Prace ogrodowe

Rozpoznawać i leczyć choroby i szkodniki u piwonii: tak to działa!

Czy to w ogrodzie, czy jako kwiat cięty w wazonie – piwonie wszędzie przyciągają wzrok. W ogrodzie zachwycają nas od kwietnia do czerwca wspaniałymi kwiatami i delikatnym zapachem. Ale problemy, takie jak brązowe liście lub brakujący kwiat, mogą szybko zepsuć naszą radość z atrakcyjnych roślin. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak piwonie mogą identyfikować i leczyć choroby i szkodniki.

Piwonia ma poplamione liście? To choroba wirusowa

Choroby piwonii – rozpoznawanie objawów na liściach

Rośliny ogrodowe mogą czasami zostać zainfekowane wirusami. W około 90 procentach przypadków przyczyną chorób piwonii jest zakup złej jakości materiału do sadzenia. Ale nawet jeśli kupiłeś zdrowy korzeń piwonii ze szkółki, mszyce i inne owady ssące mogą przenosić wirusa z pobliskich chorych roślin. Wirusy często znajdują się na chwastach, ogórkach, ziemniakach, papryce, truskawkach i malinach.

Przebarwienia na liściach nowo przybyłych zobaczysz po 3 do 5 latach, a za kilka lat osłabione rośliny będą cierpieć na różne choroby grzybowe.

Jakie wirusy znajdują się w piwoniach?

Piwonie krzew z daliami w ogrodzie

Na szczęście, w przeciwieństwie do tulipanów czy mieczyków, nie wszystkie odmiany piwonii reagują na wirusa poważną chorobą. Większość starożytnych szczepów nie wykazuje żadnych zewnętrznych objawów choroby, ale współczesne amerykańskie hybrydy poważnie chorują i szybko umierają z powodu patogennych grzybów, które szybko się rozwijają. Jednak dzięki dobrym technikom uprawy i ochronie przed chorobami grzybiczymi każda piwonia może bez problemu wyhodować piękne kwiaty.

czerwona piwonia kwitnąca 'Diana Parks'

Z reguły choroby wirusowe u piwonii są rzadko wywoływane przez pojedynczy patogen, zwykle występuje infekcja mieszana. Są teraz łatwo wykrywalne w ogrodach botanicznych metodami laboratoryjnymi. Hobbystyczni ogrodnicy niekoniecznie muszą je znać, ale nadal wymienimy najważniejsze wirusy:

  • Na przykład poplamione liście są objawem wirusa mozaiki żółtej fasoli (BYMV).
  • Wirus mozaiki ogórka (CMV), wirus mozaiki rezus (ArMV), wirus żółtej karłowatości (BYDV) są zwykle wykrywane na próbkach z problemami ze wzrostem liści.
  • Wirus mozaiki narcyza i wirus aspermii pomidora są wykrywane w poszczególnych roślinach z objawami drobnych plamek na liściach, które łączą się ze sobą.
  • W większości przypadków infekcja złożona obejmuje TAV, CMV, ArMV, CarMV (wirus goździków), TMV (wirus mozaiki tytoniu) w różnych kombinacjach.

Wirus grzechotki tytoniu jest bardzo powszechny u piwonii

Żółte liście piwonii z typowym wzorem choroby wirusowej

Jeśli zauważysz problem ze swoimi piwoniami, prawie zawsze jest to związane z wirusem grzechotki tytoniu (TRV), znanym również jako wirus grzechotki tytoniu. Był również wcześniej znany jako wirus plamistości pierścienia piwonii.

Każdy ogrodnik może rozpoznać objawy tej choroby, jeśli przyjrzy się uważnie swoim dawkom zielonoświątkowym w maju-czerwcu. Na liściach między nerwami pojawiają się pierścienie i półpierścienie, a także paski o różnych kształtach i kolorach – od jasnozielonego, zielonkawożółtego do jasnożółtego. Łączą się i tworzą charakterystyczny marmurkowy wzór.

