Prace ogrodowe

Przycinanie hortensji: kiedy jest odpowiedni czas na twoją odmianę?

Hortensje to łatwe w pielęgnacji krzewy, które zachwycają pięknymi, bujnymi kwiatami od lata do późnej jesieni (w zależności od odmiany). Ale czy powinieneś przycinać swoją hortensję? A jeśli tak, to kiedy i ile? W tym artykule dowiesz się wszystko, co musisz wiedzieć o przycinaniu hortensji.

Jaką masz hortensję?

Jaką masz hortensję

Przycinanie hortensji pomaga utrzymać krzew piękny i kwitnący rok po roku. Sposób i termin przycinania zależą od rodzaju hortensji, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki masz typ. Jeśli przycinasz hortensje w nieodpowiedniej dla nich porze roku, możesz odciąć pąki kwiatowe, które zakwitną w następnym sezonie.

Hortensje mogą być używane podczas cięcia podzielić na dwie różne grupy: hortensje kwitnące na drewnie jednorocznym i hortensje kwitnące na drewnie wieloletnim co najmniej dwuletnim.

Hortensje z grupy ciętej 1 – lekkie przycinanie po kwitnieniu jesienią

Hortensje wycinają hortensje rolnicze

Sprawdź, czy Twoja hortensja kwitnie na starym drewnie. Innymi słowy, czy jej kwiaty kwitną z pąków powstałych w poprzednim roku. Hortensje z tą cechą zwykle kwitną wczesnym latem i giną w środku lata. W tym momencie roślina zaczyna formować pąki kwiatowe, które zakwitną w kolejnym roku.

Do hortensji, które są jej Pąki kwiatowe na drewnie dwuletnim formularz, obejmują te typy:

  • Hortensja hodowlana (Hydrangea macrophylla) – “Dragonfly”, “Deep purple”, “Zorro”, “Caipirinha”, “Everbloom”, “Kanmara”, “Cardinal”, “Avantgarde”
  • Hortensja z liści dębu (Hortensja quercifolia)
  • Hortensja talerzowa (Hortensja serrata) – ‘Preziosa’, ‘Koreana’
  • Hortensja aksamitna (Hortensja aspera) – “Gorąca Czekolada”
  • Hortensja pnąca (hortensja petiolaris)

Hortensje z grupy cięcia 2 – odcinane przed pączkowaniem, wiosną

Przycinanie wiechy hortensja Hydrangea paniculata na wiosnę

Te hortensje co wiosnę tworzą nowe pędy, na których później latem pojawiają się kwiaty. Kwitną później niż pocięte hortensje z grupy 1, ponieważ potrzebują więcej czasu na uformowanie się pąków kwiatowych.

W ich skład wchodzą następujące gatunki hortensji Pąki kwiatowe na rocznym drewnie:

  • Hortensja śnieżna (Hortensja arborescens) ‘Annabelle’ & Hortensja ‘Silna Annabelle’, ‘Śnieżka’
  • Hortensja wiechy (Hydrangea paniculata) – “Kyushu”, “Limelight”, “Levana”, “Pink Lady”, “Baby Lace”, “Pinky Winky”, “Phantom”, “Skyfall” ®, “Switch® Ofelia”, “Unique” , ‘Vanille Fraise’, ‘Confetti’, ‘Candlelight’, ‘Magical Candle’ ®
  • Hortensja na zawsze & Kiedykolwiek ® (jedyna Hortensja macrophylla kwitnąca na nowym drewnie)
  • Hortensja Niekończące się Lato ® – ‘Letnia Miłość’

Przycinanie hortensji: kiedy i ile?

Podczas cięcia hortensje można podzielić na dwie różne grupy

Cięcie hortensji z grupy 1 nie jest obowiązkowe. Więc nie jest tak źle, jeśli nie robisz tego przez kilka lat. Najlepszą porą na przycinanie hortensji z grupy 2 jest wczesna wiosna, około połowy marca lub w kwietniu. Tylko hortensja pnąca powinna być przycinana po kwitnieniu latem. Wybierać pogoda bez mrozu, aby rany mogły się dobrze zagoić. Jest również zalecany, zwiędłe kwiaty przez całą zimę nad pozostawić na roślinie, ponieważ stanowią dodatkową ochronę przed nocnymi przymrozkami. Tylko upewnij się, że zawsze go masz ostre sekatory posługiwać się. Dzięki temu uzyskasz czyste cięcia, z których roślina szybciej się zregeneruje.

Grupa cięcia 1: hortensje kwitnące na starym drewnie

Pokrój hortensję hodowlaną - usuń tylko suszone kwiaty

Hortensje, które kwitną na starym drewnie, jak to Hortensja hodowlana (tj. makrofila), Hortensja z liści dębu (tj. quercifolia) i Hortensja pnąca (tj. petiolaris) w rzeczywistości nie wymagają przycinania. Te hortensje powinny być cięte tylko wtedy, gdy roślina jest za duża lub za szeroka. potrzebujesz tylko suszone kwiaty usunąć, odcinając go poniżej wiechy. Jeśli nastąpi radykalne przycinanie, kwitnienie jest mało prawdopodobne w nadchodzącym roku. Po zimie można przyciąć zmarznięte pędy do ziemi.

