Prace ogrodowe

Róże do półcienia: Najpiękniejsze odmiany na zacienione miejsca w ogrodzie

Gra światła i cienia sprawia, że ​​ogród jest tak atrakcyjny. Nasłonecznione miejsca są mniejszym problemem, ponieważ wiele roślin czuje się tam dobrze. Częściowo zacienione i zacienione nisze i narożniki stanowią duże wyzwanie podczas sadzenia.Umiejętny dobór odmian odgrywa decydującą rolę w efekcie końcowym. Z tego powodu róże nie wchodzą w rachubę dla wielu hobbystów. Chociaż prawdą jest, że większość odmian najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu. Ale są też róże do półcienia, które czują się dobrze w zacienionych miejscach i, jeśli są odpowiednio pielęgnowane, dziękują wspaniałym kwiatem.

Które róże nadają się do półcienia?

które róże do odmian półcienistych do zacienionych miejsc

W przeciwieństwie do innych roślin, które preferują zacienione miejsce w ogrodzie, róże są prawdziwymi miłośnikami słońca, które tylko częściowo chronią cień. Oznacza to, że będą się dobrze rozwijać w miejscach częściowo zacienionych, pod warunkiem, że gleba jest bogata w składniki odżywcze i przepuszczalna. Ważna jest również ilość światła słonecznego w ciągu dnia. Z reguły 5 do 6 godzin popołudniowego słońca lub 4 do 5 godzin porannego słońca wystarcza większości odmian róż tolerujących cień, aby szybko rosły i kwitły przez długi czas. Jeśli słońce świeci mniej niż 4 godziny w ciągu dnia, róże chorują, rosną znacznie wolniej i produkują mniej kwiatów.

Róże na byliny w półcieniu i rośliny pnące wokół tarasu

Decydującą rolę odgrywa również wybór partnerów do sadzenia. Róże nie są szczególnie przystosowalne i są szybko wypierane przez inne rośliny. Dlatego za wszelką cenę należy unikać konkurencji root. Róże są szczególnie wygodne w przypadku roślin okrywowych, jednorocznych i cebulowych. Silne korzenie, takie jak drzewa ogrodowe, krzewy i wysokie byliny, szybko pozbawiają je składników odżywczych z gleby i dlatego nie nadają się jako partnerzy roślin.

Które róże tolerują półcień?

Róże pnące i róże pnące do półcienia wybierz pomysły na projekt ogrodu

Niskie róże, róże pnące i pnące oraz róże w doniczkach mają w zasadzie większe szanse na przeżycie niż wysokie byliny lub róże angielskie. Jako roślina doniczkowa róże czują się szczególnie dobrze w zacienionych miejscach. Dzieje się tak, ponieważ wilgotność gleby można regulować. Pozwala to uniknąć zalegania wody, co może prowadzić do gnicia. Jeśli liście roślin pozostaną wilgotne przez noc, mogą szybko uschnąć. Dlatego nawet róże odporne na cień nie znoszą wysokiej wilgotności. Więc jeśli sadzisz róże w półcieniu, powinieneś starannie wybrać miejsce.

  • Dobra cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna, aby róża mogła szybko wyschnąć po deszczu.
  • Zapewnij niską wilgotność i, jeśli to możliwe, ochronę przed deszczem (np. przez wysokie ogrodzenie lub murek ogrodu).
  • Bogata w składniki odżywcze, próchnicza gleba jest absolutną koniecznością. W razie potrzeby możesz nawozić róże raz w tygodniu w okresie kwitnienia.
  • Unikaj konkurencji korzeni z wysokich drzew.

Jakie róże kwitną w jasnym odcieniu?

Róże do półcienia z podwójnymi kwiatami w kolorze pomarańczowo-czerwonym

Wszelkie róże, które tolerują półcień, zakwitną latem. W zależności od tego, czy lokalizacja odpowiada innym warunkom, roślina może kwitnąć nawet przez całe lato. Jednak młode rośliny potrzebują więcej czasu niż zwykle, aby w pełni się zadomowić. W zależności od odmiany, pierwsze kwiaty róży mogą zająć od 2 do 3 lat. W okresie wegetacji roślina potrzebuje regularnego nawożenia. Regularne podlewanie może również stymulować tworzenie się kwiatów.

Istnieją jednak również odmiany róż, które wielu hobbystów błędnie uważa za przyjazne dla cienia. W rzeczywistości te odmiany róż są prawdziwymi dziećmi słońca i nie mogą rozwijać się w półcieniu. Są to na przykład:

  • Róża “Camelot” nie nadaje się do półcienia  
  • Róża “Mozart” nie nadaje się do półcienia

Róże do półcienia: odmiany, które kwitną częściej

Które róże tolerują pomysły na półcień w naturalnym ogrodzie

Poniżej wymieniamy odmiany róż, które często kwitną i dobrze radzą sobie w półcieniu. Większość róż kwitnie dwa razy w roku. Podzieliliśmy je na kilka grup – róże doniczkowe, niskie odmiany na rabatowe, róże pnące i róże okrywowe.

