Prace ogrodowe

Sadzenie podwyższonego grządki jako osłony prywatności: te rośliny nadają się na taras i balkon

Temat „ekrany prywatności do ogrodu i na balkon” jest szczególnie aktualny latem. Rośliny stanowią przyjazną dla środowiska i naturalną alternatywę dla ogrodzenia ogrodowego, okładzin ściennych i balkonowych. Różne rośliny wchodzą w grę w zależności od sytuacji w ogrodzie i na balkonie. Od egzotycznych roślin, takich jak bambus, po klasyczne żywopłoty, wysokie kwiaty, a nawet rośliny użytkowe: wyjaśniamy, jak posadzić podwyższone łóżko jako osłonę prywatności.

Podniesione łóżko jako osłona prywatności: które rośliny są odpowiednie?

Trawy ozdobne w podwyższonym łóżku jako osłona prywatności na taras i ogród

Wysokie rośliny odstraszają obcych, a jednocześnie upiększają taras i balkon. Na zewnątrz można stosować różne rodzaje roślin. To, który wariant ostatecznie wybierzesz, zależy przede wszystkim od orientacji balkonu lub tarasu. Czynniki takie jak wiatr, dostępna przestrzeń i ochrona przed deszczem (np. przez dach) również odgrywają decydującą rolę w wyborze.

Bambus w podwyższonym łóżku jako ekran prywatności

Bambus w podniesionym łóżku jako ekran prywatności Pomysły na sadzenie

Bambus jest szybko i bujnie rosnącym egzotem, który dobrze czuje się również w przydomowym ogrodzie. Cechą szczególną rośliny jest to, że rośnie również na szerokość. Bambus rozmnaża się przez szeroko rozprzestrzenione kłącza. W przypadku wanny i podniesionego łóżka istnieją zatem specjalne odmiany, które tworzą tylko krótkie korzenie. Są to na przykład następujące odmiany bambusa Fargesia:

Posadź podniesione łóżko jako ekran prywatności

 • Parasol bambusowy “Campbell”: mrozoodporna, nie tworzy rozłogów, nadaje się do nasadzeń grupowych. Rocznie rośnie o 50 cm wysokości i osiąga do 3 metrów wysokości i 2,5 metra szerokości.
 • Parasolka bambusowa „Zebra”: wiecznie zielony, wytrzymały, nadający się do cięcia żywopłot. Rośnie grudkowo, nie wymaga ochrony kłączy.

Wskazówki dotyczące sadzenia: Właściwy czas sadzenia to od wiosny do jesieni (od marca do października). Pozostaw odległość około 80 cm między roślinami, aby zapewnić prywatność. Bambus parasolowy najlepiej rozwija się w miejscach słonecznych i zacienionych.

Rośliny żywopłotowe jako osłona prywatności w podniesionym łóżku

Rośliny jako ekran prywatności w podniesionym łóżku pomysłów na żywopłot z wiśniowego lauru

Wiele żywopłotów bez problemu rozwija się na podwyższonych rabatach. Jednak łączy je jedno: większość odmian jest warunkowo odporna i wymaga ochrony przed mrozem w zimnych porach roku. Kule korzeniowe można chronić warstwą ściółki lub słomy. Potrzebna będzie również ochrona przed wiatrem i deszczem. Dlatego żywopłoty nadają się szczególnie na zadaszone tarasy lub tarasy z przeszkleniem.

 • Wierzba oliwna: odporna na suszę, zimozielona, ​​ma pokrój wyprostowany, osiąga maksymalną wysokość 3 m i szerokość 3 m. Wymagana ochrona przed wiatrem.
 • Biała strąk ogrodowy: zwarty, gęsty, wyprostowany wzrost. Kompatybilny z cięciem, wiecznie zielony, odporny na ciepło. Maksymalna wysokość – 5 m, maksymalna szerokość – 5 m.
 • Portugalski wawrzyn wiśniowy: gęsty, zwarty wzrost, wytrzymały, preferuje słońce, ale toleruje również cień. Magnes na owady. Dostępny również jako prefabrykowany żywopłot do podniesionego łóżka.
 • Japońska Ostrokrzew Kolumnowy: gęsty wzrost, wąski, do 2 metrów wysokości i do 0,5 metra szerokości. Odporny na zimę, w zależności od regionu może wymagać ochrony przed wiatrem i mrozem.
 • Cis: Preferuje cień i półcień. Ma gęsty wzrost i toleruje cięcie kształtowe (np. cięcie o kształcie kulistym). Łatwa w pielęgnacji, niewymagająca, dorasta do 10 m wysokości. Wytrzymały.

Przydatne rośliny jako osłony prywatności na tarasy i balkony

Podniesione łóżko jako ekran prywatności Pomidory przyciągają pomysły

Rośliny uprawne mogą również zapewnić prywatność. Szczególnie odpowiednie są niektóre rodzaje owoców kolumnowych i wysokich warzyw.

