Prace ogrodowe

Przewodnik po bratkach ogrodowych – 20 wskazówek dotyczących prawidłowego sadzenia i pielęgnacji

Ogród-bratki-przewodnik-odmiany-wielokolorowy-żółty-fioletowy

Bratki ogrodowe należą do najpopularniejszych i najbardziej znanych roślin ozdobnych. Jest to wyhodowana hybryda czterech rodzajów fiołków: bratek pospolity (Viola Tricolor), bratek ałtajski (Viola altaica), fiołek olimpijski (Viola olympica) i fiołek Vosges (Viola lutea). W ogrodzie, ale także do sadzenia grobów, mocne wczesne kwitnące rośliny są bardzo popularne ze względu na jaskrawe kwiaty. Chociaż nie są zbyt wymagające, należy pamiętać o kilku rzeczach podczas sadzenia, pielęgnacji i projektowania ogrodu.

Ogrodowy bratek krótki poszukiwany plakat

Ogród-bratki-przewodnik-odmiany-wybierz-gatunek

Ogólny profil: Bylina dwuletnia, tworząca kępy

Czas kwitnienia: od marca do maja, od września do listopada

Kolor kwiatu: niebieski, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, fioletowy, biały lub wielokolorowy

Zimotrwalosc: warunkowy

Posługiwać się: Pojemniki na rośliny, rośliny rabatowe, nasadzenia grupowe, podsadzanie, nasadzanie grobów, obrzeża, zazielenienie ulic, niezbyt odpowiednie jako kwiaty cięte

Piętro: piaszczysta do gliniastej, bogata w próchnicę i składniki odżywcze, słabo zasadowa do obojętnej, świeża, tolerancyjna na wapno

Lokalizacja: słonecznie do częściowo zacienionych

Długo kwitnący bratek ogrodowy

ogród-bratek-przewodnik-łóżko-obramowanie-wzorzysty-kolorowy

Bratki mogą być małe, ale dodadzą Twojemu ogrodowi prawdziwego koloru. Roślina ma zwykle około ośmiu cali długości, ale prawie połowa z tego to w rzeczywistości jej ładna „twarz”. Jest często zorientowana na słońce i dlatego jest również znana jako „piękna twarz”. Charakterystyczne jasne kolory sprawiają, że są prawdziwymi zwiastunami wiosny. Ta gama kolorów bratka jest przytłaczająca i obejmuje odcienie żółtego, czerwonego, niebieskiego, fioletowego i białego, ale może być również wielokolorowa i wzorzysta. Bratki są roczne lub dwuletnie, więc kolory i odmiany można zmieniać z sezonu na sezon.

ogród-bratek-przewodnik-liliowy-fioletowy-wzorzysty-mały

Bratki ogrodowe są odporne i kwitną prawie przez cały rok – występują zarówno letnie bloomersy, jak i bloomersy jesienno-zimowe. W zależności od czasu kwitnienia rośliny potrzebują odpowiedniej lokalizacji. Wczesne kwitnące wolą miejsce częściowo zacienione, a późne kwitnące – pełne słońce. Pod względem podłoża nie są zbyt wymagające, a mieszana, dobrze przepuszczalna gleba jest idealna do obfitego kwitnienia.

ogród-bratek-przewodnik-ogród-dekoracja-krajobraz-żółty-fioletowy

Bratki ogrodowe wymagają niewiele opieki, aby się rozwijać, dlatego wiele ogrodów ozdobnych nie można sobie bez nich wyobrazić. Z tego powodu i ze względu na różnorodność kolorów są często używane w kształtowaniu krajobrazu prywatnych i publicznych terenów zewnętrznych. Ponadto rośliny nadają się do uprawy w pojemnikach oraz do podsadzania innych. Piękne twarze można dodać do istniejącego ogrodu kwiatowego i zachwycać serce każdego ogrodnika prawie przez cały rok.

Bratki ogrodowe są rozmnażane przez siew. Możesz kupić nasiona lub samemu je wyprodukować. W tym celu po przekwitnięciu kwiatów usuwa się nasiona, suszy, przechowuje w ciepłym i ciemnym miejscu. Od lutego nasiona wysiewa się pod szkłem w temperaturze pokojowej i sadzi w maju, późne kwitnienie latem. W okresie kwitnienia rośliny należy co dwa tygodnie nawozić płynnym nawozem pełnoporcjowym. W październiku są wyciągane i układane na kompoście.