Róże do wanien w półcieniu

czerwone róże do wiader na tarasie

Jakie rodzaje róż nadają się do sadzenia w doniczkach? Przede wszystkim są to bardzo kwitnące róże “Knock Out”. Ale w wannie można posadzić prawie każdą odmianę niskiej róży. Na przykład:

Odmiana „Czarny Las” to zwarta róża floribunda o podwójnych czerwonych kwiatach. Ma wysoką zdrowotność liści i osiąga maksymalną wysokość 60 cm w półcieniu. Okres kwitnienia zaczyna się w czerwcu i kończy we wrześniu.

Odmiana „Cherry Girl” została nagrodzona różą ADR. Posiada intensywny zapach, który przyciąga owady zapylające. Wiśniowoczerwone kwiaty zdobią ogród od wczesnego lata do jesieni.

Niskie róże do półcienia

Róże niskie do białych odmian kwitnących w półcieniu

Odmiana „Ice Meidiland” osiąga maksymalną wysokość 60 cm. Niska róża pokrywa cały obszar i jest idealna do ogrodów na zboczach, które przez pół dnia są w półcieniu. Aby róża lepiej kwitła na takiej działce, eksperci zalecają tarasowanie. W przeciwnym razie róża jest bardzo łatwa w pielęgnacji i ma wysoki poziom odporności na szkodniki.

Róża angielska „Fair Bianca” ma duże, podwójne, białe kwiaty, które cieszą oko w połowie lata, a potem jesienią. Jest bardzo elastyczny i łatwo toleruje mróz i upał. Róża osiąga wysokość 60 cm.

Róże okrywowe do półcienia

Floribunda różowe baleriny do hybryd półcieniowych z zapachem

Róża okrywowa “Ballerina” została wyhodowana z róży kępkowej. Preferuje glebę próchniczą i wymaga regularnego nawożenia. Róża okrywowa tworzy niezliczone różowobiałe kwiaty od czerwca do września. Nadaje się szczególnie jako wypełniacz szczelin w kwietniku, jako dodatek do roślin żywopłotów lub do sadzenia murów kamiennych.

Róża “gwiazda flor” jest szczególnie odpowiednia do półcienia. Róża okrywowa nie tylko wyróżnia się delikatnymi białymi kwiatami, ale także wydziela słodki zapach, który przyciąga pszczoły i trzmiele do ogrodu. Roślina osiąga ok. 60 cm wysokości, jest odporna i ma krzaczasty pokrój. Nadaje się szczególnie jako zamiennik trawnika w zacienionych miejscach lub do zazieleniania zacienionych nasypów.

Róże z wysokimi łodygami do półcienia

Róże z wysoką łodygą do półcienia w doniczkach

Bardzo popularne są róże “Knock Out” ze standardową łodygą. Nie bez powodu: są prawdopodobnie najłatwiejszą rasą do opieki. Przeciwstawiają się wysuszeniu gleby, dobrze tolerują półcień i kwitną dwa razy w roku – raz na początku lata i raz pod koniec lata. Mają zwarty pokrój, ale mogą osiągnąć wysokość do 1,20 metra. W ogrodzie wykorzystywane są głównie jako akcent w kwietniku lub w zacienionych zakątkach i niszach.

Mniejsza wersja, odmiana “Petite Knock Out”, dorasta do 60 cm wysokości i daje obfite czerwone kwiaty.

Róże kwiatowe do półcienia

Róża Floribunda dla odmian półcienistych o żółtych kwiatach

Róża floribunda „Anthony Meilland” tworzy podwójne, ciemnożółte kwiaty, które sprawią, że łóżko będzie świecić w półcieniu. Jest bardzo obficie kwitnąca i ma wzniesiony, krzaczasty pokrój. Dlatego doskonale nadaje się jako obrzeże rabatowe, do podsadzania żywopłotów oraz jako róża floribunda. W pełnym słońcu osiąga metr wysokości, w półcieniu wyrasta na krzew o wysokości 60 cm.

Dzięki kremowobiałym kwiatom róża floribunda „Pozdrowienia dla Aachen” przyciąga wzrok w przydomowym ogrodzie. Ma wyprostowany, krzaczasty pokrój i około 80 cm wysokości. Odmiana dobrze znosi cięcie i dlatego nadaje się jako podsadzenie pod żywopłoty. Jako solistka stawia akcenty na kwietniku.

