pachysandra-terminalis

żółto-kwitnąca-gruntowa-lysimachia-nummularia-aurea-pfennigkraut

złoty-żółty-dywan-pełzający-jałowiec-Matka-Lode-

roślina-okrywowa-zimozielona-dickmannchen

rośliny-okrywowe-zimozielone-drzewne-pnące-jałowiec

posterplox-liliowy-kwitnący-dywan-formujący-szybko-rosnący

Rośliny okrywowe -vinca-immerguen-fioletowe-kwiaty

Kwitnąca roślina okrywowa-dywan-floks-fiolet

rozchodnik-sarmentosum-ostrogi-rozchodnik-rozchodnik-zimozielony

Rośliny okrywowe-zimozielona-funkien-kombinacja

kwitnące rośliny okrywowe ogród