Owoce kolumnowe (Tego rodzaju owoce wymagają kratek, ponieważ są dość wysokie):

 • Jabłko kolumnowe. Odmiany dwuletnie: „Berbat”, „Black McIntosh”, „Blue Moon”. Osiągają wysokość od 1,7 do 2 metrów. Są smukłe i owocują bezpośrednio na pniu. Czas zbiorów: późne lato i jesień
 • gruszka filarowa. Odmiany dwuletnie: „Condo”, „Decora”, „Silver Pearl”. Maksymalna wysokość: 3 metry. Wzrost zwarty, daje dużo owoców. Czas zbiorów: późne lato, początek jesieni.
 • Wiśnie kolumnowe. Odmiany „Claudia”, „Sylvia”, „Victoria”. Potrzebujesz wsparcia wspinaczkowego i cięcia pleców. Dorosnąć do 4 metrów wysokości.

Podniesione łóżko jako osłona prywatności w ogrodzie Przydatne rośliny i byliny

Wysokie warzywa rosnące:

 • Pomidory z winogron: Osiągnij maksymalną wysokość 180 cm. Miej silny, rozprzestrzeniający się nawyk. Przynosić dużo owoców. Partnerzy roślin: pietruszka, bazylia, rzeżucha ogrodowa, por.
 • Fasolka szparagowa: Dorastają do 3 metrów wysokości, tworzą długie strąki i można je łączyć z endywia, ogórkiem i kapustą.
 • Słodka Kukurydza: Wygląda jak trawa ozdobna, osiąga wysokość 2 metrów. Nadaje się do mieszanej kultury z boćwiną, fasolą, rzodkiewką i endywią.
 • Papryka: Wyprostowany, czciciel słońca. Partnerzy roślin: pomidory, sałatki, różne rodzaje kapusty.
 • Ogórek: Wyrafinowane sałatki i przekąski osiągają wysokość 1 metra. Dostępna tylko jako roślina jednoroczna. Odpowiedni partnerzy do sadzenia: koperek, fasola wielokwiatowa.

Podniesione łóżka roślin Wysokie rośliny dla ochrony prywatności

Jeśli chcesz stworzyć mały ogródek kuchenny, możesz posadzić podniesione grządkę wysokimi warzywami, a następnie wypełnić luki odpowiednimi partnerami do sadzenia.

Kwiaty jako ekran prywatności w podwyższonym łóżku

Podniesione łóżko zapewnia prywatność pomysłów na patio

Masz ochotę na blask kwiatów? Na szczęście istnieje wiele rodzajów kwiatów, które rosną wysoko. Należą do nich na przykład:

 • Ostróżka: W zależności od odmiany dorasta do 180 cm wysokości. Ma wyprostowany pokrój oraz duże liście i pąki kwiatowe. Długi okres kwitnienia od czerwca do września.
 • Kwiat o wysokim płomieniu: Tworzy duże, rzucające się w oczy baldachy kwiatowe, ma rozłożysty pokrój i osiąga wysokość 1 metra.
 • Imitacja fioletowego kapelusza przeciwsłonecznego: Ma rozłożysty, szeroki wzrost, dorasta do 1 metra wysokości, przyciąga owady zapylające.
 • Wspaniała świeca: pokrój krzewiasty, kwitnie od czerwca do końca września. Wymaga ochrony zimowej.

Jakie kwiaty sadzić w podniesionym łóżku jako ekran prywatności Pomysły

Szybko rosnące byliny jako ekrany prywatności

Jakie kwiaty jako osłona prywatności na taras i ogród

Szybko rosnące i wysokie byliny mogą tworzyć akcenty na podwyższonym łóżku i chronić taras przed obcymi. Większość bylin można łatwo połączyć z roślinami okrywowymi i jednorocznymi o podobnych wymaganiach co do gleby i lokalizacji.

 • Montbretie: Osiągnąć maksymalną wysokość 110 cm, w zależności od odmiany. Odwieczna, potrzebna zimowa ochrona.
 • Powojniki wieloletnie: W zależności od odmiany dorasta do 3 metrów wysokości. Większość odmian jest mrozoodporna, obficie kwitnąca latem.
 • Wysokie astry: W zależności od odmiany dorastają do 3 metrów wysokości. Mają rozłożysty pokrój i duże liście. Kwitną wspaniale.

Trawy ozdobne jako osłona prywatności w podniesionym łóżku

Które rośliny jako ekran prywatności w podniesionym łóżku ozdobne pomysły na rośliny traw

Trawy ozdobne to łatwa w pielęgnacji i nowoczesna alternatywa dla kwiatów i bylin. W podwyższonych zagonach bez problemu rozwijają się następujące trawy ozdobne:

 • Trawa do czyszczenia lamp: Dekoracyjny wygląd, zwarty wzrost – do 70 cm szerokości. Nadaje się do podniesionych łóżek na balkonie.
 • Trawa pampasowa „Białe Pióro”: Dorasta do wysokości 2,5 metra, ma wyprostowany pokrój i tworzy duże białe kwiaty.
 • Niebieska trawa na plaży: Dorasta do 1 metra wysokości, ma lekko zwisające źdźbła trawy, odporne na ciepło.

Jakie rośliny balkonowe jako osłona prywatności w podniesionym łóżku??

Podniesione łóżko jako ekran prywatności dla pomysłów na rośliny balkonowe

W przypadku dużego balkonu odpowiednie są nie tylko doniczki i skrzynki na kwiaty. Możesz także posadzić podniesione łóżko. Jego zaletą jest większa objętość gleby, co umożliwia różne kombinacje roślin. Różne rośliny nadają się do podniesionego łóżka na balkonie. Jednak nie powinny być wyższe niż 1 metr lub przynajmniej tolerować cięcie.