Róże pnące i róże pnące do półcienia

Róże pnące i róże pnące dla odmian półcienistych w skrócie

Róża pnąca „Compassion” wytwarza różowe, podwójne kwiaty od czerwca do końca października. Roślina preferuje gleby bogate w próchnicę, luźne i umiarkowanie wilgotne i nadaje się do stosowania jako roślina pojedyncza lub do sadzenia łuków różanych w cieniu (np. przed ścianą ogrodu lub ścianą domu). Osiąga maksymalną wysokość 250 cm.

Róża “Giardina” rozwija się również w półcieniu, gdzie wydziela swój typowy owocowy, słodki zapach. Odmiana wyróżnia się bardzo długim czasem kwitnienia, który trwa od lata do jesieni. Jest odporny na choroby i rzadko jest atakowany przez szkodniki. Kwitnąca róża pnąca preferuje świeżą, głęboką glebę z dobrym drenażem.

Róże krzewiaste i krzewiaste na półcień

Krzew róż w odmianach półcieniowych i porady pielęgnacyjne

Odmiana „Carefree Wonder” jest, jak sama nazwa wskazuje, bardzo łatwa w pielęgnacji i adaptacji. Zarówno zieleń liściasta, jak i filigranowe kwiaty automatycznie przyciągają uwagę. Odmiana róży z łatwością radzi sobie w miejscu w półcieniu i potrzebuje tylko 5 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie.

Czerwone róże w półcieniu Wskazówki dotyczące pielęgnacji krzewów róż

Odmiana „Radazz” jest bardzo odporna na choroby i wymaga niewielkiej pielęgnacji. Dobrze znosi zarówno suszę, jak i nasiąkanie wodą. W przeciwieństwie do innych rodzajów róż radzi sobie nawet z dużą wilgotnością. Ponadto róża krzewiasta jest bardzo kwitnąca i może stanowić akcenty na rabatach lub urozmaicić łysiny w ogrodzie jako roślina samotna. Będzie miał 1,5 metra wysokości.

Angielskie róże do półcienia

Angielskie róże do półcienia, które odmiany są odpowiednie

Termin „róże angielskie” jest używany przede wszystkim do opisania nowych odmian starych róż i nowoczesnych mieszańców. Wnoszą do ogrodu romantyczny akcent minionych czasów.

Odmiana „Pielgrzym” bez problemu toleruje półcień. Wystarczą cztery godziny bezpośredniego światła słonecznego dziennie, aby róża czuła się komfortowo. Dziękuje wspaniałymi, białymi, pełnymi kwiatami i mocnym zapachem.

Odmiana „Crown Princes Margareta” ma pomarańczowe kwiaty i owocowy zapach. Ma lekko zwisające pędy i nadaje się zarówno jako roślina pnąca, jak i krzew. Przy dobrej pielęgnacji róża może osiągnąć wysokość ponad trzech metrów.

Towarzysz dla róż w półcieniu

Towarzysz róż w półcieniu pomysłów na kwietnik

Aby róże pokazały się z jak najlepszej strony, partnerzy roślin w kwietniku również odgrywają decydującą rolę. Jakie rośliny są idealnymi towarzyszami dla róż w półcieniu?

1. Róże w wannie można dowolnie łączyć z innymi roślinami cieniolubnymi. W tym przypadku nie ma ograniczeń co do własnej kreatywności, ponieważ nie ma konkurencji o korzenie między roślinami.

2. Niskie odmiany róż można łączyć z irysami lub delphiniums.

3. Płaszcz damski też jest idealnym towarzyszem Róże okrywowe. Ma podobne wymagania glebowe i lokalizacyjne.

niskie róże dla towarzyszy w półcieniu na kwietniku

4. Róże ze standardową łodygą wejdź w swoje z pelargoniami.

5. Róże kwiatowe i floks tworzą wspaniały duet w kwietniku.

6. Do róż pnących oferuje się powojnikom. Niektóre trawy ozdobne, takie jak turzyca palmowa lub turzyca japońska nadają się również na stanowiska w półcieniu.

7. Róże krzewiaste i krzewiaste szczególnie dobrze współgrają z fioletowymi dzwoneczkami, hostami i krzewami paluszków.

Wysokie róże łodygowe do półcienia Pomysły na projektowanie ogrodu

8. Angielskie róże można skutecznie wystawić z hostami.

Czy róże są prawdziwymi czcicielami słońca? To nieprawda. W dzisiejszych czasach do wyboru jest wiele różnych szczepów, w tym niektóre, które rozwijają się w półcieniu. Ważne warunki dla długiego okresu kwitnienia to umiarkowanie wilgotna, bogata w składniki odżywcze gleba, niska wilgotność, dobry przeciąg i odpowiedni partnerzy do sadzenia.