Nasilenie infekcji wirusowej zależy od odmiany

Piwonia „Czerwony urok” w ogrodzie

Ogrodnicy donoszą o odmianach piwonii, które pomimo choroby wirusowej i przebarwień liści zachwycają ich wspaniałymi kwiatami przez 40 lat. Jedną z tych wyjątkowych odmian jest na przykład wcześnie kwitnąca piwonia ‘Red Charme’ (Paeonia x hybrida ‘Red Charme’)..

Jakie choroby grzybowe mają piwonie??

piękna różowa kwitnąca piwonia

Niestety piwonie są bardzo podatne na choroby grzybowe. Prawdopodobnie najbardziej znanym patogenem jest Botrytis paeoniae, znana również jako szara pleśń, która powoduje suchą zgniliznę.

Szara pleśń (botrytis)

Piwonia brązowe suche liście szarej pleśni botrytis

Czynnikiem sprawczym jest pleśń Botrytis cinerea, B. paeoniae. Zwykle wiosną, zaraz po odrośnięciu młodych pędów, u ich podstawy pojawiają się brązowe plamy, następnie w tym miejscu pędy gniją. Szara pleśń i małe czarne plamki grzybów są łatwo widoczne. Łodygi usychają, a następnie opadają. Czasami gnicie następuje już 10-12 cm nad podstawą.

Choroby piwonii spowodowane szarą pleśnią (botrytis)

Na liściach pojawiają się duże brązowe plamy, które przy suchej pogodzie stopniowo wysychają, a przy dużej wilgotności pokrywają się szarą pleśnią i gniją. W okresie kwitnienia to samo widać na pąkach. Mniejsze pąki stają się czarne, więdną lub gniją, podczas gdy większe pąki brązowieją i słabo kwitną.

Choroba rozwija się bardzo szybko, z poważnymi uszkodzeniami: krzewy rozpadają się, łodygi opadają i wysychają. Grzyb utrzymuje się na szczątkach roślin i kłączach piwonii, powodując ich gnicie. Rozprzestrzenia się, gdy pada deszcz i jest roznoszony przez mrówki.

Szara pleśń (botrytis cinerea) na piwonii

Zimna deszczowa pogoda wiosną i latem oraz nagłe wahania temperatury przyczyniają się do aktywnego rozwoju grzybów. Choroba grzybicza może rozwijać się szybciej na wilgotnych, gliniastych glebach, w przelanych i zagęszczonych, słabo wentylowanych krzewach.

Na ogół do rozwoju choroby przyczynia się wysoka wilgotność, zbyt duża zawartość azotu w glebie oraz zacienienie roślin. Najbardziej dotknięte są wczesne odmiany, a zwłaszcza mieszańce.

Grzyb rdzy Cronartium flaccidum

Atak grzybów u piwonii ma brązowe plamy na liściach

Pierwsze oznaki choroby obserwuje się w środku lata, krótko po kwitnieniu. Na górnej stronie liści pojawiają się brązowe, żółtobrązowe lub brązowe plamy z fioletową obwódką. Na spodzie tworzą się małe żółtawo-brązowe lub pomarańczowe płatki, które zawierają zarodniki grzybów, które łatwo rozprzestrzeniają się przez wiatr i infekują nowe rośliny. Późnym latem między poduszkami pojawiają się żółtawobrązowe, przypominające rogi zakrzywione kolumny, całkowicie zakrywające spód liści, tak że zwijają się i wysychają. W sprzyjających warunkach choroba może rozprzestrzenić się w ciągu 2-3 dni i zaatakować duże obszary piwonii.

Grzyb rdzy Cronartium flaccidum na liściu piwonii

Jesienią zarodniki porażają sosny, żywiciela pośredniego grzyba. Te drzewa mogą stać się wieloletnim źródłem infekcji.