Przewodnik po bratkach ogrodowych: siew

porady-ogrodnictwo-bratek-uprawa-ogrodnictwo-pielęgnacja-użytkowanie

Przygotuj nasiona i umieść je w tackach na nasiona z odrobiną ziemi doniczkowej zmieszanej z piaskiem od marca do maja. Nasiona pojawiają się po około 10 dniach w maksymalnie 18 stopniach, pojawiają się sadzonki. Wysiewać młode rośliny bezpośrednio do grządki w odległości około 20 centymetrów. Ponieważ bratki ogrodowe są wrażliwe na zimno, należy je chronić w okresie mrozów. Rośliny wiosenne uprawiane są w doniczkach z całoroczną ochroną zimową. Rośliny ogrodowe można zimować w skrzynkach lub przykrywać gałązkami jodły. Bratki można sadzić w kwietniku od połowy marca.

Poradnik zakupu bratka ogrodowego: opieka

ogród-bratek-poradnik-ściana-zielona-rośliny-ozdobne

Jeśli zostawisz wystarczająco dużo miejsca między roślinami podczas wzrostu, zwiększy to ich przyjemność z kwitnienia. Jest to wspierane, a nawet przedłużane, jeśli uszkodzone liście są regularnie zrywane. Podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale nie mokre. Regularnie polej rośliny wodą o niskiej zawartości wapna. W przypadku kultur naczyniowych nawóz należy podawać co dwa do czterech tygodni. Podobnie jak w przypadku innych roślin jednorocznych, to samo dotyczy tego, że nie będą dobrze rosły w tym samym miejscu przez ponad trzy lata.

Podlewanie zwykle odbywa się rano. Jeśli wylejesz je późnym popołudniem lub wieczorem, może się zdarzyć, że zarażą się chorobami i szkodnikami. Do utwardzenia roślin można przygotować napar z piołunu, skrzypu polnego lub chrzanu (500 gramów) i zagotować go w pięciu litrach wody, pozostawić na dwa dni i dopiero wtedy spryskać bratki. Można to powtarzać do trzech razy co dwa tygodnie.

Poradnik kupowania bratków ogrodowych: używać w ogrodzie

ogród-bratek-przewodnik-kwietnik-kolor-splendor-wiosna

Możliwości, w których bratki ogrodowe mogą znaleźć miejsce, są bardzo duże. Kolorowe kwiaty zawsze dobrze prezentują się w doniczkach, skrzynkach, wiszących koszach i wszelkiego rodzaju naczyniach. Umieszczone w ogrodzie poprawiają krajobraz, aw salonie zapewniają uczucie świeżości wiosny. Bratki po prostu nie nadają się na zacienione miejsca, ponieważ potrzebują słońca, aby zakwitnąć.

ogród-bratek-przewodnik-pomarańczowe-tulipany-wiosenne kwiaty

Bratki ogrodowe można dodać do istniejącego krajobrazu ogrodowego. Stosuje się różne odmiany w zależności od pozostałych roślin w grządce, a także od kolorystyki. Bratki dobrze dogadują się z innymi wiosennymi roślinami, takimi jak tulipany, żonkile, jaskier, rogate fiołki, bellis i przebiśniegi.

ogród-bratek-przewodnik-kolorowa-biała-wzorzysta-beczka

Piękne kwiatuszki ogrodowe mogą służyć zarówno jako soliści, jak i jako wypełniacze. Idealnie nadają się do kolorowego podsadzania zimozielonych i wysokich pni lub jako obrzeże rabatowe. Jesienią lubią łączyć srebrny listek i bożonarodzeniową różę, a zimą ich piękne twarze zachwycają się w łóżku.

ogród-bratek-przewodnik-ogród-dekoracja-doniczka-doniczka

Ze względu na swój dekoracyjny wygląd, bratki ogrodowe wykorzystywane są jako nastrojowe dekoracje ogrodowe w różnorodnych donicach, miskach i skrzynkach. Tutaj rozwijają swój pełny kolor splendoru w podwyższonej pozycji. Pomożemy Ci z kilkoma wskazówkami dotyczącymi projektowania ogrodu, jak najlepiej łączyć różne kolory i odmiany.

ogród-bratek-poradnik-żółty-fioletowy-rośnie

W przypadku żółtych bratków, odmiany w kolorze fioletowym lub niebieskim naprawdę się wyróżniają. Jeśli umieścisz niebieskie kwiaty obok pomarańczy, intensywność koloru wzrośnie i to miejsce w ogrodzie natychmiast stanie się wizualnym punktem centralnym. Świetliste kolory wzajemnie się uzupełniają i przyciągają uwagę, ale także wszelkie owady. Dlatego lepiej nie uprawiać roślin w intensywnych, ciepłych odcieniach przy ogrodowych ścieżkach i jako obrzeże.

ogród-bratek-przewodnik-klomb-kolorowa-mozaika-ścieżka ogrodowa

Jeśli chcesz mieć kilka przyciągających wzrok miejsc w kwietniku, to bratki są idealnym rozwiązaniem, aby zwiększyć wzrost na zewnątrz. Umieszczone pomiędzy zielonymi roślinami, nisko rosnące kwiaty wyglądają jak bogata mozaika, która daje długotrwałą przyjemność. Jeśli potrzebna jest większa intensywność, istnieją wspaniałe odmiany wielobarwne i wzorzyste.