Kwiaty hortensji macrophylla na starym drewnie - cięte po kwitnieniu

Nadszedł właściwy czas na przycinanie hortensji po szczycie kwitnienia. Ponieważ te rodzaje hortensji zaczynają tworzyć pąki kwiatowe wkrótce po kwitnieniu, późnym latem i wczesną jesienią, ważne jest, aby przycinać je, gdy tylko kwiaty zaczną więdnąć w środku lata. Umożliwi to przycięcie krzewu, zanim zacznie sadzić pąki kwiatowe, które staną się przyszłorocznymi kwiatami. Po prostu odłam kwiatostany około 15 do 20 centymetrów poniżej podstawy kwiatów.

Wskazówka: Jeśli przegapisz ten moment, po prostu przełóż cięcie na następny rok. Hortensje nie muszą być przycinane co roku, więc nie stanowi to problemu.

Hortensja quercifolia cięta po kwitnieniu

Czy twoja hortensja jest za duża? czy stanie się zbyt szeroki i chcesz go znacznie zmniejszyć? Następnie po kwitnieniu można odciąć połowę gałązek w pierwszym roku, a drugą połowę w drugim roku. W ten sposób w obu latach nadal będziesz mieć kwiaty na swoim krzewie. Możesz też od razu ściąć całą roślinę, ale wtedy nie będziesz mieć kwiatów na nadchodzący rok.

Odmłodzenie hortensji - usuń 1: 3 najstarszych pędów

Jeśli Hortensja kilkuletnia zacznie produkować mniej kwiatów. Dlatego warto zamykać krzew co dwa do trzech lat odmładzać. Możesz zachęcić do wzrostu kwiatów, usuwając do 1/3 najstarszych pędów. W przypadku grubszych pędów prawdopodobnie będziesz potrzebować nożyc do przycinania. Przytnij te starsze pędy z powrotem do poziomu gruntu. Nowo powstałe gałęzie nie zakwitną w pierwszym roku, ale w kolejnych latach.

Chroń hortensję ogrodową Hortensja macrophylla przed mrozem

Wskazówka: Hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla to odmiana, której pąki są najbardziej uszkadzane przez mróz. Jeśli zwiążesz gałęzie i owiniesz je w płótno, roślina może dobrze przetrwać zimę. Usuń konopie, gdy pąki zaczną puchnąć.

Grupa cięcia 2: hortensje kwitnące na nowym drewnie

Hortensja śnieżna ścięta na wiosnę

Hortensje kwitnące na nowym drewnie, tak Hortensja śnieżna ‘Annabelle’ (h. arborescens) i Hortensja wiechy (h. paniculata), są bardzo łatwe do przycinania, ponieważ wiosną po przycięciu wypuszczają nowe pąki. Całkiem dobrze znoszą nawet radykalne przycinanie.

Hortensje kwitnące na nowym drewnie

Jeśli chcesz wyciąć hortensję z grupy 2, powinieneś to zrobić Czas przed pączkowaniem wybierz, więc pod koniec lutego lub marca. Czy chcesz mieć ładną, zwartą roślinę? Przytnij wszystkie pędy do 20-30 cm nad ziemią. Czy chciałbyś, aby roślina urosła trochę większa? Następnie po prostu odetnij suszone kwiaty.

Przycinaj hortensję wiechy w marcu

Hortensja śnieżna (Hydrangea arborescens) każdego roku będzie produkować znacznie większe kwiaty, jeśli zostanie przycięta do ziemi, ale wielu ogrodników wybiera mniejsze kwiaty na mocniejszych pędach. W takich przypadkach cięcie należy wykonać jesienią, aby rośliny mogły wykształcić silne pędy przed kwitnieniem. Lekkie cięcie jest możliwe również w innych porach roku, z wyjątkiem okresu tuż przed kwitnieniem wiosną i wczesnym latem.

Pokrój hortensję Annabelle i podeprzyj ją niewidocznie

Gałęzie niektórych hortensji często wpadają pod Waga ich kwiatów wokół, zwłaszcza po ulewnym deszczu. Jednym ze sposobów uniknięcia tego przewrócenia się jest przycięcie pni z powrotem do wysokości od 45 do 60 centymetrów, aby stworzyć stabilną ramę dla nowego wzrostu.

Prawidłowo pokrój hortensję śnieżną

Przycinanie hortensji: podsumowanie

Hortensja cięta (Hydrangea serrata) 'Preziosa'

Generalnie powinien Odmiany kwitnące na starym drewnie zaraz po kwitnieniu przeciąć się. Ci, którzy na nowym drewnie powinien kwitnąć przed rozpoczęciem nowego wzrostu na wiosnę przeciąć się. Podczas rutynowego cięcia zawsze najpierw usuwaj martwe, uszkodzone lub chore pędy. Podczas przycinania pędów przyciąć nieco ponad parę zdrowych pąków. Zamarznięte pędy można po zimie przyciąć do żywego drewna.