Wilgotna, ciepła pogoda sprzyja rozwojowi choroby. W takich warunkach patogen intensywnie się rozprzestrzenia, powodując wysychanie liści już w lipcu i skrócenie okresu wegetacji, co osłabia rośliny i niekorzystnie wpływa na ich zimotrwałość i kwitnienie w kolejnym roku.

Cladosporiosis – choroba brunatnej plamki wywołana przez Cladosporium paeoniae

brązowe plamy na piwonii – Cladosporium paeoniae

Choroba pojawia się zwykle w pierwszej połowie lata i częściej występuje w południowych Niemczech. Na liściach tworzą się duże brązowe lub ciemnofioletowe plamy, które stopniowo rosną, łączą się i mogą pokrywać całą ich powierzchnię. Z biegiem czasu plamy ciemnieją, a liście wydają się spalone. Przy wilgotnej pogodzie na ich spodzie pojawia się ciemnoszara powłoka. Czasami dotyczy to łodyg, pąków i kwiatów.

Na młodych pędach zwykle tworzą się wydłużone czerwonobrązowe plamy, następnie łodyga ciemnieje i pokrywa się szarym nalotem grzyba. Pąki brązowieją, a płatki odpadają. Zarodniki grzyba zimują na opadłych liściach.

Choroba Septoria wywołana przez Septoria macrospora

Septoria choroba u piwonii wywołana przez Septoria macrospora

Szczególnie dotknięte są liście i łodygi piwonii. Pierwsze objawy choroby pojawiają się na liściach w czerwcu lub lipcu: po obu stronach liści tworzą się brązowe lub żółtobrązowe, okrągłe lub wydłużone plamy z jasnym środkiem i ciemnofioletową obwódką. Stopniowo plamy łączą się i przybierają jasnobrązowy kolor z popielatym odcieniem.

Choroba objawia się najpierw na dolnych liściach, a następnie rozprzestrzenia się wzdłuż łodygi.

Jeśli choroba jest ciężka, liście kurczą się całkowicie, ale mogą nie opadać przez długi czas. Choroba osłabia rośliny i wpływa na mrozoodporność i kwitnienie na kolejny rok.

Zgnilizna korzeni

Zgnilizna korzeni w piwoniach

Patogenami mogą być grzyby z rodzajów Fusarium, Botrytis, Rhizoctonia lub Sclerotinia. Powodują gnicie korzeni, łodyg, sadzonek i obumieranie roślin. Choroba jest powszechna we wszystkich strefach i jest wykrywana podczas przeszczepu lub rozmnażania poprzez podzielenie kłącza. Dotknięte obszary korzeni i kłączy brązowieją, miękną, gniją i umierają. Przy zwiększonej wilgotności tworzy się biaława, szarawa lub różowa powłoka. Źródłem infekcji jest gleba i zainfekowane kłącza. Z reguły osłabione rośliny, sadzonki i krzewy, które pękły podczas przesadzania, chorują. Zwiększona wilgotność i wysoka kwasowość gleby przyczyniają się do rozwoju choroby.

Peonie szkodniki

Gąsienica na pączku piwonii

Oto dobra wiadomość: szkodniki piwonii są znacznie rzadsze niż choroby grzybowe i nie powodują większych szkód w zadbanym ogrodzie. Gąsienice sowy ćmy obgryzają pąki piwonii posadzonych w cieniu lub półcieniu. Chrząszcz, nicienie i mrówki również mogą drażnić hodowców kwiatów.

Błyszcząca złota róża fartuch (Cetonia aurata)

Peonie szkodniki złota róża fartuch (Cetonia aurata)

Każdy widział już te piękne błyszczące chrząszcze. Żywią się płatkami i pręcikami kwiatów. Chrząszcze lubią kwiaty o jasnej barwie i silnym zapachu. Można je zobaczyć każdej wiosny, najpierw na bzu, potem na irysach i wczesnych piwoniach.