ogród-bratek-przewodnik-rośliny-sadzarka-iglaki

Tradycyjnie bratki ogrodowe są najczęściej używane jako uzupełnienie wiosennych kwiatów. Oprócz roślin zimozielonych, takich jak drzewa iglaste i krzewy, trudno przeoczyć kolorowe kwiatuszki. Świeża zieleń służy mniej więcej jako tło, a akcent pada na kolor kwiatów. Ale nie należy zapominać, że piękne twarze są wrażliwe na zimno i mogą stanowić jedynie sezonowy dodatek do przestrzeni na świeżym powietrzu – od połowy marca do października.

ogród-bratek-przewodnik-mały-pojemnik-warkocz

Bratki są małe i użyte w nietypowych pojemnikach wyglądają naprawdę sielsko. Wesoła kolorystyka i niepowtarzalne pojemniki to miła odmiana tradycyjnych bukietów. Umieszczona w miejscu pracy ładna aranżacja bratków i świeża zieleń wprowadza w dobry nastrój kilka dni po radosnym wydarzeniu. Na przykład, czego więcej można chcieć na rocznicę??

Dzięki kolorowemu wyglądowi piękne twarze inspirują zabawny i przyjazny dla eksperymentów projekt ogrodu. Wyglądają naprawdę dobrze w grupach lub tufach, ale można je kreatywnie wystawiać w wielu różnych naczyniach, niektóre nawet samemu. Stare taczki, wanny cynkowe, drewniane beczki i wszystkie pudełka sprawiają, że małe kwiaty wyglądają jak prawdziwe klejnoty.

ogród-bratek-przewodnik-dindlinge-kamienie-łóżko

Długo kwitnące bratki ogrodowe stają się bardzo popularne w wiejskich ogrodach ze względu na ich swobodny i swobodny wygląd. Dzięki temu każdy brzydki zakątek w ogrodzie, o ile znajduje się w nasłonecznionym miejscu, można ożywić i oświetlić bez zbytniego ogrodnictwa. Bratki są również dobrą alternatywą na wiosnę w skalnym ogrodzie. Nawet jeśli nie ma jeszcze dokładnego planu i kolorystyki, różne odmiany fiołków można uprawiać obok siebie. Wnoszą świeżą nutę między głazami w ogrodzie. Ponadto warto chronić małe, piękne kwiaty przed rozjechaniem. Tutaj wskazane jest obramowanie łóżka.

ogród-bratek-przewodnik-fiolet-beton-doniczka-pielęgnacja ogrodu

Dzięki jadalnym płatkom bratki idealnie pasują do sałatki. Niewiele wiadomo, że bratki mogą być stosowane jako rośliny lecznicze. Jej kwiaty i korzenie są wykorzystywane w medycynie do oczyszczania krwi w chorobach skóry. Do użycia przygotowywana jest herbata, nalewki i maści. Nawet dzieci mogą pić herbatę z tej rośliny.

ogród-bratek-przewodnik-ciemno-fioletowy-antyczny-doniczka

Zamiast polegać na nieograniczonej palecie kolorów, nisko rosnące kwiaty można uprawiać tylko w jednym kolorze lub np. w dwóch jego odcieniach. Wskazane jest wystawienie roślin na określonej wysokości, aby same się zadomowiły. Dobrą alternatywą są naczynia na cokole lub z podstawą. Tylko szczególnie ważne jest, aby rośliny miały wystarczającą ilość słońca. Opcjonalnie możesz po prostu postawić pojemnik na parapecie.

Chociaż bratki ogrodowe uważane są za wrażliwe na zimno, istnieją również odmiany, które zwykle dobrze przetrwają zimę. Najlepiej zapytać ogrodników, które odmiany mają dobrą odporność na zimę. Niemniej jednak zalecamy bezpieczne zabawę i zapewnienie odpowiedniej ochrony przed zimnem, tak aby rośliny zachwyciły Cię kolorowymi kwiatami na wiosnę zgodnie z życzeniem.

ogród-bratek-przewodnik-żółta-fioletowa-trawa

Posadzone w prostych, naziemnych pojemnikach bratki szybko stają się niekwestionowanymi gwiazdami programu. Przy okrągłym lub owalnym należy nawiązywać do okrągłego wzoru. Kostrzewa niebieska wyróżnia się na środku, a fioletowa werbena rozciąga się z jednej strony. Żółte bratki dopełniają obrazu i tworzą prawdziwe dzieło sztuki. Inne trawy ozdobne, takie jak turzyca karłowata, byłyby dobrymi sąsiadami kolorowych małych roślin. Innymi dobrze wyglądającymi towarzyszami są gatunki Sedum i magiczne dzwonki (Calibrachoa).