Prace ogrodowe

Sadzenie cebuli w ogródku warzywnym – pomocne wskazówki pielęgnacyjne

cebula rośliny czerwona żółta szalotka kosz ogród praca

Być może wiesz, że istnieje ogromny wybór odmian cebuli. Jeśli jesteś początkującym, wystarczy zastanowić się, czy chcesz zrobić klasykę Posadź cebulę i czy wolisz odmiany żółte, białe czy czerwone, czy też wolisz posadzić w ogrodzie zieloną cebulę, zwaną również dymką. Na przykład, aby uzyskać dymkę, możesz posadzić dowolną odmianę cebuli. Zrób to na początku roku i posadź sadzonki zamiast nasion. Zielona cebula jest uprawiana w taki sam sposób jak zwykła cebula. Ich smak jest zbliżony do połączenia cebuli i czosnku.

Sadzenie cebuli – Do wyboru jest wiele odmian

odmiany cebula biała żółta czerwona warzywna ogród

Dużą rolę w wyborze odmiany cebuli odgrywa również region, w którym mieszkasz. I tym razem nie mamy na myśli klimatu, jak to ma miejsce w przypadku większości warzyw. Dla cebuli ważniejsza jest długość dnia. To właśnie wpływa na wzrost cebuli. Aby upewnić się, że wybierasz odpowiednią odmianę do sadzenia cebuli, najlepiej najpierw skonsultować się ze specjalistą w centrum ogrodniczym. Warto też wiedzieć, że cebulę można uprawiać w doniczkach i skrzynkach na kwiaty. Jest to szczególnie korzystne, jeśli nie masz ogrodu lub masz tylko mały ogród, w którym nie ma więcej miejsca.

Sadź i pielęgnuj cebulę

doniczka cebula rośliny pomysł na ogród balkon

Cebule można sadzić dwa razy w roku. Wiosną najlepiej wybrać czas około półtora miesiąca przed ostatnimi spodziewanymi przymrozkami. Temperatura podłogi może również służyć jako wskazówka. Podłoga oczywiście nie powinna być już zamarznięta i najlepiej mieć około 10 stopni ciepła. W regionach o łagodnych zimach cebulę można posadzić po raz drugi jesienią. W ten sposób uzyskasz zbiory na wiosnę.

Sadzonki cebuli do sadzenia

sadzonki warzywa ogród cebula rośliny pielęgnacja porady zdrowe

Wybierz miejsce w ogrodzie, które jest bezpośrednio nasłonecznione. W razie potrzeby cebulę można również stosować w półcieniu. Przygotuj glebę z nawozem przed posadzeniem cebuli. Jeśli chcesz sadzić cebulki w rzędach, pamiętaj, że powinny one być oddalone od siebie o około 45 do 60 cm. Jeśli szukasz zwykłej cebuli, możesz zasiać nasiona lub wybrać najmniejsze możliwe sadzonki. Jeśli weźmiesz większe sadzonki, ryzykujesz, że roślina zacznie kwitnąć przed osiągnięciem dojrzałości, a następnie obumrze, bez plonów.

Posadź cebulę w rzędach oddalonych od siebie

szalotka ogrodowa sadzonki rzędy warzywa porady pielęgnacja

Wysadź nasiona cebuli na głębokość ok. 1,2 cm w ziemi w takiej samej odległości od siebie. Jeśli chodzi o przerzedzanie, jest różnica między cebulą dymką a zwykłą. Te pierwsze potrzebują tylko 2,5 cm odległości od siebie, a dojrzałe cebule powinny być oddalone od siebie o 7,5 do 10 cm. W przypadku wybrania sadzonek należy pamiętać, że czubki cebuli muszą być umieszczone nieco poniżej 4 cm w ziemi i muszą być oddalone od siebie o 10 cm. Sadzonki dymki znów zajmują mniej miejsca. Sadzisz tę cebulę w odległości od 2,5 do 5 cm, ponownie sadząc ją równie głęboko. Jeśli cebula zielona cebula jest trochę większa, zostaw od 3 do 4 cali wolnej, tak jak cebulę dojrzałą. Jeśli chodzi o głębokość, czubek cebuli powinien znajdować się na poziomie powierzchni ziemi.

Sadź i hoduj dymkę w pokoju

pionowa cebula ogrodowa idea pielęgnacji pokoju

Szalotki (mała cebula) powinny być oddalone od siebie o 10 do 20 cm. Kopiesz cebulę, mierzoną od czubka, ok. 1 cm pod ziemią. W takim przypadku rzędy, które tworzysz do sadzenia cebuli, należy pozostawić z odstępem od 60 do 120 cm między nimi.

Cebulowe pole z różowymi kwiatami

cebula pole kwiaty różowe wskazówki pielęgnacja ogród

Po posadzeniu cebuli wystarczy zadbać o to, aby gleba była zawsze dostatecznie wilgotna, a chwasty wyrwane. Ponieważ cebulki znajdują się dość blisko powierzchni gleby, należy uważać, aby ich nie uszkodzić. W zależności od odmiany do zbioru potrzeba od 60 do 160 dni.

Sadzenie cebuli – żniwa

zbierać cebulę rośliny czerwone żółte pudełko warzywne łata

Dymkę można zbierać, gdy tylko osiągną pożądaną długość. W przypadku zwykłej cebuli przed zbiorami wymagana jest dodatkowa praca. Zorientuj się na rośliny cebulowe. Gdy tylko żółkną i wyschną, dociśnij je do ziemi. Następnie odczekaj kolejne trzy tygodnie i możesz mieć pewność, że cebula jest dojrzała do zbioru. Ale to nie znaczy, że musisz je wszystkie zbierać od razu. Po prostu usuń tyle, ile potrzebujesz, a resztę zostaw w ziemi. Jeśli na cebulach wyrosną kwiaty, natychmiast je odetnij. Szalotki zbiera się również, gdy ich pędy żółkną i wysychają.

Sadzenie cebuli – Przechowywanie po zbiorach

szalotka cebula rośliny kosz żniwa porady ogrodnicze

Po wyjęciu cebulek z ziemi umieść je na gazecie w suchym, zacienionym miejscu na kilka dni do trzech tygodni. Następnie możesz ostrożnie usunąć ziemię i inne zanieczyszczenia, a także korzenie, łodygi i inne części cebuli. Znajdź ciemne i chłodne miejsce w domu do przechowywania. Warto wiedzieć, że żółta cebula najlepiej nadaje się do długotrwałego przechowywania.

W przypadku szalotki oddziel poszczególne cebule od siebie i pozwól im wyschnąć w chłodnym, suchym i zacienionym miejscu. Szalotkę możesz przechowywać do ośmiu tygodni.

 Przechowuj cebulę szalotki do ośmiu tygodni

przechowywanie żniwa szalotki cebula worek pielęgnacja bielizny