Nicienie korzeniowe

Walcz z nicieniami korzeniowymi w piwoniach

Nicienie, zwane również glistymi, osadzają się w korzeniach piwonii i powodują obrzęki guzowate. Po zgniciu korzeni migrują do nowych piwonii, które rosną w pobliżu.

mrówka zwyczajna

Mrówki na pączku piwonii

Ciało mrówki jest czerwono-żółte, ma długość 4-7 mm. Żywi się wydzielinami słodkich pąków i zjada płatki kwiatów.

Zwalczanie szkodników

Zwalczaj szkodniki w piwoniach

Chrząszcze można łatwo zebrać wcześnie rano. Mrówki można łatwo kontrolować, opryskując ich gniazda nowoczesnymi produktami do zwalczania mrówek.

Mrówki przenoszą mszyce, a mszyce przenoszą wirusy na rośliny. Opryskiwanie roślin dowolnymi preparatami z grupy nikotynoidów i pyretroidów doskonale sprawdza się w walce z mszycami i gąsienicami. Na przykład z rozwiązaniem z „Actary” lub czymś podobnym.

Nicienie są rzadkie, ale warto się nimi zająć. Konieczne jest ich zwalczanie dokładnym badaniem korzeni podczas przesadzania i wypalaniem wszystkich podziałów z sękatymi obrzękami korzeni i ciężkimi zmianami gnilnymi.

Zwalczaj choroby wirusowe u piwonii

Zwalczaj choroby wirusowe u piwonii

W piwoniach nie ma lekarstwa na wirusy. Każdej wiosny sprawdzaj sadzonki piwonii i zaznaczaj zainfekowane krzewy. Lepiej je spalić.

Jeśli odmiana jest dla Ciebie bardzo cenna, jesienią posadź ją z dala od głównych roślin. W ten sposób podziel je na małe gałązki z 1-2 pąkami. Wybierz najsilniejsze pędy i zostaw małą, ale zdrową część korzeni.

Jeśli chorą piwonię przesadza się w ten sposób co dwa lata, poprzez klonowanie najzdrowszych odcinków korzeni, piwonia będzie wolna od zgnilizny, a czasem od wirusa.

Bardzo ważne jest sadzenie piwonii dalej od truskawek, malin, ziemniaków, ogórków i pomidorów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wysysających szkodników.

Środki zapobiegawcze przeciwko chorobom grzybiczym

Środki zapobiegawcze przeciwko chorobom grzybiczym u piwonii

Trudno jest kontrolować szarą pleśń botrytis, ale jest to możliwe. Na początku wiosny ostrożnie usuń ziemię wokół nasadzeń kapryśnych amerykańskich mieszańców i potraktuj je fungicydem typu „Score” lub „Chorus”. Następnie mulcz krzew piwonii warstwą świeżego piasku, bez materii organicznej. Wykonaj trzy zabiegi: w kwietniu, na początku i pod koniec maja.

Jeśli odmiana jest podatna na uszkodzenia spowodowane chorobami grzybiczymi, w maju profilaktycznie opryskuj Score lub Chorus, a późnym latem “Ridomil Gold”.

Metody rolnictwa ekologicznego pomagają zapobiegać chorobom. Nigdy nie używaj świeżego obornika i świeżej trawy do sadzenia piwonii. Tylko mulcz ze starym kompostem każdej jesieni. Nawozić niskoazotowymi nawozami mineralno-organicznymi. Piwonie również bardzo dobrze reagują na herbatę kompostową. Zawarte w nim mikroorganizmy idealnie tłumią bakterie gnilne.

Jesienią przyciąć wszystkie pędy byliny do 5 cm nad ziemią, a lekko trujące sadzonki umieścić na pryzmie kompostu. Efektem tych wszystkich działań są zdrowe rośliny i piękne kwiaty.